Решение по дело №429/2019 на Районен съд - Харманли

Номер на акта: 25
Дата: 14 февруари 2020 г. (в сила от 5 март 2020 г.)
Съдия: Ирена Славова Аврамова
Дело: 20195630200429
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Харманли, 14.02.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          Районен съд - Харманли, в публично съдебно заседание на шестнадесети януари две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИРЕНА АВРАМОВА

                                                                   

при участието на секретаря Антония Тенева, като разгледа докладваното от съдия Аврамова АНД № 429 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба от З.К.В., ЕГН: **********, с адрес: ***, чрез адв. Т.Д., против наказателно постановление № 111 от 27.09.2019 г., издадено от ЗА Кмет на Община Харманли, с което на основание чл. 30, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 на Община Харманли му е наложено административно наказание - глоба в размер на 200 лв. за нарушение на чл. 3, ал. 1, т. 3 от Наредба № 1 на Община Харманли.

В жалбата се твърди, че наказателното постановление е незаконосъобразно и издадено в нарушение на материалните и процесуалните правила. Поддържа се, че нарушението е неправилно квалифицирано, доколкото съобразно описаната фактическа обстановка е осъществен съставът на чл. 3, ал. 1, т. 4 и т. 5 от Наредба № 1 на Община Харманли. На следващо място се изтъква, че актът за установяване на административно нарушение не е връчен на нарушителя, с което е ограничено правото му на защита. Оспорва се и размерът на наложената глоба от 200 лв. при минимално предвиден размер от 50 лв., като се сочи, че нарушението е извършено за първи път. По наведените в жалбата доводи се иска отмяна или изменение на наказателното постановление.

В съдебно заседание жалбоподателят З.К.В. се представлява от адв. Галина Славова, преупълномощена от адв. Т.Д.. Процесуалният представител излага съображения за допуснати процесуални нарушения в административнонаказателното производство, като акцентира върху фактът, че АУАН не е съставен в присъствието на нарушителя, не му е представен за подпис и не му е връчен, което е възпрепятствало възможността на жалбоподателя да подаде възражение. Оспорва компетентността на административнонаказващия орган, доколкото по делото нямало данни издателят на НП да е бил оправомощен за това. Пледира за отмяна на постановлението и присъждане на разноски.

Административнонаказващия орган Община Харманли, редовно призован, не изпраща представител.

Районна прокуратура – Харманли, редовно призована, не изпраща представител.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира следното от фактическа страна:

На 28.08.2019 г. полицейски служители в РУ - Харманли - свидетелите К.И.П. и К.П.Р. изпълнявали служебните си задължения като автопатрул в гр. Харманли. Около 23:30 часа получили сигнал за нарушаване на тишината на ул. „Асен Златаров“ № 66. При пристигане на мястото полицейските служители заварили празненство в двора на намиращата се на адреса къща, където имало събрани много хора и звучала силна музика. Обяснили на жалбоподателя З.К.В., че ще му бъде съставен акт за установеното нарушение, при което той възразил, че първо трябвало да го предупредят с протокол и заявил, че няма да подписва нищо. След това в патрулния автомобил свидетелят К.П. съставил АУАН № 271-603/28.08.2019 г., като отказа на жалбоподателя да го подпише бил удостоверен с подписа на свидетеля К.Р.. Препис от съставения акт не е връчен на жалбоподателя и не е предявен за запознаване със съдържанието му.

На 27.09.2019 г. било издадено обжалваното наказателно постановление № 111 от ЗА Кмет на Община Харманли, с което била ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя З.К.В. за нарушение на чл. 3, ал. 1, т. 3 от Наредба № 1 на Община Харманли за това, че на 28.08.2019 г. около 23:30 часа в гр. Харманли, на ул. „Асен Златаров“ № 66 използвал озвучителна техника в гаража си и смущавал спокойствието на съседите си, за което на основание чл. 30, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 на Община Харманли му била наложена глоба в размер на 200 лв.

Изложената фактическа обстановка се установява от показанията на разпитаните свидетели К.И.П. и К.П.Р., които еднопосочно описват извършената от тях проверка и предприетите действия по установяване на административното нарушение. Съдът  кредитира показанията на тези свидетели, които са последователни и взаимно допълващи се. Приетите от съда фактически положения се установяват и посредством събраните писмени доказателства, съдържащи се в приложената административнонаказателна преписка.

При така установеното от фактическа страната, съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е подадена в предвидения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН срок, от легитимирана страна и срещу подлежащ на обжалване акт, с оглед на което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е основателна.

При извършена служебна проверка съдът констатира, че в хода на в административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, довели до накърняване правото на защита на жалбоподателя.

На първо място не е спазено изискването на чл. 43, ал. 1 от ЗАНН актът да се предяви на нарушителя, за да се запознае със съдържанието му и да го подпише. От показанията на разпитания по делото актосъставител – свидетелят К.И.П. се установява, че актът е съставен в полицейския автомобил, след което не е поднесен за запознаване и подписване от жалбоподателя. Според свидетеля на жалбоподателя е обяснено, че е извършил нарушение и ще му бъде съставен акт, при което той отговорил, че няма да подписва нищо. Видно е, че този своеобразен отказ на жалбоподателя да подпише е обективиран преди самото изготвяне на акта. Това обаче не освобождава актосъставителя от задължението му след съставяне на акта да го предяви на нарушителя. От изложеното следва, че е нарушена и нормата на чл. 43, ал. 2 от ЗАНН. Съобразно тази разпоредба когато нарушителят откаже да подпише акта, това се удостоверява чрез подписа на един свидетел, името и точният адрес на който се отбелязват в акта. В случая не може да се приеме, че е налице отказ на жалбоподателя да подпише съставения акт, доколкото същият не му е надлежно предявен. 

На следващо място е опорочена процедурата по връчване на АУАН. В чл. 43, ал. 5 от ЗАНН е предвидено, че при подписване на акта на нарушителя се връчва препис от него срещу разписка, а в акта се отбелязва датата на неговото подписване. Съставеният акт не е предявен и подписан от жалбоподателя, но въпреки това е следвало да му бъде връчен. Липсата на надлежно връчване е лишило жалбоподателя от правото му да направи възражения срещу акта. Целта на предявяването и връчването на АУАН е лицето да има възможност да се запознае с вмененото му нарушение и да осъществи правото си на защита, каквато възможност в случая не е осигурена на жалбоподателя.

В допълнение на изложеното настоящият съдебен състав намира за необходимо да обсъди вмененото на жалбоподателя нарушение. Административнонаказателната отговорност на З.В. е ангажирана за нарушение на чл. 3, ал. 1, т. 3 от Наредба № 1 на Община Харманли. Тази разпоредба забранява извършването на дейности от битов, стопански и друг характер в жилищни сгради и в близост до тях, с които се нарушава спокойствието на живущите, между 14.00 и 16.00 часа и между 22.00 и 8.00 часа в делничните дни и между 14.00 и 16.00 часа и 21.00 и 9.00 часа в празничните и почивните дни, с изключение на дейностите по организирано събиране и извозване на битовите отпадъци. Преди всичко следва да се отбележи, че е неоснователно направеното в жалбата възражение за неправилна квалификация на нарушението, доколкото посочените чл. 3, ал. 1, т. 4 и т. 5 от Наредба № 1 на Община Харманли визират специфично място за осъществяване на нарушението, което в случая не е налице. С обжалваното НП, което възпроизвежда съдържанието на АУАН, жалбоподателят е санкциониран за това, че използвал озвучителна техника в гаража си и смущавал спокойствието на съседите си. Дори да се приеме, че използването на озвучителна техника съставлява извършване на дейност по смисъла на чл. 3, ал. 1, т. 3 от наредбата, то само по себе си не е забранено. От описаната фактическа обстановка не става ясно как и по какъв начин чрез извършването на тази дейност жалбоподателят е смутил спокойствието на съседите си. Липсата на посочване на всички обстоятелства, при които е извършено нарушението неминуемо рефлектира върху правото на нарушителя да научи за какво е санкциониран.

Предвид изложеното настоящият съдебен състав намира, че обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно и необосновано, поради което следва да бъде отменено.

При този изход на делото и съобразно чл. 63, ал. 3 от ЗАНН на жалбоподателя З.К.В. следва да се присъдят направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 300 лева.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 111 от 27.09.2019 г., издадено от ЗА Кмет на Община Харманли, с което на З.К.В., ЕГН: **********, с адрес: ***, на основание чл. 30, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 на Община Харманли му е наложено административно наказание - глоба в размер на 200 лв. за нарушение на чл. 3, ал. 1, т. 3 от Наредба № 1 на Община Харманли.

ОСЪЖДА Община Харманли, БУЛСТАТ: ., със седалище и адрес на управление: гр. Харманли, пл. „Възраждане“ № 1, да заплати на З.К.В., ЕГН: **********, с адрес: ***, направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 300 /триста/ лева.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Хасково на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава дванадесета от АПК в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: