Решение по дело №225/2019 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 189
Дата: 4 юни 2019 г. (в сила от 25 юни 2019 г.)
Съдия: Михаил Георгиев Михайлов
Дело: 20195510200225
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  

 

Казанлък 04.06.2019 год.

                                      

                   Казанлъшкият районен съд, наказателно отделение, четвърти състав, в публичното съдебно заседание на осми май две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                 

                                                            председател: Михаил Михайлов,

 

при участието на секретаря Атанаска Джагълова, като разгледа докладваното от съдия Михайлов АН дело №225/ 2019 год. по описа на същия съд, за да се произнесе взе предвид следното: 

                   Обжалвано е наказателно постановление №19-0284-000092/ 24.01.2019г., издадено от началник сектор към ОДМВР-Стара Загора, РУ-Казанлък.                  

Жалбоподателят останал недоволен от наложеното му наказание. В с.з. неговият процесуален представител моли съда да отмени горното НП, което счита за незаконосъобразно и неправилно. Сочи аргументи, подкрепящи неговата теза.

                   Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител и не изразява становище по делото.

                   Съдът, след като извърши цялостна проверка на АУАН и наказателното постановление, като прецени поотделно и в тяхната съвкупност приобщените към делото доказателства, приема за установено следното:     

                   Жалбата е подадена в срок от лице, имащо право на такава, поради което съгласно чл.59 ал.2 от ЗАНН съдът приема, че същата е допустима.       

                   Административно-наказващият орган, позовавайки се на АУАН №Д855649/ 17.01.2019г., приел за установено, че на 16.01.2019г. около 22.00 часа в град К. на ул.„С.“ в посока север-юг, Н.К.И. е управлявал собственото си МПС- лек автомобил „Опел Астра“ с рег.№ ****, като не е оставил достатъчно странично разстояние при разминаване с паркирания от лявата му страна лек автомобил „Фолксваген“ с рег.№ ****и го охлузил.  Като участник в ПТП И. не изпълнил задължението си и напуснал произшествието. Бил установен в дома му в 22.40ч. на 17.01.2019г.

Относно възникналото ПТП бил издаден протокол бл.№1723877/ 17.01.2019г.     

Началник сектор към ОДМВР-Стара Загора, РУ-Казанлък, счел, че деянието не е маловажно, че нарушителя, предприемайки маневра е създал опасност за участниците в движението, без да се съобразява с тях, че като участник в движението е създал пречки за същото, имуществени вреди и опасност за живота и здравето на хората и че при наличие на разногласия, относно обстоятелствата за ПТП, е напуснал последното, като не е уведомил службата за контрол и не е изпълнил указанията й. 

АНО приел, че жалбоподателя виновно е нарушил разпоредбите на чл.25,ал.1, чл.5,ал.1,т.1 и чл.123,ал.1,т.3,б.„в“ от ЗДвП, поради което и на основание чл.53 от ЗАНН, чл.179,ал.2, във връзка с чл.179,ал.1,т.5, чл.185 и чл.175,ал.1,т.5 от ЗДвП му наложил административно наказание- глоба общо в размер на 270/двеста и седемдесет/ лева и го лишил от право да управлява МПС за срок от 1 месец.       

          Настоящият съдебен състав намира, че в хода на административно-наказателното производство, не бе доказано, по безспорен и категоричен начин, Н.К.И. да е осъществил вменените му, с АУАН и с издаденото, въз основа на него, наказателно постановление, нарушения.

В подкрепа на административните обвинения срещу въззивника не бяха представени убедителни доказателства, с изключение на изявлението на актосъставителя в с.з., че поддържа съставения от него акт. От друга страна- същият и свидетелят И.Й. не удостовериха отразеното от първия в АУАН, тъй като не са възприели лично изложената в акта и в НП фактическа обстановка и последната е опосредена, т.е. възпроизведена по думите на едно единствено лице, което макар да не е вписано като свидетел по акта, бе установено и разпитано по административно- наказателното производство, но което лице- Д.Д.У.,описа обстановка,коренно различна от отразената в АУАН.

          При извършената проверка относно формалните изисквания на ЗАНН настоящият съдебен състав констатира нарушение на процесуалните правила. В конкретния случай е бил съставен АУАН, за извършени три деяния и копие от същия е било връчено на жалбоподателя. Две от тях- тези по чл.5,ал.1,т.1 и чл.123,ал.1,т.3, б.„в“ от ЗДвП обаче не са описани словесно и това е сторено едва с издаденото срещу нарушителя НП. По този начин са допуснати нарушения на чл.42,т.5 и чл.57,ал.1,т.6 от ЗАНН, което поставя нарушителя в невъзможност да разбере в какво точно се изразява вмененото нарушение и в съответствие с него да организира защитата си. Касае се за съществено нарушение на процесуалните правила, което е самостоятелно основание за отмяна на НП. Индивидуализирането на нарушените законови разпоредби е една от най-съществените гаранции за правото на защита на нарушителя, който още в началния етап от започналото против него производство следва да знае каква е юридическата формулировка на нарушението, за което е обвинен, за да може да организира защитата си и да ангажира доказателства и да прави възражения по отношение на констатираното административно нарушение.

АУАН е основен процесуален акт във фазата по установяване на административното нарушение. Законосъобразното му съставяне е равнозначно на законосъобразно образуване на самото производство. Ето защо, с неговото оформяне се свързват точно определени изисквания на закона, а именно- да е съставен в писмена форма и да съдържа предвидените в чл.42 от ЗАНН реквизити. Тези формални изисквания са възведени от закона, не само защото чрез съставянето на акт се установява административно нарушение, но и защото освен това акта има и  функцията на официално обвинение в извършване на правонарушение. Нарушителят е в правото си да се защити още в момента на съставяне на акта. Пълното текстово и цифрово посочване на нарушената разпоредба е не само формален, но и съдържателен елемент. Тук стои въпросът за превантивната защита на нарушителя. Тя е предварителна, защото предхожда налагането на наказанието.Тази норма безусловно е императивна, тъй като осигурява правото на защита на привлечения към административно-наказателна отговорност, в чието съдържание се включва и правото му да знае точно какво административно нарушение се твърди, че е извършено, за да може да организира защитата си в пълен обем, поради което незаконосъобразно съставения АУАН води до незаконосъобразност на издаденото въз основа на него НП.

Константна е съдебната практика, че непосочването и/или неясното и неконкретно посочване на нарушените правни норми води до ограничаване на правото на защита на посоченото за нарушител лице.

Административно-наказателното производство е строго формален процес, поради въведените изисквания за форма, съдържание и процедура за издаваните актове и наказателни постановления, като само редовно съставените такива имат доказателствена стойност и могат да са основание за налагане на административно наказание.

За пълнота на изложението съдът намира за уместно да спомене, че е практически невъзможно нарушителя да е имал противоречия със спрял автомобил без водач в него, което още веднъж прави жалбата му основателна в частта й, касаеща обвинението по чл.123,ал.1,т.3,б.„в“ от ЗДвП. 

Поради изложените съображения и на основание чл.63,ал.1, предл.III от ЗАНН съдът

Р   Е   Ш   И :

        

ОТМЕНЯ изцяло наказателно постановление №19-0284-000092/ 24.01.2019г., издадено от началник сектор към ОДМВР-Стара Загора, РУ-Казанлък, с което на Н.К.И. ***1,ЕГН **********, е наложено административно наказание- глоба общо в размер на 270/двеста и седемдесет/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец.  

 

         Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаване на страните, че самото то и мотивите към него са изготвени, пред Административен съд гр.Стара Загора.

                                                                

Районен съдия: