Решение по дело №5307/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 670
Дата: 13 март 2020 г. (в сила от 22 юли 2020 г.)
Съдия: Стояна Илиева Илиева Станева
Дело: 20193110205307
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

                                                              

                                                           №670/13.3.2020г.

                                   Година 2020                             Град Варна

 

                                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                                 четиридесет и пети състав

На тринадесети март                                                 Година две хиляди и двадесета

В публично заседание в следния състав:

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:СТОЯНА ИЛИЕВА

Секретар : Маргарита Стефанова

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 5307 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН и е образувано  по жалба на  „ ЕРГ-07” ЕООД, ЕИК 204 661 378, с представляващ и управител Е.Л.У., чрез адв.Е. Д., ВАК срещу НП № 03-010729/06.02.2019 год. на Директор на Дирекция Инспекция по труда Варна, с което за извършено нарушение на чл.62,ал.1,вр.чл.1,ал.2 и чл.61,ал.1 от КТ на осн.чл.416,ал.5,вр.чл.414,ал.3 от КТ е наложена имуществена санкция  в размер на 5000 лв..

            Чрез жалбата, процесуалния представител на дружеството-жалбоподател намира, че издаденото НП е нищожно, в условията на евентуалност – незаконосъобразно, като постановено при драстично нарушаване на материалния закон и процесуалните правила.

В съдебно заседание дружеството, редовно призовано не се представлява. Депозира молба, в която освен становище по хода на делото  излага тезата, че НП е незаконосъобразно, тъй като е постановено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и в нарушение на материалния закон. Оспорва се извършеното нарушение, като се твърди, че лицето посочено в АУАН не е познато на жалбоподателя, не е работило при него, поради което дружеството жалбоподателя не е работодател на това лице, респ. не е извършило нарушението. Твърди се , че липсват доказателства, че към момента на проверката на обекта е работило такова лице.Липсва декларация по чл.402 от КТ, от която да се установи дали такова лице е попълнило, посочените в НП данни.

            Въззиваемата страна – Д ИТ Варна, редовно призована се представлява от юк Ошавкова, която моли НП да бъде потвърдено изцяло и по размер.

            Актосъставителят , редовно призован, взема становище по жалбата и поддържа направените констатации в съставения АУАН.

Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност, обоснованост и справедливост на наложеното наказание, прави следните изводи:

            От фактическа страна:

             С АУАН с  № 03-010729/28.01.2019 год., административния орган е приел за установено от фактическа страна, че при извършване на проверка / съставен Протокол ПР 1902272/28.01.2019 год./ за спазване на трудовото законодателство в строителен обект: жилищна сграда находяще се в гр.Варна, УПИ, XIII-449/ ПИ 10135.3513.1901/ кв.11, по плана на 26-ти м.р. ж.к.Победа, ул.Христо Смирненски № 30, е установено, че лицето В.А.К., роден на *** год. престира  труд в полза на „ ЕРГ-07” ЕООД, ЕИК ********* изпълнявайки трудови функции на „ арматурист” с  определено работно място обекта на контрол – строителен обект, жилищна сграда намираща се в гр.Варна, УПИ, XIII-449/ ПИ 10135.3513.1901/ кв.11, по плана на 26-ти м.р. ж.к.Победа, ул.Христо Смирненски № 30, с определено работно време от 10.00 часа до 15.00 часа и договорено трудово възнаграждение в размер на 35 лв. дневно, без да е сключен трудов договор в писмена форма между страните по възникналото трудово правоотношение. Нарушението е извършено на 21.01.2019 год. в гр.Варна, в строителен обект  - жилищна сграда находяще се в гр.Варна, УПИ, XIII-449/ ПИ 10135.3513.1901/ кв.11, по плана на 26-ти м.р. ж.к.Победа, ул.Христо Смирненски № 30, където същото лице е установено да престира труд по време на проверката по рабоотни места, в полза на строителя « Е.0. ЕООД – нарушение на чл.62,ал.1 и чл.1,ал.2 от КТ.

Акта бил съставен и предявен на управителя на дружеството,който в графата бележки и възражения не отразил, че има такива.

В срока по чл.44 от ЗАНН не било направено възражение.

Въз основа на съставения АУАН, АНО издал обжалваното НП, с което наложил на дружеството имуществена санкция в размер на 5000 лв. за нарушение на чл.62,ал.1 и чл.1,ал.2 от КТ, на осн. чл.416,ал.5,вр.чл.414,ал.3 от КТ.

В хода на съдебното производство е разпитан в качеството на свидетел актосъставителя Н.И., който потвърждава изложеното в акта за административно нарушение. Посочва, че при извършената в обекта проверка установили 6-7 лица, които престирали труд в полза на дружеството, намирали се на пет-етажна плоча и връзвали арматура.Имената на установените лица били описани в констативен протокол. На обекта дошъл управителя на дружеството, на когото връчили и призовка.При документалната проверка се установило, че по отношение лицето В.А.К. нямало сключен писмен трудов договор, за което и съставил АУАН. Свидетелят твърди, че лицето декларирало, че работи като арматурист, декларирало трудово възнаграждение и работно време, било облечено с работно облекло и връзвало арматура. Посочва, че лицата, които установили на обекта не са попълвали декларация, установили да работят за дружеството по техни сведения и от управителя. Твърди, че констативния протокол съдържа всички сведения, които съдържала и декларацията.

С показанията си св.М. потвърждава казаното от св.И.. Допълва, че извършили проверка в системата на НАП и установили, че лицето Венци Атанасов няма сключен трудов договор, за което и нарушения бил съставен АУАН на дружеството.

Съдът кредитира показанията на свидетелите И. и М. като обективни, логични и кореспондиращи с останалите доказателства по делото.

Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена, въз основа на събраните по делото гласни доказателства: показанията на свидетелите И. и М., дадени в хода на съдебното следствие, и от приложените по делото  писмени доказателства , прочетени и приети от съда по реда на чл.283 от НПК.

От правна страна:

Жалбата е депозирана от надлежно легитимирано лице, спрямо което е издадено атакуваното НП, в установения от закона 7-дневен срок от връчване на НП и пред надлежния съд – по местоизвършване на твърдяното нарушение. Поради това жалбата е допустима и следва да бъде разгледана.

 Наказателното постановление е издадено в компетенциите на административно наказващият орган Директора на Дирекция "Инспекция по труда" въз основа на Заповед № 0280/03.08.2010 год. на изпълнителния директор на ИА ГИТ. Компетентността на актосъставителя И. произтича от разпоредбата на чл. 416, ал. 1 от КТ в качеството му на държавен контролен орган - главен инспектор в Д "ИТ" Варна към момента на съставяне на акта.

АУАН и издаденото въз основа на него НП  са съставени в сроковете по чл.34,ал.1 и 3 от ЗАНН.

АУАН е съставен в присъствието на нарушителя и свидетел,  присъствал при извършване или установяване на нарушението. 

Съгласно разпоредбата на чл. 61, ал. 1 от КТ трудовият договор се сключва между работника или служителя и работодателя преди постъпването на работа. Съгласно чл. 1, ал. 2 от КТ отношенията при предоставянето на работна сила се уреждат само като трудови правоотношения, а според разпоредбата на  чл. 62, ал. 1 от КТ трудовият договор се сключва в писмена форма. Въпросът за нарушаването на посочените разпоредби е свързан с въпроса за наличието на трудово правоотношение между работника или служителя и работодател.

Предметът на трудовото правоотношение включва предоставянето от физическо лице на работна сила, като съвкупност от физически усилия, професионални знания и практически умения за изпълнение на определеният вид работа срещу трудово възнаграждение. Като условие, за да се приеме, че е налице престиране на труд, без да е сключен трудов договор в писмена форма преди постъпване на работа, следва да съществува и съответно да е доказано по делото съдържанието на едно трудово правоотношение, а именно, че лицето предоставя работната си сила за изпълнение на даден вид работа при определен работен режим, заплащане и работно време.

Видно от събраните доказателства, което не се оспорва от страните, дружеството „ Е.0.” ЕООД е извършвало строителство на жилищна сграда в гр.Варна, УПИ, XIII-449/ ПИ 10135.3513.1901/ кв.11, по плана на 26-ти м.р. ж.к.Победа», ул.»Христо Смирненски» № 30. Не се спори и, че на 21.09.2019 год. по време на проверката на обекта са се извършвали строителни дейности – връзвала се арматура и по данните, отразени в констативер протокол съставен при проверката на обекта са работили осем лица, описани с три имена, ЕГН или адрес, сред които е било и лице, представило се като В.А.К., роден на *** год..

Административният орган не представя по делото и по преписката  попълнена декларация от лицето В.А.К.. Видно от показанията на св.И. е, че такава не била попълнена, тъй като това не било задължително. Според свидетеля установеното и отразено в констативния протокол било по данни на установените лица и констативния протокол съдържал всички елементи, които съдържала и декларацията по чл.402 от КТ.

От обективна страна, за съставомерността на деянието по чл.62 ал.1 вр.чл.1 ал.2 и чл.61 ал.1 КТ е необходимо да се установи, че работникът полага труд за работодателя и са налице елементите на трудово правоотношение-работно място, уговорено трудово възнаграждение, работно време, като полагането на труд се осъществява без сключен трудов договор между страните по ТПО.

 От събраните по делото доказателства- констативен протокол , съставен при проверка в 14.30 часа на 21.01.2019 год. в строителен обект гр.Варна, УПИ, XIII-449/ ПИ 10135.3513.1901/ кв.11, по плана на 26-ти м.р. ж.к.Победа, ул.Христо Смирненски № 30 се установява, че В.А.К. е роден на *** ***, Дирекция Информационно и административно обслужване се установява, че по данни от Национална база данни « Население» няма запис за лице с имена В.А.К..При проверките в регистрите за раждане на гр.Варна за 1988 год. не са открити данни за лице с имена В.А.К., роден на *** год.,т.е. посоченото в констативния протокол лице с  имена В.А.К., роден на *** год. посочени в НП не е установено.

В случая от събраните по делото писмени и гласни доказателства не е безспорно установено, че лицето, намиращо се в обекта към момента на извършване на проверките е В.А.К., че е полагал труд в обекта на жалбоподателя при извършената от служителите на ДИТ-гр.Варна проверка по трудово правоотношение и то на посочената в КП длъжност, при посоченото в нея работно време и срещу заплащане на посоченото възнаграждение. Не е установено и кой е допуснал лицето до обекта, стопанисван от дружеството.

Липсата на възможност да се установи лицето, призове и разпита непосредствено пред състава на съда поставя под съмнение и декларираните от него данни относно определено място на работа, определено работно време и определено трудово възнаграждение.

Точното и безспорно доказване на обективния признак на административното нарушение във формата, в която действително се е осъществил в обективната действителност, е от значение не само за защитата на дееца, който има право да научи какво точно нарушение е извършил, за да организира защитата си, но и с оглед на спазването на принципа на законност.

С оглед на гореизложеното, настоящия състав намира, че при издаване на НП, АНО не е установил по безспорен и категоричен начин извършване на нарушението, за което е наложено административно наказание.

По разноските:

Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 3 ЗАНН страните имат право на разноски. С оглед изхода на делото такива се дължат само на жалбоподателя. Последният, чрез процесуалния си представител не е направил изрично искане за присъждане на разноски.

Поради изложеното обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът  

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ НП № 03-010729/06.02.2019 год. на Директор на Дирекция Инспекция по труда Варна, с което на „ ЕРГ-07” ЕООД, ЕИК 204 661 378, с представляващ и управител Е.Л.У., с което за извършено нарушение на чл.62,ал.1,вр.чл.1,ал.2 и чл.61,ал.1 от КТ на осн.чл.416,ал.5,вр.чл.414,ал.3 от КТ е наложена имуществена санкция  в размер на 5000 лв..

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр.Варна на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава 12 от АПК, в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.  

                                                                                                                                 

                                                                       СЪДИЯ :