Решение по дело №200/2020 на Районен съд - Самоков

Номер на акта: 260065
Дата: 9 април 2021 г. (в сила от 5 май 2021 г.)
Съдия: Янко Венциславов Чавеев
Дело: 20201870200200
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 април 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ ...65

гр. Самоков, 09.04.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

САМОКОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, пети състав, в публичното заседание, проведено на четиринадесети декември през две хиляди и двадесетата година, в състав:

     РАЙОНЕН СЪДИЯ  Я. ЧАВЕЕВ 

 

при участието на секретаря Дарина Николова сложи за разглеждане докладваното от съдията АНД № 200 по описа на съда за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Я. *** обжалва Наказателно постановление № .., издадено на 03.12.2019 г. от Е. П. Ф., на длъжност Началник група към ОДМВР – София, РУ – Самоков, с искане за неговата отмяна поради незаконосъобразност.

Пред съда жалбоподателят се представлява от пълномощника си адв. П. М., който заявява, че поддържа жалбата и в хода на съдебните прения излага съображения в подкрепа на нейната основателност. 

Въззиваемата страна не се представлява и не заявява становище по жалбата. 

Съдът, след като подложи на преценка събраните по делото доказателства и доводите на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Производството е по чл. 59 и сл. от ЗАНН. Жалбата е подадена от легитимирано лице в законоустановения срок против подлежащо на обжалване пред РС – Самоков наказателно постановление (НП), поради което е допустима, а разгледана по същество е основателна.

Обжалваното НП е издадено въз основа на акт за установяване на административно нарушение (АУАН) с бл. № .., съставен на 16.05.2019 г. от свидетеля Я.Д., на длъжност „мл. автоконтрольор“ в РУ – Самоков. След съставяне на АУАН по случая е образувана прокурорска преписка № 830/2019 г. по описа на РП – Самоков, по която с постановление от 19.06.2019 г. на прокурор в РП – Самоков е постановен отказ да се образува наказателно производство за престъпление по чл. 345, ал. 2 от НК и е разпоредено материалите по преписката да се върнат на Началника на РУ – Самоков за продължаване на административното производство срещу жалбоподателя, образувано със съставянето на горепосочения АУАН, според правилата на ЗДвП и ЗАНН. Препис от постановлението е заведен в РУ – Самоков с УРИ 338р-8609/21.06.2019 г.

С атакуваното НП на жалбоподателя са наложени административните наказания глоба в размер 200 лв. и лишаване от право да управлява моторно превозно средство (МПС) за срок от 6 месеца за административно нарушение по чл. 175, ал. 3, предл. първо от Закона за движението по пътищата (ЗДвП), изразяващо се в това, че на 16.05.2019 г. около 22,10 ч. в гр. С. по ул. „П.. В. З.” същият управлява лек автомобил „Б..” с рег. № .. с прекратена регистрация.

От събраните по делото гласни и писмени доказателства се установява, че на 16.05.2019 г. около 22,10 ч. в гр. С.на ул. „П.. В. З.” свидетелят Я.Д., на длъжност „мл. автоконтрольор” в РУ – Самоков и Д. В. – също служител на РУ – Самоков, спрели за проверка лек автомобил „Б..” с рег. № .., управляван от жалбоподателя Я.Я.. При проверката се установило, че автомобилът бил собственост на Й.П. Й.. На място чрез средство за отдалечен достъп (таблет) св. Д. извършил справка относно актуалната регистрация на автомобила и така установил, че такива данни няма. От допълнителна справка в дежурната част в РУ – Самоков св. Д. установил, че регистрацията на автомобила е прекратена на основание чл. 143, ал. 15 от ЗДвП и вписал това обстоятелство в АУАН, който съставил на място срещу жалбоподателя в присъствието му. Актът бил подписан от Д. В. като свидетел при установяване на нарушението и бил предявен на жалбоподателя. Последният подписал акта и получил екземпляр от него.

В горепосоченото постановление на РП – Самоков е посочено, че управляваният от жалбоподателя лек автомобил е бил служебно дерегистриран на 21.04.2019 г.

От доказателствената съвкупност по делото не се установява по никакъв начин – нито пряко, нито косвено – жалбоподателят да е знаел, че управлява МПС с регистрация, която е била прекратена на 21.04.2019 г. на основание чл. 143, ал. 15 от ЗДвП служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система, поради неизпълнение на задължението на собственика в двумесечен срок от придобиването му да го регистрира. Това е така, защото няма данни жалбоподателят да е лицето, което е придобило собствеността върху автомобила от регистрирания му собственик, тъй като само в такъв случай жалбоподателят би бил задължен да го регистрира и не би могъл да възразява, че не е знаел, че управлява МПС със служебно прекратена регистрация, защото служебното й прекратяване настъпва по силата на закона и незнанието на закона не извинява никого.

От друга страна, самото управление на чуждо МПС от лице, което носи свидетелство за регистрация на МПС (на жалбоподателя не е вменено административно нарушение по чл. 183, ал. 1, т. 1, предл. трето от ЗДвП) и при наличие на поставени на автомобила регистрационни табели, които са външен израз на регистрацията му, не може да обоснове извод, че жалбоподателят е бил длъжен и е могъл да узнае за прекратяване на регистрацията на автомобила на 21.04.2019 г. на основание чл. 143, ал. 15 от ЗДвП. Съгласно посочената разпоредба това прекратяване се извършва служебно, с отбелязване в автоматизирана информационна система, до която жалбоподателят няма достъп. Дори на свидетеля Д., който е бил оправомощен за такъв достъп, е била необходима допълнителна справка чрез дежурния служител в РУ – Самоков за установяване на точното основание за прекратяване на регистрацията на автомобила.

Ето защо, след като по делото не се установява жалбоподателят да е знаел, че управлява МПС с регистрация, която е била служебно прекратена на основание чл. 143, ал. 15 от ЗДвП, нито се установява същият да е бил длъжен и да е могъл да знае това, то с оглед разпоредбите на чл. 14, ал. 1 и 2 от НК, субсидиарно приложими на основание чл. 11 от ЗАНН, деянието му, макар и да е обективно съставомерно като административно нарушение по чл. 175, ал. 3, предл. първо от ЗДвП, е несъставомерно от субективна страна, тъй като не е извършено виновно – нито умишлено, нито по непредпазливост.

Основание за ангажиране на личната административно-наказателна отговорност на физическо лице е виновното извършване на конкретно административно нарушение. Затова и след като не се установява вмененото на жалбоподателя административно нарушение да е извършено от него виновно, обжалваното НП, с което е ангажирана такава отговорност на жалбоподателя, е издадено в нарушение на материалния закон и следва да бъде изцяло отменено.

Воден от гореизложеното, съдът

РЕШИ:

ОТМЕНЯ изцяло Наказателно постановление № .., издадено на 03.12.2019 г. от Е. П. Ф., на длъжност Началник група към ОДМВР – София, РУ – Самоков.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред Административен съд – София-област в 14-дневен срок от съобщенията до страните за обявяването му. 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: