Решение по дело №428/2020 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 260002
Дата: 12 август 2020 г.
Съдия: Силвия Цветкова Кръстева
Дело: 20204400500428
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 9 юни 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

                                  12.08.  2020 г.    гр.Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛЕВЕНСКИЯТ  ОКРЪЖЕН СЪД   ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ

ПЕТИ ВЪЗЗИВЕН ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

на  петнадесети юли през две хиляди и двадесета година

В публичното заседание в следния състав:

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:СИЛВИЯ КРЪСТЕВА

                                   ЧЛЕНОВЕ:1.РЕНИ ГЕОРГИЕВА

                                                         2.ЕМИЛИЯ КУНЧЕВА

 

Секретар  ВЕЛИСЛАВА ТРИФОНОВА

Прокурор …………………

като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

В.ГР.Д. №428  по описа за 2020 год.

              ПРОИЗВОДСТВО по чл.258 и сл. от ГПК.                  

 

      Въззивното гражданско производство пред Окръжен съд- гр.Плевен е образувано на основание въззивна жалба  от  Областна дирекция на МВР – Плевен чрез юрисконсулт Г.А. срещу Решение № 33 от 28. 02. 2020 г. по гр. д. № 688/ 2019 г. по описа на Районен съд- Левски.

      Въззивният жалбоподател твърди, че обжалваното решение е незаконосъобразно, необосновано и неправилно, постановено в нарушение на материалния и процесуалния закон.С въззивната жалба е отправено искане за отмяна изцяло на решението  на районния съд като  неправилно и незаконосъобразно  , като бъдат отхвърлени предявените искове и бъдат присъдени направените по делото разноски пред двете инстанции и юрисконсултско възнаграждение в минимален размер за двете инстанции.

     Въззиваемата страна  Й.С.Н. с ЕГН ********** чрез процесуалния си представител адв. Р.Р. е изразил  становище, че въззивната жалба е неоснователна и решението на районния съд следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

     ВЪЗЗИВНИЯТ СЪД, като извърши проверка по допустимостта на въззивната жалба съгласно чл.267, ал.1 от ГПК при съответно прилагане на чл.262 от ГПК, установи следното:

     Въззивната жалба е подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на обжалване, от надлежна страна, която има правен интерес да обжалва решението, поради което е процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество.

      С обжалваното решение районният съд въз основа на събра-ните по делото доказателства е постановил следното :

      ОСЪЖДА *** – Плевен, с адрес: гр. Плевен, ул. ***, ДА ЗАПЛАТИ на Й.С.Н., ЕГН **********, с адрес: ***, на  основание чл.179, ал.1, вр. чл.178, ал.1, т.3 от ЗМВР,вр. с чл. 86 от ЗЗД, сумата от 1923,55 лв. главница, представляваща възнаграждение за извънреден труд за периода от 21.10.2016г. - 21.10.2019г., получен в резултат на преизчисляване на положения нощен труд с коефициент 1,143, съгласно възникнало между страните служебно правоотношение, ведно със законната лихва за върху главницата, считано от датата на подаване на исковата молба - 21.10.2019г. до окончателното изплащане на вземането, както и обезщетение за забава върху главницата за периода от падежа на всяко месечно плащане до датата на подаване на исковата молба в размер на 269.50 лв. 

     ОСЪЖДА *** – Плевен, с адрес: гр. Плевен, ул. ***, ДА ЗАПЛАТИ на адвокат Р.Н.Р. ***, сумата от 383.51 лв. за осъществено процесуално представителство на ищеца в производството, на основание чл.78, ал.1 от ГПК, вр. чл. 38, ал.2 от Закона за адвокатурата.

   ОСЪЖДА на основание чл.78, ал.6 от ГПК *** – Плевен, с адрес: гр. Плевен, ул. ***, ДА ЗАПЛАТИ в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на  Районен съд – гр.Левски, сумата 87,72 лв., представляваща дължимата се държавна такса върху уважената искова претенция, както и 150.00 лв. разноски за възнаграждение на вещото лице.

За да постанови решението си районният съд е приел в мотивите, че ищецът е държавен служител на МВР, поради което е приложима разпоредбата на чл. 179, ал.1 от ЗМВР, според която на държавните служители се изплащат допълнителни възнаграждения за научна степен, за полагане на труд през нощта от 22:00 до 06:00 ч., за полагане на труд и за времето на разположение.

Алинея 2 на същата разпоредба гласи, че  условията и редът за изплащане на допълнителните възнаграждения по ал.1 се определя с наредба на министъра на вътрешните работи, а техният размер – с негова заповед.

Разпоредбата на чл. 176 от ЗМВР предвижда, че брутното месечно възнаграждение на държавните служители на МВР се състои от основно месечно възнаграждение и допълнително възнаграждение. Съгласно чл. 178, ал.1, т.3 от ЗМВР, държавните служители получават допълнителни възнаграждения за извънреден труд.

Съгласно чл. 143, ал.1 от КТ, извънреден е трудът, който се полага по разпореждане или със знанието и без противопоставянето на работодателя или на съответния ръководител от работника или служителя извън установеното работно време.

Първоинстанционният съд се е позовал на Наредба №8121з-407/11.08.2014г., Наредба №8121з-592/25.05.2015г. и Наредба № 8121з-776/29.07.2016г., действащи през процесния период и издадени от Министъра на вътрешните работи, уреждащи реда за организацията и разпределянето на работното време, за неговото отчитане, за компенсирането на работата извън редовното работно време, режима на дежурство, времето за отдих и почивките на държавните служители в Министерството на вътрешните работи. И в трите наредби са налице идентични разпоредби, според които „При работа на смени е възможно полагане на труд и през нощта между 22:00 и 06:00 часа, като работните часове не следва да надвишават средно 8 часа за всеки 24-часов период”.

В чл.31, ал.2 от Наредба №8121з-407/2014 г. действала в периода 19.08.2014г. – 02.08.2016г. е   предвидено, че при сумирано отчитане на отработеното време общият брой часове положен труд между 22,00 и 6,00 ч. за отчетния период се умножава по 0,143. Полученото число се сумира с общия брой отработени часове за отчетния период.

  След отмяна на посочената наредба от 2014 г. са издадени последващите Наредба №8121з-592 /в сила от 01.04.2015 г., отменена с решение на ВАС по адм. д. № 5450/ 2016г., в сила от 11.07.2016 г./ и Наредба № 8121з-779 /в сила от 02.08.2016г./.

 Районният съд е счел, че същите не съдържат аналогична разпоредба на чл.31, ал.2 от отменената Наредба № 8121з-407/ 2014г., предвиждаща увеличаване на реално отработените часове нощен труд с посочения коефициент, а е разписан само редът за отчитането на часовете нощен труд. Приел е, че е налице е празнота в закона, като съдът намира за основателен наведения от ищеца довод, че при наличието на такава, следва по аналогия да бъде приложена общата законодателна уредба относно отчитането и заплащането на нощния труд.

Увеличеното изчисляване на нощния труд е предвидено, както в отменената Наредба №8121з-407 за служителите на МВР, така и в Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, издадена въз основа на КТ. Липсата на изрична норма не следва да се тълкува като забрана за такова преизчисление, а като празнота в уредбата относно реда за организацията и разпределянето на работното време, на неговото отчитане, за компенсирането на работата извън редовното работно време, режима на дежурство, времето за отдих и почивките на държавните служители в МВР.

При наличието на непълнота специалната уредба, касаеща служителите в МВР, следва субсидиарно да се приложи общата Наредба за структурата и организацията на работната заплата, чиято разпоредба на чл. 9, ал.2 е предвидено, че при сумирано изчисляване на работното време нощните часове се превръщат в дневни с коефициент, равен на отношението между нормалната продължителност на дневното и нощното работно, установени за подневно отчитане на работното време за съответното работно място.

Въз основа на посочените по- горе правни изводи районният съд е приел, че следва да по аналогия да бъде приложена разпоредбата на чл. 9, ал.2 НСОРЗ и отработените от ищеца часове нощен труд да бъдат преизчислени с коефициент 1,143, като с оглед заключението на вещото лице съдът е приел, че предявеният иск за главницата е изцяло основателен и доказан и следва да бъде уважен както е предявен.

 По отношение на предявения иск с правно основание чл. 86 ЗЗД районният съд е приел, че следва същият да бъде уважен  като акцесорен иск спрямо претенцията за главница, като съдът е приел, че ответникът е изпаднал в забава след изтичане на срока, в който е следвало да изплати дължимото се възнаграждение. Въз основа на заключението на вещото лице съдът е уважил изцяло и предявения иск с правно основание чл. 86 ЗЗД.

 Въззивният съд изцяло възприема изложените мотиви от районния съд в обжалваното решение като правилни и законосъобразни и на основание чл.272 ГГПК препраща към тях. Решението е постановено въз основа на събраните по делото доказателства и въз основа на действащата нормативна база за  процесния период, поради което районният съд правилно е приложил материалния закон при решаване на спора.

  Въззивният съд не възприема доводите на въззивника, че липсват данни за положен и неизплатен нощен труд при въззиваемия, тъй като при сумирано изчисляване на работното време, при превръщане на нощните часове в дневни с коефициент, равен на отношението между нормалната продължителност на дневното и нощното работно време, установено за подневно отчитане на работното време в процесния период, получен след преобразуване на положените часове нощен труд в дневен, се  установява разлика от положен нощен труд, който не е изплатен. По тази причина не би могло да се получи двойно плащане от страна на въззивника към въззиваемия за един и същи период на едно и също основание и исковата претенция е основателна и доказана и правилно е уважено от първоинстанционния труд.

   С оглед изложеното въззивният съд счита, че решението на районния съд е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

   При този изход на делото въззивникът следва да заплати на въззиваемия на основание чл.273 вр. чл. 78, ал. 3 ГПК, чл. 38, ал.2 ЗА вр. чл. 7, ал.1, т.1, изр.последно вр.  ал.2, т.1 от Наредба №1/ 09. 07. 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения направените по делото разноски във въззивното производство в размер на 300 лв.

    По изложените съображения и на основание чл.271, ал.1, пр. 1 и чл. 272  ГПК, V граждански въззивен състав

 

 

                                  Р     Е     Ш     И    :

 

 

    ПОТВЪРЖДАВА като правилно и законосъобразно Решение № 33 от 28. 02. 2020 г. по гр. д. № 688/ 2019 г. по описа на Районен съд- Левски.

     ОСЪЖДА на основание чл. 273 вр. чл. 78, ал. 3 ГПК чл. 38, ал.2 ЗА вр. чл. 7, ал.1, т.1, изр.последно вр.  ал.2, т.1 от Наредба №1/ 09. 07. 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения  *** – гр.Плевен да заплати на Й.С.Н., ЕГН ********** направените по делото разноски  в размер на 300 лв. за адвокатско възнаграждение.

      РЕШЕНИЕТО на основание чл. 280, ал.3, т. 3 ГПК не подлежи на касационно обжалване.

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                   ЧЛЕНОВЕ :