Решение по дело №511/2019 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 260048
Дата: 10 март 2021 г. (в сила от 5 април 2021 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20191840200511
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                           гр. Ихтиман, 10.03.2021г.

 

                           В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ИХТИМАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, І състав, в публично заседание на първи март през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                           председател: РАДОСЛАВА Й.

 

            при секретаря Лиана Тенекева, като разгледа докладваното от съдията а.х.д. № 511 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

            производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН

“Б. Д.“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление с. П., обл. Софийска е обжалвало наказателно постановление № 23-003002/23.08.2019 г., издадено Директора на дирекция “Инспекция по труда” Софийска област, с което за нарушение на чл. 62, ал. 1 КТ, вр. чл. 1, ал. 2 КТ на основание чл. 416, ал. 5, вр. чл. 414, ал. 3 КТ е наложена имуществена санкция в размер на 2500 лева.

В жалбата се твърди, че не е извършено твърдяното нарушение по чл. 62, ал. 1 КТ.

В съдебно заседание чрез процесуалния си представител жалбоподателят излага съображения, че нарушението не е извършено, тъй като самият работник е отказал да сключи трудов договор и на 18.06.2019 г. е била заварена в предприятието, където те искал да се запознае с работата.

            Административнонаказващият орган, чрез процесуалния си представител оспорва жалбата, като моли съда да потвърди издаденото наказателно постановление

            Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност и съобразно с чл. 14 и 18 от НПК, приема за установена следната фактическа обстановка

На 18.06.2019 г. и 01.07.2019 г. била извършена проверка от служители на Дирекция “Инспекция по труда” по спазване на разпоредбите на КТ и ЗЗБУТ в дом за настаняване от семеен тип на възрастни хора – Резиденция Д., находящ се в с. П., общ. К.,  стопанисван от „Б. Д.“ ЕООД.. При проверката в дома е било заварено лицето С.Й.И., която попълнила предоставената й от проверяващите декларация, в която е отразила, че работи като чистач от 18.06.2019 г. с работно време от 08,00 до 17,00 часа, почивни дни – събота и неделя и възнаграждение в размер на 30 лева на ден.

При приключването на проверката на 01.07.2019 г. в сградата на ДИТ-София е представен граждански договор № 005/14.06.2019 г., сключен между „Б. Д.“ ЕООД и С.И., в който е уговорено, че И. следва да извършва работа като болногледач за определен период от време – заместващ работници от действащия персонал, които са в платен годишен отпуск за срок до 30.09.2019 г.

По делото е приложено копие от Книгата за начален инструктаж по безопасност и здраве, водена от „Б. Д.“ ЕООД, в която е отразено, че С.Й. е  преминала начален инструктаж като болногледач на 14.06.2019 г.

На 01.07.2019 г. бил съставен акт за установяване на административно нарушение № 23-003002/01.07.2019 г., в който е отразено, че  „Б. Д.“ ЕООД в качеството му на работодател по смисъла на § 1, т. 1 ДР на КТ не е уредил като трудови правоотношения отношенията при предоставянето на работната сила като трудови правоотношения, като не е сключил трудов договор със С.Й.И. преди постъпването на работа. В АУАН е посочено, че е нарушен 62, ал. 1, вр. чл. 1, ал. 2 КТ

В разпита си в съдебно заседание актосъставителят Г.Г. и свидетелката по акта К.К. потвърждават констатациите в АУАН, за това, че С.И. е работела в дома за възрастни хора, като е почиствала пода. Според служителите на ДИТ тя саморъчно е попълнила предоставената ѝ от проверяващите декларация. При проверката не били констатирани други лица, които да са работили в дружеството без сключен трудов договор

От показанията на св. С.И. се установява, че на 18.06.2019 г. е решила да опита дали би се справила с работата в дома за възрастни хора. Преди това е била сключила договор с управителя на дома. Имало служител, който ѝ е обяснявал какво трябва да извърши.

Това обстоятелство е потвърдено и от разпита на св. А. Д., според която И. е била в дома на 18.06.2019 г., тъй като е искала да се запознае с естеството на работата. Именно Д. й е обяснявала  в какво се състоят задълженията ѝ когато дошли проверяващите.

Според св.  С.А., който през 2019 г. е бил заместник управител на дома за възрастни хора, имало нужда от персонал, поради което и дъщеря на техен дългогодишен служител поискала да пробва дали ще се справи със задълженията. С.И. изрично отказала да сключи трудов договор.

Въз основа на съставения АУАН е издадено и атакуваното наказателно постановление, с което на „Б. Д.“ ЕООД в качеството му на работодател по смисъла на § 1, т. 1 ДР на КТ за извършеното нарушение на 62, ал. 1 КТ, вр. чл. 1, ал. 2 КТ на основание чл. 416, ал. 5, вр. чл. 414, ал. 3 КТ е наложена имуществена санкция в размер на 2500 лева.

От правна страна:

При служебната проверка, съдът не констатира съществени нарушения на процесуалните правила по ЗАНН при съставянето на акта за установяване на административно нарушение и издаването на обжалваното наказателно постановление.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установи, че лицето С.И. е полагало труд в дом за настаняване от семеен тип на възрастни хора в с. П., общ. К., стопанисвана от жалбоподателя „Б. Д.“ ЕООД.

Установено е, че търговецът в качеството му на работодател по смисъла на § 1, т. 1 ДР на КТ не е оформил по надлежния ред правоотношението си с работника. По силата на трудовия договор едно физическо лице предоставя работната си сила за изпълнение на даден вид работа. По същество осъществяваната от Заркова дейност в предприятието, независимо наименованието на договора, който е сключен между страните, представлява престиране на нейната работна сила, поради което и за работодателя е съществувало задължението да регламентира правоотношенията си с нея като трудови и съответно да сключи трудово договор в писмена форма. Без правно значение е желанието на работника да сключи трудов договор или не – във всички случаи работодателят е длъжен да не го допуска до работа преди да има надлежно сключен трудов договор.

Представеният по делото граждански договор не посочва конкретен трудов резултат, който е трябвало да бъде постигнат от изпълнителя и макар договорът да е бил обвързан със срок, по своето естество той е целял именно заобикалянето на задължението на работодателя за оформянето на правоотношенията с работника като трудови.

Нещо повече - от събраните писмени доказателства, а именно саморъчно попълнената от страна на И. декларация, се установява, че тя е изпълнявала задълженията си в определено работно време, с определени почивки и фиксирано трудово възнаграждение, което не зависи от постигнатия резултат.

Следва да се отбележи, че заместването на отсъстващи работници и служители може да бъде осъществено посредством сключването на трудов договор, доколкото Кодекса на труда урежда различни видове трудови договори, както и организация на работното време, които дават възможност на работодателя да съобрази конкретните възможности и желания на наетите работници. Във всички случаи обаче, полагането на труд от страна на дадено лице без фиксиран  резултат от извършената работа, а с определено работно време, на точно определено работно място и с точно определени почивни дни и с определена трайност във времето, не носи белезите на граждански договор, а представлява използване на работна сила извън законово предвидените случаи. Съдът приема, че естеството и начинът на полагания труд съдържат елементите на трудово правоотношение. Неслучайно разпоредбата на чл. 1, ал. 2 КТ задължава отношенията по повод предоставяне на работна сила да се уреждат само като трудови. Това е така, защото освен изискването, предвидено в разпоредбата на чл. 62, ал. 1 КТ трудовият договор да бъде сключен в писмена форма, за работодателят възникват и множество други задължения – например задължението за внасяне на осигурителни вноски, инструктирането на работника за безопасни и здравословни условия на труд, съответно осигуряване на такива, регламентиране на почивки и работно време, осигуряване на платен годишен отпуск и пр.

В изпълнение на изискването по чл. 57, ал. 1, т. 5 ЗАНН, наказващият орган е описал нарушението като неуреждане на отношенията като трудови, а законната разпоредба, която е била виновно нарушена, е тази по чл. 62, ал. 1 от Кодекса на труда, изискваща трудовите договори да бъдат сключвани в писмена форма. Извършеното от санкционираното дружество деяние съставлява нарушение на императивните изисквания за оформяне на правоотношения по предоставяне на работна сила и неспазване на формалните изисквания на закона за сключване на трудовия договор между страните в писмена форма.

Ето защо съдът намира, че административнонаказващия орган правилно е санкционирал работодателя за нарушение на повелителната норма на чл. 61, ал. 1, вр. чл. 1, ал. 2 КТ като не е уредил като трудови правоотношенията си с работника С.И..

От друга страна, обаче съдът приема, че така наложената имуществена санкция спрямо „Б. Д.“ ЕООД е необосновано завишена. В хода на производството не бе установено за работника да са последвали вредни последици от липсата на трудов договор. Не са установени и други обстоятелства, включително и други съществени нарушения на трудовото законодателство, които да отегчават отговорността на работодателя, поради което и съдът намери, че атакуваното наказателно постановление следва да бъде изменено, като наложената имуществена санкция бъде намалена в минималния, предвиден от закона размер.

 

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ИЗМЕНЯ наказателно постановление № 23-003002/23.08.2019 г., издадено Директора на дирекция “Инспекция по труда” Софийска област, с което на “Б. Д.“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление с. П., обл. Софийска за нарушение на чл. 62, ал. 1 КТ, вр. чл. 1, ал. 2 КТ на основание чл. 416, ал. 5, вр. чл. 414, ал. 3 КТ е наложена имуществена санкция в размер на 2500 лева, като НАМАЛЯВА наложената имуществена санкция на 1500 /хиляда и петстотин/ лева

 

Решението може да се обжалва с касационна жалба по реда на АПК пред Административния съд – София област, в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

Районен съдия:

                      /Р. Й./