Решение по дело №145/2019 на Административен съд - Ямбол

Номер на акта: 142
Дата: 31 октомври 2019 г. (в сила от 31 октомври 2019 г.)
Съдия: Стоян Гончев Вълчев
Дело: 20197280700145
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № №142/31.10.2019г.

 

гр.Ямбол

 

В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори касационен състав, в публично заседание на двадесет и четвърти октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                               

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЪЛКО ДРАГАНОВ

                               ЧЛЕНОВЕ: 1. ВАНЯ БЯНОВА-НЕЙКОВА

                                                         2. СТОЯН   ВЪЛЧЕВ

 

при секретаря Ст.Гюмлиева и с участието на прокурора Живко Илиев, разгледа докладваното от съдия Вълчев  КАНД № 145 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Касационното производство пред Административен съд - Ямбол е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. посл. от ЗАНН и във връзка с чл. 208 - 228 от АПК.

Образувано е по жалба на Е.Н.А. с адрес ***, гражданин на Република Турция и Република България, живееща постоянно в Република Турция, гр.Ч., кв.Т., ул.” чрез пълномощника си адвокат Г.Ж.К. със съдебен адрес за призоваване и съобщения гр.Бургас, ул.“Ш.“ №, ет. за проверка на Решение № 77/23.07.2019 г. постановено по анд № 451 по описа на Елховския районен съд за 2018 г., с което е потвърдено Наказателно постановление № 715/2018 г. от 10.10.2018г. на Зам.Началника на Митница Бургас, с което на Е.Н.А. за нарушение на чл.18, ал.1, във връзка с чл.14а, ал.1 от ВЗ е наложена глоба в размер на 1000 лева и на основание чл.20, ал.1 от ВЗ са отнети в полза на държавата като предмет на нарушението – изделия от злато –златни гривни-7 броя, общо 118.00 грама, проба 916-22 карата.

В жалбата се твърди, че решението е неправилно поради нарушение на материалния закон, необосновано и незаконосъобразно, т.к. съдът не е обсъдил възражението относно допуснатото съществено процесуално нарушение от страна на наказващия орган, изразяващо се в липса на назначен преводач, както и в неизясняване на действителната фактическа обстановка въз основа на твърденията на жалбоподателя и посочените от него свидетели, поради което се претендира за отмяната му и за отмяна на наказателното постановление.

В съдебно заседание за касатора се явява адв.М., която подържа жалбата по посочените съображения и направените в същата искания.

Ответника по касация не изпраща процесуален представител, като в писмен отговор оспорва жалбата като неоснователна с искане решението на районния съд да бъде оставено в сила.

Участващият в процеса прокурор счита, че решението на районния съд е законосъобразно и обосновано, поради което следва да се остави в сила.

Настоящият съдебен състав, след проверка на оспорения съдебен акт за наличието на наведените в жалбата отменителни основания и относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в 14-дневния срок по чл.211, ал.1 АПК, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване.

Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

С Решение № 77/23.07.2019 г. по анд № 451/2018 г. Елховският районен съд е потвърдил Наказателно постановление № 715/2018 г. от 10.10.2018г. на Зам.Началника на Митница Бургас, с което на Е.Н.А. за нарушение на чл.18, ал.1, във връзка с чл.14а, ал.1 от ВЗ е наложена глоба в размер на 1000 лева и на основание чл.20, ал.1 от ВЗ са отнети в полза на държавата като предмет на нарушението – изделия от злато –златни гривни-7 броя, общо 118.00 грама, проба 916-22 карата.

За да постанови акт си първата съдебна инстанция приема, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи, спазени са предвидените от разпоредбите на ал.2 и ал.3 на чл.34 от ЗАНН срокове и при издаване на наказателното постановление не е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, като от описанието на нарушението в обстоятелствената част на НП може да се направи извод, че е описано нарушение внос на изделия от благородни метали, без да са декларирани по съответния ред.

При преценката за материалноправната законосъобразност на наказателното постановление съдът е посочил, че деянието е осъществено от обективна страна, а от субективна е извършено виновно при пряк умисъл. Съдът е преценил, че определеното спрямо жалбоподателя наказание е в съответствие с разпоредбата на чл. 27 ЗАНН и отговаря на целите по чл.12 ЗАНН, като не са налице основания за прилагане разпоредбата на чл.28 ЗАНН, т.е. не е налице "маловажен случай" на административно нарушение.

Касационната инстанция счита, че приетата от първоинстанционния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК, като споделя напълно направените въз основа на нея правни изводи.

В подкрепа на изводите си въззивната инстанция посочва подробни и аргументирани доводи, изведени въз основа на задълбочен анализ на събраните доказателства, приложимия закон и становищата на страните.

Правилно и законосъобразно Елховския районен съд е приел, че при съставянето на АУАН и при издаването на обжалваното пред него наказателно постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да са ограничили правото на защита на санкционираното лице, в степен да доведат до неговата отмяна и е обсъдил доводите на страната. Заключението на съда, че от събраните по делото доказателства по несъмнен начин се установява, че касатора е извършил вмененото му във вина нарушение и че извършеното деяние е правилно квалифицирано от административно-наказващият орган се споделя напълно от настоящата съдебна инстанция.

В тази връзка не могат да бъдат споделени доводите в касационната жалба, че съдът е оставил без внимание и не е обсъдил някои от направените пред него възражения или съображения за допуснати процесуални нарушения в хода на административно-наказателното производство или при събиране на доказателства и изясняване на фактическата обстановка.

Районният съд се е аргументирал както по отношение на това на кои свидетели и защо дава вяра, така и досежно доказателствата, на които е базирал решението си, за да достигне до направените правни изводи, като липсват основания, които да доведат до различен от постановения резултат.

В случая е безспорно установено, че касатора е нарушил действащия валутен режим, уреден в нормата на чл.18, ал.1 от ВЗ, предвиждаща наказание глоба в размер от 1000 до 3000 лв. за този, който извърши или допусне извършване на нарушение по чл.14а, ал.1 ВЗ, както и на нормативните актове по неговото прилагане.

Същия не е изпълнил задължението си да попълни митническа декларация след като е пренасял през границата на страната златни изделия над законоустановения размер, освободен от митнически контрол, поради което правилно е ангажирана административно-наказателната му отговорност в минимален размер.

По отношение наличието на субективния елемент е несъстоятелен довода, че запитването на митническия служител дали има нещо за деклариране е било отправено само към единия от пътуващите в автомобила, след като и касатора се е намирал в същото превозно средство, т.к. няма нито логика, нито причина да се отправят отделни запитвания към всеки от пасажерите. Що се касае да владеенето на български език, то санкционираното лице е български гражданин, който факт не се спори по делото.

Правилно е приложена и нормата посочена в НП като основание за отнемане на вещите предмет на нарушението.

Описаните изделия от злато с общо тегло 118 грама са в количество надвишаващо допустимото за пренасяне без деклариране, поради което са основателни съображенията на районния съд, както относно нормата на чл.28 ЗАНН, така и за кумулативната мярка – отнемане на вещите в полза на държавата.

Ето защо административно-наказващия орган е доказал наличието на всички обстоятелства, описани в АУАН и в наказателното постановление, които са послужили като основание за санкциониране на нарушителя и обуславят материалната законосъобразност на оспорения акт.

В съответствие с това правилно и законосъобразно Елховския районен съд е приел, че при съставянето на АУАН и при издаването на наказателното постановление са спазени изискванията на разпоредбите на чл.42 и чл.57 ЗАНН и от събраните по делото доказателства по безспорен начин се установява, че касатора е извършил административното нарушение, за които е санкциониран, поради което при разглеждане на делото и при постановяване на решението не са допуснати нарушение на процесуалния или материалния закон.

Предвид посоченото настоящата касационна инстанция счита, че решението на първоинстанционния съд следва да бъде оставено в сила като допустимо, валидно и правилно.

Водим от горното и на основание чл.221, ал.2 АПК,  съдът

Р      Е      Ш      И      :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 77/23.07.2019 г. постановено по анд № 451/2018 г. по описа на Районен съд-Елхово.

 


Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/ не се чете      

                                  

                               ЧЛЕНОВЕ:1. /п/ не се чете                 

 

                                                      2. /п/ не се чете