Решение по дело №2167/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 145
Дата: 4 февруари 2021 г.
Съдия: Веселин Валентинов Енчев
Дело: 20207040702167
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                             

  145            /04.02.2021 година, град Бургас

 

Административен съд - Бургас, на двадесет и осми януари две хиляди двадесет и първа година, в открито заседание, в състав:

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: Даниела Драгнева  

ЧЛЕНОВЕ:       Веселин Енчев

Димитър Гальов

Секретар К. Л.

прокурор Андрей Червеняков

разгледа докладваното от съдия Енчев КНАХ дело № 2167/2020 година

 

Производството по чл. 63 ал. 1 от ЗАНН във връзка с глава дванадесета от АПК.

Образувано е касационна жалба, подадена от Р.Д.Р. с ЕГН ********** ***, против решение № 804/08.07.2020 година по н.а.х.д. № 2667/2020 година на Районен съд – Бургас (РС), с което е потвърдено наказателно постановление № 19 – 0346 – 000046/20.05.2019 година на началника на РУ – Созопол при ОД – Бургас на МВР (НП).

С НП, на Р., за нарушение на чл. 638 ал. 3 от Кодекса за застраховането КЗ), на основание чл. 638 ал. 3 във връзка с чл. 53 от ЗАНН, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400 лева.

Касаторът оспорва законосъобразността на решението. Поддържа че, в конкретния случай за същото нарушение (на същата дата и същия час), но на дружеството – собственик на автомобила, който Р. е управлявал, е издаден електронен фиш (ЕФ), т.е. нарушен е основния принцип в правото „не два пъти за едно“.

Иска се отмяна на решението и на НП. При евентуалност се иска намаляване на размера на наложената санкция.

Прокурорът пледира неоснователност на касационната жалба.

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок и от съответната надлежна страна.

С НП Р.Р. е санкциониран за това, че на 02.03.2019 година, около 15:50 часа в град Черноморец, на улица „Братислава“ до дом № 3, е установен да управлява лек автомобил „Опел Астра Г Караван“ с рег. № А 1966 НА, собственост на „Тео дар инг 56“ ООД с ЕИК *********, за който няма сключен и действащ договор за застраховка „Гражданска отговорност” – към момента на управлението. Нарушението е констатирано непосредствено - при извършена полицейска проверка на място, за което е съставен АУАН.

 За да постанови оспореното решение, РС е приел, че в административнонаказателното производство не е допуснато съществено нарушение, както и че деянието е квалифицирано коректно от наказващия орган.

Жалбата е неоснователна.

В чл. 461 т. 1 от КЗ е регламентирана една от задължителните застраховки, а именно „Гражданска отговорност“.  

Нормата на чл. 483 ал. 1 от КЗ изисква императивно от всяко лице, което притежава моторно превозно средство, регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение, да сключи договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите.

Според текста на чл. 638 ал. 3 от КЗ, лице, което не е собственик и управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се наказва с глоба от 400 лева.

В случая, Р. е установен да управлява МПС, за което не е сключена задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Касаторът не отрича това обстоятелство – в обясненията, дадени при съставянето на АУАН, а и в жалбата до РС, еднозначно е заявено, че на 02.03.2019 година именно  той е управлявал лекия автомобил, собственост на търговското дружество, за който собственикът не е сключил застрахователен договор. От съдържанието на жалбата до РС се констатира, че наказаното лице е разбрало по несъмнен начин за извършването на какво нарушение е санкционирано, тъй като е съсредоточило защитата си към доказване на липса на субективен елемент, като признак от състава на нарушението. Тази защитна теза не е била приета от РС, който обосновано се е аргументирал за доказаност на извършителството при форма на вината „непредпазливост“, от субективна страна.

Възражението, изтъкнато от касатора, е неоснователно.

В административнонаказателното производство и в процеса пред РС няма спор кой е управлявал МПС. Р. е наказан именно за управление на МПС, за което няма сключена застраховка „Гражданска отговорност“. Спазването на принципа „non bis in idem“ изисква едно и също лице да не бъде наказвано повече от веднъж за извършването на едно и също престъпление/правонарушение. Дори бегъл преглед на съдържанието на издаденото НП и на издадения ЕФ показва, че касаторът Р. не е наказан два пъти (с НП и с ЕФ) за извършването на едно и  също нарушение – той е санкциониран в НП с „глоба“ за нарушение на чл. 638 ал. 3 от КЗ, а с ЕФ е наложена „имуществена санкция“ на търговеца – собственик на автомобила и то за нарушение на чл. 483 ал. 1 т. 1 от КЗ. В този смисъл с издаването на ЕФ не е бил засегнат основния принцип в правото, забраняващ наказваното на едно лице, повече от веднъж, за извършването на едно престъпление. Въпросът за законосъобразността на издадения ЕФ не е предмет на настоящото дело и затова не следва да се обсъжда.

По изложените съображения съдът

 

Р  Е  Ш  И

 

            ОСТАВЯ В СИЛА решение № 804/08.07.2020 година по н.а.х.д. № 2667/2020 година на Районен съд – Бургас.         

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                          ЧЛЕНОВЕ: