Решение по дело №243/2020 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 октомври 2020 г.
Съдия: Дарина Славчева Драгнева
Дело: 20207240700243
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

282                                                        14.10.2020 г.                                  гр. Стара Загора

     В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

         Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на седемнадесети септември през две хиляди и двадесета година в състав:

                 

                                                                            Председател: БОЙКА ТАБАКОВА   

                                                                                                                                                                              Членове: ГАЛИНА ДИНКОВА      

                                                                                                     ДАРИНА ДРАГНЕВА   

при секретаря Минка Петкова        

и с участието на прокурора Маргарита Димитрова     

като разгледа докладваното от  съдия Дарина Драгнева  КАН дело №243 по описа за 2020 год, за да се произнесе съобрази следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/. 

Образувано е по касационна жалба на Н.С.П., представляван от редовно упълномощен адвокат, против Решение №287/26.06.2020г, постановено по АНД №435/2020г. по описа на Районен съд Стара Загора, с което е потвърден Електронен фиш серия К №2062449 издаден на 12.05.2018г. от ОД на МВР Стара Загора с наложена на касатора глоба в размер на 400лв на основание чл.189 ал.4 вр. с чл.182 ал.2 т.5 от ЗДвП за нарушение на чл. 21 ал.2 вр. с ал.1 от ЗДвП за това, че на 28.04.2018г в 11.34ч в област Стара Загора, АМ „ТРАКИЯ“ км.205, управлява в посока Бургас, МПС M.с рег. №****, негова собственост, със скорост от 134км/ч, при ограничение на скоростта от 90км/ч, въведено с пътен знак „В-26“ на АМ съгласно Заповед №РД-11-324/27.04.2018г на АПИ, заснето с АТСС ARH CAM S1, №11743С8. Превишение на скоростта 44км/ч. Електронния фиш е връчен на 31.01.2020г. и обжалван на 05.02.2020г. в рамките на  14-дневния срок.

С въззивната жалба са посочени следните факти, в подкрепа на искането да  бъде отменен като незаконосъобразен ЕФ: нарушение на чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, тъй като липсват обстоятелствата по неговото извършване, доказателствата, които го потвърждават, нарушението е описано непълно и не е спазен процесуалния ред и материалния закон при неговото издаване. Не е посочен реда и срока за неговото обжалване.

За да потвърди ЕФ, РС Стара Загора е приел, че санкционираното лице като собственик на управляваното МПС е субект на административното нарушение по силата на чл.188 ал.1 от ЗДвП и предвид, че в указания в ЕФ срок не е представил декларация, придружено с копие на СУМПС на лицето, на което е предоставено управлението. ЕФ е издаден по образеца, утвърден от министъра на вътрешните работи със Заповед №8121з-172 от 29.02.2016г, приложена на лист 15 по делото, съобразно чл.189 ал.4 изречение трето от ЗДвП – Образецът на ЕФ се утвърждава от Министъра на вътрешните работи, а съдържанието му отговаря на изискванията на чл.189 ал.4, изречение второ от ЗДвП. Съгласно нормативния текст ЕФ съдържа данни за териториалната структура на МВР, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане. Нарушението е установено, посредством веществено доказателствено средство, изготвено от АТСС, съгласно §6 т.56 от ДР на ЗДвП,  което е сертифицирано и изправно към момента на неговото използване, съгласно представените удостоверения за одобрен тип средство за измерване и протокол за извършена проверка, приложени на л.12-13 по делото. Спазването на изискванията на чл. 165 ал.2 т.7 и т.8 от ЗДвП и тези на Наредба №8121з-532/12.05.2015г за условията и реда за използване на АТСС за контрол на правилата за движение по пътищата, се установява от представения снимков материал и протокол за използване на процесното АТСС.

 По съставомерните факти е приел, че ограничението на скоростта, за посочения в ЕФ пътен участък, е въведено на 27.09.2018г и продължило до 30.09.2018г., съгласно приложената по делото и посочена в ЕФ заповед на АПИ. Неспазването на ограничението за скорост на движение е било установено по нормативния ред на 28.04.2018г в 11.34ч, като от вещественото доказателствено средство е видно, че скоростта на управление на процесния автомобил е била 134км/ч и съответно превишението е равно на 44км/ч, поради което размер от 400лв на наложеното административно наказание „глоба“ е незаконосъобразно определен по чл. 182 ал.2 т.5 от ЗДвП. По тези съображения съдът намира за безспорно доказано извършването на нарушението, за което е издаден обжалвания ЕФ, като при установяването му и налагане на административното наказание не са допуснати съществени процесуални нарушения. Посочени са и решения на АС Стара Загора в този смисъл. На ответника е присъдено минималното възнаграждение за юрисконсулт по чл.27е от НЗПП вр. с чл.37 от ЗПП – 80лв. , на основание потвърждаване на ЕФ и своевременно заявеното искане от представителя на ОД МВР Стара Загора.

С касационнатата жалба се иска от съда да бъде отменено въззивното съдебно решение като постановено при неправилно приложение на материалния закон и вместо него да се постанови друго за отмяна на ЕФ. Конкретните факти, на които се основава наведеното касационно основание са следните: РС Стара Загора не е взел предвид, че в съдържанието на ЕФ липсват указания за реда на съдебно обжалване, с което е нарушено правото на защита на наказаното лице, описанието на нарушението е формално, а този факт сочи и на противоречие с императивните изисквания на закона.

 В съдебно заседание процесуалния представител посочва, че в ЕФ липсва  номера на техническото средство, а като се вземе предвид, че не отчетен  и толеранса от 3-4км/ч се стига до друг извод за размера на наказанието. Тези конкретни факти, не следва да бъдат обсъждани, тъй като са наведени след изтичане на 14-дневния преклузивен срок за посочване на касационни основания.

Ответника ОД на МВР Стара Загора не изпраща представител в открито съдебно заседание и не представя писмен отговор против касационната жалба.

Представителя на Окръжна прокуратура дава заключение за законосъобразност на въззивното съдебно решение и предлага на съда да бъде потвърдено.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното: Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима. Разгледана по същество, се явява неоснователна.

        Съгласно чл.189 ал.5 от ЗДвП Електронният фиш по ал. 4 се връчва на лицето по чл. 188, ал. 1 или 2 с препоръчано писмо с обратна разписка или чрез длъжностните лица на определените от министъра на вътрешните работи служби за контрол, при осъществяване на функциите и правомощията им. В 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. В същия срок, но алтернативно собственика на превозното средство може да обжалва ЕФ пред съда. Съгласно цитираните изисквания на ЗДвП относно съдържанието на ЕФ, не е задължително да се указва реда за обжалването му, но видно от текста на конкретно обжалвания, на касатора е съобщен реда за защита срещу вменената му административно наказателна отговорност. Той е запознат с правото в 14-дневен срок да посочи лицето, на което е предоставило управлението, реда за упражняването му – декларация придружена с копие на СУМПС, органа, пред който да го заяви, както и възможността да заплати 70% от определения размер на глобата в същия 14-дневен срок, като е предупреден, че не обжалвания  и не заплатен в този срок ЕФ влиза в сила и се изпраща на НАП за събиране. Следователно субекта на отговорността е запознат с правата си – да посочи лицето, управлявало МПС, да заплати, да обжалва. Номера на АТСС е посочен в ЕФ, макар противно на твърдението на касатора, да не е задължителен реквизит от неговото съдържание. Описанието на нарушението отговаря на изискванията на чл.189 ал.4 от ЗДвП изцяло, а по силата на чл. 189 ал.8 изречение второ от ЗДвП в седмодневен срок от получаване на жалбата, директорът на съответната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, или оправомощено от него лице я изпраща заедно с цялата преписка на съответния районен съд, като в съпроводителното писмо посочва и доказателствата в подкрепа на обжалвания електронен фиш, както и информация за участъка от пътя с описание на мястото и географските координати, действащото ограничение на скоростта по чл. 21, посоката на движение на автомобила, разположението на автоматизираното техническо средство, неговия вид и данни за извършена метрологична проверка. Извода, който следва е, че в издадения ЕФ не е задължително да се посочват обстоятелствата по извършване на нарушението, нито доказателствата, а тази информация се предоставя в хода на съдебното му обжалване. Собственика на МПС-во, срещу когото е съставен ЕФ разполага с алтернативната възможност да постигне анулирането му с подаване на декларация, придружена с копия на СУМПС на лицето, на което е предоставил управлението или отмяната му по съдебен ред с подаване на въззивна жалба пред РС. В хода на съдебното дирене да се установи съответствие между вмененото нарушение и установеното по съответния ред и чрез веществено доказателствено средство деяние. Посочените от касатора изисквания се основават на чл.57 от ЗАНН, чието приложение е изключение. Ето защо наведеното касационно основание не се установява по делото.

      Водим от горното и на основание чл.221 ал.2 от АПК, Старозагорският административен съд

Р     Е     Ш     И     :

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение №287/26.06.2020г., постановено по АНД №435/ 2020г. по описа на РС Стара Загора.

 

  Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  

 

   

ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

   

                                                                                                                       

                                                                                                         2.