Решение по дело №3214/2018 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 281
Дата: 20 февруари 2020 г. (в сила от 15 април 2021 г.)
Съдия: Майя Йончева Йончева
Дело: 20184520103214
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

гр. Русе, 20.02.2020г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

РУСЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, III гр. състав, в публично заседание на двадесет и първи януари през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                             Съдия: МАЙЯ ЙОНЧЕВА

 

при секретаря      ЕМИЛИЯ ДОБРЕВА                                              и в присъствието на

прокурора                                                                            като разгледа докладваното от съдията гр. дело №3214 по описа за 2018г., за да се произнесе, съобрази:

 

                Искът е с правно основание по чл.124, ал.4 ГПК във вр. с чл.3 във вр. с чл.1, ал.1 от Закона за установяване на трудов и осигурителен стаж по съдебен ред.

Ищецът С.Л.Л. чрез процесуалния си представител в исковата молба, поправена с молба вх. №24857/12.06.2018г., твърди, че като съдружник в “И и С” ООД, ЕИК *********, е бил назначен с трудов договор на длъжността “управител продажби и маркетинг”, считано от 28.10.2011г. През 2014г. поради влошено здравословно състояние поискал да му бъде изплатено обезщетение поради временна неработоспособност, но с влезли сила разпореждания на приходната администрация не му било признато право на обезщетение. При проверка установил, че е подавал декларации по образец, в които е декларирал, че е самоосигуряващо се лице. Твърди, че не е подавал такива документи. Сезирал Районна прокуратура гр. Русе и след предварителни проверки на органите на прокуратурата се установило, че друго лице – А Е, без да е негов пълномощник, е подавала от негово име декларациите, дали основание на приходната администрация да приеме качеството му на самоосигуряващ се. По този начин времето от 28.10.2011г. до 30.10.2014г. не му е зачетено за трудов стаж при пенсиониране и за осигурителен стаж, въпреки че в този период е работил в дружеството. Моли да се признае за установено по отношение на Териториално поделение на НОИ-Русе и на “И и С” ООД, че в периода от 28.10.2011г. до 30.10.2014г. е работил на пълен работен ден на длъжност “управител продажби и маркетинг” в “И и С” ООД, което да му се зачита за трудов стаж при пенсиониране и за осигурителен стаж.

         Ответникът Териториално поделение на Национален осигурителен институт гр. Русе, представляван от директора Ивайло Христов Дървеняшки, заявява, че искът е недопустим, тъй като не е изпълнен фактическият състав на чл.5, ал.1 ЗУТОССР и не е представено съответното удостоверение по чл.5 от закона. Заявява, че при извършена служебна проверка е установено, че “И и С” ООД е действащ осигурител и че разплащателната документация на дружеството, включваща ведомости за заплати и др. документи за претендирания стаж, не е предадена в осигурителния архив на ТП на НОИ-Русе. Моли предявеният иск за установяване на трудов и осигурителен стаж да бъде отхвърлен.

         Ответникът “И и С” ООД – гр. Русе, представляван от управителя И.Т.К., се явява лично при разглеждане на делото и заявява, че от 2014г. дружеството не развива стопанска дейност и че двамата с ищеца в исковия период са работели като съдружници и самоосигуряващи се лица. Оспорва обстоятелството, че ищецът е работил по трудов договор, респ. че са били в трудовоправни отношения.

         По делото са представени писмени доказателства, разпитани са свидетели.

         За да се произнесе, съдът взе предвид следното:

         От удостоверение изх. №20100504143652/04.05.2010г. на Агенция по вписванията се установява, че “И и С” ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Русе, Община Русе, ул. Лисец №1, представлявано от управител И.Т.К., е вписано в Търговския регистър с основен предмет на дейност Техническо обслужване и ремонт на автомобили. Съдружници в дружеството са И.Т.К. и С.Л.Л..

         От представените покана за редовно ОС на съдружниците на “И и С” ООД и Протокол за проведено на 25.02.2015г. годишно отчетно събрание на съдружниците на “И и С” ООД е видно, че към 2015г. дружеството не е прекратило дейността си тъй като не са били налице предпоставките по чл.154, ал.1, т.2 ТЗ. По делото няма данни “И и С” ООД гр. Русе с ЕИК ********* да е заличен търговец.

         С настоящия иск ищецът иска да установи пред ТП на НОИ-Русе, че за времето от 28.10.2011г. до 31.10.2014г. е полагал труд на длъжността управител продажби и маркетинг” в “И и С” ООД по трудово правоотношение, като този период да  му се зачита за трудов стаж при пенсиониране и за осигурителен стаж.

 За да бъде уважен предявеният иск, необходимо е да се установи, че за исковия период С.Л. е работил в ответното дружество, мястото, на което е работил, времето, през което е работил, продължителността на работния ден, каква конкретно работа е изпълнявал, начина на заплащане на положения труд, като тези обстоятелства могат да се установят с начало на писмено доказателство по смисъла на чл.6 ЗУТОССР, че е работил в посоченото предприятие в определен период, както и с показания на свидетели, че в този период ищецът е работил в “И и С” ООД.

         По делото са представени следните документи: информационно писмо изх. №4412#1/26.02.2019г. на Териториално поделение на НОИ-Варна, офис Русе до ищеца (л.158), Решение ПВОН №80/18.07.2014г. на директора на ТП на НОИ Русе (л.45-46) и препис от трудов договор от 28.10.2011г. (л.142), от които се установява, че за С.Л. има регистриран трудов договор с работодател “И и С” ООД на основание чл.67, ал.1, т.1 КТ с дата на сключване 04.11.2011г. и с основна заплата 500 лв за длъжността управител продажби и маркетинг, за който към 25.02.2019г. няма подадено уведомление за прекратяване, няма декларирани допълнителни споразумения, за същия няма подавани декларации от “И и С” ООД по реда на Наредба №н-8/29.12.2005г. за съдържанието, сроковете начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, от 2012г. няма внасяни осигурителни вноски в качеството му на самоосигуряващо се лице по чл.4, ал.3, т.2 КСО – съдружник в дружеството, както и че в “И и С” ООД няма оформено лично досие за работника С.Л., няма ведомост за заплати, не са му начислявани и изплащани трудови възнаграждения. В Регистъра на осигурените лица, съгл. чл.5, ал.4 КСО, е подадена информация от 01.10.2011г. до месец септември 2012г. и за месец ноември 2012г., че С.Л. е самоосигуряващо се лице. Установено е, че по случая е било проведено разследване от надлежните органи, прекратено по-късно поради липса на доказателства за извършено престъпление и виновни лица.

         В съдебно заседание на 19.02.2019г. при разглеждане на делото ищецът е  представил трудовата си книжка №34, серия В №924076, която след служебна справка от съда, отразена в протокола на заседанието, му е върната. От извършената служебна справка се вижда, че след отбелязването за изслужено време от предходен работодател, няма записвания от работодателя “И и С” ООД, удостоверяващи непрекъснат трудов стаж за периода от 28.10.2011г. до 31.12.2014г.

         От обясненията на управителя И.Т.К., дадени по реда на чл.176 ГПК в съдебно заседание на 26.11.2019г., се установява, че в периода от 28.10.2011г. до 31.12.2014г. С.Л. не се водел на трудов договор, само двамата с него работели в качеството си на съдружници в дружеството, били самоосигуряващи се лица и задължение на всеки от двамата е било да внасят осигурителни вноски в държавното обществено осигуряване за своя сметка. В този период на ищеца не е изплащано трудово възнаграждение и дружеството не е имало ведомости за заплати. Трудовият договор, представен по делото, бил съставен, за да послужи на ищеца пред банкова институция за получаване на паричен заем, той не е работел като управител продажби и маркетинг, за каквато длъжност нямал образователен ценз, работел е на машина за изправяне на автомобилни джанти. Постоянното им работно място (гумаджийницата) било на бул. Цар Освободител, където работели двамата от 8.00 часа до 18.00 часа, там идвали и клиентите им.

         Обясненията на управителя И.К. съответстват на казаното от ищеца, който в съдебно заседание на 19.02.2019г. заявява, че само двамата с К. са работели във фирмата, че работата му се е състояла в ремонт по ходовата част на автомобили и гумаджия - баланс, лепене, монтаж и демонтаж на автомобилни гуми и че не е получавал заплата в исковия период. От спечелените пари от дейността вземал по 100-150 лв за покриване разходите по личния си автомобил, която двамата с К. ползвали като служебен и с нея ходели за части, за материали и др.

Представените документи, в т.ч. обясненията на управителя И.К., за липса на писмени данни за претендирания от ищеца трудов стаж обосновават извод за допустимост на предявения иск. Фактът, че няма налична документация е  достатъчен и за ищеца съществува правен интерес да докаже наличието на трудов и осигурителен стаж в претендирания период.

Съдът е допуснал до разпит двама свидетели на ищеца, които не са работили в “И и С” ООД.

 Свидетелката И В Л, майка на С.Л., заявява, че той е работил в сервиз заедно с И.К., правел заварки и джанти, както и че заплата не е получавал. Свидетелят П П В, приятел на ищеца, минавалпрез сервиза, където двамата с И.К. работели заедно, за да пият кафе.

Изложените фактически констатации дават основание на съда да приеме за установено, че в периода от 28.10.2011г. до 31.12.2014г. ищецът не е работил в “И и С” ООД като “управител продажби и маркетинг на щат в ответното дружество с определено трудово възнаграждение.

Предвид изложеното съдът намира, че искът да бъде признато за установено в отношенията на страните, че в периода 28.10.2011г. - 31.12.2014г. С.Л.Л. е работил по трудово правоотношение в“И и С” ООД на пълно работно време от 8 часа, като е заемал длъжността управител продажби и маркетинг и това време да се зачита за трудов стаж при пенсиониране и за осигурителен стаж, следва да се отхвърли като неоснователен.

С оглед изхода на спора и предвид разпоредбата на чл.9, ал.1 и ал.2 ЗУТОССР по делата за установяване на трудов и осигурителен стаж, каквото е настоящото производство, не се събират държавни такси, поради което разноските за държавна такса не следва да се възлагат на ответната страна, а съдебните разноски по същите дела са за сметка на ищеца, поради което разноски на ищеца в настоящото производство не следва да бъдат присъждани.

         По изложените съображения, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от С.Л.Л. ***, ЕГН **********, срещу Териториално поделение на НОИ гр. Русе, с адрес ул. “Асен Златаров” №26, представлявано от директора Ивайло Христов Дървеняшки и “И и С” ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр. Русе, община Русе, ул. Лисец №1, представлявано от управител И.Т.К. за признаване за установено по отношение на Териториално поделение на НОИ гр. Русе и “И и С” ООД, че в периода от 28.10.2011г. до 30.10.2014г. е работил на пълен работен ден на длъжност “управител продажби и маркетинг” в “И и С” ООД, което да му се зачита за трудов стаж при пенсиониране и за осигурителен стаж.

         Решението подлежи на обжалване пред Русенски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                      

                                                                                         Съдия: