Решение по дело №385/2019 на Районен съд - Балчик

Номер на акта: 96
Дата: 12 март 2020 г. (в сила от 5 юни 2020 г.)
Съдия: Даниела Йорданова Игнатова
Дело: 20193210200385
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

                                           12.03.2020год.                                гр.Балчик

                               

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

БАЛЧИШКИЯТ РАЙОНЕН  СЪД                  НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На дванадесети февруари , две хиляди и двадесета година

В публично заседание  в следния състав:

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ИГНАТОВА

                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                              2.

 

Секретар: СНЕЖАНКА ДЖАМБАЗОВА

Прокурор:  БЕЗ ПРЕДСТАВИТЕЛ В С.З.

като разгледа, докладвано от районен съдия Даниела Игнатова

НАХ  дело    385 по описа за 2019  год. и за да се произнесе, съдът взе предвид следното:

 

 Производството е образувано по жалба на  Д.М.Д. с ЕГН********** ***, срещу Наказателно постановление №762/29.10.2019г. на Директора на РДГ-Варна,с което на основание  чл.275,ал.1,т.2 от Закона за горите е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 200,00/двеста/лева,за административно нарушение по чл.104,ал.1,т.5 от Закона за Горите.

Недоволен от така наложеното наказание , в законно установеният срок  Д. обжалва издаденото НП,което счита за незаконосъобразно и необосновано .

В с.з. се явява лично ,като посочва,че в инкриминирания период не е бил в с.Сенокос, а е работил в гр.Бургас и гр.София,бил е командирован.Представя Заповеди за командировка №7/16.07.2019г. и №6/03.07.2019г.

Въззиваемата страна РДГ-Варна, редовно призована за участие , се представлява от юр.к.Георгиев,който пледира за потвърждаване на НП като правилно и законосъобразно ,а депозираната жалба като неоснователна.

По делото в качеството на свидетел е разпитан актосъставителя З.Д..

Съдът, като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства, приема за установено следното:

Съдът  приема от правна страна следното:

Жалбата е  подадена от надлежна страна,  в  изискуемия  съгласно разпоредбата на чл.59 ал.2 от ЗАНН срок и е  процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата  е  частично основателна поради следните съображения:

          От показанията на разпитаният по делото свидетел Д. –надлъжност горски стражар при ДЛС-Балчик ,се установява, че на посочената в акта дата 11.09.2019г.при обход в района на ДГС,в отдел 2517Г установил,че с моторен трион са отрязани 12 бр.дървета до пъновете от дървесен вид-ясен,представляващи 7куб.м.Установил,че дърветата са отсечени от жалбоподателя за което съставил КП№СИДП103709/11.09.2019г.

          С протокол №СИДП103710/12.09.2019г. констатирал,че жалбоподателя няма издадено писмено позволително за сеч и процесната дървесина е без поставена КГМ.Жалбоподателя бил запознат с КП.

          Св.Д. разпитан в с.з.категорично заявява,че именно жалбоподателя е отсякъл процесната дървесина.

          За констатираното нарушение му съставил АУАН№762/18.09.2019г.,в присъствие на жалбоподателя,който отказал да получи акта.Независимо от това не е посочил възражения.

          Отказът,св.Д. удостоверил в подписа и трите имена на лицето С.Х.С..

          В законноустановеният срок по чл.44,ал.1 от ЗАНН,не са депозирани писмени възражения.

          Съгласно разпоредбата на чл.104 ал.1 т.5 от ЗГ се  забранява  сечта на немаркирани дървета, освен в случаите, определени в наредбата по чл.101,ал.2 .

          Според разпоредбата на  чл.266 ал.1 от ЗГ  се наказва  с глоба от 50 до 3000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, физическо лице, което в нарушение на този закон и на подзаконовите актове по прилагането му сече, извозва, товари, транспортира, разтоварва, придобива, съхранява, преработва или се разпорежда с дървесина и недървесни горски продукти.

          При така изложената фактическа обстановка  съдът  намира за безспорно установено обстоятелството, че именно  жалбоподателят е извършил нарушението по чл.104 ал.1 т.5 от ЗГ.

          В случая нарушението се изразява в извършване на сеч на 12 бр.дървета до пъновете от дървесен вид-ясен,представляващи 7куб.м.немаркирани с контролна горска марка  дървета  и за да е извършено виновно това нарушение, следва да се установи по безсъмнен начин, че тези дървета са отсечени именно от санкционираното лице.Доказателства в тази насока  са всички приложени по делото доказателства и най-вече показанията на св-Д..

          Съдът приема, че при издаването на наказателното постановление не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да са ограничили или лишили жалбоподателя от право на защита и да водят до отмяната му поради незаконосъобразност.

          Обжалваното НП е издадено от  упълномощен за това орган, с оглед Заповед № РД -49-199/16.05.2011г. на  Министъра на земеделието и храните,  поради което издалото НП лице е компетентно.

          С оглед длъжностното качество на актосъставителя/ горски стражар при ДЛС-Балчик /, съдът намира че АУАН е съставен от компетентен орган, при изпълнение на неговите служебни задължения.

          АУАН съдържа задължителните  реквизити, изискуеми съобразно чл.42-43 от ЗАНН.

          НП също съдържа изискуемите от закона задължителни реквизити.

          Спазени са и  визираните в ЗАНН срокове за съставяне на АУАН и  за издаване на НП.

         Според съда не може да се приеме, че деянието е маловажен случай по смисъла на ЗАНН. В конкретния случай не са представени доказателства, които да установяват обстоятелства, обуславящи по-ниска степен на обществена опасност на конкретно извършеното административно нарушение в сравнение с обикновените случаи по чл.104 ал.1 т. 5 от ЗГ, поради което не е налице хипотезата на "маловажен случай".

           Освен това настоящата инстанция счита, че за извършеното деяние правилно е ангажирана административно-наказателната отговорност на Д. за нарушение по чл.104 ал.1 т. 5 от ЗГ, но намира, че така наложеното административно наказание глоба в размер на 200.00/двеста/лева с оглед разпоредбата на  чл.266 ал.1  от ЗГ е завишено  и ще следва обжалваното НП да бъде изменено в тази му част, като глобата бъде намалена към законовия минимум на  50.00/петдесет/лева.

          Съдът счита, че с така наложеното наказание ще  бъдат  постигнати целите на административното наказание , визирани  в разпоредбата на чл.12 от ЗАНН, а именно  да предупреди и превъзпита нарушителя към спазване на установения в страната правен ред, както и да въздейства  възпитателно и предупредително  върху останалите граждани.

          За да намали размера на наказанието, съдът съобрази факта, че няма данни жалбоподателят да е допускал други административни нарушения по ЗГ,т.к.такива не са твърдени от наказващият орган, а и няма доказателства в тази насока от които да се направи обратният извод .

          Относно  определеното от АНО обезщетение за вреди  в полза на СДП-Шумен и паричната равностойност на липсващите вещи,  настоящият състав на съда, счита, че същите не са наказания,налагани по реда на ЗАНН и съдът не дължи произнасяне по тях,по арг.на чл.23 от ЗАНН.Но т.к. същите не са обжалвани следва да се приеме,че са влезли в сила и като такива следва в тази част НП да се потвърди.

          По отношение на направеното възражение от жалбоподателя,че на процесната дата той не е бил в с.Сенокос,с оглед на което не е извършил нарушението,като представя и доказателства в тази насока-Заповеди,то съдът ги приема като неоснователни и следва да ги остави без уважение.Видно от представените и приложени в кориците на делото Заповеди, не доказват факта , че на инкриминираната дата 11.09.2019г.жалбоподателя не се е намирал в с.Сенокос.Същите са с тази от месец юли ,а не септември 2019г.

          По делото не се претендират разноски по които съдът да се произнася по реда на чл.63 ,ал.3 и 5 от ЗАНН.

          Водим от гореизложеното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН  съдът,

                                                                                                                                                                Р    Е    Ш   И   :

 

ИЗМЕНЯ  Наказателно постановление №762/29.10.2019г. на Директора на РДГ-Варна,В ЧАСТТА С КОЕТО НА Д.М.Д. с ЕГН********** ***, , на основание  чл.275,ал.1,т.2 от Закона за горите е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 200,00/двеста/лева,за административно нарушение по чл.104,ал.1,т.5 от Закона за Горите,като постановява административно наказание  „Глоба” в размер на 50,00/петдесет/лева.

          ПОТВЪРЖДАВА  Наказателно постановление №762/29.10.2019г. на Директора на РДГ-Варна,В ОСТАНАЛАТА ЧАСТ!

Решението подлежи на касационно обжалване или протестиране пред Административен Съд гр.Добрич в 14-дневен срок от получаването му от страните .

                    

                         

                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: