Определение по дело №6022/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 4715
Дата: 17 декември 2019 г.
Съдия: Ваня Желязкова Тенева
Дело: 20195530106022
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

 

Старозагорски районен съд, гражданска колегия, в закрито заседание на 17.12.2019 г. в състав:     

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАНЯ ТЕНЕВА

 

като разгледа гр.д. № 6022 по описа за 2019 година на Районен съд- Стара Загора, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Предявен е иск за издръжка от С.А.А., действаща чрез своята майка и законен представител – С.Т. Канева и от Т.А.А., действаща със съгласието на майка си С.Т. Канева срещу бащата А.Т.А. за изменение на издръжка.

Исковата молба е редовна и допустима. Представените с нея писмени доказателства са относими и необходими и следва да бъдат приети. Направени са доказателствени искания, които съдът намира, че следва да уважи.

В срока по чл. 131 от ГПК е депозиран писмен отговор. Отправени са доказателствени искания.

                                     

Водим от гореизложеното  и на осн. чл. 312 от ГПК съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ПРИЕМА представените с исковата молба и отговора писмени доказателства.  

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на всяка от страните да води по един свидетел при режим на довеждане.

ДА СЕ ИЗПРАТИ съобщение до ДСП гр. Стара Загора за изготвяне на становище.

            ДА СЕ ИЗИСКА И ПРИЛОЖИ гр.д.№ 2300/2015 г. и гр.д. 5567/2017 г. по описа на РС Стара Загора.  

            ЗАДЪЛЖАВА  ответника да представи удостоверение за доходите си една година назад, считано от 18.11.2019 г.

ВНАСЯ делото за разглеждане в открито съдебно заседание, което НАСРОЧВА на 09.01.2020 г. в 15.00 часа, за която дата да се призоват страните, както и ДСП, на които да се връчи препис от настоящото определение и доклада.

            ДОКЛАД по делото:

 

         Ищците  твърдят следното:

Ищцата С.Т. Канева и ответника А.Т.А. са родители на малолетното дете С.А.А., ЕГН: ********** и на непълнолетната Т.А.А., ЕГН **********.

С Решение № 906 от 08.10.2015г., постановено по гр.д. № 2300/2015г. по описа на PC-Стара Загора, упражняването на родителските права по отношение на децата С.А.А., ЕГН: ********** и Т.А.А., ЕГН **********, са предоставени на доверителката ми С.Т. Канева.

Със същото решение от 08.10.2015г., постановено по гр.д. № 2300/2015г. по описа на РС- Стара Загора, е одобрена спогодба между етаните, по силата на която бащата А.Т.А., ЕГН: **********, е осъден да заплаща на дъщерите си С.А.А. и Т.А.А., чрез тяхната майка и законна прадставителка С. Канева, ежемесечна издръжка в размер на 130 /сто и тридесет/ лева за С. и съответно - 170 /сто и седемдесет/ лева за Т., считано от 01.05.2015г., ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане, до настъпване на законни основания за нейното изменение или прекратяване.

На 02.10.2017г предвид предявените искове с правно основание чл. 150 във вр. с чл.143, ал. 2 от СК от ищците в настоящото производство спрямо ответника А.А. е образувано гр.дело № 5567/2017г по описа на РС-Стара Загора. По време на открито с.з. проведено на 13.12.2017г с протоколно определение от същата дата е одобрена спогодба между страните, която се изменя размера на издръжката, определена по гр.д. № 2300/2015г. по описа на РС-Стара Загора.

Така по силата протоколно определение от 13.12.2017г бащата А.А. е осъден да заплаща на дъщерите си С.А.А. и Т.А.А., чрез тяхната майка и законна представителка С. Канева, ежемесечна издръжка в размер на 160 /сто и шестдесет/ лева за С. и съответно - 200 /двеста/ лева за Т., считано от 02.10.2017г., ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане, до настъпване на законни основания за нейното изменение или прекратяване.

В периода от постановяване на посоченото по-горе решение - 2017г. до настоящия момент са изтекли вече повече от две години, период в който са се променили икономическите условия и стандарта на живот в страната, според които се определя размера на издръжката, дължима от единия родител на ненавършилото пълнолетие дете. Освен това обстоятелствата, при които бе постановено това съдебно решение и беше постигнато споразумението между родителите, се измениха коренно. Промениха се социално-икономическите условия в страната, като се увеличиха значително цените на хранителните продукти, дрехи и обувки, режийни разходи (в т.ч. цената на ел.енергия, природен газ, ВиК услуги и др.), наложи се да се закупуват от доверителката ми учебници и помагала и за двете деца на значително по-висока стойност /в т.ч. и специализирана литература, необходима Т. по време на учебния процес, тъй като последната е ученичка в ГПЧЕ „Ромен Ролан“ - гимназия с усилено изучаване на чужди езици/. Нещо повече, при постановяване на това съдебно решение С. е била четвърти клас, а към настоящия момент е ученичка в шести клас в Второ ОУ „Петко Рачов Славейков” гр.Стара Загора, а сестра й Т. е била в осми клас към момента на решението, а сега е записана в десети клас и нуждите им са се увеличили многократно.

Освен това през този период, с нарастването на възрастта на децата, които понастоящем са съответно на 16 и на 11 години, са нараснали и потребностите им, с което са се увеличили и средствата необходими за тяхното отглеждане и възпитание.

Големи са разходите за обучението на С. и Т., тъй като те е записани и посещават Второ ОУ „Петко Рачов Славейков” и съответно ГПЧЕ „Ромен Ролан“ в гр.Стара Загора, което е свързано със заплащане на средства за закупуване на учебници, тетрадки и помагала, както и разходи за храна в училище, както и разходи за път до гимназията, респ училището, които се намират в централната част на града. Нещо повече, тъй като С. е изпитвала, а и към момента изпитва затруднения по някои от учебните предмети (най-вече с математиката) се е наложило да посещава частни уроци, които са на значителна стойност и са заплащани изцяло от нейната майка. Частни уроци се е наложило да посещава и Т., предвид необходимостта от допълнителна специализирана помощ във връзка с изучаването на немски език и математика. Разходите по обучението са средства, които трябва да се изразходват за всяко дете, за да получи то подходящо образование и бъде подготвено за общественополезна дейност, принос за което трябва да имат и двамата родители.

Отделно от изложеното С. е записана и посещава няколко пъти седмично тренировки по плуване, което също е свързано с допълнителни средства за транспорт до спортната база и месечна такса. Спортните занимания са необходими за всяко дете, за да развиват двигателната му култура и да го поддържат в добро здравословно състояние. Извънкласните занимания са необходими за всяко дете, за да развиват творческите му заложби и култура и да го поддържат в добро здравословно и психическо състояние, а с оглед възрастта на С. това е жизнено необходимо за нейното физическо и духовно развитие.

От момента на раздялата между родителите до настоящия момент, С. заедно с двете си деца живеят на квартира, за което се налага ежемесечно да заплащат наемна сума в размер на 500 /петстотин/лева.

Предвид необходимостта от постоянна връзка между С. и децата й с оглед възрастта им, се е наложило на всяко от децата да бъде осигурен мобилен телефон, което също е свързано с ежемесечни разходи за потребителски такси и закупуването на мобилни апарати на значителна стойност.

С оглед всичко изложено се налага извода, че за отглеждането и възпитанието на С. и Т., са необходими минимум 1500 лв. месечно.

От момента на раздялата между родителите, доверителката ми С. Канева поема изцяло грижите и издръжката на децата си С. и Т., като за тези години е съвестен и отговорен родител. За този период от време Канева поема изцяло всички разходи по тяхното отглеждане и възпитание, като бащата А.А. не е оказал никаква помощ при отглеждането им. От момента на раздялата с ответника, последният не е давал никакви средства за задоволяване потребностите на децата си извън кръга на определената му месечна издръжка, нито се е интересувал от развитието им. Нещо повече, при отправена молба от страна на Канева към последния, да си поделят разходите за учебници и помагала по немски език за детето Т. през м.Септември 2019г, които са на стойност около 500 лева, А. категорично отказва с мотива, че „дава“ достатъчно голяма издръжка.

Отделно от изложеното до тук, следва да отбележа и факта, че както Т., така и С. са с нарушено зрение, което налага няколко пъти в годината те да посещават очен специалист, за да бъдат коригирани диоптрите на очилата, които следва да носят. Всяка една корекция на диоптричните стойности води след себе си до закупуването и изработката на нов чифт очила, които се заплащат изцяло от тяхната майка.

Издръжката и възпитанието на всяко дете е задължение и на двамата родители. В случая обаче ответника А. изцяло е абдикирал от родителските си задължения.

Към настоящия момент доходите на С. Канева (майка и законен представител на двете деца) са единствено от средствата, които тя получава като трудово възнаграждение на длъжност „рехабилитатор”. Канева работи на две места (в „МБАЛ ТРАКИЯ - Стара Загора” ЕООД и „МЦ ТРЕТА ПОЛИКЛИНИКА” ЕООД), за да издържа двете си деца, да заплаща месечния наем за жилището, режийните разходи и да покрива ежедневните нужди на децата си от храна, дрехи, обувки, ученически пособия и т.н.. С. Канева получава брутно трудово възнаграждение в общ размер на около 1300,00 лева месечно, като след удържане на дължимите данъци и осигуровки нетното трудово възнаграждение е около 980,00 лева и което е крайно недостатъчно за отглеждане и възпитание на подрастващите деца.

Същевременно ответникът е в трудоспособна възраст и може да дава исканата издръжка без каквито и да било затруднения предвид на това, че получава неколкократно по-високо трудово възнаграждение от Канева по трудов договор с рудник „Трояново - север“ клон на „Мини Марица - изток“ ЕАД.

С оглед гореизложеното, нарасналите нужди на децата и възможностите на ответника да заплаща издръжка в по-голям размер от заплащания до момента считам, че е налице изменение на обстоятелствата по смисъла на чл. 150 от СК, поради което,

Моля, да постановите решение, с което да измените размера на издръжката определена с Протоколно определение от 13.12.2017г., постановено по гр.д. № 5567/2017г. по описа на РС-Стара Загора, като осъдите А.Т.А., ЕГН: **********, да заплаща, както следва:

-на детето си С.А.А., ЕГН: **********, чрез неговата майка и законна представителка С.Т. Канева ЕГН **********, ежемесечна издръжка в размер на 220 /двеста и двадесет/ лева, считано от завеждане на исковата молба в съда - 18.11.2019г., ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане, до настъпване на основание за изменяване или прекратяване на издръжката.

-на детето си Т.А.А., ЕГН **********, чрез неговата майка и законна представителка С.Т. Канева ЕГН **********, ежемесечна издръжка в размер на 260 /двеста и шестдесет/ лева, считано от завеждане на исковата молба в съда - 18.11.2019г., ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане, до настъпване на основание за изменяване или прекратяване на издръжката.

Моля също, да ни присъдите направените разноски, във връзка с воденето на исковото производство, вкл. адвокатски хонорар.

 

            Ответникът твърди следното:

Предявения иск за издръжка е допустим, но е основателен до размера на поисканото увеличение на издръжката с по 20 лева месечно за всяко дете, а за претендираната издръжка над тази сума считаме, че същият е неоснователен.

Оспорваме исковата молба относно посочените в нея факти и обстоятелства.

Оспорваме твърдението на ищцата, че за обучението на децата се налага те да посещават частни уроци. Доверителят ми е с инженерно образование и винаги е помагал на децата с материала по математика, но ищцата счита, че е „по-престижно“ децата да ходят на частни уроци. Ищцата не представя доказателства, че заплаща суми за уроци, какъв е размерът на тези суми, колко пъти седмично децата посещават тези уроци.

Оспорваме твърдението, че детето С. е записано и посещава няколко пъти седмично тренировки по плуване, което било свързано с транспорт и месечна такса. Ищцата не представя доказателства и за това свое твърдение - например членска карта към спортен клуб по плуване, квитанция за заплатено посещение на плувния басейн (каквато задължително се издава).

Оспорваме твърдението на ищцата, че заплаща ежемесечно сумата от 500лв. за квартира. От представените писмени доказателства - банкови бордера за заплатен наем за периода ноември 2018г. - октомври 2019г. не се установява за какво наемно правоотношение се отнасят плащанията. Ищцата не е

представила документи, удостоверяващи съществуването на наемно правоотношение - договор за наем, удостоверение за адрес, извлечение от книгата на собствениците на Етажната собственост, в която следва да е вписана като обитател. Считаме, че ищцата по своя воля е избрала да живее в луксозна, газифицирана квартира и да заплаща твърде висок за стандартите на гр. Стара Загора, а и за своя собствен стандарт, наем, независимо от факта, че има възможност да живее в жилището на нейните родители.

Оспорваме твърденията на ищцата, че само тя е осигурила телефонни апарати на децата и заплаща месечните такси. От момента, в който на всяко от децата за пръв път е бил предоставен мобилен телефон, всички те са били закупувани от доверителя ми, дори и след раздялата им с ищцата. Доверителят ми е този, който е заплащал телефонните сметки и на двете деца, за което представяме като доказателство разпечатка от интернет банкиране. От тази разпечатка е видно, че само за последните два месеца той е заплатил за абонаментния план на телефона на С. сумата в общ размер на 226.48 лв.

Оспорваме твърдението, че след раздялата на родителите, бащата, освен със заплащане на издръжката, не участва в разходите за децата. Както е посочено по-горе, доверителят ми е този, който е заплащал телефоните сметки на децата. Извън присъдената издръжка, доверителят ми винаги им купува всичко, от които децата се нуждаят и им дава допълнителни парични суми. Освен това всяка година доверителят ми води децата на почивки.

Доверителят ми работи по трудово правоотношение, като получава средномесечно около 2800 лв. брутно трудово възнаграждение, като нетната сума, която получава след удръжките е около 1800 лв. Доверителят ми изплаща кредити, както следва: потребителски кредит в размер на 37000 лева към „БАНКА ДСК” ЕАД и кредит от ВСК-КНСБ р-к „Трояново-север“. Общо месечните му задължения по посочените кредити са на стойност 890.64 лв. Отделно от това, доверителят има сключена застраховка „Живот, свързан с банков кредит“ към посочения по-горе кредит с „БАНКА ДСК” АД, по която ежемесечно плаща сумата от 13.69 лв. Сумата, която заплаща за издръжка на двете деца и за телефонните сметки средномесечно е в размер на около 400 лв. След приспадане на всички тези разходи, на доверителя ми остава нетната сума от около 500 лв. на месец, с която той да живее.

Оспорваме твърдението на ищцата, че разходите за живот неимоверно са се увеличили. Действително, през последните две години цените в страната са се увеличили, но не и в твърдяния от ищцата „неимоверен“ размер.

С оглед на гореизложеното, доверителят ми иска съдът да увеличи месечна издръжка за детето Т.А.А. на 220 лева месечно, а на детето С.А.А. на 180 лева месечно и да отхвърли исковете в частта им над тези суми като неоснователни.

Моля да присъдите на доверителя ми направените по делото разноски.

 

            При иск за изменение на издръжка в тежест на ищеца е да установи какви са възможностите на ответната страна да изплаща издръжка, потребностите на детето/децата, както и че е налице трайна промяна в потребностите на детето или във възможностите на бащата.

            В тежест на ответника е да установи, че заплаща издръжка или да противопостави възражения за други алиментни задължения.         

 

            Не е спорно между страните, че ответникът няма други деца освен дъщерите си Т. и С. т.е. няма други алиментни задължения.

            Спорно е, че майката живее под наем, както и че децата посещават частни уроци/ съответно извънкласни занимания.

 

 

ДАВА възможност на страните, след като се запознаят с изготвения по делото доклад да вземат становище в едноседмичен срок от съобщението, предприемат съответните процесуални действия и направят допълнителни искания за доказателства преди съдебното заседание, като ги предупреждава за последиците по чл. 312 ал. 2 от ГПК.

 

НАПЪТВА страните към спогодба, като им разяснява, че в този случай чрез взаимни отстъпки страните могат да постигнат по-бърз, икономичен и ефективен резултат, удовлетворяващ и ищеца и ответника.

 

 

                                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: