Определение по дело №939/2020 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 260001
Дата: 4 януари 2021 г. (в сила от 15 януари 2021 г.)
Съдия: Иван Димитров Бедачев
Дело: 20205310200939
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 9 декември 2020 г.

Съдържание на акта

                          О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

                                                                        

                                           гр.Асеновград, 04.01.2021 г.

 

 

АСЕНОВГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ­ІІ-ри наказателен състав в закрито заседание на четвърти януари през две хиляди двадесета и първа година в състав:

 

                                                             РАЙОНЕН  СЪДИЯ :ИВАН  БЕДАЧЕВ

  

       Разгледа  докладваното от съдията ЧНД № 939/20 г.  по описа на АРС- ІІ н.с.  и  за да се произнесе взе предвид следното:

       Производството е по реда на чл.243 ал.4  от НПК.

       Постъпила е жалба от Н.К.П. против Постановление за прекратяване  на наказателното производство на РП–Асеновград  от 27.11.2020 г., с което същата е прекратила  наказателното производството по досъдебно производство № 224/2020г. по описа на РУ- гр.Асеновград,  на основание чл. 243 ал.1 т.1, във вр. с чл. 24 ал.1 т.1  от НПК.

          Съдът, след като се запозна с  жалбата  и с материалите по делото, намира, че така подадената жалба е НЕДОПУСТИМА, тъй като е подадена от ненадлежно легитимиран процесуален субект, поради което не подлежи на разглеждане по същество.

        ДП № 224/2020 г. по описа на  РУ –Асеновград е образувано и водено за престъпление по чл. 182 ал.1 от НК. Действително сигнализирането на прокуратурата довело до образуването му е станало по повод подадена жалба от П., в която тя се оплаква от тревожна житейска  ситуация, свързана с поведението на живеещо само малолетно дете - Андреан Даскалов и конкретно срещу него по повод на случай, при който той я е ударил с камък по главата, като й причинил рана. Към този момент обаче, същият е бил малолетен и съответно не е бил наказателно отговорно лице и не затова е образувано делото. Между впрочем, видно от постановлението на прокурора, всички преписки образувани срещу него са били прекратявани с постановления на прокурора на това основание. От данните по делото е ясно, че по отношение на детето Андреан Даскалов е налице сложна битова и житейска ситуация. Родителите му са разделени от много години. Бащата живее на друго място. Майката Анастасия Илкова е психично болна с параноидна шизофрения и живее с възрастната си майка. Детето Андреан Даскалов живее сам в съседния апартамент и също е диагностициран с диагноза разстройство в поведението с хиперкинетични прояви на негативизъм. В тази връзка, поведението му е агресивно и неадекватно и същият създава множество проблеми на съседите си и е склонен да влезе във физическа саморазправа. По този повод е образувано производство по Закона за здравето в Районен съд – Асеновград за настаняването на Андреан Даскалов за принудително лечение в подходящо медицинско заведение, което е в ход.

        По отношение на конкретната жалба на Н.П., въпреки че в заглавието е насочена срещу прекратителното постановление, на практика тя не съдържа конкретен петитум, насочен към отмяна на Постановлението, нито се сочат конкретни съображения за това, а отново се прави оплакване за последващи действия на Андриян Даскалов, по които по принцип не може да се произнесе съдът, тъй като те не са предмет на досъдебното производство и съответно на прекратителното постановление. Тъй като същото е било с предмет престъпление по чл. 182 ал.1 от НК, жалбоподателката няма качеството на пострадал от това престъпление.

        Нормата на чл. 243 ал.3 от НПК лимитативно определя кръга на субектите имащи право на жалба срещу постановлението за прекратяване и това са обвиняемия, пострадалия или неговите наследници, както и  ощетеното юридическо лице.

         Нормите на НПК, регламентиращи кръга лица, които отговарят на критериите за придобиване на процесуално качество на пострадало лице са залегнали в разпоредбите на чл.74  НПК и съответно разполагащи с произтичащите от това права по чл.75 НПК. Обществените отношения, които са обект на съответния вид престъпления по Наказателния кодекс, определят кръга от лицата, които имат качеството на пострадал, респ. ощетено юридическо лице в наказателния процес и съответно са легитимирани да бъдат конституирани като граждански ищци в съдебното производство по него. Обект на  престъплението по чл.182 ал.1 от НК са обществените отношения свързани с  семейните отношения и младежта и в частност на задължението за полагане на грижи и надзор и възпитание на децата. Изводимо от легалната дефиниция, жалбоподатлеката П. не може да бъде пострадало лице от престъплението предмет на досъдебното производство.

    Съдът винаги и по силата на служебното начало е длъжен да следи за допустимостта  на жалбата и едва след това да се произнася по нейната основателност.

      Предвид горното, съдът  намира,  че не следва да се произнася  по  съществото  на  прокурорския  акт, тъй като в случая не е  налице  надлежна процесуална  легитимация, поради което и на основание чл.244 ал.5 от НПК, съдът

 

                                                       О П Р Е Д Е Л И:

 

         ОСТАВЯ  БЕЗ  РАЗГЛЕЖДАНЕ подадената жалба от Н.К.П. против Постановление за прекратяване  на наказателното производство на РП–Асеновград от 27.11.2020 г., с което същата е прекратила  наказателното производството по досъдебно производство № 224/2020г. по описа на РУ- гр.Асеновград, на основание чл. 243 ал.1 т.1, във вр. с чл. 24 ал.1 т.1  от НПК.

       ПРЕКРАТЯВА производството по ЧНД № 939/2020г. по описа на АРС- ІІ н.с.    

       Преписи  от определението да се изпратят на жалбоподателя и  РП-Асеновград.

       Определението може да се обжалва и протестира в 7-мо дневен срок от съобщаването му пред Пловдивски окръжен съд.

 

 

 

                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: