Определение по дело №238/2020 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 юни 2020 г. (в сила от 26 юни 2020 г.)
Съдия: Галина Христова Нейчева
Дело: 20202200200238
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юни 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  № 46

 

Гр. Сливен, 18.06.2020 г.

 

СЛИВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в открито съдебно заседание на осемнадесети юни през две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ГАЛИНА НЕЙЧЕВА

                                           

 При секретар Пенка Спасова с участието на прокурор ВАНЯ БЕЛЕВА като се запозна с докладваното от съдия НЕЙЧЕВА ЧНД № 238 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе съобрази:

 

 

         На основание чл. 440 ал. 1 от НПК,  вр. чл. 70 от НК, Сливенският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдената С.И.П., ЕГН ********** за допускане на условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на остатъка от определеното й с влязло в сила на 23.03.2020г. определение  от 05.03.2020г. по ЧНД № 218/2020г. по описа на Районен съд Сливен наказание „Лишаване от свобода“ за срок от осем месеца, с размер на остатъка ДВА МЕСЕЦА и ОСЕМНАДЕСЕТ ДНИ.

 

Определението може да бъде обжалвано или протестирано в 7-дневен срок, считано от днес, пред Апелативен съд – Бургас.

 

Препис от определението след влизането му в сила да се изпрати на Началника на Затвора – гр.Сливен и на Окръжна прокуратура – гр. Сливен.

 

                           

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

 

МОТИВИ: Производството по делото е по реда на чл. 437 и сл. НПК.

Образувано е по молба на адв. Й. *** като пълномощник на осъдената С.И.П., с която се иска последната да бъде условно предсрочно освободена от изтърпяване на остатъка от наложеното й наказание. В молбата се твърди, че са налице законните предпоставки за условното предсрочно освобождаване, а именно че осъдената е придобила право на условно предсрочно освобождаване и с поведението си е дала доказателства за своето поправяне. Твърди се още, че е налице значителна положителна промяна в поведението на осъдената; тя не проявявала склонност към предприемане на агресивни и безразсъдни действия, поради което не съществувал риск от вреди за обществото при едно евентуално нейно предсрочно освобождаване. Към молбата са приложени становище на Началника на Затвора - гр. Сливен, система за оценка на правонарушител, план за изпълнение на присъдата и цялото затворническо досие на осъдената П.. Съдът е изискал и към делото е приложена служебна справка, че през последните шест месеца няма образувани други дела за условно предсрочно освобождаване на осъдената С.И.П.. 

В съдебно заседание осъдената П. моли съда да уважи молбата й за предсрочно освобождаване.

Упълномощеният от осъдената П. защитник счита, че са налице процесуалните основания за условното й предсрочно освобождаване -  същата се е поправила, има промяна в поведението й; участвала в обучителни програми и завършила 9 клас; на няколко пъти участвала и в програма за адаптация към условията на изтърпяване на наложеното й наказание; до момента изтърпяла много повече от половината от така наложеното й общо наказание от 8 месеца и реално й оставали да изтърпи още 2 месеца и 18 дни. Счита, че времето, което тя е прекарала в затвора е въздействало върху поведението и това въздействие ще има резултати за напред.

Представителят на пенитенциарното заведение изрази становище за неоснователност на молбата на осъдената П.. Счита, че е изпълнена само една от формалните предпоставки, предвидена в НК, а именно че осъдената е изтърпяла повече от половината от наложеното й наказание, като останалите изисквания не са изпълнени в целия им обем и се нуждаят от продължение. В условията на Затвора осъдената  имала конфликтно поведение, допускала  нарушения на установените правила и изисквания и били налице затруднения в общуването. По отношение на трудовата дейност - не желаела да работи и да усвоява нови умения. По нейно желание била включена в образователния процес, но проявява небрежност към задачите за домашна работа. Липсвала активност към клубната дейност. При първоначалната оценка се наблюдавал висок риск от рецидив, като при последващата оценка бил отчетен застой и рискът се запазвал в границите на високия. При анализа на цялостното поведение на лишената от свобода  не можело да се направи категоричен извод, че лицето се е поправило, поради което било необходимо да продължи поправителното въздействие и моли съдът да оставите без уважение молбата и да не допуска условно предсрочно освобождаване на  П..

Прокурорът изрази становище за неуважаване на молбата за предсрочно освобождаване на осъдената П.. 

Съдът след като се запозна със становищата на страните, анализира събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено от ФАКТИЧЕСКА СТРАНА следното:

Молителката – осъдената С.И.П. е на 25 години, българска гражданка, с основно образование, неомъжена. Има един син -И.С.И.род. на ***г.  Но данни на осъдената, в периода 2008-2009 г. е била настанена в дом за деца лишени от родителски грижи в с. А., общ. Нова Загора, където завършва 7-ми клас, а след това в СПИ с. Драгоданово, обл. Сливен до 2011г., където  завършва 8-ми клас.

 От 02.10.2019г. до 16.01.2020г. осъдената П. *** наказание лишаване от свобода за срок от четири месеца при първоначален общ режим, наложено по НОХД № 902 / 2019г. на СлРС.

С влязло в сила на 23.03.2020г. определение от 05.03.2020г. по ЧНД № 218/2020г. по описа на Районен съд Сливен, на основание чл. 27, ал. 1 от НК  е присъединено изцяло  наказанието четири месеца  лишаване от свобода по НОХД № 1636 / 2019г. на СлРС към неизтърпяната част от определеното  наказание лишаване от свобода за срок от  четири месеца по НОХД № 1310 / 2019г. на СлРС, като общото наказание, което осъденото лице П.  следва да изтърпи е лишаване от свобода за срок от осем месеца при първоначален общ режим.

Начало на наказанието - 16.01.2020г. Към датата на постановяване на настоящото определение – 18.06.2020г. осъдената П. е изтърпяла фактически пет месеца и два дни. От работа са й зачетени десет дни. Общо изтърпяната  част от наказанието лишаване от свобода е в размер на пет месеца и дванадесет дни. Остатъкът за изтърпяване е два месеца и осемнадесет дни. Осъдената П. е придобила формално право за условно предсрочно освобождаване. В хода на пенитенциарното третиране, правният статус на осъдената не е променян. Регистрирани са прояви на агресия - вербална и физическа.  На 15.05.2020г. участва в словесен конфликт с друга осъдена, който прераснал във физическа саморазправа. По случая е изготвена дисциплинарна преписка и предстои вземането на съответни мерки. Осъдената не проявява критичност към поведението си, като в отделни случаи изразява закани за нови агресивни прояви. Неглижира установените  правила и изисквания. Не спазва изискванията за обща и лична хигиена, особено в условията на епидемиологична ситуация. Има затруднения в общуването. Установено е предоставяне на дребни материални облаги на други осъдени, за осигуряване на внимание и подкрепа. Общува с тесен кръг лишени от свобода, предимно със сходна престъпна дейност. В условията на Затвора при първоначалното  е изразила готовност за полагане на труд. В последствие не желае устройване на работа в производствените цехове на затвора. Афишираните нагласи за полагане на доброволен труд присъстват само формално в подаваните заявления, тъй като са констатирани неоснователни откази от полагане на доброволен труд.

 Предвид изразените нагласи за повишаване на образователното ниво, осъдената е включена в учебния процес, като ученичка в 9-ти клас. Не са регистрирани неоснователни отсъствия, но е констатирано пренебрежително отношение към поставяните задачи за домашна работа. Приложени са педагогически мерки на въздействие. Проявява слаба активност и противоречиво отношение по отношение на дейностите за осмисляне на свободното време - за периода на изтърпяване на настоящото наказание са регистрирани 2 участия -  м. април 2020г. и м. май 2020г. На 25.05.2020г.е установен случай на отказ от поет ангажимент за включване в планирани дейности. Липсва активност по отношение на клубната дейност в общността.

За времето па престой в затвора завършва програма за адаптация към условията за изтърпяване на наложеното наказание. Поради завишени стойности в раздел „Употреба на наркотици" предстои включване в програма за работа с лица със зависимости.

При изготвената първоначална оценка /от 22.10.2019г. при изпълнение на предходно наказание лишаване от свобода/, рискът от рецидив е висок - 114 точки. Изготвената последваща актуална оценка от 29.05.2020г. отчита застой, като рискът се запазва в границите на висок - 114 точки. Запазени са рисковите фактори в криминогенния профил на осъдената.

Въз основа на така установеното от фактическа страна, съдът направи следните ПРАВНИ ИЗВОДИ:

Молбата на осъдената С.И.П. за допускане на предсрочно освобождаване от изтърпяване на остатъка от наложеното й наказание лишаване от свобода е неоснователна и като такава съдът я остави  без уважение. Не са налице законовите предпоставки, визирани в действащата към момента разпоредба на чл. 70 ал. 1 от НК за постановяване на условно предсрочно освобождаване на осъдената П. от изтърпяване на останалата част от наложеното наказание лишаване от свобода.

Действително, налице е формалното условие по т. 1 от ал. 1 на чл. 70   от НК и към настоящия момент осъдената П. е изтърпяла всичко пет месеца и дванадесет дни от наложеното й наказание лишаване от свобода за срок от осем месеца. Тя е изтърпяла повече от половината от наложеното й наказание. Съдът счита, че от събраните по делото доказателства, не може да се направи извод за нейното поправяне. Съгласно разпоредбата на чл. 439а, ал. 1 от НПК, доказателства за поправянето на осъденото лице са всички обстоятелства, които сочат за настъпила положителна промяна у него по време на изтърпяване на наказанието, като доброто поведение, участието в трудови, образователни, обучителни, квалификационни или спортни дейности, в специализирани програми за въздействие, обществено полезни прояви.

Анализът на поведението и нагласите на осъдената П. не индикира да е настъпил траен и необратим процес на превъзпитание и поправяне. В  индивидуалния план за изтърпяване на наложеното наказание, са заложени цели, които да окажат положително влияние върху мисленето и поведението на осъдената, но към момента не са преодолени основните проблеми: мотивация за труд и повишаване на образованието; подобряване уменията за разпределяне на средства; преодоляване на рисково и необмислено поведение; осъзнаване вредата от употреба на ПAB; осъзнаване на проблемите в мисленето и нагласите; разпознаване на факторите, довели до осъждането. Това показва необходимост от продължаване на поправителното въздействие.

Категоричното нежелание на П. да работи и усвоява нови трудови умения показва отсъствието на стремеж и желание за позитивна промяна. Дори възможността за редуцирането на наказанието, в следствие на зачетени  работни дни. и получаването на средства от заработка, не променят  нагласите на осъдената  по отношение на трудовата дейност.

Неглижирането на предоставените възможности за повишаване нивото на образование и формиране на компетентности, с отношение към по-успешна социална вградимост. иидикира наличие на зони, които се нуждаят от продължаващо въздействие.

Налице е необходимост от продължаване на поправителното въздействие но отношение преосмисляне на нагласите, формирали незаконосъобразното поведение на осъдената П..

Съобразявайки събрания и проверен доказателствен материал по делото, съдът стигна до извода, че осъдената П. все още не е дала доказателства за своето поправяне, не е налице настъпила трайна и необратима положителна промяна у нея по време на изтърпяване на наказанието й, предвид което не следва да бъде допуснато условното й предсрочно освобождаване от изтърпяване на остатъка от наложеното й наказание.

Така мотивиран, съдът постанови определението си.

 

                                             

 

                                                                        ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: