Решение по дело №340/2019 на Районен съд - Никопол

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 април 2020 г. (в сила от 21 октомври 2020 г.)
Съдия: Галя Величкова Наумова
Дело: 20194420100340
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр. Никопол, 09.04.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         Никополският районен съд,   в публичното заседание на девети март, през двехиляди и двадесета година в състав:

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛЯ НАУМОВА

 

при секретаря Десислава Бунева като разгледа докладваното от съдията НАУМОВА гр. д. № 340 по описа за 2014 година, и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

   РС Никопол е сезиран с иск с правно основание чл. 59 ЗЗД, предявен от К.М.Р. *** срещу Агенция „Пътна инфраструктура” – София. Ищцата твърди, че е  собственик, на   земеделски имот, находящ се в землището на село Черковица, община Никопол, а именно: ПОЗЕМЛЕН ИМОТ  №****** по плана за земеразделяне на землището с площ от 3.002дка./ три дка. и два кв.м./, с начин на трайно ползване - ЗАЛЕСЕНА НИВА, шеста категория, в местността „***“, съгласно н.а. №***, том 4, рег. № ****, дело № ***/2001г. на нотариус с район НРС, с рег. № 337 на НК.   През 2007г.,    във връзка със строеж на ферибота „Никопол – Турно Магуреле”, Областният управител на Област Плевен, бил издал разрешително за строеж , съгласно което се разрешава на фонд „Републиканска пътна инфраструктура“ , рехабилитация и реконструкция на път II -34 Плевен – Никопол. Твърди се, че видно от  т.4 от протокола за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия за строежа на техническата инфраструктура, с предвиденото уширяване на пътя или преместването му по нов терен, се е наложило  отчуждаване на прилежащи терени. Твърди също, че е изготвен плана за отчуждени площи в полза на държавата, една от които е част от процесният имот описан по – горе, а именно 460 кв.м. от него.Твърди също, че приел предложението на длъжностно лице от „Пътинвест – инженеринг“ АД,  до завършване на отчуждителното производство,  да му бъде заплатено обезщетение в размер на 66лв., за времето през което е бил лишен  от възможността да ползва 460 кв.м. от имота си.Твърди, че не му е известно да е стартирала процедурата по отчуждаване на имотите,  както и каква е оценката на отчуждената част от имота му.Твърди също, че до настоящият момент не е получил обезщетение за отчуждената част от имота си. Ищеца претендира от ответника сумата  от  5 000лв., представляваща  обезщетение за  отчуждените му  0.460кв.м.   от собственият му имот. С допълнителна молба, приложена на л.48 по делото,   ищеца  е уточнил, чрез поцесуалният си представител, че претендираното обезщетение е  към 10.08.2007г. – датата на издаване на разрешението за строеж  от Областният управител.  Представя доказателства.Прави доказателствени искания.  

   В срока за отговор по чл.131 от ГПК, ответната Агенция, чрез юрк.С. Т-В, оспорва иска по основание и размер.Излага доводи, че ищеца е  бил обезщетен за пропуснатите ползи, за времето за което не  можел  да ползва процесната част от имота, но обезщетение за отчуждаването на процесната част не се дължи, т.к. същият не е отчужден, поради нереализиране на такава процедура от заинтересованите лица, за което излага  подробни доводи.В резюме – процедурата е започнала, но не е била довършена, по причини независещи то АПИ.

           От събраните по делото доказателства, съдът намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Собствеността на ищеца върху целият имот –  с идентификатор *******, с предназначение на територията -  земеделска, начин на трайно ползване -  друг вид недървопроизводителна горска площ от 3.004дка., по плана за земеразделяне в с.Черковица, общ.Никопол, а съгласно н.а. №***, том 4, рег. № ****, дело № ***/2001г. на нотариус с район НРС, с рег. № 337 на НК, ПИ  №****** по плана за земеразделяне на землището с площ от 3.002дка./ три дка. и два кв.м./, с начин на трайно ползване - ЗАЛЕСЕНА НИВА, шеста категория, в местността „***“ , е безспорна и се установява от представените доказателства.

Не се спори между страните също, че ищеца е бил обезщетен за пропуснати ползи, за времето за което не е можел да ползва процесната част от имота си.

 Спори се за това, дали  АПИ дължи обезщетение и за отчуждение на същата част от имота на ищеца.

 В тази насока, между впрочем ищеца заявява, че не му е известно да е проведена отчуждителна процедура, както и каква е оценката на отчуждената част от имота му?!.

Ответната Агенция заявява, че и към настоящият момент процесният имот не е отчужден, поради което и Агенцията  оспорва заявената претенция.

По делото е извършена съдебно-техническа експертиза  от която се установява, че към месец октомври 2007г., паричното обезщетение за отчуждена площ от 0.460кв.м. е 111.00лв.

При така установената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

Ищеца не проведе доказване за това – процесната част от имота попада ли в приложното поле на Закона за държавната собственост, поради което да е била проведена процедура по неговото отчуждаване. Съгласно чл.42ж от ЗДС, имотът се смята за отчужден след влизане в сила на акта за отчуждаване.

 Има ли влязъл в сила подробен устройствен план на имотите предмет на отчуждаване, оценката на същите, определени по реда на чл.36, ал.2 от ЗСПЗЗ, съответно по реда на чл.86, ал.2 от ЗГ , вида и характеристиките на имотите и на кои собственици се предоставят  - тези   обстоятелства, биха били съотносими към друг иск/искове.

 Правната квалификация, според изложеното в исковата молба, е чл. 59 ал. 1 ЗЗД, а именно за заплащане равностойността на неоснователно обогатяване, възникнало като последица от ползване на чужд недвижим имот при липса на валидно основание за ползването и лишаване на собственика от възможността да си служи с имота и да извлича ползи от него. Цитираната разпоредба се основава на един от основните принципи на действащото обективно гражданско право - принципът за недопустимост на неоснователното обогатяване. Фактическият състав, при който възниква отговорност за неоснователно обогатяване по чл. 59 ЗЗД, включва три кумулативни елемента - обогатяване, обедняване и липса на основание за обогатяването. Правото да се претендира равностойността на обедняването по реда и на основание чл. 59 ЗЗД възниква в случаите, когато няма друг иск, чрез който обеднелият може да се защити срещу неоснователното обогатяване – чл. 59 ал. 2 ЗЗД. Разглежданият състав намира приложение и в случаите, когато едно лице ползва без правно основание чужда вещ, като по този начин се обогатява с ползите от вещта за сметка на обедняването на собственика й.

  По тези въпроси е налице трайна практика на ВКС изразена в Постановление № 1 от 28.V.1979 г. по гр. д. № 1/79 г., на Пленум на ВС и Постановление на Пленума на ВС № 6/1974 г. В същата е прието, че разпоредбата на чл. 59 ал. 1 ЗЗД намира приложение и в случаите, когато собственикът е лишен от ползването на имота си, а друго лице го ползва без основание. В тези случаи обогатяването е налице не само при увеличение на имуществото на едно лице, но и когато са му спестени средства за сметка на имуществото на друго лице. Разпоредбата на чл. 59 ЗЗД постановява, че всеки, който се е обогатил без основание за сметка на другиго, дължи да му върне онова, с което се е обогатил, до размера на обедняването.

  Както вече бе посочено по-горе, искът по чл. 59 ЗЗД предполага, едно лице да ползва без правно основание чужда вещ, като по този начин се обогатява с ползите от вещта за сметка на обедняването на собственика й. Заявените с исковата молба фактически твърдения, както и направените искания не позволяват да се направи друга, различна квалификация от тази по чл. 59 ЗЗД. При това положение, предявеният иск за неоснователно обогатяване за частта от имота, с площ от 0.460кв.м. се явява неоснователен. Ищеца  не проведе пълно и главно доказване на всички необходими елементи от фактическия състав по чл. 59 ЗЗД и конкретно – ползването от страна на АПИ и обогатяването на ответната Агенция за сметка на обедняването на ищеца.

При този изход на делото в настоящето  производство  и предвид изрично направеното от ответната агенция искане по чл. 78,  ал. 8 ГПК / ищеца  ще следва да бъде осъдена да му заплати дължимо юрисконсултско възнаграждение от  200лв.,  чиЙто размер е определен в съответствие с правилото на чл. 25, ал. 2 от Наредба за заплащане на правната помощ.

  Водим от горното, съдът

                                 

Р Е Ш И :

 

            ОТХВЪРЛЯ предявеният от  К.М.Р. с ЕГН ********** *** срещу АГЕНЦИЯ „ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА"  гр.София,  иск за  сумата  от 5000лв., представляваща обезщетение за  отчуждаване, дължимо  към 10.08.2007г.  на 0.460кв.м. от собствения му   - ПИ, сега с идентификатор *******/стар № ******/, целия с площ от 3004кв.м., находящ се в местността „***“, землище село  Черковица,    общ.Никопол с начин на трайно ползване – друг вид недървопроизводителна горска площ,   неоснователен и недоказан.

          ОСЪЖДА  К.М.Р. с ЕГН **********   да заплати на АГЕНЦИЯ „ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА"  гр.  София,  на основание чл.78, ал.8 от ГПК,  разноснки за възнаграждение наюрисконсулт в размер на 200.00лв.

             Решението подлежи на въззивно обжалване пред Плевенски окръжен съд  в двуседмичен срок  от връчването му  на страните.

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: