Решение по дело №93/2020 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 ноември 2020 г.
Съдия: Емилия Кирилова Кирова Тодорова
Дело: 20207090700093
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

100

гр. Габрово, 13.11.2020 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд Габрово в открито съдебно заседание от четиринадесети октомври, две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛОЗАР  РАЧЕВ

                        СЪСТАВ: ЕМИЛИЯ КИРОВА- ТОДОРОВА

                                                                                                  ДАНИЕЛА  ГИШИНА

и секретар: Радослова Кънева, с участието на прокурор от Окръжна прокуратура Габрово Александров, постави за разглеждане докладваното от председателя к.адм.н.д. № 93 на Административен съд Габрово по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството по настоящото адм. дело е образувано въз основа на депозирана в деловодството на Административен съд Габрово /АСГ/ Касационна жалба с вх. № СДА-01-1653 от 14.09.2020 г., подадена от „******“ ООД, гр. Габрово, ЕИК: *********, против Съдебно решение № 72 от 24.07.2020 г. на Районен съд Севлиево /РСС/, постановено по н.адм.х.д. № 195 от 2020 г., с искане за неговата отмяна, в едно с отмяна на потвърденото с него наказателно постановление /НП/.

С процесното Решение първоинстанционният съд е потвърдил НП № 2020-0048703 от 24.03.2020 г. на директора на Регионална дирекция /РД/ Русе към ГД „Контрол на пазара“ към Комисия за защита на потребителите /КЗП/, с което на дружеството – жалбоподател е наложена имуществена санкция в размер на 2000.00 лв. /две хиляди/ за нарушение на чл. 69, ал. 1 от Закона за туризма /ЗТ/ и на основание чл. 185, ал. 1 от същия нормативен акт.

Нарушението, за което от касатора е потърсена административно-наказателна отговорност, се изразява в следното: Във връзка с постъпила жалба на потребител в КЗП на 27.09.2019 г. е направена проверка в обект на дружеството – жалбоподател – офис за упражняване на туристическа агентска дейност в гр. Севлиево. Установено е, че в проверявания обект липсва поставено на видно място Удостоверение за регистрация на туристическа агентска дейност: „туристически агент“. В хода на проверката чрез наличния в обекта компютър е принтирано копие от Удостоверение за регистрация от 28.09.2011 г., издадено от МИЕТ /МТ/ за туристическа дейност: „туристически агент“, като в последствие при съставяне на протокола за проверка на документи в офиса на КЗП е представен и оригинал. Към датата на проверката в обекта на посочената по-горе дата е установено, че търговецът не е поставил на видно място в него притежаваното Удостоверение за регистрация от 28.09.2011 г. С така описаното е прието налично нарушение на чл. 69, ал. 1 от ЗТ.

В процесното НП е посочено, че на 19.10.2019 г. е сключен договор за преобразуване чрез вливане между „******“ ЕООД, Габрово, като преобразуващо се дружество и „******“ ООД, като приемащо дружество, съгласно който правата и задълженията на преобразуващото се дружество преминават върху приемащото дружество. По тази причина и с издаването на НП от 24.03.2020 г. се налага имуществена санкция от 2 000.00 лв. на приемащото дружеството – „******“ ООД на основание чл. 185, ал. 1 от ЗТ.

В подадената против това НП жалба до РСС дружеството възразява против НП, като жалбоподателят намира, че нарушението е извършено от „******“ ЕООД, а НП е издадено на правоприемника „******“ ООД – субект, различен от нарушителя. Действително „******“ ЕООД е преобразувано чрез вливане в „******“ ЕООД, но в резултат на това първото дружество е прекратено без ликвидация, респективно – заличено от ТР, като тези факти са вписани в регистъра на 27.02.2020 г.

За да постанови съдебния си акт РСС е счел, че деянието е доказано по безспорен начин от обективна страна, мотивирайки се със събраните в хода на делото доказателства. Съдът не споделя възраженията на жалбоподателя против НП, тъй като въпреки настъпилото правоприемство в хода на административно-наказателното производство и заличаването на дружеството – нарушител, това не е основание за прекратяване на същото производство. Съдът се позовава на съдебна практика – Определение № 9224 от 2.07.2014 г. на ВАС по адм. д. № 1870/2014 г. на седмо отделение, според което при наличие на правоприемство, както е в случая, отговорността се поема от правоприемника, като целта е да не се избягва административно-наказателна отговорност по такъв начин. При вливане, правата и задълженията на вливащото се, съответно прекратено, дружество, преминават към неговия правоприемник. Обсъден е и въпросът за вината на юридическото лице в аспекта на мл. 83 от ЗАНН, като в такива случаи е достатъчно да се установи извършено от такъв субект нарушение от обективна страна. РСС е счел, че не са налице основания за прилагане разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН

В касационната си жалба касаторът изтъква отново аргументите си, посочени в депозираната такава пред районен съд.

В проведеното по делото открито съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се представлява от адв. И.Х. ***, който поддържа депозираната жалба.  

Ответната страна, в лицето на органа, издал процесния ИАА, също редовно призована, не изпраща свой представител.

Представителят на ОП – Габрово счита, че жалбата следва да се остави без уважение, а решението на първоинстанционния съд да се потвърди като мотивирано и законосъобразно.

Съдът извърши служебна проверка както по отношение на изтъкнатите в жалбата съображения за незаконосъобразност, така и за наличието на всички основания за оспорване на процесния съдебен акт.

АСГ счита, че първоинстанционният съд правилно е отчел като установено по несъмнен начин извършено от страна на касатора административно нарушение, за което законосъобразно от него е била потърсена административнонаказателна отговорност чрез налагане на имуществена санкция. Посочената като нарушена нормативна разпоредба съответства на описаното нарушение, което е установено от обективна страна – същото не е държало на видно място свидетелството си за регистрация на туристическата агентска дейност. Санкцията е фиксирана и касае точно този вид нарушение, като АНО е посочил правилната санкционна разпоредба, налагайки наказанието.

По въпроса с правоприемството и възможността да се носи административно-наказателна отговорност от универсален правоприемник на юридическо лице /ЮЛ/ АСГ намира за безспорно установено, че дружеството, сочено като извършител и на чието име е съставен АУАН – „******“ ЕООД, Габрово, ЕИК: *********, е заличено на 27.02.2020 г. в ТР въз основа на Договор за преобразуване чрез вливане от 19.10.2019 г., по силата на който това дружество се влива в „******“ ООД, Габрово, ЕИК: *********, като от момента на вписването на промяната в ТР правата и задълженията на преобразващото се дружество преминават към приемащото такова. АСГ следва да напомни, че в случая е налице универсално правоприемство, реализирано чрез вливане, на цялото имущество на предприятието на вливащото се дружество в патримониума на правоприемника, като според чл. 15, ал. 1 от ТЗ, всяко предприятие е съвкупност от всички права, задължения и фактически отношения на търговеца и аналог между него и физическото лице не може да се прави по тази причина, както и поради особените специфични функции и цели на наказанията, налагани на ФЛ и на ЮЛ. При физическите лица санкцията има основно  превъзпитаващо значение, като при тези правни субекти някои от правата и задълженията им са непрехвърлими и ненаследими - при условията на универсално правоприемство. При ЮЛ всички елементи от съвкупността на предприятието подлежат на прехвърляне. В тази връзка следва да се приеме, както е посочил и ВАС в цитираното свое Определение, че на прехвърляне подлежи и административнонаказателната отговорност, като вид правоотношение, възникнало от нарушения на реда на управление на държавата.

НП е издадено от компетентен орган за доказано административно нарушение, при спазване на процедурата по неговото издаване. Същото е ясно, мотивирано, съдържа описание на деянието в пълнота, както и посочване на обстоятелствата, при които то е било извършено. Санкцията е законосъобразно индивидуализирана. Настоящата съдебна инстанция изцяло споделя мотивите и изводите на първоинстанционния съд в тази връзка, които не счита за необходимо да преповтаря в настоящия съдебен акт.

В заключение на гореизложеното АСГ намира, че съдебното решение, с което е потвърдено процесното НП, е мотивирано и законосъобразно, с оглед на което следва да се остави в сила. 

 

Воден от горното и на основание чл. 172, ал. 2, предл. последно, във вр. с ал. 1 от АПК, Административен съд Габрово

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА Съдебно решение № 72 от 24.07.2020 г. по описа на Районен съд Севлиево, постановено по н.а.х.д. № 195 от 2020 г. на същия съд, с което е потвърдено Наказателно постановление № 2020-0048703 от 24.03.2020 г. на директора на Регионална дирекция Русе към ГД „Контрол на пазара“ към Комисия за защита на потребителите, с което на дружеството – жалбоподател „******“ ООД, със седалище гр. Габрово, ЕИК: *********, е наложена имуществена санкция в размер на 2 000.00 лв. /две хиляди/ лв. на основание чл. 185, ал. 1 от Закона за туризма, за нарушение на чл. 69, ал. 1 от същия нормативен акт, като правилно и мотивирано.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

Препис от съдебното решение да се връчи на страните в едно със съобщението.

 

 

 

                                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                               

                                                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                       

                                                                                                             2.