Решение по дело №1130/2020 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260022
Дата: 5 октомври 2020 г. (в сила от 5 октомври 2020 г.)
Съдия: Татяна Гьонева Коева
Дело: 20205500601130
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 10 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е    

 

 

Номер 260022                 05 октомври Година 2020          Град Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

                                                

Старозагорският окръжен съд                                  Наказателно отделение

На двадесет и трети септември                       Година две хиляди и двадесета

В публичното заседание в следния състав:

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТОНЬО ТОНЕВ

                                      ЧЛЕНОВЕ: МАРИАНА ХРИСТАКЕВА

                                                ТАТЯНА ГЬОНЕВА

                                 

 

Секретар МИНКА ДИМИТРОВА

Прокурор ЮЛИЯНА СТАНЕВА

като разгледа докладваното от съдията ТАТЯНА ГЬОНЕВА

ВНОХ дело номер 1130 по описа за 2020 година

 

 

Производството е образувано по подадена въззивна жалба от М.Й.П. против Присъда №81/17.06.2020г., постановена по НОХД №820/2020г. по описа на Старозагорски районен съд, с която подсъдимият е признат за виновен в това, че на неустановена дата през месец октомври 2018г. в с. Опан, община Опан, област Стара Загора, чрез повреждане на прегради, здраво направени за защита на имот, и чрез използване на техническо средство, отнел чужди движими вещи – 10бр. двойни лампи с монтирани по 2бр. луминисцентни пури с дължина по 125см. на всяка от тях на обща стойност 307.30лв., 1 бр. електрически компресор на стойност 120 лв., 1бр. ел. двигател на „Елпром Харманли“ на стойност 90лв.,  1 бр. ел. двигател на „ЗАД-Пловдив“ на стойност 120лв., 1 бр. ел. телфер (ел. двигател в комплект с макара, синджир и куки за него) на стойност 30лв., 1бр. врата от алуминий в комплект с рамка за същата на стойност 180 лв., 3бр. двойни прозорци от алуминий в комплект със стъклопакети за тях на обща стойност 339.99лв., 25бр. лайсни за дограма от алуминий на обща стойност 40лв., 1бр. термопанел за алуминиева дограма на стойност 31.66лв., 1 бр. комплект врата с рамка към нея от дърво на стойност 65 лв., 1 бр. руло с балатум 30 кв. метра на стойност 99лв. и 1бр. сглобено метално скеле с колела на стойност 40лв., всичко на обща стойност 1462.95лв., от владението на П. С. К.без негово съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, като кражбата представлява опасен рецидив, поради което и на основание чл.196 ал.1 т.2 във връзка с чл.195 ал.1 т.3 и т.4 във връзка с чл.194 ал.1 във  връзка с чл.29 ал.1 б.„а” и б.„б“ от НК и чл.58а НК Е ОСЪДЕН на ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ДВЕ ГОДИНИ И ДВА МЕСЕЦА при първоначален „Строг“ режим на изтърпяване съгласно чл.57, ал.1, т.2, б.„б“ от ЗИНЗС. На основание чл.25, ал.1, вр. чл.23, ал.1 от НК съдът е определил и наложил на подсъдимия П. едно общо наказание за деянията, предмет на посочената присъда и на осъждането му по НОХД № 2118/2019 г., а именно най-тежкото от тях - ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от две години и два месеца, което да изтърпи при първоначален “Строг” режим. 

 

Със същата присъда подсъдимият М.Й.П. е осъден да заплати на ОД на МВР Стара Загора направените по делото разноски в размер на 487,20лв. (четиристотин осемдесет и седем лева и двадесет стотинки), представляваща направени разноски по досъдебно производство № 1959-зм-1024/2018 год. по описа на Първо РУ към ОД на МВР гр.Стара Загора.

 

В жалбата подсъдимият М.Й.П. сочи, че са му нарушени правата и не са му били предявени материалите по делото. Твърди, че бил изтезаван психически и физически от кварталните полицаи. Моли да бъде оневинен.

 

В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура Стара Загора моли съда да потвърди присъдата като правилна и законосъобразна.

 

Служебният защитник на подсъдимия адв. С.Р. моли съда да уважи искането на подзащитния му, като постанови нова присъда, с която да признае същия за невинен в извършване на престъплението. Алтернативно, моли съда да приеме, че в случая са налице многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства, и измени присъдата, като определи наказание в размер на три години „Лишаване от свобода“, което след извършване на редукция, да бъде две години „Лишаване от свобода“.

 

Подсъдимият М.Й.П. твърди, че са му нарушени правата и че разследващите полицаи са укрили другите извършители. Моли делото да бъде върнато на Районна прокуратура Стара Загора.

В последната си дума подсъдимият М.Й.П. моли съда да отмени присъдата и да върне делото за ново разглеждане на районния съд.

 

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства във връзка с доводите и становищата на страните и провери изцяло правилността на обжалваната присъда, намери за установено следното:

 

Подсъдимият М.Й.П. е предаден на съд за престъпление по чл.196 ал.1 т.2 във връзка с чл.195, ал.1, т.3 и т.4 във връзка с чл.194, ал.1 във  връзка с чл.29, ал.1, б.„а” и б.„б“ НК за това, че на неустановена дата през м. октомври 2018г. в с. Опан, община Опан, област Стара Загора, чрез повреждане на прегради, здраво направени за защита на имот, и чрез използване на техническо средство отнел чужди движими вещи – 10 бр. двойни лампи с монтирани по 2 бр. луминисцентни пури с дължина по 125см. на всяка от тях на обща стойност 307.30 лв., 1 бр. електрически компресор на стойност 120 лв., 1 бр. ел. двигател на „Елпром Харманли“ на стойност 90 лв.,  1 бр. ел. двигател на „ЗАД-Пловдив“ на стойност 120 лв., 1 бр. ел. телфер (ел. двигател в комплект с макара, синджир и куки за него) на стойност 30 лв. 1 бр. врата от алуминий в комплект с рамка за същата на стойност 180 лв., 3 бр. двойни прозорци от алуминий в комплект със стъклопакети за тях на обща стойност 339.99 лв., 25 бр. лайсни за дограма от алуминий на обща стойност 40 лв., 1 бр. термо панел за алуминиева дограма на стойност 31.66 лв., 1 бр. комплект врата с рамка към нея от дърво на стойност 65 лв., 1 бр. руло с балатум 30 кв. метра на стойност 99 лв. и 1 бр. сглобено метално скеле с колела на стойност 40 лв., всичко на обща стойност 1462.95 лв., от владението на П. С. К.без негово съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, като кражбата представлява опасен рецидив.

 

Първоинстанционното производство се е провело по реда на Глава Двадесет и седма НПК при условията на чл.371 т.2 НПК, като подсъдимият е признал изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и се е съгласил съдът да не събира доказателства за тези факти. Съответно, като се е убедил, че направеното самопризнание се подкрепя от събраните доказателства в хода на досъдебното производство, с протоколно определение по чл.373 ал.4 НПК съдът е обявил, че при постановяване на присъдата ще ползва самопризнанието на М.П., без да събира доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.

 

При така установеното, въззивният съд намира направените от жалбоподателя доводи и оплаквания за неоснователни. На първо място, в обстоятелствената част на обвинителния акт са отразени факти, които същият е признал и същите ограничават авторството единствено до него. Признаването е извършено пред съдебен състав, което гарантира, че е направено доброволно, без оказване на каквато и да е принуда спрямо П.. Обсъждайки събрания доказателствен материал в неговата съвкупност, въззивният съд се солидаризира с приетото от първата съдебна инстанция, че направеното самопризнание не е изолирано, а се подкрепя убедително от представените на съда доказателства. Нещо повече, сам жалбоподателят не оспорва участието си в извършване на деянието, като сочи и причини, които, според него, са го „принудили“ да го извърши. След като това е така, то и искането му за отмяна на присъдата и признаването му за невинен по повдигнатото обвинение, не намира опора в доказателствената съвкупност и процесуалното му поведение. В допълнение следва да се посочи, че законодателят е предоставил изцяло в правомощията на прокуратурата да прецени срещу кое лице и за какво престъпление да повдигне обвинение. В тази връзка е лишено от законово основание и оплакването на М.П. за това, че „били укривани“ другите извършители, представени от прокурора като свидетели по досъдебното производство.

 

Съдът не намери и основания за прилагане нормата на чл.55 ал.1 т.1 НК, каквото искане се прави от новия служебен защитник на подсъдимия. Справката му за съдимост сочи, че това е поредната кражба, извършена от него в условията на опасен рецидив, като вече е било определено поисканото от адв. Р. наказание. Макар и изтърпяно, то не е изиграло поправителната и предупредителна роля, уредена в чл.36 НК. Първоинстанционният съд е изложил убедителни мотиви относно липсата на законовите предпоставки на чл.55 НК, които се споделят. Съдът аргументирано е подходил при индивидуализацията на наказанието, като не е пропуснал нито едно смекчаващо отговорността на подсъдимия обстоятелство. А във връзка с причините, които са го подтикнали, според самия него, да извърши и тази кражба, следва да се обърне внимание, че при обремененото му съдебно минало, П. сам е поел риска от изтърпяването на ново ефективно наказание лишаване от свобода, при това с по-висок размер от изтърпените до момента. При това районният съд е проявил достатъчно снизхождение, определяйки първоначалния размер на наказанието малко над предвидения от закона минимум, който размер съответно е намалил с една трета при условията на чл.58а ал.1 НК.

 

Предвид изложеното, въззивният съд намери, че присъдата на Старозагорски районен съд е правилна и законосъобразна, а при постановяването ѝ не са допуснати съществени нарушения на процесуални правила, което налага да бъде потвърдена.

Водим от горните мотиви и на основание чл.338 НПК, Окръжният съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА Присъда №81 от 17.06.2020 г., постановена по НОХД № 820/2020 г. по описа на РС - Стара Загора.

 

Решението е окончателно.

 

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:      

 

           

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ:     1.

 

 

 

                                                                                            2.