Решение по дело №531/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 239
Дата: 30 април 2019 г. (в сила от 4 юни 2019 г.)
Съдия: Златко Димитров Мазников
Дело: 20195530200531
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер:                                     30.04.2019 година                      град Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорският районен съд                                     Шести наказателен състав

На двадесет и пети април                                           Година: 2019

В публичното заседание в следния състав:

 

                                                                                Председател: Златко Мазников

                                                                 Съдебни заседатели:

 

Секретар: Светла Иванова

Прокурор:

 

Разгледа докладваното от съдията Златко Мазников

а.н.дело № 531 по описа за 2019 година

 

          и за да се произнесе, съобрази:

          Обжалван е ЕФ (електронен фиш), серия К, № 1340029, на ОД на МВР гр.Стара Загора.

          Жалбоподателката М.Д.С. твърди, че ЕФ е незаконосъобразен, и моли същият да бъде отменен.

          Въззиваемата страна ОД на МВР гр.Стара Загора, редовно призована, не изпраща представител в съдебно заседание.

          Съдът, като прецени събраните доказателства, намери за установено следното:

          С обжалвания ЕФ жалбоподателката е санкционирана на основание чл.189, ал.4 от ЗДвП – Закон за движението по пътищата („При нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение.…”) във връзка с чл.182, ал.2, т.4 от ЗДвП („Водач, който превиши разрешената скорост извън населено място, се наказва, както следва: за превишаване от 31 до 40 km/h - с глоба 300 лв.”) за нарушение на чл.21, ал.2 от ЗДвП („Когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал. 1, това се сигнализира с пътен знак“), изразяващо се в това, че на 28.08.2016 г. в 06:42 часа по път I-5, км.239+300, община Стара Загора, управлявала в посока юг-север собствения си лек автомобил „Хонда Сивик“, рег.№ ..., със скорост 92 km/h (отчетен толеранс от 3 km/h) при ограничение на скоростта от 60 km/h, въведено с пътен знак В26, разположен южно на 150 метра, като нарушението (превишаването на скоростта с 32 km/h) е било установено и заснето с Си-трафик радарна система ЕRS-400, автоматизирано техническо средство № 003059047В85.

          В случая, след получаване на ЕФ – на 22.12.2018 год. според справката на л.9 от делото, в изпълнение на процедурата по чл.189, ал.5, изречение второ от ЗДвП („Електронният фиш по ал.4 се връчва на лицето по чл.188, ал. 1 или 2 с препоръчано писмо с обратна разписка или чрез длъжностните лица на определените от министъра на вътрешните работи служби за контрол, при осъществяване на функциите и правомощията им. В 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал.4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира“) на 31.12.2018 год. е подала писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението – Румен Станчев Станчев с ЕГН ********** (л.11 от делото), ведно (според отразеното в декларцията) с копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство, но е била уведомена (л.3 от делото), че издаденият й ЕФ остава в сила, тъй като посоченото от нея лице е починало (на 24.07.2017 год. според справката на л.13 от делото) и не може да се докаже по безспорен начин авторството на извършеното нарушение. 

          При тези данни съдът намира, че след като жалбоподателката е изпълнила задължението си по чл.189, ал.5, изречение второ от ЗДвП, издаденият й ЕФ е следвало да бъде анулиран, независимо, че посоченото от нея лице като извършител на нарушението е починало и не би могло да бъде санкционирано. Вярно е, че поради смъртта му извършването на нарушението от него не би могло да бъде доказано, но това обстоятелство не би могло да бъде вменено във вина на жалбоподателката. Нещо повече: въпросното лице е починало близо една година след извършване на нарушението и повече от година преди връчване на ЕФ, т.е. поради значителното забавяне при връчване на ЕФ въззиваемата страна сама се е поставила в положение, щото посоченият от жалбоподателката факт да не би могъл да бъде доказан. Ето защо, след като забавянето на връчването на ЕФ е по вина на въззиваемата страна или поне липсват данни в обратна насока, то тя на би могла да черпи права собственото си поведение, прехвърляйки тежестта на доказване на жалбоподателката, макар и за твърдени от последната факти, която също е лишена от възможността да ги докаже, но поради от несвоевременното връчване на ЕФ, което обаче е задължение на въззиваемата страна.         

По тези съображения съдът намира, че обжалваният ЕФ се явява незаконосъобразен и следва да бъде отменен.  

          Водим от горните мотиви, съдът  

         

                                                          Р  Е  Ш  И :

 

          ОТМЕНЯВА електронен фиш, серия К, № 1340029, на ОД на МВР гр.Стара Загора.

 

          Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, пред Административен съд Стара Загора.

 

                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: