Решение по дело №1097/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1006
Дата: 22 юли 2020 г.
Съдия: Наталия Георгиева Дичева
Дело: 20207050701097
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

         /           ….2020 година, гр. Варна

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, Х КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ в публично заседание на  двадесет и  пети юни през две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВГЕНИЯ БАЕВА

ЧЛЕНОВЕ : 1. РАЛИЦА АНДОНОВА

2. НАТАЛИЯ ДИЧЕВА

 

при секретаря ДОБРИНКА ДОЛЧИНКОВА и при участието на прокурора АЛЕКСАНДЪР АТАНАСОВ, като разгледа докладваното от съдия НАТАЛИЯ ДИЧЕВА к. адм. д. № 1097 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. с чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Ц.И. *** срещу Решение № 320 от 24.02.2020 година, постановено по НАХД № 3756/2019 година по описа на Районен съд – Варна, ХІІІ състав, в частта с която е потвърдено Наказателно постановление №19-0819-002369/30.05.2019 година на началника на група към Областна дирекция на министерство на вътрешните работи - Варна сектор „Пътна полиция“, с което на Ц.И.И. е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 300 лева на основание чл.177, ал. 1, т. 4 от Закона за движението по пътищата.

В жалбата са изложени твърдения, че решението на ВРС е постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила и при неправилно приложение на материалния закон – отменително основание по чл.348, ал.1 от НПК. Сочи се, че неправилно РС се е произнесъл по фактическата обстановка, която е подкрепена с доказателствен материал. Изтъква се, че доказателствата са ценени неправилно поотделно и в съвкупност, с което е допуснато нарушение на съдопроизводствените правила. Моли за отмяна на решението на РС и за отмяна на  НП или за изменение към минималния размер на наказанието.

Ответната страна  ОД МВР Варна, не изразява становище по жалбата.

Представителят на ВОП счита жалбата за неоснователна.

Касационната жалба е редовна и допустима - подадена е от страна, участвала във въззивното съдебно производство и в срока по чл.211, ал.1 от АПК.

След преценка на изложените от страните доводи и извършената по реда на чл.218 от АПК проверка, съдът намира жалбата за процесуално допустима като подадена в срок от надлежна страна, против подлежащ на касационен контрол съдебен акт, а разгледана по същество тя е  неоснователна.

С обжалваното Наказателно постановление №19-0819-002369/30.05.2019година на началника на група към Областна дирекция на министерство на вътрешните работи - Варна сектор „Пътна полиция“, на Ц.И.И. е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 300 лева на основание чл.177, ал. 1, т. 4 от Закона за движението по пътищата.

От фактическа страна е установено, че автомобила е бил спрян от движение със ЗППАМ № 2159/08.04.2013г., връчен на 07.05.2013г. на И..

Деянието, което И. е осъществил, като е управлявал спряно от движение моторно превозно средство, съставлява нарушение по смисъла на Закона за движение по пътищата и е основание за реализиране на административно наказателната му отговорност. Към момента на извършената проверка се установява, че на И. е връчена ЗППАМ 09.04.2013г., с която управлявания от него автомобил е бил спрян от движение. Видно от изисканата и приложена по делото ЗППАМ тя е били лично връчена на И. преди датата на установеното по настоящия АУАН нарушение. Нарушението на чл.5 ал.3 т.2 от ЗДвП е умишлено, като връчването на заповедта, с която автомобила е спрян от движение, доказва знанието му за този факт и определя възможността да бъде ангажирана неговата лична виновна отговорност. По делото са представени доказателства, че ответника по касация е бил наказван до този момент множество пъти за нарушения по чл.177, ал.1 от ЗДвП. Поради това наложеното наказание в максимален размер е адекватно на нарушението. 

          Деянието, което е осъществил, като е управлявал спряно от движение моторно превозно средство, безспорно съставлява нарушение по смисъла на чл.5, ал.3, т.2 Закона за движение по пътищата, каквато квалификация е дадена както в акта, така и в постановлението, и е основание за реализиране на административно наказателната му отговорност. При определяне размера на санкцията за това нарушение, предвидена в чл.177, ал.1, т.4 от ЗДвП, наказващият орган е съобразил тежестта на нарушението и обстоятелството, че той е наказван многократно за нарушения по този закон, включително и по чл.5, ал.3, т.2 от ЗДвП и правилно е определил размера на санкцията в средния размер, а именно „Глоба” в размер на 300 лева, поради което ВРС е приел, че в тази му част наказателното постановление се явява правилно и законосъобразно и е потвърдил НП.

Обжалваното решение е  правилно  като постановено при  отсъствието   на наведеното  с жалбата касационно  основание  по чл.348,ал.1,т.1  от НПК – нарушение на материалния закон.

Съставомерността на извършеното деяние и вината на нарушителя са  правилно установени от съда, който е обсъдил всички твърдения на жалбоподателя и аргументирано ги е приел за неоснователни. ВРС е обсъдил и възражението относно невъзможността за редуциране на наказанието глоба от 300лв. в по-нисък размер, тъй като И. е наказван многократно вкл. и по чл.5 , ал.3, т.2 от ЗДвП. Касационната инстанция изцяло споделя тези мотиви.

При извършената от касационния съд служебна проверка не се констатираха пороци относно допустимостта и валидността на обжалваното решение, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното, Варненският административен съд,  на основание чл.221, ал.2 от АПК

РЕШИ :

          ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 320 от 24.02.2020 година, постановено по НАХД № 3756/2019 година по описа на Районен съд – Варна, ХІІІ състав в обжалваната част.

Решението е окончателно.

Председател:                                               Членове:     1……

                                                                                         2……