Определение по дело №1102/2015 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 1631
Дата: 2 юли 2015 г. (в сила от 20 ноември 2018 г.)
Съдия: Росен Димитров Парашкевов
Дело: 20152100501102
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 23 юни 2015 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

       

Номер  1631                  Година  2015, 02.07.                     Град Бургас

                                                

                                              

БУРГАСКИ  ОКРЪЖЕН  СЪД,                        Трети въззивен състав

На втори юни,                                две хиляди и петнадесета година

В закрито заседание в следния състав:

                                                    

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:   РОСЕН ПАРАШКЕВОВ 

                                                ЧЛЕНОВЕ:   КАЛИНА ПЕНЕВА

                                                                      КРЕМЕНА ЛАЗАРОВА

Като разгледа докладваното от съдия Парашкевов

частно гражданско дело номер  1102  по описа за  2015 година,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото пред настоящата съдебна инстанция е образувано по повод частна жалба от Ангелина Атанасова, в качеството й на управител на „Булгарконтрола“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: с. Ветрен, в.з. Минерални бани, ул. „10“ № 23 против Решение № 43 от 13.05.2015г., постановено по гр. дело № 73 / 2008г. по описа на Районен съд – Царево, в частта, с която на основание чл.238, ал.2, б.В от ГПК /отм./ е допуснал предварително изпълнение на решението. Жалбоподателят намира постановеното решение в обжалваната му част за неправилно, постановено при сериозни процесуални нарушения. Счита, че същото противоречи на съдопроизводствените правила. Излага съображения. Представя доказателства.

Постъпило е възражение на частната жалба от „Профилактика и рехабилитация и отдих“ ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, кв. Изгрев, ул. „172“ №11 с искане частната жалба да бъде отхвърлена. Излага съображения. Представя доказателства.

 

Бургаският окръжен съд, като взе предвид постъпилата частна жалба и приложените доказателства, намира за установено следното:

Производството по делото пред Царевски районен съд е образувано по постъпила искова молба от „ПРО“ ЕАД – гр. София против „Булгарконтрола“ ЕООД с предявен иск по чл.108 от ЗС и с претенции по чл.59 от ЗЗД. С решението по гр. дело №73/2008г. ЦРС е осъдил частния жалбоподател да предаде владението върху описания по делото недвижим имот, както и да заплати претендираните суми по чл.59 от ЗЗД. При постановяване на решението ЦРС е взел предвид направеното искане по чл.238 ал.2 б.В от ГПК /отм./ и е допуснал предварително изпълнение на решението. При излагане на мотивите си ЦРС е приел, че „изпълнението на решението би се значително затруднило, поради което искането на юрисконсулт Тодоров, в качеството на пълномощник на ищеца, за предварително изпълнение на решението е основателно, тъй като от забавянето на изпълнението може да последват значителни и непоправими вреди на ищеца“. При анализа на правната норма ЦРС дефакто е възпроизвел съдържанието на чл.238 ал.2 б.В от ГПК /отм./, без да излага допълнително други мотиви.

Невярно е твърдението на частният жалбоподател, че разпоредбата на чл.238 от ГПК /отм./ е приложена служебно. „ПРО“ ЕАД е направило своевременно искане за допускане на предварително изпълнение на решението, друг е въпросът до колко това искане е основателно.

Настоящата съдебна инстанция намира, че хипотезите на чл.238 ал.2 б.А и Б са изначално неприложими в настоящия случай. Що се отнася до хипотезата на чл.238 ал.2 б.В  ответникът по частната жалба следваше да установи, че от закъснението на изпълнението могат да последват значителни и непоправими вреди или, че самото изпълнение би станало невъзможно или би се затруднило значително. В атакуваното съдебно решение липсват каквито и да са мотиви в тази насока. Касае се за претенция по чл.108 от ЗС и за такива по чл.59 от ЗЗД. Предявеният иск не предполага предварително изпълнение без установяване на предпоставките по текста от ГПК. Следва да е налице опасност от настъпване на значителни и непоправими вреди за ищеца поради закъсняло изпълнение или настъпване на невъзможност да бъде изпълнено решението. Следва да се отбележи, че допускане на предварително изпълнение на решението в тази хипотеза е по-скоро изключение, а не правило, както е подходил в случая районния съд. Действително изложените във възражението обстоятелства за значително забавяне на делото от повече от 7 години, провеждането на множество заседания, отводи и безпричинни отлагания са довели до значително забавяне на производството, но това не може да бъде причина за допускане на предварително изпълнение на постановения съдебен акт. Това налага отмяна на решението в тази му част.

Съдът констатира, че държавната такса за подадената частна жалба не е внесена по сметка на БОС, което налага осъждане на частния жалбоподател да заплати сумата от 15 лева по сметка на БОС.

 

По изложените съображения, Бургаският окръжен съд,

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯВА Решение № 43 от 13.05.2015г., постановено по гр. дело № 73 / 2008 г. по описа на Районен съд – Царево, в частта, с която на основание чл.238, ал.2, б.В  от ГПК /отм./ Царевски районен съд е допуснал предварително изпълнение на решението.

ОСЪЖДА „Булгарконтрола“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: с. Ветрен, в.з. Минерални бани, ул. „10“ № 23  да заплати по сметка на Бургаски окръжен съд сумата от 15 лева – държавна такса за обжалване.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба в едномесечен срок пред ВКС.

 

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

         ЧЛЕНОВЕ:             1.  

 

 

   2.