Решение по дело №251/2023 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 226
Дата: 1 ноември 2023 г. (в сила от 1 ноември 2023 г.)
Съдия: Антония Благовестова Генадиева
Дело: 20237070700251
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 август 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ № 226

Гр. Видин, 01.11.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

I административнонаказателен състав

в публично заседание на

девети октомври

през две хиляди двадесет и трета година в състав:

Председател:

Антония Генадиева

Членове:

Росица Славчева

Биляна Панталеева

при секретаря

Мария Иванова

и в присъствието

на прокурора

Кирил Кирилов

като разгледа докладваното

от съдия

Антония Генадиева

 

Касационно АНД №

251

по описа за

2023

година

и за да се произнесе, съобрази следното:

Делото е образувано по жалба с правно основание чл.63в от ЗАНН, във връзка с чл.208 и сл. от АПК, подадена от „Виваком България” ЕАД, ЕИК ***, с адрес: гр. София, против решение № 225/30.05.2023 г., постановено по АНД № 398/2023г. по описа на Районен съд Видин, с което е потвърдено наказателно постановление № 3/24.02.2023г. на Председателя на Комисия за регулиране на съобщенията, с коeто на касатора е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 5000 лева, на основание чл.335, във връзка с чл.336 от Закона за електронните съобщения /ЗЕС/, във връзка с чл.4, ал.1, т.1 от Наредба № 6/13.03.2008г. за универсалната услуга по ЗЕС.

В жалбата се развиват съображения, че решението на ВРС е неправилно, издадено в противоречие с материалния закон, процесуалния закон, без съблюдаване целта на закона и е необосновано. Алтернативно правят искане за намаляване размера на наложената санкция.

Иска се да бъде отменено атакуваното съдебно решение, като неправилно, както и да бъде отменено НП.

Ответникът, редовно уведомен, чрез процесуалния си представител оспорва касационната жалба и моли да бъде потвърдено въззивното решение. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура Видин дава становище, че касационната жалба е неоснователна.

По делото се установява, че за периода от 06.04.2022 г. до 23.08.2022г. дружеството - касатор не е осигурило на лицето С.Г. А., краен потребител на универсална услуга, предоставяна чрез телефонен пост с номер ***, 24 часа в денонощие, 7 дни в седмицата възможности за приемане и осъществяване на национални и международни повиквания от/към географски и негеографски номера, на адреса на ползване на услугата в с. Ярловица, ул.”Първа” № 32, общ. Димово, обл. Видин.

За констатираното нарушение Боян Пламенов В. съставил АУАН № Вр-051/06.12.2022г., надлежно връчен на представител на нарушителя, по който не били направени възражения.

Въз основа на установеното с акта Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията издал оспореното пред ВРС наказателно постановление.

Въззивният съд кредитирал показанията на актосъставителя, които се подкрепят от останалите доказателства по делото. Като отчел липсата на съществени нарушения на материалния закон и на съществени процесуални разпоредби, потвърдил оспореното постановление.

При така установеното от фактическа страна съдът намира от правна страна следното: касационната жалба е подадена в установения в чл.211, ал.1 от АПК срок и от субект, който има интерес от обжалване, поради което е допустима. Разгледана по същество, тя е неоснователна.

Административен съд Видин намира, че съставът на ВРС е положил необходимите усилия да събере всички възможни доказателства, а направения правен извод за законосъобразност на процесното постановление е правилен и обоснован.

По делото е установено по категоричен и безспорен начин, че на посочените в наказателното постановление период от време и място касаторът е извършил установеното от органите на Комисия за регулиране на съобщенията, нарушение, като не е осигурил на краен потребител на универсална услуга, 24 часа в денонощие, 7 дни в седмицата възможност за приемане и осъществяване на национални и международни повиквания от/към географски и негеографски номера.

Неоснователно е твърдението на касатора, че въззивният съд не е взел предвид обстоятелството, че в хода на проверката БТК е изпратило писмено уведомление до абоната за ограничаване на услугата поради забава за плащане на дължимите суми за ползване на услугата, тъй като доказателства за такова писмено уведомление по преписката или по въззивното производство не са приложени. Напротив, видно от справка на лист 28 - 29 от АНД № 398/2023г. по описа на ВРС се установява, че причината, поради която през периода от 07.10.2021 г. до 05.04.2022г. абонатът е имал затруднения с ползването на телефонната услуга поради неколкократни повреди на кабелите.

Неоснователно е и твърдението, че във въззивното решение не са изложени мотиви. Напротив, съставът на ВРС е мотивирал ясно и обосновано правните си изводи, като е обсъдил установените факти и обстоятелства, от значение за изясняване на правния спор, както и защо кредитира доказателствата по преписката.

На последно място неоснователно е алтернативното искане на касатора за намаляване на наложеното административно наказание до нормативно установения минимум. Видно е от приложените писмени доказателства пред ВРС, че се касае за нарушение с многократна повторяемост, с висока степен на обществена опасност, което е напълно достатъчно да обоснове налагането на наказание в завишен размер. Липсват доказателства за наличие на смекчаващи отговорността на нарушителя обстоятелства.

При постановяване на въззивното си решение съдебният състав е съобразил събраните в производството по делото доказателства, въз основа на които е формирал своите правни изводи.

Предвид горното настоящата касационна инстанция приема, че въззивният съд е постановил съдебния си акт при изяснена фактическата обстановка и правилно приложение на материалния закон, като не е допуснал съществени нарушения на процесуални разпоредби.

По изложените съображения и след извършена служебна проверка, съгласно изискванията на чл.218, ал.2 от АПК, при която не се констатираха основания за отмяна на решението поради невалидност, недопустимост или несъответствие с материалния закон, извън посочените в касационната жалба, настоящият състав счита, че решението на районния съд с което е потвърдено обжалваното НП, следва да бъде оставено в сила.

Предвид изхода на делото и своевременно направеното искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение за процесуално представителство от представителя на ответника, съдът намира същото за основателно. Същото следва да бъде определено съобразно чл.37 от Закона за правната помощ, във връзка с чл.78, ал.8 от ГПК. На основание чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ в полза на юридическото лице, в чийто състав е органът, издал процесното НП, следва да бъдат присъдени разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лева, предвид разпоредбата на чл.63д, ал.4 от ЗАНН, във връзка с чл.143, ал.3 от АПК и сравнително умерената фактическа и правна сложност на делото.

Воден от горните мотиви и на основание чл.63в от ЗАНН, във връзка с чл.208 и следващите от АПК, Административен съд Видин

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 225/30.05.2023 г., постановено по АНД № 398/2023г. по описа на Районен съд Видин, с което е потвърдено наказателно постановление № 3/24.02.2023 г. на Председателя на Комисията за регулиране на съобщенията., с което на „Виваком България“ ЕАД, гр.София е наложена имуществена санкция в размер на 5 000 лева, на основание чл.336 вр. с чл.335 от ЗЕС.

ОСЪЖДА „Виваком България” ЕАД, ЕИК ***, гр. София, да заплатят в полза на Комисията за регулиране на съобщенията направените разноски за процесуално представителство по делото в размер на 100 (сто) лева.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                   2.