Определение по дело №459/2020 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: 260002
Дата: 7 януари 2021 г.
Съдия: Симона Димитрова Миланези
Дело: 20204200500459
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 14 декември 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №

                                         гр. Габрово, 07.01.2021  г.

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д  А

 

Габровският окръжен съд в закрито съдебно заседание на седми януари през две хиляди двадесета и първа година, в състав:

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:  КРЕМЕНА ГОЛЕМАНОВА

                                                                  ЧЛЕНОВЕ:  ИВА ДИМОВА

                                                                           СИМОНА МИЛАНЕЗИ

като разгледа докладваното от съдията Миланези в. ч. гр. д. № 459 по описа за 2020 г. и  за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 274, ал. 1, т. 2 вр. чл. 419 ГПК.

Образувано е въз основа на частна жалба на „Ай Тръст” ЕООД, подадена чрез процесуалния представител юрисконсулт В.Г.срещу разпореждане на Габровския районен съд по ч. гр. д. № 1637/2020 г., с което е отхвърлено изцяло заявлението за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК против длъжника А. Д. Д..

В жалбата се излагат подробни доводи за незаконосъобразност и необоснованост на обжалваното разпореждане. Съдът неправилно е приел, че процесният договор за кредит № 1250343/18.03.2019 г. е нищожен поради липса на саморъчни подписи на кредитополучателя. Излага се, че не твърдят, че процесните договори са подписани чрез полагане на  саморъчни подписи от нито една от страните. Същият е сключен във формата на електронен документ чрез размяна на електронни волеизявления по чл. 2 и сл. от ЗЕДЕУУ, ЗПФУР и приложимото законодателство. Договорът за кредит е подписан с обикновен електронен подпис по чл. 13, ал. 1 от ЗЕДЕУУ, като правната му сила е равностойна на саморъчния подпис. Описва са начина на сключване на договора, като се твърди, че длъжника е декларирал, че е получил СЕФ на посочения от него електронен адрес и че приема ОУ и договора, като с това действие кредитоискателя е направил изявление по смисъла на чл. 2 от ЗЕДЕУУ  и с извършването му договорът се счита за приет и подписан от същия. По същество тези действия представлявали електронен подпис по смисъла на чл. 3, т. 10 от Регламент 910/2014 г. Излагат се подробни аргументи и в подкрепа на доказаността на претенцията на заявителя по договора за поръчителство.

           Частната жалба е подаден в срок, от надлежна страна, срещу подлежащ на обжалване акт и е процесуално допустима.

           Предмет на обжалване е разпореждане № 260747 от 29.10.2020 г., по ч. гр. д. № 1637/2020 г. на Габровския районен съд, с което е отхвърлено изцяло заявлението на „Ай Тръст” ЕООД срещу А.Д.Д. по чл. 410 от ГПК. Първоинстанционният съд  е приел, че  представения договор, от който черпи права заявителя, не е подписан от потребителя А. Д., което означавало, че не е налице сключен договор за кредит в писмена форма. Съдът е посочил, че ако договорът е бил сключен от разстояние чрез средства за комуникация, то не са представени доказателства, че са изпълнени задълженията за предоставяне на информация на потребителя и е получено съгласие от същия за сключването на договора.  Предвид изложеното районният съд е приел, че не е установено наличието на сключен договор между длъжника и "Кредисимо" ЕАД, като е приел, че искането е в противоречие със закона.

Въззивният съд, като взе предвид събраните по делото доказателства и наведените от жалбоподателя доводи, намира жалбата за неоснователна.

В подаденото по ч. гр. д. № 1637/2020 г. заявление по чл. 410 от ГПК пред Габровския районен съд от „Ай Тръст” ЕООД срещу А.Д.Д., като заявителя се позовава на договор за поръчителство и договор за потребителски кредит сключен между длъжницата и  "Кредисимо" ЕАД. 

         Правилно първоинстанционният съд е приложил разпоредбата на чл. 411, ал. 2, т. 2 от ГПК, съгласно която съдът е длъжен служебно да извърши проверка дали искането не противоречи на закона. Съгласно изменението на ГПК от 2019 г., в задължение на съда е вменено служебно да следи за наличието на неравноправни клаузи в договор, сключен с потребител. Процесният договор безспорно е такъв. Законът задължава съда да откаже издаване на заповед за изпълнение, когато искането е в противоречие със закона. От мотивите на обжалваното разпореждане е видно, че същият е приел, че искането е в противоречие със закона.

         В подаденото заявление никъде не се сочи, че договора за кредит е сключен по реда на ЗПФУР, нито са представени доказателства за това към него, както правилно е приел районният съд. Едва с частната жалба заявителят навежда такива основания, което е недопустимо. Първоинстанционният съд следва да издаде или откаже да издаде заповед за изпълнение въз основа на приложените към заявлението доказателства и не следва да гадае дали някъде, при някого съществуват доказателства, че страните са изразили волеизявления за сключване на договора по реда на ЗПФУР. След като не са представени такива и не се твърди договора да е сключен по този ред, то правилно районният съд е приел, че се касае за договор сключен в писмена форма, поради което предвид липсата на положени от страна на кредитополучателя подписи за първоинстанционния съд единствено възможно е било да приеме, че такъв договор не е сключван.

Воден от гореизложеното, Габровският окръжен съд  

                        О П Р Е Д Е Л И:

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане № 260747 от 29.10.2020 г. постановено по ч. гр. д. № 1637/2020 г. от Габровския районен съд.

Определението не подлежи на обжалване и е окончателно.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                     2.