Решение по дело №22/2021 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 март 2021 г.
Съдия: Диан Григоров Василев
Дело: 20217200700022
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 50

гр. Русе, 10 март 2021 год.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Русенски административен съд, в публичното заседание на 24 февруари 2021 год. в състав:

 

  Председател:   ДИАН ВАСИЛЕВ

Членове:   ЙЪЛДЪЗ АГУШ

                                                                            ГАЛЕНА ДЯКОВА

 

при секретаря ………. Наталия Георгиева………и в присъствието на прокурора  ………   Дилян Михайлов като  разгледа    докладваното  от  ……… съдията  Василев  ………    к.н.а.х.д. №22…… по   описа   на съда за  2021  година,   за да    се    произнесе, взе предвид:

Производството е касационно по чл. 63, ал. 1, предл. 2 ЗАНН(Закон за административните нарушения и наказания), във вр. чл. 208 и сл. по глава XII от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е след постъпила касационна жалба от В.С., чрез адв. Р. Б.,***, против решение №260259/14.12.2020 год. на Русенски районен съд, постановено по а.н.д №765/2020 г. по описа на съда.

С решението е потвърдено наказателно постановление (НП) № 19-1085-001341 от 31.05.2019 г. на началник група към Сектор „Пътна полиция“ Русе при ОД на МВР гр. Русе. Със санкционния акт на касатора, по реда на чл.183, ал.2, т.11 и чл.175, ал.1, т.5 от (Закон за движение по пътищата) са наложени както следва : административно наказание „глоба“ в размер на 20 лева, административно наказание „глоба“ в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец, за нарушаване на разпоредбите на чл.40, ал.1 и чл.123, ал.1, т.3, б. „в“ от същия закон.

В жалбата са изложени подробни оплаквания, че решението на съда е постановено в нарушение на материалния закон, при допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Твърди се, че не ставало ясно защо изводите на въззивната инстанция са в посока потвърждаване на санкционния акт, след като доказателствата не установявали по безспорен начин, че А. Борисов е извършил нарушенията, за които е наказан.

Иска се отмяна на обжалваното решение и съответно на наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба не ангажира свое становище.

Представителят на прокуратурата предлага да бъде оставено в сила оспореното решение.

След като обсъди оплакванията в жалбата, становищата на страните и събраните по делото доказателства и след касационна проверка съгласно чл. 218 АПК, Административният съд намира следното:

Касационната жалба е подадена в законния срок, от надлежна страна и производството е процесуално допустимо. Разгледана по същество, жалбата е частично основателна.

Каква е установената от въззивната инстанция фактическа обстановка:

На 21.02.2019г., около 10.00 часа, в гр. Русе, на ул. „Ангел Кънчев“, до №25, водачът на л.а. „Мерцедес МЛ 320 ЦДИ“, с рег. № ***- В. С., при движение на заден ход не се убедил, че  пътят е свободен, следствие на което блъска със задната част на своя автомобил паркиран лек автомобил Тойота с рег. №* **. Така С. причинил ПТП с имуществени вреди. Като участник в такова ПТП не изпълнил задължението си да остане на място и да окаже съдействие за установяване на вредите от произшествието, а го напуснал. Бил издирен след сезиране на длъжностните лица в Сектор ПП от собственика на увредения автомобил.

Всичко описано по-горе дало основание за ангажиране на административно-наказателната отговорност на В. С., в качеството му на водач на лекия автомобил мерцедес. Това било сторено със съставянето на АУАН от 18.04.2019г. В него са описани двете деяния, съставляващи административни нарушения, за които освен словесно описание, актосъставителят сочи и нарушените правни норми – чл.40, ал.1 и чл.123, ал.1, т.3, б. „в“ от ЗДвП. Актът не е подписан от приетото  за нарушител лице. В административната преписка се намира и обяснение, дадено от В. С., в което той не признава извършеното. Твърди, че него ден не е бил в Русе.

Посоченaта за нарушена норма-на чл.40, ал.1 от ЗДвП изисква „Преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението“, а нормата на чл.123, ал.1, т.3, б. „в“ от ЗДвП задължава водачите на ППС ако между участниците в произшествието няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те, без да напускат местопроизшествието, да уведомят съответната служба за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която е настъпило произшествието, и изпълняват дадените им указания.

Въз основа на така съставения АУАН било издадено и оспореното пред РРС наказателно постановление, в което АНО описал идентична фактическа обстановка. За нарушението на чл.40, ал.1 от ЗДвП на С. било наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20 лева, съобразно санкционната разпоредба на чл.183, ал.2, т.11 от същия закон. За нарушението на чл.123, ал.1, т.3, б. „в“ от ЗДвП - административно наказание „глоба“ в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец, позовавайки се на санкционната разпоредба на чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП.

Русенският районен съд e изяснил описаната фактическата обстановка след анализ на събраните по делото писмени и гласни доказателства.

При така установените факти, от правна страна е приел, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи и в предвидените в закона срокове. Административните органи не са допуснали съществени нарушения на административно-производствените правила, а твърденията на жалбоподателя в тази насока са неоснователни и недоказани. Всички фактически и правни елементи, индивидуализиращи нарушенията, които са вменени във вина на жалбоподателя, са посочени ясно, точно и конкретно. Нарушенията и техният автор са безспорно установени, съобразно събраните и приети доказателства. Правилно бил приложен материалния закон. Приел е още, че независимо, че се касае за поведение на водача, нарушаващо не чл.123, ал.1, т.3, б. „в“ от ЗДвП, а б. „а“, според която водач, участник в такова ПТП е длъжен „да окаже съдействие за установяване на вредите от произшествието“, неправилната цифрова квалификация от АНО не е толкова съществено нарушение, още повече, че санкционната норма за двата вида нарушения е една и съща и правилно била приложена.

С такива  мотиви е потвърдил санкционния акт.

Изводите на въззивната инстанция за поведение на водача на лекия автомобил, с което е нарушена императивната разпоредба на чл.40, ал.1 от ЗДвП са правилни и се споделят напълно от касационния съдебен състав на Административен съд Русе.

Касационната инстанция, на основание нормата на чл.221, ал.2, изр. 2-ро от АПК се позовава на изложените във въззивното решение мотиви на Русенски районен съд относно доказаността на административното нарушение по чл.40, ал.1 от ЗДвП, извършителят и неговата вина. В тази част то следва да се остави в сила.

Не така стоят нещата с нарушението по чл.123, ал.1, т.3, б. „в“ от същия закон, описано в т.2 от НП.

Погрешно въззивната инстанция счита, че се касае само за неправилна цифрова квалификация от АНО. Поведението на водача на л.а. „Мерцедес МЛ 320 ЦДИ“, с рег. № *** В. С. сочи на нарушение именно на разпоредбата на чл.123, ал.1, т.3, б. „а“ от ЗДвП, а не на чл.123, ал.1, т.3, б. „в“. Повдигнатото обвинение срещу В. С. и словесното описание в санкционния акт обаче е за хипотезите на нарушения, при които ако между участниците в произшествието няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те, без да напускат местопроизшествието, следва да уведомят съответната служба за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която е настъпило произшествието, и изпълняват дадените им указания.

Става въпрос за различни състави на административни нарушения в чл.123, ал.1, т.3 от ЗДвП, които са напълно самостоятелни и независими. Общото между тях е само това, че се касае за ПТП при които са налице единствено имуществени вреди. Поведението и действията на съответния водач сочат за какво следва да му бъде ангажирана административно-наказателната отговорност. В случая при станалото ПТП след маневрата на С., другият водач не е бил в автомобила, а научава за щетите от трети лица-свидетели. За това и отговорността му е следвало да бъде за нарушение на чл.123, ал.1, т.3, б. „а“ ЗДвП, а не на чл.123, ал.1, т.3, б. „в“. Независимо, че санкционната разпоредба и за двете нарушения е една съща, това не оправдава АНО за така описаното в НП административно нарушение. Всъщност той налага наказание за административно нарушение, чиито състав не е осъществен. Потвърждавайки го, РРС е подходил погрешно и затова в тази му част решението на съдебния състав следва да бъде отменено.

Съответно, допуснатото от АНО съществено процесуално нарушение, е довело и до нарушение на материалния закон и води до отмяна на санкционния акт в тази му част, по т.2.

Направените с касационната жалба доводи и съображения за незаконосъобразност на атакуваното решение и потвърденото с него наказателно постановление са частично доказани, и следва да се уважат досежно нарушението по т.2 от санкционния акт. В другата му част въззивното решение е правилно и се оставя в сила.

Мотивиран така и на осн. чл.221, ал.2 от АПК, съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

 

Отменя решение №260259/14.12.2020 год. на Русенски районен съд, постановено по а.н.д №765/2020 г. по описа на съда, в частта, с която е потвърдено наказателно постановление № 19-1085-001341 от 31.05.2019 г. на началник група към Сектор „Пътна полиция“ Русе при ОД на МВР гр. Русе, относно нарушението на чл.123, ал.1, т.3, б. „в“ от ЗДвП - по т.2 от санкционния акт и вместо него

ПОСТАНОВЯВА : Отменя наказателно постановление № 19-1085-001341 от 31.05.2019 г. на началник група към Сектор „Пътна полиция“ Русе при ОД на МВР гр. Русе, досежно нарушението на чл.123, ал.1, т.3, б. „в“ от ЗДвП - по т.2 от НП.

Оставя в сила решение №260259/14.12.2020 год. на Русенски районен съд, постановено по а.н.д №765/2020 г. по описа на съда в останалата му част, потвърдила наказателно постановление № 19-1085-001341 от 31.05.2019 г. на началник група към Сектор „Пътна полиция“ Русе при ОД на МВР гр. Русе, относно нарушението на чл.40, ал.1 от ЗДвП.

Решението е окончателно.

                                      

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:              

                                                                            

 

 

ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

 

 

 

                    2.