Решение по дело №253/2016 на Районен съд - Попово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 октомври 2016 г. (в сила от 26 октомври 2016 г.)
Съдия: Явор Пламенов Томов
Дело: 20163520200253
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 септември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

                            Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е № 214

 

                                                                         гр.Попово, 06.10.2016 г.

 

                                                                      В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

              Поповският районен съд, в публично заседание на двадесет и осми септември през две хиляди и шестнадесета година, в състав:

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯВОР ТОМОВ

 

              при секретаря М.А., като разгледа докладваното от  с ъ д и я т а  НАХД № 253 по описа за 2016 г. на ПРС,за да се произнесе взе предвид следното:

 

              Административнонаказателното производство по чл.59 и сл ЗАНН е образувано по жалба на Л.Ф.Л. ***.2016 г. на Началника на РУ”Полиция” П., с което и на основание чл.45,ал.3 от Закона за закрила на детето /ЗЗДт/ е наложено административно наказание „глоба” или „имуществена санкция” в размер на 300 лв. (триста лева) за това, че „на 27.02.2016 г., около 01.00 ч., в гр.П., комплекс „Ъ.” /питейно заведение/, като родител на детето И. Л. Ф. ЕГН-**********, не го е придружил на обществено място след 22.00 ч., както и не е осигурил пълнолетно дееспособно лица за негов придружител на обществено място след 22.00 ч. - нарушение по чл.8,ал.3 и ал.4  от Закона за закрила на детето/ЗЗДт/.

              В жалбата се посочва, че описаното нарушение не е извършено, поради което атакуваното НП следва да бъде отменено изцяло. Релевират се доводи за допуснати съществени процесуални нарушения, свързано с неправилно изписване имената на нарушителя, както и с неправилното смесване на две отделни нарушения по ЗЗДт. В с.з. жалбоподателят не явява, представлява се от надлежно упълномощен процесуален представител – адв.С.С. от гр. П., ТАК, която поддържа жалбата и пледира НП да бъде отменено като незаконосъобразно.

              Въззиваемата страна редовно призована, не се явява, не изпраща процесуален представител, не взема становище по жалбата.

              Районна прокуратура П., редовно уведомени съгласно чл.62 ЗАНН, не изпращат представител.

              Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, прие за установено следното:

              Жалбата е подадена в срока и по реда на чл.59 и сл. ЗАНН и е процесуално допустима.  Вечерта на 26.02.2016 г. непълнолетният И. Л. Ф. отишъл със свой пълнолетен приятел – лице на име Г. Г.  в питейно заведение – дискотека „Ъ.”, находяща се в ж.к.*** на гр.П.. След полунощ в същото питейно заведение се извършила специализирана полицейска операция с предмет установяване на непълнолетни лица в питейните заведения на територията на Община П., във връзка с което били извършени проверки на документите на намиращите се в дискотеката лица. При проверка на лицето И. Л. Ф. полицейски служител констатирал, че същият е непълнолетен, при което бил отведен в сградата на РУП П.,  където му били снети писмени обяснения /приложени л.8/. За случая бил уведомен и бащата на непълнолетния - жалбоподателят Л.Ф.Л., който по-късно също отишъл в сградата на РУП П., където полицай  И.И. му съставил АУАН за нарушение по чл.8, ал.3 и ал.4 от ЗЗДт. В присъствие на свидетелите Н.Н. и Ат.А. актът бил връчен на нарушителя, който го подписал без възражения, като не депозирал такива и в 3-дневният срок по чл.44,ал.1 от ЗАНН, след което било издадено атакуваното в настоящия процес НП.

              Фактическата обстановка беше установена от съда след преценка на показанията в с.з. на актосъставителя И., свидетелите Н., А., както от приложените и приобщени по реда на чл.283 от НПК писмени доказателства, като видно от наведените доводи в жалбата не се оспорва от жалбоподателя.

              При така установената фактическа обстановка, от правна страна съдът намира,че жалбата е ОСНОВАТЕЛНА, по следните съображения:

              Съдът констатира, че при реализиране на административно наказателната отговорност на жалбоподателя е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила,което е довело до опорочаване на производството по налагане на административно наказание. Първото и основно основание за законосъобразност на всяко НП е то да бъде издадено от компетентен орган, като компетентността може да произтича както пряко от закона [случай, в който се презюмира], така и да бъде делегирана. В настоящият случай това основно изискване е спазено, тъй като атакуваното НП е издадено от компетентен да го издаде орган – Началникът на РУ на МВР П., на когото съгласно чл.46,ал.2 ЗЗДт и приложената заповед № з-1431/02.10.2009 год. на Директора на ОДМВР Т. са делегирани права на административнонаказващ орган по смисъла  на чл.47,ал.2 от ЗАНН.

              В издаденото въз основа на АУАН НП № 5/07.03.2016 г.  Началникът на РУП П. е посочил, че на нарушителя Л.Ф.Л. (вписан в АУАН като Л. Ф.Л., за което съдът намира, че се дължи на техническа грешка и изписването, която сама по себе си не може да доведе до нарушаване правото на защита, за което неоснователно претендира защитата му), се налага наказание глоба или имуществена санкция /?!?/ в размер на 300 лв. Действително отговорността по чл.45,ал.3 от ЗЗДт може да възникне както за ЮЛ, така и за ФЛ, което ясно личи от използвания от законодателя термин „който”, но е видно, че в единия случай се налага глоба, а в другия имуществена санкция и не се изследва въпроса за вината. Вписаната алтернативност при налагане на наказанието е довело до неправилно смесване на процесуално качество на нарушителя, довело до последващо несъответствие на издаденото НП с нормата на чл.57,ал.1,т.5 от ЗАНН, респ. до допускане на съществено процесуално нарушение. В този случай съдът, счита че е нарушено и правото на защита на нарушителя, защото на практика не е ясно за кое свое поведение той е санкциониран и съответно срещу какво да се защитава, а за това му право съдът следи и служебно във всички фази на процеса.

              Съдът споделя изцяло и възражението на защитата на жалбоподателя за това, че неправилно в АУАН и НП са посочени като нарушени две отделни правни норми – чл.8,ал.3 и ал.4 от ЗЗДт. Видно е, че в обстоятелствената част, където са описани фактите актосъставителят, респ. впоследствие и наказващия орган са посочили, че с бездействието си жалбоподателят Л. е осъществила съставите на две отделни нарушения.  С направеното по такъв начин описание и смесване на елементите на две нарушения по ЗЗДт несъмнено е допуснато друго съществено процесуално нарушение водещо до ограничаване правото на защита на жалбоподателя, което е и основание за отмяна на НП /виж в т.см. и р.№ 71/18.05.2016 г. по кнахд № 54/2016 г. на ТАС/.

              При така посоченото съдът намира за опровергани изводите на наказващия орган, намерили отражение в издаденото от него НП. Основен и задължителен елемент от всяко НП е описание на нарушениетообстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават” [чл. 57,ал.1,т.5 от ЗАНН], като така посоченото се намира в пряка връзка с разпоредбата на чл.6 от ЗАНН даваща легална дефиниция на понятието за административно нарушение. Визираните от съда разпоредби са императивни по своя характер и са насочени към установяване на обективната действителност и участието на лицето, което се твърди, че е извършило вмененото му нарушение. С оглед на изложеното по-горе и установената по делото фактическа обстановка, съдът намира, че от обективна и субективна страна жалбоподателят не е извършил административното нарушение, за което е бил наказан, поради което НП е издадено в нарушение на чл.54,пр.1 ЗАНН и следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

              Водим от горното и на осн.чл.63,ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                                                  Р  Е  Ш  И  :

 

              ОТМЕНЯВА  НП № 5/07.03.2016 г. на Началника на РУ „Полиция” П., с което и на осн. чл.45,ал.3 от ЗЗДт  на Л.  Ф.  Л. ***, ЕГН-********** е наложено административно наказание „глоба” или „имуществена санкция” в размер на 300 лв. [триста лева] за нарушение по чл.8, ал.3 и ал.4 от ЗЗДт, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

              РЕШЕНИЕТО  подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, пред Търговищки административен съд на основанията, предвидени в НПК и по реда на Глава дванадесета от АПК.

 

                     

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: