Решение по дело №1166/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260047
Дата: 30 септември 2020 г.
Съдия: Екатерина Стефанова Роглекова
Дело: 20205300601166
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юни 2020 г.

Съдържание на акта

                                      Р Е Ш Е Н И Е

                                           

 

 

 

гр.Пловдив, 30.09.2020г.

                                            

 

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в публично заседание на двадесет и пети август през две хиляди и двадесетата година в състав:

                                                         

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО СИМИДЧИЕВ

                                                                       

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: СИЛВИЯ ЦАНКОВА

                                                              ЕКАТЕРИНА РОГЛЕКОВА

 

 

 

 

при участието на секретаря Андреана Динкова, в присъствието на прокурора Стефани Черешарова, разгледа докладваното от съдия Ек. Роглекова ВНАХД № 1166 по описа за 2020г. и за да се произнесе, взе предвид:

 

 

 

 

Производството е по реда на глава ХХІ от НПК.

Образувано е по въззивна жалба на обвиняемия Я.Х., подадена чрез защитника му адв. Н. С., против Решение от 29.05.2020г. по АНД  № 2087/2020г. по описа на  Районен съд – гр. Пловдив.

С Решението първата инстанция е признала обвиняемия  Я.А.Х., роден на *** ***, българин, български гражданин, основно образование, работещ, неженен, неосъждан, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 28.07.2019 г. в гр. С., обл. П., по хулигански подбуди  е причинил лека телесна повреда на Х.А.А.ЕГН ********** ***, изразяваща се в кръвонасядания и охлузвания на лицето, довели до болка и страдание без разстройство на здравето, поради което и на основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК вр. чл. 131, ал.1, т.12, вр. чл.130, ал.2 вр. чл. 78а, ал.1 от НК го е освободил  от НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му е наложил административно наказание ГЛОБА в размер на  1000 /хиляда/ лева.

На основание чл. 189 ал.3 НПК обвиняемия Я.А.Х. е осъден да заплати направените разноски в хода на досъдебното производството в размер на 132.00 лева по сметка на ОДМВР Пловдив в полза на бюджета на Държавата.

В жалбата се посочва, че се обжалва решението като неправилно и незаконосъобразно, иска се изменението му в насока оправдаване на обвиняемия и постановяване на ново решение в тази  насока.

Адв. С. поддържа депозираната жалба и с аргумент, че в действията на подзащитния му не се открива хулигански мотив, моли същият да бъде оправдан.

Редовно призован, обвиняемият не се явява.

Представителят на Окръжна прокуратура счита, че жалбата е неоснователна, а обжалваното решение за правилно и законосъобразно, съобразено с доказателствата, събрани в хода на наказателното производство, като моли последното да бъде потвърдено.

Пловдивският окръжен съд, след като обсъди доводите в жалбата, както и тези, изложени от страните в съдебно заседание и провери изцяло правилността на атакуваното решение, намира за установено следното: Решението на Пловдивския районен съд е постановено при изяснена фактическа обстановка, която се споделя от въззивния съд и която е следната:

Обвиняемият Я.А.Х. е роден на *** ***, обл. П., ул. „П.Р. С.“ № 31, българин, български гражданин, завършил основно образование, неженен, работещ, неосъждан, ЕГН: **********.

Свидетелят Х.А.притежавал недвижим имот – нива, находяща се в землището на гр. С., обл. П., местността „Б.к.“, в която бил засял сладка царевица. На 28.07.2019 г. негови колеги му се обадили по телефона като го уведомили, че в посочения имот са влезнали коне. Свидетелят А.посетил нивата като установил, че в нея се помещават три коня, които били собственост на лице с прякор „Д.“. А.изгонил конете от нивата и се върнал в гр. С., в опит да намери собственика на конете. Същият се придвижвал с МПС „Мерцедес Спринтер“, с рег. № **, по ул. „П.Р. С.“ с висока скорост и спрял пред заведение, намиращо се на посочената улица. В този момент при него пристигнали обвиняемият Я.Х. и неговият баща – свидетелят А.Х.. Свидетелят Х.А.ги попитал дали познават лицето, чиято собственост са конете, влизали в неговата нива. Те отвърнали, че го познават, но му направили забележка, че се движи с висока скорост, а в близост до улицата играели деца. Свидетелят А.отново посочил, че търси собственика на конете, влизали в неговата нива. Свидетелят А.Х. отвърнал, че не го интересуват конете, а обстоятелството, че свидетелят А.е можел да удари децата, а обвиняемият Я.Х. ударил шамар в областта на лицето на свидетеля А.. След нанесения удар, свидетелят А.потеглил от мястото, където се намирали тримата с управлявания от него лек автомобил, към РУ С., където подал оплакване във връзка със случая. На следващия ден свидетелят А.посетил Съдебна медицина, където му било издадено СМУ.

В хода на досъдебното производство е изготвена съдебномедицинска експертиза, съгласно която на пострадалия Х. са причинени следните травматични увреждания: кръвонасядане и охлузване на лицето. Описаните травматични увреждания са били причинени в резултат на удар с или върху твърд тъп предмет и отговарят по време и начин да са причинени, както се съобщава в данните от досъдебното производство – при станалия инцидент, с който са в пряка причинна връзка. Причинените увреждания представляват болка и страдание, без разстройство на здравето.

Правилен е изводът на първата инстанция, че така описаната фактическа обстановка се установява по несъмнен начин от обясненията на обвиняемия Я.Х., и от показанията на свидетелите Х.А., Н. И., А.У., К.П., М.К.и А.Х., както и от приобщените по реда на НПК писмени доказателства, а именно: СМУ № 874/2019 г. и справка за регистрирани собствени на МПС „Мерцедес Спринтер“, с рег. № **. Така приетата фактическа обстановка се установи и от изготвената и приобщена по делото експертиза.

Професионално и задълбачено са обсъдени обясненията на обвиняемия и правилно е преценено, че същите представляват годен доказателствен източник. Правилно същите са  обсъдени в аспекта им и като средство на защита, но и като източник на информация. Въззивната инстанция е съгласна, че обвиняемият не е отричал нанасянето на удар на пострадалия Ангелов в областта на лицето, като разяснява какъв е поводът за посоченото действие. Обясненията му действително са подкрепени от показанията на преките очевидци – свидетелите А.Х. и М.К., и от производните показанията на свидетелите Н. И., А.У.и К.П..

Настоящият съд се солидаризира с изводът, че независимо, че свидетелят А.Х., е баща на обвиняемия и евентуално заинтересован от изхода на спора, то заявеното от него следва да бъде кредитирано. Правилно и законосъобразно е дадена вяра на изложеното от свидетеля К., доколкото показанията на същия са преки, непосредствени и обективни. Именно и поради тази еднопосочност на показанията първостепенният съд е намерил за несъмнено установено, че пострадалият е управлявал МПС с висока скорост по улицата, както и че обвиняемият му е нанесъл удар с шамар в областта на лицето.

И настоящият съд приема, че така изложеното се се потвърждава и от показанията на свидетелите Н. И., А.У.и К.П., които въпреки че са производни съдържат факти и обстоятелства, които следва да се ценят, но наред с останалите доказателства, включени в доказателствената съвкупност.

Първата инстанция е констатирала наличното противоречие между изложеното от обвиняемия Х. и показанията на пострадалия А. досежно обстоятелството управлявал ли е с висока скорост своя автомобил последния.  Посочено е защо се кредитира версията на обвиняемия, която се явява и подкрепена от останалите доказателствени източници – показанията на А. Х. и М. К., Н. И., А. У. и К. П.. Въззивният съд е съгласен с тезата, че в останалата им част, показанията на свидетеля Х. А. се подкрепят от останалите гласни и писмени доказателствени източници, измежду които и обясненията на самия подсъдим ,като всички свидетели посочват за нанасянето на удара от обвиняемия на пострадалия, а причинените му телесни увреди за закрепени по несъмнен начин от приложената медицинска документация.

Въззивната инстанция е солидарна със заключението, че в останалата доказателствената съвкупност не са установени и липсват противоречия. Факт е, че гласните и писмени доказателства еднопосочно и непротиворечиво установяват фактическата обстановка, възприета от първата инстанция, като са непротиворечиви и взаимнодопълващи се.

При правилно установената фактическа обстановка районният съд е направил законосъобразния извод, че обвиняемият Я.Х. е осъществил от обективна и субективна страна съставомерните признаци на престъплението по чл. 131, ал.1, т.12, вр. чл. 130, ал.2 от НК. Безспорно е установено, че на инкриминираната дата по хулигански подбуди  е причинил лека телесна повреда на Х.А.А.ЕГН ********** ***, изразяваща се в кръвонасядания и охлузвания на лицето, довели до болка и страдание без разстройство на здравето.

Спорният момент е налице ли са хулигански подбуди при извършване на деянието. Това възражение е направено и пред първата инстанция, като съставът на районния съд е изложил подробни, логични и обосновани съображения, че не е налице личен мотив. Тези доводи напълно се споделят и не следва да се преповтарят, като настоящата инстанция напълно се солидаризира с тях.

В случая изключително задълбочено първостепенният съд е стигнал до законосъобразния извод, че наличието на личен мотив, на който се позовава защитата, ще е основание за оправдаване на обвиняемото лице, но само когато не са налице останалите елементи от състава – действията да не са съпроводени с грубо нарушаване на обществения ред и да не изразяват явно неуважение към обществото. Въззвната инстанция също приема, че съчетаването на личния мотив с хулиганските подбуди по смисъла на чл. 131 ал. 1 т. 12 от НК, не само е възможно, но е свързано и с евентуалния умисъл за престъпното хулиганство, който е възможен, вкл. според даденото тълкуване с ППВС № 2/1974 година, т. 3.  Действително в тези хипотези следва внимателно да се преценят действията на обвиняемото лице, ведно с мотивите му и в настоящия случай  хулиганските подбуди на обвиняемия са извлечени от районният съдия от цялостното му поведение – вследствие на поведението на пострадалия, същият предприема незабавни действия по саморазправа, като му силен удар в областта на лицето, на публично място, в присъствието на намиращи се лица наоколо, между които и деца. Не може да не се заключи, че водещата идея на обвиняемия при нанасянето на телесното увреждане е именно да въздаде собствената си справедливост, не по законоустановения ред – чрез сезиране на компетентните органи, а лично, чрез физическа саморазправа.

От субективна страна престъплението е извършено при пряк умисъл - обвиняемият е съзнавал обществената опасност на деянието, предвиждал е неговите обществено опасни последици и е желаел тяхното настъпване. Нещо повече – действията са демонстрирали и явното му неуважение към обществото и неприкосновеността на човешката личност.

Правилно е прието от състава на районния съд, че са налице условията на чл. 78а, ал.1 от НК за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност с налагане на административно наказание – за престъплението е предвидено наказание лишаване от свобода до една година или пробация, обвиняемият не е осъждан, спрямо него не е прилагана разпоредбата на чл. 78а, ал.1 от НК, от деянието не са причинени съставомерни имуществени вреди. Не са налице и ограниченията на чл. 78а, ал.7 от НК.

Правилно са отчетени смекчаващите вината обстоятелства и липсата на отегчаващи. Правилно е определен и размерът – 1000 лв., който е минимално предвидения.

Правилно е решението и в частта, в която съдът се е произнесъл по отношение на разноските по делото.

Въз основа на гореизложеното настоящия състав счита, че не са налице основания за отмяна или изменение на обжалваното първоинстанционно решение, същото е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 334, т.6 във вр. с чл. 338 от НПК, Пловдивският окръжен съд

Р Е Ш И:

ПОТВЪРЖДАВА Решение от 29.05.2020г. по АНД  № 2087/2020г. по описа на  Районен съд – гр. Пловдив.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протест.

Да се изпрати съобщение по чл. 340, ал.2 от НПК на страните за изготвеното решение.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

       ЧЛЕНОВЕ: