Решение по дело №1896/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1001
Дата: 28 май 2019 г. (в сила от 14 юни 2019 г.)
Съдия: Божидар Иванов Кърпачев
Дело: 20195330201896
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

    Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

     № 1001

гр. Пловдив, 28.5.2019 г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на 21.5.2019 г. в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЖИДАР КЪРПАЧЕВ  

                                                                  

          при участието на секретаря Станка Деведжиева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 1896/2019 г. по описа на ПРС, I наказателен състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН

Образувано е по жалба на З.К. против Наказателно постановление № 16-002414/11.3.2019 г., издадено от  Директора на Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Пловдив, с което на  З.К. е наложена глоба  в размер на 150 лв.

С  жалбата се навеждат конкретни съображения за незаконосъобразност на атакуваното НП и се моли за отмяната му.

           Въззиваемата страна  счита жалбата за неоснователна.

           Жалбата е подадена в законоустановения срок, от процесуално легитимирана страна, против акт, подлежащ на обжалване по съдебен ред, поради, което се явява процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

Съдът като се запозна с приложените по делото доказателства, обсъди доводите изложени в жалбата и служебно провери правилността на атакуваното постановление, намери, че са налице основания за неговата отмяна по следните съображения:

Видно от АУАН и НП административно наказателната отговорност на жалбоподателя е ангажирана за нарушение със следните фактически параметри:

Във връзка със станала трудова злополука на 16.01.2019 г. с К.И. К., **** на „Рожевски 61" ЕООД, гр. Пловдив, на строителен обект „Жилищна сграда с офиси, подземни гаражи, бърза закуска, ресторант и кафе-сладкарница в УПИ - I - 552.477 от кв. 366 и кв. 366а, по плана на кв. „Триъгълника", намиращ се на ул. „Любен Каравелов" в гр. Пловдив срещу Факултета по дентална медицина, на 16.01.2019 г. е извършена проверка на строителния обект. При проверката на 16.01.2019 г. на строителния обект е установено, че са извършвани с автокран товаро-разтоварни работи на палети със строителни материали. Пострадалият К.К., който се е намирал на кота 0.00 метра, е закачвал товара на куката на крана посредством текстилни колани, а на петия етаж на сградата С.И. го е откачвал за разтоварване. След окачване на палет с торби с пясък, краниста З.Г.К. е издигнал товара до терасата на петия етаж на строителния обект. С единият си край палета е ударил тухла, която е била иззидана на терасата. От тухлата се отчупва парче, пада и удря в главата К.К., който се е намирал в това време под товара. При проверката на 16.01.2019 г. е установено, че З.Г.К., който е управлявал крана, не е спазил правилата за здравословни и безопасни условия на труд, като е допуснал на 16.01.2019 г. на строителния обект присъствието на пострадалия К.К.под повдигнатия товар.

Видно от постъпилото писмо от Окръжна прокуратура-Пловдив за абсолютно същата трудова злополука, със същото пострадало лице се води Досъдебно производство № 13/2019 г по описа на ОСО към ОП-Пловдив. Към момента по делото няма привлечено обвиняемо лице.

От гореизложеното се установява, че цялото административно-наказателно производство се явява незаконосъобразно, доколкото е проведено в нарушение на изричната и императивна забрана въведена с чл. 33 ЗАНН за провеждане на административно наказателно производство по време на висящност на наказателно производство.

В посочената разпоредба на чл. 33 ЗАНН, нито в ал.1, нито в ал.2 е въведено изискване по наказателното производство да има привлечено като обвиняем лице. Това е напълно логично, доколкото наказателния процес е едно динамично производство, като в рамките на ДП могат да бъдат повдигани няколко и различни работни обвинения срещу различни лица, като окончателното обвинение бъде формулирано и прецизирано с обвинителния акт.

Напълно достатъчно според чл. 33 ЗАНН, за да е налице пречка за образуване и провеждане  на административно наказателно производство е или да има висящо наказателно производство за същите факти или да се разкрият престъпни обстоятелства, в който случай административната преписка следва да се прекрати и делото да се изпрати на прокурора.

В случая спазването на императивните законови правила е изисквало, при данни за висящо наказателно производство АНО да не издава НП, а да прекрати на основание чл. 33 ЗАНН висящото административнонаказателно производство. Едва след окончателното приключване на наказателното производство за същото деяние, административния процес би могъл законосъобразно да се развие и то само ако не би се нарушил принципа за ne bis in idem спрямо едно и също лице. Съгласно изричната разпоредба на чл. 36 ЗАНН в този случай давностните срокове по чл. 34 ЗАНН ще започнат да текат от приключване на наказателното производство.

Само за пълнота на изложението следва да се отбележи, че ако в случая НП остане да съществува в правния мир, то съществено би се затруднило развитието на висящия наказателен процес по № 13/2019г по описа на ОСО към ОП-Пловдив.

В този случаи на основание изричната разпоредба на чл. 25, т.5 НПК би се стигнало до спиране на наказателното производство, доколкото за същото деяние би имало влязло в сила наказателно постановление. Спирането на наказателното производство по чл. 25, т.5 НПК би наложило след това прилагане на процедурата по чл. 24, ал.4 НПК, вр. чл. 70, буква „д“ ЗАНН и възобновяване на административно наказателното производство. Всички тези процесуални  усложнения биха били избегнати при своевременно прилагане на императивната разпоредба на чл. 33 ЗАНН и отмяна на НП, поради висящност за същото деяние на наказателно производство.

 

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 16-002414/11.3.2019 г., издадено от  Директора на Дирекция „Инспекция по труда“, гр. Пловдив, с което на  З.К. е наложена глоба  в размер на 150 лв.

 

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски Административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

                                                         

  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

Вярно с оригинала.

С. Д.