Решение по дело №692/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1448
Дата: 1 август 2019 г. (в сила от 27 август 2019 г.)
Съдия: Поля Петрова Сакутова
Дело: 20195330200692
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 януари 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

                                            Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                        №1448

                                     гр. Пловдив, 01.08.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на  първи юли две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛЯ САКУТОВА

                                                                                        

при участието на секретаря Славка Иванова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 692/2019 г. по описа на РС-ПЛОВДИВ, XX нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от П.Х.А. *** против Наказателно постановление №18-1030-010789 от 03.01.2019 г., издадено от *** група към ОД на МВР-Пловдив, с  което на жалбоподателя за нарушение на чл.174, ал.3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ на основание  чл.174, ал.3, пр.1 от ЗДвП са наложени наказания „глоба“  в размер на 2000 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 24 месеца, както и на основание Наредба № Iз-2539 на МВР на жалбоподателя са отнети 12 бр.контролни точки. С жалбата се правят оплаквания за нарушение на процесуалните изисквания, предвидени за издаване на наказателното постановление , като оплакванията в жалбата се свеждат до неяснота на описаното нарушение, което затруднявало възможността на жалбоподателя да разбере в какво се състои нарушението и да организира адекватно защитата си.

В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично и представляван от упълномощения си защитник  адв. Р.П. ***.  Както жалбоподателят, така и упълномощеният му защитник поддържат жалбата, като с оглед събраните по делото доказателства допълват, че нарушението не е доказано,  поради  което считат, че  наказателното постановление като недоказано,  необосновано и незаконосъобразно следва да бъде отменено.

Въззиваемата страна, редовно призована, не се явява, не изпраща представител.

Жалбата е допустима – подадена е от лице, което има право на обжалване, в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН и срещу акт, подлежащ на съдебен контрол.

Съдът, като взе предвид оплакванията, релевирани в жалбата и събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното :

Съставен е акт за установяване на административно нарушение  за това че : на 05.12.2018 г. около 21.00 ч. в гр.Пловдив, на  бул. „Свобода“, кръстовище с бул. „Копривщица“ изток свидетелите С.И.С. и Б.А.А. установили жалбоподателя да управлява личния си автомобил Мерцедес, рег.№ ***, като при проверката същият отказал да бъде изпробван за алкохол с техническо средство Дрегер ARDM -02466 . На същата дата на жалбоподателя му бил издаден и талон за медицинско изследване №0010108. Въпреки издадения талон за медицинско изследване лицето не дало и кръвна проба. При проверката свидетелите установили, че жалбоподателят  силно миришел на алкохол. На място дошли и служители от ОД на МВР-Пловдив, сектор „Пътна полиция-КАТ“.

Въз основа на направените констатации бил съставен Акт за установяване на административно нарушение бл. №917453 от 05.12.2018 г. от св. Х.А.П., а въз основа на него било издадено и обжалваното наказателно постановление, в което установеното в АУАН било възприето от административнонаказващия орган по идентичен начин.

Така описаната фактическа обстановка съдът установи въз основа на събраните в хода на съдебното следствие устни и писмени доказателства – показания на св. Б.А.А. и Х.А.П., частично от показанията на св. И.П.К.и св. М.Г.Ч; талон за медицинско  изследване №0010108 от 05.12.2018 г. с посочен в него начален час за изследване 22 :15 ч.

От показанията на св. Б.А.А. се установява, че на процесната дата заедно със св. С.С. видели жалбоподателя да се движи с описаното в АУАН  МПС, като се опитвал да паркира  на тротоара. Жалбоподателят според св.А. бил установен да паркира в момент , в който проверяващите се движели по бул. „ Свобода“. Случаят бил докладван и било поискано съдействие от  служители на  КАТ, като по този повод се отзовали дежурните от КАТ, сред които и св. Х.А.П..

Разпитан пред съда св. П. посочва, че идвайки на мястото на проверката жалбоподателят миришел силно на алкохол. След като го поканили надлежно да бъде изпробван за алкохол с техническо средство , му бил издаден талон за медицинско изследване.

Съдът намира показанията на двамата свидетели за последователни, логични и взаимнодопълващи се. От показанията на св. А. се установява, че на описаните   в АУАН дата, място и час жалбоподателят е управлявал МПС, т.е. имал е качеството на  „водач“ по смисъла на §6 т.25 от Допълнителните разпоредби към ЗДвП. Опитът да паркира МПС на тротоара, означава, че същият е управлявал МПС.

От показанията на св. П., съставил акта за установяване на административно нарушение, се установява, че жалбоподателят е отказал да бъде изпробван за употреба на алкохол, във връзка с което му бил издаден и талон за медицинско изследване.

В съответствие с показанията на двамата свидетели е и приложения към административнонаказателната преписка талон за медицинско изследване, съгласно който на жалбоподателя е бил издаден такъв. Същият е отказал да му бъде връчен талона за медицинско изследване, което обстоятелство е било отразено  в издадения талон .

С цел разкриване на обективната истина и доколкото съгласно чл.189, ал. 2 от ЗДвП редовно съставените актове по ЗДвП имат доказателствена стойност до доказване на противното  съдът допусна до разпит двама свидетели, доведени от страна на жалбоподателя, а именно И.П.К.и М.Г.Ч.. Св. К. посочи пред съда, че на процесната дата около 20:40  ч. до 20:50 ч. били заедно с жалбоподателя, изпили заедно с жалбоподателя по една бира, а жалбоподателят се въртял около колата си, припалвал я, като споделил пред свидетеля, че има проблем с газовата уредба на автомобила. Съдът дава вяра на показанията на св.К.единствено в частта, в която  посочва, че заедно с жалбоподателя са употребили бира. Този факт е в съответствие и с показанията на св. П. и А., според които жалбоподателят миришел на алкохол.  Показанията на св. К., че жалбоподателят не управлявал автомобила, а  проверявал дали газовата му уредба работи се опровергават от показанията на другите двама свидетели – А. и П.,  които посочват, че видели автомобила в движение, със запален двигател, а водачът му паркирал и при появата им миришел на алкохол.  Отделно от това св. К.не твърди да е присъствал при появата на полицейските служители, поради което и техните констатации, че МПС е управлявано от жалбоподателя не се опровергават от показанията на св. К. По същия начин следва да бъдат ценени и показанията на св. Ч. Св.Ч. твърди, че не е присъствала на самата проверка, а била в дома на жалбоподателя, който й бил разказал за случилото се с полицаите и че същият бил разстроен. Освен това в показанията пред съда  свидетелката не дава подробности по случая във връзка с протеклата проверка и поведението на жалбоподателя тогава. В показанията си свидетелката посочва единствено, че след прибирането си жалбоподателят бил разстроен от случилото се . Дадените от св. Ч. показания са доказателство за това, че на процесната дата жалбоподателят е бил спрян за проверка от страна на органите на Пътна полиция КАТ, което не се оспорва от страните по делото. Показанията на св. Ч. по никакъв начин не опровергават констатациите в АУАН- управление на МПС, отказ да бъде проверен с техническо средство от страна на водача. Представените по делото от страна на жалбоподателя снимкови материали също не допринасят за опровергаване на направените в акта констатации, доколкото същите не са съставени дори на процесната дата, на която е била осъществена проверката. АУАН имат доказателствена сила до доказване на противното. Процесният АУАН е съставен редовно, а доказателствата в подкрепа на противното от страна на жалбоподателя не са достатъчни, за да обопровергаят констататациите.

С оглед изложеното съдът приема, че въпреки дадените от двамата свидетели К.и Ч. показания и представените снимкови материали,  констатациите в АУАН, възприети и от административоннаказващия орган в обжалваното наказателно постановление, не се опровергават по никакъв начин.

Обясненията на жалбоподателя в съдебно заседание , че не управлявал автомобила, че същият бил паркиран на тротоара   съдът не кредитира, доколкото същите   не се подкрепят от останалите доказателства по делото  – показанията на св. П. и  А., които са категорични, че  жалбоподателят е управлявал МПС, поради което съдът намира, че обясненията на жалбоподателя представляват защитно средство.

При проверка относно процесуалните изисквания за съставяне на АУАН и издаване на наказателно постановление  съдът не констатира допуснати процесуални нарушения.

АУАН и НП са съставени при спазване на сроковете, предвидени в чл.34 от ЗАНН, от компетентни лица, като доказателство за това е приложеното  копие от Заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. на МВР.  Нарушението е индивидуализирано по ясен начин. Съдът намира за неоснователни оплакванията от страна на жалбоподателя, че е налице неяснота в описанието на нарушението, което ограничавало правото му на защита.  Възраженията на жалбоподателя се свеждат основно до това,  че административнонаказващият орган е смесил два фактически състава на две приложими норми - по чл. 174, ал.3 от ЗДвП, което го затруднявало да разбере в какво е нарушението.

 В АУАН проверяващите са  посочили, че  описаното административно нарушение се състои в  управление на лек автомобил  „Мерцедес С200” с рег. № *** на 05.12.2018 г. около 21.00 ч.  и отказ да бъде извършена проверка за употреба на алкохол с техническо средство Алкотест Дрегер” АRDM-0246, с допълнителна информация , че лицето не е изпълнило медицинското предписание, което му е било издадено. Същите констатации се съдържат и в наказателното постановление.  Обстоятелството,  че според съдържанието на АУАН и НП, жалбоподателят е установен да мирише силно на алкохол не означава, че нарушението се състои в това,  че управлява МПС след употреба на алкохол. Нарушението, вменено на жалбоподателя  по чл.174, ал.3 от ЗДвП се състои в  отказ за извършване на проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол, а не в  установяването на наличието на такава употреба. Другата част от обстоятелствената част на наказателното постановление, че е издаден талон за медицинско изследване, че е направен опит от страна на проверяващите  за връчване на нарушителя на талон за медицинско изследване  и  че жалбоподателят е отказал да бъде медицински изследван, също се установяват предвид съдържанието на издадения талон, приложен към административнонаказателната преписка

За да е нарушена посочената норма е необходимо изпълнението дори и само на една от хипотезите на чл.174,ал.3 от ЗДвП , тъй като те са дадени алтернативно. В случая нарушителят с поведението си е осъществил нарушението при двете му проявни форми, като му е наложено едно наказание. С описаното поведение същият е направил изричен отказ да бъде тестван за употреба на алкохол с техническо средство,  както и обективиран с конклудентни действия отказ да му бъде извършено медицинско изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта.

 В съответствие с нарушението са и наложените на жалбоподателя наказания. Съгласно чл.174, ал.3 от ЗДвП водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта и/или с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от две години и глоба 2000 лв. Предвидените нарушения са във фиксиран размер  и не подлежат на редуциране.

Правилно и законосъобразно в съответствие с чл.6, ал.1 т.3 от Наредба № Iз-2539 на МВР на нарушителя са отнети 12 бр. контролни точки.

Въпреки че не е изтъкнато като оплакване в жалбата съдът намира за нужно да отбележи, че нарушението осъществено от жалбоподателя не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност от останалите нарушения от същия вид. В конкретния случай не може въобще да се говори за маловажен случай предвид характера на обществените отношения, които регулира ЗДвП, високата обществена опасност на извършеното деяние, а и на дееца предвид представената като част от административнонаказателната преписка справка за нарушител, от която са видни многобройните нарушения на водача на ЗДвП.

Предвид изложеното съдът намира, че наказателното постановление като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено. Ето защо съдът

 

РЕШИ :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №18-1030-010789 от 03.01.2019 г., издадено от *** група към ОД на МВР-Пловдив, с  което на П.Х.А., с ЕГН **********,*** , за нарушение на чл.174, ал.3 от Закона за движение по пътищата  на основание  чл.174, ал.3, пр.1 от Закона за движение по пътищата  са наложени наказания „глоба“  в размер на 2000 лв.и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца, както и на основание Наредба № Iз-2539 на МВР са отнети 12 бр.контролни точки.

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на Глава ХII от АПК и на основанията по НПК, пред Административен съд - Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му на страните .

 

 

                                                                 Районен съдия :....................................

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

С.И.