Решение по дело №1824/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260937
Дата: 14 март 2022 г.
Съдия: Мария Емилова Малоселска
Дело: 20211100501824
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ ............

гр. София, 14.03.2022 г.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О ДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, IV-А въззивен състав, в публично съдебно заседание на четиринадесети февруари две хиляди двадесет и втора година в състав:

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕЛА КАЦАРОВА

                                          ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИНА ТАШЕВА

                                                         мл. съдия МАРИЯ МАЛОСЕЛСКА

при секретаря Цветелина Добрева - Кочовски, като разгледа докладваното от младши съдия Малоселска въззивно гражданско дело № 1824 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 – чл. 273 ГПК.

Обжалвано е решение № 20247897 от 10.11.2020 г., постановено по гр.д. № 55778/2019 г. по описа на СРС, 40 състав, в частта, с която по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК е признато за установено, че С.Н.М. дължи н. „А.з.с.н.в.“ ЕАД сумата от 675,17лв. – главница по договор за паричен заем № 3227134 от 17.05.2018г., сключен между ответника и „И.А.М.“ АД, ведно със законната лихва от 16.05.2019 г. до изплащане на вземането, което вземане е прехвърлено на ищеца от „И.А.М.“ АД с договор за цесия, и за което е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК по ч.гр.д. № 27483/2019г. по описа на СРС, 40 състав.

В подадената от ответника С.Н.М., чрез назначения му по реда на чл. 47, ал. 6 ГПК особен представител, адв. П. К., въззивна жалба са наведени оплаквания за неправилност и необоснованост на съдебното решение в очертаната по-горе част. Жалбоподателят оспорва правилността на изводите на решаващия състав на първоинстанционния съд, че за ищеца е налице активна материална и процесуална легитимация да претендира процесното вземане. Поддържа се, че в производството не са били представени доказателства за наличието на представителна власт на лицата, положили подписи за ищеца в процесния договор за цесия. Оспорва се наличието на представителна власт и на лицето, подписало договора за заем за „И.А.М.“ АД

На следващо място с жалбата са заявени възражения, че ответникът не е бил надлежно уведомен за извършеното прехвърляне на вземането. В тази връзка се обръща внимание, че по делото не е било установено кое лице е получило пратката за ответника. Също така жалбоподателят счита, че уведомяването за прехвърляне на вземането следва да бъде осъществено от стария кредитор по арг. от чл. 99, ал. 3 и ал. 4 ЗЗД. В обобщение на тези си доводи заявява, че за новия кредитор не е налице легитимация да претендира от ответника дължимостта на това вземане. От въззивния съд се иска да отмени решението в обжалваната част и да отхвърли предявения иск.

Въззивната жалба се оспорва с отговор, подаден от „А.з.с.н.в.“, в който е заявено становище за нейната неоснователност. Въззиваемият навежда съображения, че като пълномощник на цедента чрез него е изпълнено задължението за уведомяване на длъжника за прехвърлянето на вземането. Също така към исковата молба е било приложено уведомително писмо, препис от което е бил връчен на ответника и като приложение към исковата молба, с оглед което последният следва да се счита уведомен в хода на съдебното производство. Поддържа се, че сключеният договор за цесия е валиден и същият е породил целените от страните правни последици, а възраженията срещу процесуалната и материалната легитимация на ищеца са неоснователни. Заявено е искане за потвърждаване на решението в обжалваната от ответника част и за присъждане на разноски за производството.

  Софийски градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивната жалба оплаквания по допустимостта и правилността на атакувания съдебен акт и възраженията на насрещната страна, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че първоинстанционното решение е валидно и допустимо в обжалваната от ответника част. Във връзка с доводите на въззивника за недопустимост, съдържащи се в сезиращата настоящата инстанция въззивна жалба, съдът намира следното:

Възраженията за недопустимост на обжалваното решение са неоснователни. Процесуалната легитимация на страните в гражданското производство е абсолютна положителна процесуална предпоставка за надлежното упражняване на правото на иск, за която съдът следи служебно. Предопределя се от твърденията на ищеца в исковата молба. В конкретния случай ищецът твърди, че е титуляр на съдебно предявените вземания, които са му били прехвърлени по силата на договор за цесия, че е бил упълномощен от стария кредитор да извърши уведомяване на длъжника за прехвърлянето на вземането от негово име и за негова сметка, както и че това задължение е било изпълнено. Ето защо и за ищеца е налице активна процесуална легитимация в производството, с оглед което неоснователен е отводът за недопустимост, релевиран с въззивната жалба.

Следва да бъдат разгледани оплакванията за неправилност на решението, съдържащи се в сезиращата настоящата инстанция въззивна жалба, съдът намира следното:

По предявените искове в тежест на ищеца е да установи при условията на пълно и главно доказване следните обстоятелства: сключване на договор за паричен заем, по който праводателят на ищеца е изправна страна, настъпване на падежите на вземанията по договора, кредитор по който е бил цедента, сключване на валиден договор за прехвърляне на вземанията, които се претендират с предявения иск от „И.А.М.“ на ищеца, уведомяване на длъжника за прехвърляне на вземанията. При доказване на горните предпоставки в тежест на ответника е да установи погасяване на задълженията си към ищеца.

Като писмено доказателство по делото е приет договор за паричен заем № 3227134 от 17.05.2018 г., сключен между ответника и „И.А.М.“ АД за сумата от 1500 лева, които заемателят е поел задължение да върне на 36 седмични вноски, всяка по 46,26 лева. Съгласно чл. 3 от договора за заем същият има значението на разписка, че заемната сума е предадена на заемателя. Ето защо и с оглед ангажираното пред въззивния съд единствено възражение за липса на представителна власт у лицето, подписало договора за заемодателя, въззивният съд приема, че между страните е възникнало облигационно правоотношение по договор за заем, като за ответника е възникнало задължението за връщане на заемната сума.

Неоснователно от страна на въззивника се поддържа, че договорът е недействителен, тъй като ищецът не е установил в производството, че праводателят му не е бил надлежно представляван при сключване на договора за заем. За въззивника липсва легитимация да релевира и поддържа такова възражение в производството /в този смисъл в т. 2 от ТР № 5/12.12.2016 г., постановено по тълк. д. № 5/2014 г. на ОСГТК, ВКС/. Още повече в конкретния случай приложима е и презумпцията на чл. 301 ТЗ. След като кредиторът е сключил договор за цесия за вземанията по този договор за заем, следва да се приеме, че дори да не е бил надлежно представляван при сключването му, то не се е противопоставил на встъпването в правоотношение по договор за заем с ответника, с оглед което и договорното правоотношение е валидно възникнало.

Предвид изложеното следва да се обсъдят възраженията на въззивника, касаещи валидността на сключения договор за цесия и надлежното уведомяване на длъжника за прехвърляне на вземанията по договора за заем.

Неоснователни са доводите, наведени с въззивната жалба, за липса на материалноправна легитимация на ищеца с оглед липсата на установяване в настоящото производство дали страните по договора за цесия са били надлежно представлявани при подписване на същия. Както се посочи и по-горе, ответникът не разполага с такова защитно възражение и не може да се позовава на липсата на представителна власт у лицата, сключили от името и за сметка на страните по договора за цесия същия. Когато едно процесуално действие е извършено от името на едно лице, но без представителна власт, последното е нередовно извършено. Тази нередовност обаче може да бъде санирана, като лицето, от чието име действието е осъществено, потвърди същото. По силата на чл. 42, ал. 2 ЗЗД това лице може както да се позове на това, че действията, извършени от негово са извършени без представителна власт и не са породили правни последици за него, така и по своя преценка да потвърди същите. Правото на потвърждаване принадлежи само на лицето, от чието име са извършени действията и само то може да се позовава и на липсата на представителна власт на извършилия действията пълномощник. Трети лица, които не са страна по договора, не могат да се позовават на липсата на представителна власт и да искат да се прилагат последиците от нея. По тези съображения въззивният съд приема за неоснователни изложените в тази насока с въззивната жалба доводи.

Не могат да бъдат споделени съображенията на въззивника, с които се обосновава тезата, че за длъжника договорът за цесия не е породил действие поради ненадлежното му уведомяване от стария кредитор за настъпилото прехвърляне на вземанията по договора за заем.

Съгласно чл. 99, ал. 3 ГПК предишният кредитор е длъжен да съобщи на длъжника прехвърлянето и да предаде на новия кредитор намиращите се у него документи, както и да му потвърди писмено станалото прехвърляне.

В конкретния случай с договора за цесия /чл. 4.9/ е предвидено задължение за продавача да изпрати уведомление до длъжниците за сключения договор, с който вземанията се прехвърлят. Това задължение не е за лично незаместимо действие, с оглед което на общо основание страната може да упълномощи друго лице, което от нейно име и за нейна сметка да изпълни задължението, като уведоми длъжниците за прехвърлянето на вземанията, предмет на договора за цесия /в този см. Определение № 213 от 16.03.2016 г. на ВКС по т. д. № 1745/2015 г., II т. о., ТК/.

Като писмени доказателства в производството са приети пълномощно по силата на което „И.А.М.“ АД, чрез изпълнителния си директор, е упълномощил „А.з.с.н.в.“ АД да уведоми от името и за сметка на стария кредитор всички длъжници по всички вземания на дружеството, които са били прехвърлени по силата на сключения рамков договор за цесия, и уведомително писмо, изх. № УПЦ-П-ИАМ/3227134, за извършено прехвърляне на вземания /цесия/ от „И.А.М.“ чрез „А.з.с.н.в.“ ЕАД, адресирано до ответника С.Н.М..

Видно е от представеното известие за доставяне, в което изрично е посочено, че се изпраща уведомително писмо, изх. № УПЦ-П-ИАМ/3227134, че адресираната до ответника пощенска пратка, изпратена на посочения в договора за заем постоянен адрес на заемателя, е получена от Павел Христов на 13.03.2019  г. - родственик на ответника, означен в разписката като „чичо“ на получателя. Последният е приел пратката със задължение да я предаде на получателя /чл. 46, ал. 1, вр. ал. 2 ГПК/. С получаването на уведомлението, то се счита връчено на адресата – чл. 46, ал. 4 ГПК, с оглед което съдът приема, че длъжникът е надлежно уведомен за прехвърлянето на вземането, преди предявяването на иска.

За пълнота следва да се посочи още, че с Решение № 3 от 16.04.2014 г. на ВКС по т. д. № 1711/2013 г., I т. о., ТК,  е утвърдено схващането, че уведомление, изходящо от цедента, но приложено към исковата молба на цесионера и достигнало до длъжника със същата, съставлява надлежно съобщаване за цесията, съгласно чл. 99, ал. 3 пр. първо ЗЗД, с което прехвърлянето на вземането поражда действие за длъжника, на основание чл. 99, ал. 4 ЗЗД. Същото следва да бъде съобразено като факт от значение за спорното право, настъпил след предявяване на иска, на основание чл. 235, ал. 3 ГПК.

Ето защо, дори да се приеме, че ответникът не е бил надлежно уведомен за настъпилото прехвърляне, макар уведомлението за прехвърлянето на задълженията по договора за заем да е получено от родственик на адресата на адрес, посочен в договора за заем, то препис от уведомлението е връчен на ответника с исковата молба, който факт съдът следва да съобрази по реда на чл. 235, ал. 3 ГПК, като на основание чл. 272 ГПК въззивният съд препраща към изложените в мотивите на обжалваното решение съображения, които напълно споделя.

  С въззивната жалба не са ангажирани други конкретни оплаквания по правилността на решението в обжалваната от ответника част, с оглед което същото следва да се потвърди поради съвпадането на крайните изводи на двете инстанции.

По разноските:

За въззивното производство разноски се следват само на въззиваемия. Искане за присъждане на такива е заявено своевременно, като сторените от страната разноски са в размер на 150 лева – депозит, от който е изплатено възнаграждението на особения представител на въззивника. На основание чл. 78, ал. 8 ГПК в полза на въззиваемия следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер на 50 лева.

На основание чл. 78, ал. 6 ГПК въззивникът следва да заплати по сметка на СГС сумата от 25 лева  - държавна такса за въззивното производство.

Мотивиран от изложеното, Софийски градски съд

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 20247897 от 10.11.2020 г., постановено по гр.д. № 55778/2019 г. по описа на СРС, 40 състав, в частта, с която по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК е признато за установено, че С.Н.М. дължи н. „А.з.с.н.в.“ ЕАД сумата от 675,17лв. – главница по договор за паричен заем № 3227134 от 17.05.2018г., сключен между ответника и „И.А.М.“ АД, ведно със законната лихва от 16.05.2019 г. до изплащане на вземането, което е прехвърлено на ищеца от „И.А.М.“ АД с договор за цесия, и за което вземане е издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК по ч.гр.д. № 27483/2019г. по описа на СРС, 40 състав.

ОСЪЖДА С.Н.М., ЕГН **********, да заплати н. „А.з.с.н.в.“ ЕАД, ЕИК ******, на основание чл. 78, ал. 3, вр. ал. 8 ГПК сумата от 200 лева – разноски за въззивното производство.

ОСЪЖДА С.Н.М., ЕГН **********, да заплати в полза на Софийски градски съд на основание чл. 78, ал. 6 ГПК сумата от 25 лева – държавна такса за въззивното производство.

Първоинстанционното решение в частта, с която са отхвърлени предявените по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК от „А.з.с.н.в.“ ЕАД срещу С.Н.М. искове, като необжалвано, е влязло в сила.

Решението не подлежи на касационно обжалване.

 

 

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                 

 

 

                                                                               ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                    2.