Определение по дело №336/2022 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 264
Дата: 27 юни 2022 г.
Съдия: Теодора Андонова Милева
Дело: 20227100700336
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 юни 2022 г.

Съдържание на акта

                      О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                      №……/27.06.2022 г., гр.Добрич                          

                                     

ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в закрито заседание на двадесет и седми юни през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ТЕОДОРА МИЛЕВА

 

         като разгледа докладваното от председателя адм. дело № 336 по описа на съда за 2022 г., намира следното:

 

Производството по делото е образувано след изпращането му на Административен съд – Добрич с определение № 1854/21.06.2022 г. по адм. дело № 1341/2022 г. по описа на Административен съд – Варна.  

Производството пред Административен съд – Варна е било образувано по искова молба за непозволено увреждане на Н.А.Н. ***, с ЕГН **********, с която срещу Административен съд – Варна и Върховен административен съд е предявен иск за заплащане на сумата от по 1 000 лева на осн. чл.49 от ЗЗД за виновно поведение и писане на неистина от съдии вътре в решението.

Административен съд Варна е приел, че изложените твърдения в исковата молба са относно правораздавателната дейност на АдмС-Варна и на ВАС и че отговорността е на основание ДЕС, поради което и е преценил, че е налице предпоставката на чл. 7, ал. 2 от ЗОДОВ за изпращане на делото на най-близкия родово компетентен административен съд – Административен съд – Добрич. 

Съдът, като постави на разглеждане исковата молба, намира, че делото не му е подсъдно по следните съображения:

В исковата молба са изложени твърдения, че Варненският административен съд е „спретнал“ една лъжа в решението си, която ВАС е напълно споделил, поради което и се твърди, че двата съда твърдят една неистина. Посочено е, че се предявява иск за неимуществени вреди от непозволено увреждане спрямо двете съдилища на осн. чл.49 от ЗЗД за виновно поведение и писане на неистини от съдии вътре в решенията.

От така изложените фактически обстоятелства следва да се направи извод, че предявеният деликтен иск не е по ЗОДОВ, а по чл. 49, във вр. чл. 45 от ЗЗД (претендира се обезщетение за вреди от незаконосъобразен съдебен акт, извън тези по чл. 2 от ЗОДОВ), който подлежи на разглеждане по общия исков ред, поради което компетентен да се произнесе по неговата допустимост и основателност е Районен съд – Варна съобразно общите правила за родовата и местната подсъдност по ГПК.  

Следователно налице е хипотезата на чл. 135, ал. 7 от АПК, според която, когато съдът, на който делото е изпратено по реда на ал. 2, намери, че то е подсъдно на трети съд, той го изпраща за определяне на подсъдността на съда или състава по ал. 3, 4 или 5 в зависимост от положението на третия съд. Съгласно чл. 135, ал. 5 от АПК споровете за подсъдност между общите и административни съдилища се решават от състав, включващ трима представители на Върховния касационен съд и двама представители на Върховния административен съд.

При това положение делото следва да бъде прекратено и да бъде изпратено на смесен петчленен състав по чл. 135, ал. 5 от АПК за определяне на подсъдността.    

Водим от горното, съдът

  

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

  

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 336/ 2022 г. по описа на Административен съд - Добрич.

ИЗПРАЩА делото на смесен петчленен състав по чл. 135, ал. 5 от АПК за определяне на подсъдността.

Определението не подлежи на обжалване.  

 

 

                            Административен съдия :