Решение по дело №1092/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 2267
Дата: 10 юни 2020 г. (в сила от 29 септември 2020 г.)
Съдия: Таня Кунева
Дело: 20193110101092
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 25 януари 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ ………………../…………………..2020 г.

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - ВАРНА, Гражданско отделение, 50 с-в, в открито заседание, проведено на петнадесети май две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: ТАНЯ КУНЕВА

при секретаря Мариана Маркова,

като разгледа докладваното от съдията

гр. д. № 1092 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по постъпила молба от Д.В.Б. с правно основание чл. 51 ЗН с искане за предоставяне на срок на законния наследник на * В.Б., починал на 01.10.2017 г., а именно Д.О.Б., да заяви лично дали приема наследството на наследодателя си или се отказва от него.

Молителят твърди, че ответницата е негова снаха и съпруга на починалия му брат. Сочи, че по силата на нотариален акт за дарение № 191, т .9, дело № */27.09.1969 г. двамата с брат му придобили от дядо им собствеността върху лозе с площ от 1500 кв.м., находящо се в землището на гр. *р“ при съседи: *, нива на * и път, който имот бил отчужден по реда на ЗПИНМ. Към настоящият момент имотът представлявал ПИ с идентификатор 10135.2175.463 по кадастралната карта на гр. Варна, одобрена със заповед № * от 14.10.2008г. на Изпълнителния директор на АГКК в к.к. „*“ с площ от 566 кв.м. с трайно предназначение - урбанизирана територия, с начин на трайно ползване - за Друг обществен обект - комплекс, при съседи *, идентичен с част от имот с пл. № * по плана на к.к. „*“ с площ от 550 кв.м. в местност „Обруклук“ в землището на гр. Варна. Твърди, че посоченият недвижим имот им бил възстановен по реда на чл. 4 от ЗВСНОИ с Решение № * от 28.09.1992 г. на Кмета на Община * и Протокол № */03.02.1995г. за въвод във владение на имоти в Община *. Посочва, че по повод оспорване на собствеността върху посочения недвижим имот молителят и брат му са водили гр.д. № */2012 по описа на ВРС, 26 с-в, като с влязло в сила на 05.10.2016 г. решение отрицателният им установителен иск бил уважен. Поддържа, че към настоящия момент съсобственици на описания имот са двамата с ответницата и племеника му * - син на брат му, при квоти в съсобствеността както следва: 1 /2 ид.ч. - за него и по 1/4 ид.ч. за ответницата и племеника му. Навежда довод, че няколко месеца след сключването на брака си с брат му ответницата го напуснала, като напуснала и семейното им жилище, и от тогова няма никаква връзка с нея, а към днешна дата няма сведение за нейното местожителство. Според молителя тя не знае за смъртта на брат му и предвид евентуалната съсобственост, която би възникнала между него и нея относно описания имот, за него като съсобственик с наследниците на брат му се поражадал правният интерес да поиска от съда на основание чл. 51 ЗН да бъде призована ответницата да се яви с съдебно заседание и да заяви дали приема или се отказва от наследството на съпруга си.

В открито съдебно заседание молителят чрез процесуален представител поддържа молбата.

Ответницата по молбата Д.О.Б., редовно уведомена за датата на съдебното заседание, не се явява и не изразява становище по молбата.

            Съдът, след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, и по вътрешно убеждение, прие за установено от фактическа страна и правна страна следното:

Наследството, останало след смъртта на наследодателя, се приема съобразно указания в чл. 49 от ЗН ред - изрично с писмено заявление до районния съд в района, на който е открито наследството, което се вписва в особена за това книга, както и мълчаливо, чрез извършване на действие, което несъмнено предполага намерението на наследника да приеме наследството.

В разпоредбата на чл. 51 от ЗН е уредена хипотеза, при която по искане на всеки заинтересуван районният съдия, след като призове лицето, което има право да наследява му определя срок, за да заяви приема ли наследството или се отказва от него. Ако в дадения му срок наследникът не отговори, той губи правото да приеме наследството. Изявлението на наследника се вписва в книгата, предвидена в чл. 49, ал. 1 ЗН.

От представените по делото писмени документи се установява, че с нотариален акт за дарение № * г. Д.В.Б. и * В.Б. придобили собствеността върху лозе с площ от 1500 кв.м., находящо се в землището на гр. * при съседи: *, нива на * и път, който имот бил отчужден по реда на ЗПИНМ.

Видно от представените доказателства имотът представлява ПИ с идентификатор * по кадастралната карта на гр. *, одобрена със заповед № РД-18-92 от 14.10.2008г. на Изпълнителния директор на АГКК в к.к. „*“ с площ от 566 кв.м. с трайно предназначение - урбанизирана територия, с начин на трайно ползване - за друг обществен обект - комплекс, при съседи *, идентичен с част от имот с пл. № * по плана на к.к. „*“ с площ от 550 кв.м. в местност „*“ в землището на гр. *, възстановен по реда на чл. 4 от ЗВСНОИ с Решение № * от 28.09.1992 г. на Кмета на Община * и Протокол № */03.02.1995г. за въвод във владение на имоти в Община *.

С влязло в сила решение по гр.д. № */2012 по описа на ВРС, 26 с-в, на 05.10.2016 г. решение отрицателният установителен иск, предявен от Д.В.Б. и * В.Б. по отношение на описания по-горе имот е уважен.

Съгласно удостоверение за наследници, издадено от Община *,  * В.Б. е починал на 01.10.2017г. и е оставил като свои наследници по закон – Д.О.Б. (съпруга) и * Б.  (син).

При така установените факти, налага се извод, че молителят Д.В.Б. е заинтересовано лице по смисъла на  чл. 51, ал.1 ЗН и има право да иска от районния съд, след като призове лицата, които имат право да наследяват да им определи срок, за да заявят приемат ли наследството.

Безспорно е, че * В.Б. е починал на 01.10.2017г. и наследството му е открито. Призованата към наследяване е съпруга на починалия. Понастоящем отправеното от молителя до съда искане касае законен наследник на починалия и именно тя е адресат на искането за определяне срок, в който да заяви приема ли наследството или се отказва от него.

С определението по насрочване на производството по делото, на ответницата по молбата е бил предоставен срок до датата на съдебното заседание да заяви приема или се отказва от наследството. Предупредена е и за последиците от бездействието си, а именно че то влече загубване на правото за последващо приемане на наследството на наследодателя ѝ. Ответницата по молбата не се явявява в съдебно заседание, нито ангажира писмено становище по нея. С изтичането на предоставения срок се погасява правото да приеме наследството.

Горното налага, постановяване вписване в особената книга при РС- Варна, че на основание чл. 51, ал. 2 ЗН призованата към наследяване наследница е загубила правото да приеме наследството останало след смъртта на * В.Б., починал на 01.10.2017г     

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ДА СЕ ВПИШЕ в особената книга за приемане на наследство при Районен съд– Варна, че на основание чл. 51, ал.2 ЗН наследникът Д.О.Б., род. на *** г., с адрес ***, *, е ЗАГУБИЛ ПРАВОТО ДА ПРИЕМЕ наследството на Велин В.Б., починал на 01.10.2017г., за което е съставен Акт за смърт № */01.10.2017г. от община *.

            РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Варненския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

Препис от решението да се изпрати на страните, на основание чл. 7, ал. 2 от ГПК, като на наследника Д.О.Б. да се изпрати чрез писмо с обратна разписка на адрес с. *, Република *.

                                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: