Решение по дело №604/2021 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 март 2022 г. (в сила от 11 март 2022 г.)
Съдия: Лора Рангелова Стефанова
Дело: 20217160700604
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 декември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

26

гр. Перник, 11.03.2022 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

         АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЕРНИК, в публично съдебно заседание на седемнадесети февруари две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                                  СЪДИЯ: ЛОРА СТЕФАНОВА

 

         С участието на секретаря НАТАЛИЯ СИМЕОНОВА, като разгледа административно дело № 604/2021 г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл. 145 – чл. 178 АПК, във вр. с чл. 172, ал. 5 от ЗДвП.

         Образувано е по жалба, подадена  от А.В.С., ЕГН ********** *** против заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 21-0938-000829/28.10.2021 г., издадена от началника на сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР – П., с която на основание чл. 171, т. 2А, б. „б“ от ЗДвП е прекратена регистрацията на МПС, с рег. ****, със свидетелство за регистрация на МПС ****за срок от шест месеца.

         Жалбоподателката счита оспорения акт за незаконосъобразен. Твърди, че същият не съответства на изискването за мотивираност, тъй като не е са посочени фактическите и правни основания за издаването му. Искането към съда е да го отмени.

         Ответникът – началник сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР – П., в придружаващо преписката писмо е изразил становище за неоснователност на жалбата. Възразил е срещу присъждането на разноски за адвокат на жалбоподателката в размер по-висок от минималното възнаграждение.

         В съдебно заседание, жалбоподателката, чрез пълномощника си – адв. Б., поддържа жалбата. Допълва я с твърдение за материална незаконосъобразност на оспорената заповед. Сочи, че жалбоподателката не е управлявала МПС, по отношение, на което е приложена принудителната административна мярка, поради което не е налице материалната предпоставка за налагането и. Моли съда да отмени заповедта, с която е приложена. Претендира разноски.

         Ответният административен орган, редовно призован за открито съдебно заседание не се е явил и не е изпратил представител.

         Административен съд – Перник, в настоящия съдебен състав, като обсъди доводите на страните и прецени по реда на чл. 235, ал. 2 от ГПК, във връзка с чл. 144 от АПК приобщените по делото доказателства, намери за установено от фактическа страна следното:

         Административното производство е започнало със съставянето на АУАН серия ****/28.10.2021 г. от К.К.А.на длъжност младши автоконтрольор при ОДМВР – П., сектор Пътна полиция. В него е отразено, че на 28.10.2021 г. в 17.10 ч. А.В.С. *** ****е управлявала собствения си лек автомобил марка „Опел“, модел „Мерива“ с рег. **** след употреба на алкохол, установена с техническо средство дрегер Алкотест 7510, с фабричен номер ARNJ 0086, който е отчел съдържание на алкохол в издишания въздух – 4.13 промила. Деянието е квалифицирано като административно нарушение по чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП. С АУАН, на място са иззети ****и два броя регистрационни табели ****. Издаден е талон за медицинско изследване с ****и осем броя холограмни стикери за валидност и сигурност на пробата с ****.

         АУАН е предявен на А.С. и тя го е подписала без възражения.

         Въз основа на съставения АУАН, началник сектор на ОДМВР – П., упълномощен със заповед № 316з-27/03.01.2018 г. на директора на ОДМВР-П., е издал заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 21-0938-000829/28.10.2021 г., с която на А.В.С. на основание чл. 171, т. 2А, б. „б“ от ЗДвП е наложена принудителна административна мярка – прекратяване регистрацията на собственото и МПС, с рег. ****, със свидетелство за регистрация на МПС ****за срок от шест месеца.

         Препис от заповедта е връчена лично на жалбоподателката на 10.11.2021 г.

         С писмо рег. № 316р-35478/29.10.2021 г. съставеният АУАН, в едно със събраните в хода на административнонаказателното производство доказателства, е изпратен на началника на Второ Районно управление при ОДМВР – П. по компетентност, с оглед данните за извършено престъпление по чл. 343б, ал. 1 от НК.

          Приложената принудителна административна мярка е оспорена от А.С. по съдебен ред с жалба, с вх. № 316000-41852/29.11.2021 г.

         В хода на съдебното производство по искане на жалбоподателката е изискан и е постъпил крайният акт, постановен по досъдебно производство ****/2021 г. по описа на Второ РУ – П., прокурорска преписка ****/2021 г. по описа на Районна прокуратура – П. – постановление от 02.02.2022 г. на прокурор при Районна прокуратура – П., с който на основание чл. 243, ал. 1, т. 1, във вр. с чл. 24, ал. 1, т. 1 от НПК е прекратено наказателното производство по прокурорска преписка ****/2021 г. по описа на същата прокуратура.

         При така установеното от фактическа страна, Административен съд – Перник, в настоящия състав, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, взе предвид становищата на страните и на основание чл. 168, ал. 1 от АПК въз основа на събраните по делото доказателства провери законосъобразността на оспорения акт на всички основания по чл. 146 от АПК, намери следното:

         Жалбата е подадена в срока по чл. 149, ал. 1 от АПК, във вр. с чл. 172, ал. 5 от ЗДвП, от лице по чл. 147, ал. 1 от АПК, срещу подлежащ на съдебно оспорване индивидуален административен акт, поради което е процесуално допустима.

         Разгледана по същество е основателна по следните съображения:

         Оспорената заповед е издадена от компетентен орган съгласно чл. 172, ал. 1 от ЗДвП и заповед № 316з-27/03.01.2018 г. на директора на ОДМВР-Перник.

         Обективирана е в изискуемата съгласно чл. 172, ал. 1 от ЗДвПписмена форма и съдържа мотивите на издателя и за прилагането на принудителната административна мярка. Изискването на чл. 172, ал. 1 от ЗДвП, във вр. с чл. 59, ал. 2, т. 4 от АПК за мотивираност е изпълнено, когато са посочени фактическите основания за издаването на административния акт и правната норма, която предвижда последиците от настъпването им. В конкретния случай подробно, ясно и конкретно са изложени обстоятелствата, които са послужили за основание на административния орган да приложи разпоредбата на чл. 22 от ЗАНН, във вр. с чл. 171, т. 2А, б. „б“ от ЗДвП. Те са достатъчни, за да може да се осъществи съдебен контрол за законосъобразност на административния акт и същевременно неговият адресат да разбере причините, поради които е издаден и свързаните с тях правни последици. Отразените факти съответстват на приложената правна норма. В тази връзка неоснователно е оплакването на жалбоподателката за неспазване на изискването за форма и съдържание на оспорения административен акт.

         Срокът на принудителната административна мярка е определен конкретно от административния орган и е в предвидения от закона минимум от шест месеца.

         Предвид представените в хода на съдебното производство писмени доказателства, настоящият състав, счита, че административният орган не е изпълнил задълженията си по чл. 35 и чл. 36, ал. 1 от АПК за служебно събиране на доказателства и изясняване на относимите обстоятелства, което от своя страна е довело до издаването на материално незаконосъобразен административен акт.

         Оспорената принудителна административна мярка е наложена на основание чл. 171, т. 2А, б. Б от ЗДвП, според който регистрацията на пътно превозно средство се прекратява на собственик, който го управлява с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда. В случая въз основа на съставения акт за установяване на административно нарушение серия ****/28.10.2021 г., административният орган е приел, че жалбоподателката е управлявала собственото си МПС - марка „Опел“, модел „Мерива“ с рег. ****, с концентрация на алкохол в издишания въздух 4.13 промила, установени с Алкотест 7510, с фабричен номер ARNJ 0086.

         Със съставянето на АУАН е поставено началото на административно-наказателното производство. Поради установените данни за извършено престъпление по чл. 343б, ал. 1 от НК, а не за нарушение по чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП, административно-наказващият орган на основание чл. 33, ал. 2 от ЗАНН е изпратил преписката по компетентност на разследващ орган. В хода на образуваното наказателно производство – досъдебно производство № ****/2021 г. по описа на Второ РУ при ОДМВР – П. е установено, че жалбоподателката не е управлявала лекият автомобил по отношение, на който е приложена ПАМ. Същият е бил управляван от друго лице. Затова на основание чл. 243, ал. 1, във вр. с чл. 24, ал. 1, т. 1 от НПК наказателното производство по отношение на А.В.С. за извършено престъпление по чл. 343б, ал. 1 от НК е прекратено, поради неизвършване на деянието.

         От изложеното следва, че доказателствената сила по чл. 189, ал. 2 от ЗДвП на съставения АУАН е оборена. Той се ползва с такава в хода на административнонаказателното производство, в който е съставен. В случая, обаче същото е прекратено на основание чл. 33, ал. 2 от ЗАНН и преписката е изпратена по компетентност за образуване на наказателно производство. По реда на НПК са събрани доказателства и въз основа на тях е установено, че А.С. въобще не е управлявала МПС. Затова обстоятелството, че е употребила алкохол, установено при изпробването и с техническо средство е ирелевантно. Жалбоподателката не е извършила деянието, което е послужило като основание за издаване на оспорената заповед – управление на МПС след употреба на алкохол.

         Предвид изложеното, настоящият състав намира, че не е била налице предпоставката на чл. 171, т. 2А, б. „б“ от ЗДвП за издаване на оспорената заповед. Същата е материално незаконосъобразна и следва да се отмени.

         С оглед изхода от спора и на основание чл. 143, ал. 1 от ЗДвП в полза на жалбоподателя следва да се присъдят направените от него съдебни разноски – 10 лв. – заплатена държавна такса и 500 лв. – заплатено адвокатско възнаграждение, което е определено в минималния размер съгласно чл. 8, ал. 3 от Наредба № 1/2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

         Мотивиран от горното и на основание чл. 172, ал. 2 от АПК, Административен съд - Перник

 

Р  Е  Ш  И

 

         ОТМЕНЯ Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 21-0938-000829/28.10.2021 г., издадена от началника на сектор „Пътна полиция“ към ОДМВР – П., с която на А.В.С., ЕГН ********** *** на основание чл. 171, т. 2А, б. „б“ от ЗДвП е наложена принудителна административна мярка прекратяване регистрацията на моторно превозно средство, с рег. ****, със свидетелство за регистрация на МПС ****за срок от 6 /шест/ месеца, като незаконосъобразна.

         ОСЪЖДА Областна дирекция – П. към Министерство на вътрешните работи да заплати на А.В.С., ЕГН ********** *** сумата от 510 лв. /петстотин и десет лева/, представляваща направени по делото разноски.

         РЕШЕНИЕТО на основание чл. 172, ал. 5, изр. 2 – ро от ЗДвП не подлежи на обжалване.                                     

                                                                 

                                                                           СЪДИЯ: /п/