Разпореждане по дело №4273/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 13850
Дата: 24 юли 2020 г.
Съдия: Николай Диянов Голчев
Дело: 20205330204273
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е №13850

 

24.07.2020 г., гр. Пловдив

 

Николай Голчев- районен съдия при Пловдивски районен съд, в закрито заседание, като съдия-докладчик по АНД № 4273/2020 г., по описа на РС- Пловдив, ХVІІІ- ти н.с., след  като се запознах с материалите по делото и упражнявайки правомощията си, съобразно гл. XXVIII- ма НПК, чл. 377, ал. 1 НПК, считам следното:

При осъществена служебна проверка, съдията- докладчик счита, че на стадия от досъдебното производство „действия на прокурора след завършване на разследването“, при изготвянето на мотивираното постановление от прокурор при РП- Пловдив,  е допуснато отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия. Прочитът на посоченото постановление налага разбирането, че при съставянето му, макар и да са описани множество факти, касаещи процесния случай, то не е отразено от кой момент обвиняемият е могъл да възприеме приближаващия мотоциклет „Хонда CBR600”, управляван от пострадалия Г.. На стр. 3- та от мотивираното постановление, прокурорът единствено е цитирал думите на самия обвиняем, който посочва, че е възприел пострадалия, когато се е намирал на около 30 метра от него. Не се изяснява обаче, дали наблюдаващият прокурор приема тази величина като доказано първия възможен момент, в който обвиняемият е възприел приближаващия пострадал, или единствено цитира казаното от обвиняемия, без да го приема за достоверно и да го кредитира в тази част. Този пропуск закономерно води и до липсата на дефинирана и ясно посочена „опасна зона за спиране“ на обвиняемия в постановлението.  „Опасната зона за спиране“ представлява пътят, който превозното средство изминава от момента, в който неговият водач възприеме възникналото препятствие пред себе си, до момента на окончателното спиране. В тази връзка, прокурорът приема, че обвиняемият навлиза в кръстовището за маневра „ляв завой“ без да спре / л. 6 гръб от постановлението, абз. „предпоследен“/, но не са изложени каквито и да било факти за момента, в който обективно е можел да възприеме водача на мотоциклета, съответно да реагира чрез задействане на спирачната система на автомобила или предприемането на спасителна маневра.

Пропуск, аналогичен с гореизложения, е налице и за самия пострадал. Отново на л. 6- гръб от постановлението, абз. „предпоследен“, прокурорът приема, че пострадалият е управлявал мотоциклета със скорост от 64км/ч. и не е имал техническа възможност да избегне удара. Този извод обаче, не е попълнен със съответни факти. Не е отразено кой е първоначалният момент и на какво отстояние от автомобила, водачът на мотоциклета за пръв път е възприел препятствието пред него. Съответно, от този момент ще следва да се направи преценка дали е можел да спре или извърши спасителна маневра. Последното обстоятелство е от особена важност, предвид твърдяното в постановлението съпричиняване от страна на пострадалия. На стр. 5-та от постановлението е обсъдена „опасна зона за спиране“ на пострадалия, ако той се е движел със 73, 37 км/ч., но не е коментирано каква би била „опасната зона за спиране“ при скорост от 64км/ч., която величина е окончателно възприетата от прокурора. В тази връзка, на стр. 3- та от постановлението е посочено, че пострадалият е „възприел предницата на лекия автомобил на обв. У., извършващ маневра завой наляво от бул. „Руски“ към западната част на ул. „Янко Сакъзов“, като отново не е отразено какво е било разстоянието от възприемането, до настъпването на инициалния сблъсък между двете МПС. Не е отразена и „опасната зона на спиране“ на пострадалия, изчислена при съобразяване на скоростта му на придвижване, спирачния път на мотоциклета, разстоянието от което е възприета опасността и времето за реакция.

Диференцираната процедура, развиваща се по реда на гл. XXVIII- ма НПК разкрива редица специфики съпоставено с общия ред за разглеждане на наказателни дела, като една от основните отлики е, че съдът разглежда казуса във фактическите рамки, очертани от прокурора. Предвид това, от особена важност е постановлението на прокурора за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, да съдържа в пълнота всички релевантни за казуса факти ( доколкото не се предвижда процедура по допускане на изменение в обвинението).

Така допуснатото съществено нарушение на процесуалните правила е отстранимо и наблюдаващият прокурор би могъл да го коригира, упражнявайки правомощията си. Предвид изложеното и на основание чл. 377, ал. 1 НПК, то съдебното производство следва да бъде прекратено и делото да бъде върнато на наблюдаващия прокурор.

На основание чл. 377, ал. 2 НПК, разпореждането подлежи на обжалване и протестиране по реда на гл. XXII- ра НПК.

 

Така мотивиран, съдията- докладчик

                            

                                     

Р А З П О Р Е Д И:

 

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по АНД 4273/ 2020г., по описа на РС- Пловдив, ХVІІІ- ти н. с-в.

 

ВРЪЩА делото на наблюдаващия прокурор при РП- Пловдив, за отстраняване на констатираните в мотивната част на настоящото разпореждане съществени нарушения на процесуалните права, довели до ограничаване процесуалните права на обвиняемия.

 

Разпореждането подлежи на обжалване и протест, в седемдневен срок, считано от връчването му на страните, пред Окръжен Съд- Пловдив, по реда на гл. XXII- ра НПК.                              

 

Препис от разпореждането да се връчи на страните.                       

                                                         

РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п.

Вярно с оригинала!

Т.К.