Определение по дело №1046/2019 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 321
Дата: 22 май 2019 г. (в сила от 22 май 2019 г.)
Съдия: Валери Цветанов Цветанов
Дело: 20194430201046
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 17 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Плевен, 22.05.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

                Плевенският районен съд, в закрито заседание на двадесет и втори май през  две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

Председател: ВАЛЕРИ ЦВЕТАНОВ

 

При секретаря ЖУЛИЯНА ЦАНЕВА                                                                

 и в присъствието на прокурора БОРИСЛАВА АЛЕКСАНДРОВА                                                                  

 като разгледа докладваното от съдията ЦВЕТАНОВ ЧН дело № 1046 по описа за 2019г. и за да се произнесе съобрази следното:

 

 

ПРОИЗВОДСТВО ПО РЕДА НА чл. 244 ал.5 от НПК

 

 

                Първоинстанционният съд е сезиран с молба по реда на чл.244, ал.5 от НПК от „***“ *** с ЕИК: ***, със седалище и адрес на управление:***, п.к. ***. ***, ***“ № ***, представлявано от ***с ЕГН **********, чрез процесуалния си представител юрк. И. М. против постановление на Районна прокуратура - Плевен от 17.04.2019г, с което е спряно досъдебно производство по №Д-290/2019г. по описа на същата прокуратура, водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.194, ал.1 от НК.

         В молбата, депозирана до съда, юрк. И. М. навежда доводи, че в хода на досъдебното производство не е извършено всестранно и задълбочено разследване на фактите и обстоятелствата, включени в предмета на доказване, както и че мотивите на атакувания акт са непълни, бланкетни и недостатъчни. Поради това, процесуалният представител на жалбоподателя „***“ *** моли съда да отмени постановлението за спиране на наказателното производство като незаконосъобразно и да върне делото на прокуратурата за продължаване на разследването със задължителни указания относно прилагането на закона.

Съдът като съобрази изложеното в жалбата, събраните по дознанието доказателства и разпоредбите на закона, приема за установено следното:

         Жалбата е подадена в преклузивния седмодневен срок по чл.244 ал.5 от НПК, допустима е, разгледана по същество е неоснователна.

Наказателното производство е образувано на 20.02.2019г. при условията на чл.212, ал.1 от НПК за това, че  на 07.01.2019г. в град Плевен са отнети чужди движими вещи – 77 метра кабел тип ТПП 150х2х0.5 на стойност 1001,77 лева от владението на „***“ ***, без съгласие на представителен орган на дружеството с намерение противозаконно да се присвоят – престъпление по чл. 194, ал. 1 от НК.

В хода на разследването на 02.04.2019г. е разпитан в качеството на свидетел ***, работещ на длъжност „***“ в „***“ ***. От показанията му се установява, че на 06.01.2019г. в 01:49 ч. в Националния център за управление на мрежата е задействана аларма за вторичен кабел в гр.Плевен и е подаден сигнал на авариен екип в КМ Плевен. Свидетелят *** депозира показания, че в резултат на извършена проверка в негово присъствие на 07.01.2019г. се е установило, че в канализацията на кръстовището на ул. „***“ с ул. „***“ е бил срязан съобщителният кабел, като от каналната мрежа на ул. „***“ № ***, срещу магазин „***“, съобщителния кабел е бил откраднат. Според свидетеля *** липсващият кабел е ТПЖП150х2х0,5,  дължината на унищожения участък е 77 м., а проводникът е меден.

С оглед изясняване на обстоятелствата по делото е назначена съдебно-техническа експертиза и е изготвено заключение от  вещото лице ***, от което се установява, че на 06.01.2019г. през времевия интервал от 02:12:05 ч.  до 02:16:35 часа (системно време), от камерата са заснети две лица от видим мъжки пол, които отварят капак на улична шахта. Тъй като видеозаписите за заснети с малка резолюция 1280х960 пиксела, в горен ракурс на камерата, не е възможно действието да бъде онагледено с достатъчно ясен образ на лицата и обектите, които са заснети на видеозаписите. Освен това действията на записа се развиват на заден снимачен план, „в дъното“ на кадъра. От заключението на вещото лице се установява, че качеството на записаните изображения не позволява да се отговори на поставените задачи на експертизата.

От последваща докладна записка от ******до *** на Второ РУ-Плевен се установява, че няма нови факти и обстоятелства, които биха могли да допринесат за изясняване на извършеното деяние, както и че не са установени нито извършители на деянието, нито свидетели, които да допринесат за тяхното установяване.

От приложеното по делото мнение на ***се установява, че делото е изпратено в Районна прокуратура- град Плевен със заключение за спиране на основание чл. 244, ал. 1, т. 2 от НПК поради неразкриване на извършителя в резултат от проведени процесуално-следствени действия и извършени оперативно-издирвателни мероприятия.

         С постановление за спиране на наказателното производство от 17.04.2019г РП-Плевен е спряла на основание чл.244 ал.1 т.2 от НПК наказателното производство по досъдебно производство №Д-290/2019 по описа на РП-Плевен /ЗМ № 30/2019г по описа на Второ РУ-Плевен и прокурорска преписка № В-282/2019, водено за извършено престъпление по чл. 194, ал. 1 от НК.

Със същото постановление е разпоредено на *** на Второ РУ-Плевен на основание чл. 215, ал.1 от НПК да бъдат продължени действията по установяване извършителя на деянието.

         Съгласно разпоредбата на чл.244 ал.1 т.2 от НПК прокурорът спира наказателното производство, когато извършителят на престъплението не е разкрит.

Както бе посочено по-горе въпреки проведените действия по разследването и предприетите оперативно издирвателни мероприятия не е разкрит извършителя на инкриминираното деяние.

Спирането на наказателното производство от прокурора е правно – регламентирана дейност, с която временно се преустановява извършването на процесуално следствени действия, като спирането има временен характер. Целта е насочване усилията на съответните органи за отстраняване на възникналите пречки, докато делото е спряно. При отпадане на основанията за спиране наказателното производство се възобновява по съответния законов ред и процедурата продължава до пълно изясняване на обстоятелствата по делото.

От показанията на единствения разпитан в настоящото наказателно производство свидетел – *** *** се установява, че същият не разполага с информация, нито има предположения относно евентуалния извършител на деянието. От заключението на вещото лице – *** по назначената видео-техническа експертиза се установява, че качеството на предоставените за изследване видеозаписи не позволява да се онагледи действието с ясен образ на лицата и обектите, заснети на тях.

От изложеното следва, че в хода на проведеното разследване не са събрани доказателства, които да уличат определено лице като извършител, поради което към настоящия момент е налице невъзможност за извършване на последващи процесуално-следствени действия и оперативно –издирвателни мероприятия по настоящото наказателно производство до установяване на евентуален извършител.

По отношение на съдържанието на обжалваното постановление за спиране на наказателно производство съдът счита, че същото отговаря на изискванията, регламентирани в чл. 199, ал. 2 от НПК. Процесното постановление съдържа всички необходими реквизити: данни за времето и мястото на издаването му; за органа, който го издава; делото, по което се издава, мотиви, диспозитив и подпис на органа. В тази връзка съдът счита, че обективираните в жалбата възражения относно необосноваността и незаконосъобразността на акта са неоснователни. В съдържанието на последния се съдържат мотиви, които обосновават спирането на наказателното производство, а именно, че са били предприети действия по установяване на свидетели, за което е бил разпитан и служител на ощетеното юридическо лице, както и е била извършена съдебно-техническа експертиза, които действия по разследването обаче не са довели до необходимия резултат. Съдът не споделя така направено възражение на жалбоподателя относно липсата на мотиви в постановлението за спиране на наказателното производство, доколкото такива са включени в съдържанието му и тъй като до настоящия момент извършените действия по разследването не са многобройни, то не би могло степента на обоснованост на атакувания акт да бъде висока.

         Ето защо съдът приема направените от прокурора изводи в обжалваното постановление за спиране на наказателното производство по №Д-290/2019г. по описа на РП – Плевен до установяване на извършителя на престъплението по чл. 194, ал. 1 от НК, за законосъобразни и обосновани.

Поради изложеното съдът счита, че следва да бъде потвърдено постановлението за спиране на наказателното производство.

         Водим от горното и на основание чл.244 ал.5 от НПК, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

         ПОТВЪРЖДАВА Постановление на Районна прокуратура - Плевен от 17.04.2019г., с което е спряно на основание чл.244 ал.1 т.2 от НПК наказателното производство по досъдебно производство по №Д-290/2019г. по описа на същата прокуратура /ЗМ №30/2019г по описа на Второ РУ-Плевен и прокурорска преписка № В-282/2019, водено за извършено престъпление по чл. 194, ал. 1 от НК.

         ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.

ПРЕПИС от определението да се изпрати на РП-Плевен и „***“ ***– жалбоподател в настоящото производство.

 

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: