Определение по дело №275/2018 на Районен съд - Генерал Тошево

Номер на акта: 223
Дата: 5 юли 2018 г.
Съдия: Динко Минчев
Дело: 20183220100275
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

    О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е                     

гр. Г.Т., 5.07.2018г.

Районен съд Г.Т.в открито  заседание

на   втори  юли две хиляди и осемнадесета  година  в   състав: 

                                      Районен съдия:  Динко Минчев

при секретаря  Марияна Димова    и  в присъствието  на

прокурора                                         като разгледа докладваното

 от районния съдия   гр.дело №00275   по описа за 2018год. и за да се произнесе взе предвид следното:        

  

    Съдебното производство е по чл.127,ал.ІІІ от СК във вр. с чл.323 от ГПК  по искане за определяне на привременни мерки.

 Посоченото гражданско дело е образувано по искова молба  от  С.Б.Р.  ЕГН ********** с настоящ адрес ***  лично и като родител и законен представител на малолетните деца Е.С.Б. ЕГН ********** и Е.С.Б. ЕГН ********** чрез пълномощник адв. Е. В.  срещу Г.Х.А. ЕГН ********** *** Т. с искане   да се постанови решение, с което местоживеенето на  двете деца  да бъде определено на адрес с. П., общ.Д., който е административния адрес на ищеца, да се предоставят на ищеца  родителските права по отношение на двете деца, да се определи обичайния режим на лични отношения между децата  и  ответницата, като ответницата  да бъде осъдена да заплаща месечна издръжка за всяко едно от двете деца в минималния   размер, считано от датата на постановяването на решението по делото  до  настъпването на законни причини за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска,

С исковата молба е предявено искане по чл.127,ал.3 от СК  за привременни мерки  с искане    до влизането на решението в законна сила местоживеенето на  двете деца  да бъде определено на адрес с. П., общ.Д., който е административния адрес на ищеца, да се предоставят на ищеца  родителските права по отношение на двете деца, да се определи обичайния режим на лични отношения между децата и ответницата,  като ответницата  да бъде осъдена да заплаща месечна издръжка за всяко едно от двете деца в минималния  в размер до влизане на решението в законна сила. 

В законоустановения едномесечен срок от получаването на съобщението е представен  отговор на исковата молба. В приложения отговор представителят на ответницата  намира исковете за допустими. Оспорва изцяло исковата претенция като неоснователна.Претендират се сторените по делото разноски.

Към отговора е предявен насрещен иск от ответницата, в качеството й на майка и законен представител на малолетните деца  срещу ищеца с искане да се постанови решение,   с което да се предоставят на ответницата  упражняването на родителските права по отношение на двете малолетни деца, да бъде определено  местоживеенето  на децата Е. и Е. на адрес ***, който е административния адрес на ответницата по първоначалния иск, да се определи обичайния режим на лични отношения между двете деца  и ищеца, ищецът по първоначалния иск  да бъде осъден да заплаща месечна издръжка за всяко едно от децата Е. и Е.  в размер на по  150, 00 лв.,считано от датата на фактическата раздяла между родителите от през месец април 2018г.  до  настъпването на законни причини за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска,

С отделна молба ответницата оспорва искането на ищеца по първоначалния иск за привременни мерки, като е предявила искане   за определяне на привременни мерки относно полагането на грижи за  двете деца до приключване на делото с влязло в сила решение, изразяващи се в  предоставяне  на ответницата  упражняването на родителските права по отношение на децата Е. и Е., да бъде определено  местоживеене на двете деца  на адрес с.Б., общ. Г.Т., ул. „Единадесета” №4,  който е административния адрес на ответницата по първоначалния иск, да се определи обичайния режим на лични отношения между децата  и ищеца до влизнаето на решението по делото в законна сила.

С оглед направените от двете страни искания по чл.127,ал.ІІІ от ГПК във   вр. с чл.323 от ГПК съдът съобразява следното : По делото не е спорно, че  страните са били във фактическо съжителство, като от съвместното съжителство имат родени две деца, Е.С.Б., роден на ***г. и Е.С.Б., родена на ***г. През месец април 2018г. ответницата напуснала заедно с децата  жилището в с.П., общ.Д.  и отишла да живее при родителите си в с. Б., общ. Г.Т..

По делото  са приложени социални доклади от ДСП „Отдел закрила на детето „гр. Д. и от ДСП „Отдел закрила на детето „гр. Г.Т.. Съгласно първия доклад жилището в с. П. представлява къща под наем. Състои се от две стаи кухня и сервизни помещения. С.Б. е информирал, че често пътува за ФР Г., където работел за период от два-три месеца в сферата на строителството без трудов договор, след което се връщал в България. Към момента на доклада децата Е. и  представител на  ОЗД при ДСП Д. не е провел среща с децата.

От приложения по делото  социален доклад от ОЗД при ДСП Г.Т., след извършено посещение в дома на майката в с. Б., се установява, че     към момента малолетните деца Е. и Е. се отглеждат в нормална и спокойна среда. Получават необходимите за възрастта си грижи. Задоволяват се ежедневните им нужди от  дом, храна, внимание, дрехи и адекватни медицински грижи. През изминалата 2017/18 учебна година децата са посещавали основно училище в с. С., общ. Г.Т.. Майката и децата живеят в жилище, собственост на родителите на майката, представляващо къща в добро техническо състояние. Състои се от две стаи, кухня сервизно и санитарно помещение. В дома живеят родителите на майката. За децата и майката е осигурена отделна стая. При проведена беседа с децата видимо проличал страх от възможността да се видят с баща си. Като причина са посочили, че са ставали свидетели на злоупотреба на бащата с наркотични вещества, на викове и скандали. С тъга разказали  за честия недостиг на храна в дома на бащата и най-вече за отсъствията си от училище. 

По делото е приложен нотариален акт за собственост върху имот, придобит по давност, съгласно който родителите на Г.А. са собственици на посоченото жилище.

 По делото са разпитани две групи свидетели В показанията си  първата група    свидетели М., леля на ищеца по първоначалния иск, Т., майка на ищеца и М.,  без родствена връзка, заявяват, че майката на ищеца работи в чужбина като седмично изпращала около 50- 100 евро за издръжката на семейството на сина си. Ищецът   често пътувал за Г., където в продължение  на два, три месеца работил в строителството.  Свидетелите твърдят, че Г.А. имала припадъци, не била добре със здравето, правила е опити за самоубийство.

В показанията си втората група свидетели А., майка на ответницата по първоначалния иск, С., кметски наместник на с.Б., и А. заявяват, че ищецът често пътувал за Г., употребявал наркотични вещества,  семейството живеело на квартира в с. П.. Ответницата припаднала, след като ищецът й бил нанесъл  удари. Семейството на ответницата често подпомагало семейството на дъщеря им, като били носени хранителни продукти в с. П.. Майката непрекъснато е полагала грижи по отглеждането на малолетните деца.            

Предвид тези доказателства  относно исканията на двете страни за определяне на привременни мерки съдът приема следното: Според социалното проучване  и показанията на свидетелите  от месец април  2018г. до настоящия момент децата  живеят в дома на майката, която  се грижи за тях  с помощта на своите родители.  За малолетните   деца са осигурени дом, който е собственост на родителите на майката, подходящи дрехи и обувки, съобразени с възрастта на децата според  сезона и техния  пол,  храна, здравни грижи, редовни посещения в Основно училище в с. С.. До момента майката  проявява в достатъчна степен  адекватни грижи за децата. Налице е помощта на трети лица-родителите на майката , докато при бащата  такава помощ липсва. Той често отсъства от страната.   От друга страна  жилището в с. П. се ползва  под наем.  Тази мобилност  и несигурност  в местоживеенето на бащата  не е в интерес за местоживеенето на децата. В социалния доклад, съставен от ОЗД Г.Т.,  се съдържат данни за антисоциалното поведение на бащата. Докладът е съставен след посещение в дома на майката в с. Б. и проведена анкета с децата от социален работник, при която проличал страха  в децата от възможността за среща с бащата. Посочените данни в доклада потвърждават показанията на втората група свидетели, поради което съдът кредитира тези показания.   

Към настоящия момент условията за живот на децата, които е създала майката, грижите които полага,  са в необходимия обем  и съответстват изцяло на потребностите на децата. Поради това родителските права върху децата  следва да се упражняват от майката, като местоживеенето на децата  бъде определено на административния адрес на майката  до приключване на съдебното производство по делото с влязло в сила решение.

Личните отношения между бащата и  децата Е. и Е.,  до приключване на съдебното производство по делото с влязло в сила решение, следва да бъдат уредени в обичайния режим.

Доколкото в исканията за определяне на  привременните мерки не се съдържат заявления за издръжка за децата,   съдът дължи служебно  произнасяне  с оглед защитата интересите на децата. Поради това и на осн. разпоредбата на чл.142,ал.ІІ от СК  бащата  следва да заплаща  месечна издръжка за всяко едно от  децата Е. и Е. малко над минималния размер, а именно  сумата от по  150, 00 лв. за всяко дете,считано от датата на Определението за определяне на привременни мерки до  приключване на съдебното производство по делото с влязло в сила решение, а останалите средства по издръжката следва да се осигуряват от майката.

 Предвид тези обстоятелства и на осн. чл.123,ал.ІІІ от СК във вр. с чл.323 от ГПК съдът:

       

                                         О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

Постановява следните привременни мерки,   считано от датата на  постановяването на Определението за определяне на привременни мерки до  приключване на съдебното производство по делото с влязло в сила решение:

 

     Предоставя  на майката Г.Х.А. ЕГН ********** *** Т. упражняването на родителските права по отношение на децата Е.С.Б. ЕГН ********** и Е.С.Б. ЕГН **********  до приключване на съдебното производство по делото с влязло в сила решение.

 

Определя   местоживеене на децата Е.С.Б. ЕГН ********** и Е.С.Б. ЕГН ********** на   адрес ***, който е административния адрес на майката Г.Х.А.  до приключване на съдебното производство по делото с влязло в сила решение.

 

Определя следния режим на лични отношения между бащата  С.Б.Р.  ЕГН ********** и децата Е. и Е.  до влизането на решението по делото в законна сила като следва : всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10, 00 часа на съботния ден до 17, 00 часа на неделния ден, както и 20 дни през лятната ваканция на децата, когато майката не е в годишен отпуск, децата  се предоставят за упражняване на родителски контакти на  С.Б.Р..

 

Осъжда   С.Б.Р.  ЕГН **********  да заплаща на  децата Е. и Е., чрез тяхната майка и  представител Г.Х.А. ЕГН **********, месечна издръжка в размер на по  150, 00 лв., за всяко едно от двете деца,  считано от датата на Определението за определяне на привременни мерки до  приключване на съдебното производство по делото с влязло в сила решение .

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

Районен съдия :