Присъда по дело №353/2019 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 25
Дата: 24 октомври 2019 г. (в сила от 9 ноември 2019 г.)
Съдия: Петя Николова Гатева
Дело: 20194340200353
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 19 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                

     

 

           

П Р И С Ъ Д А

 

№ 25

 

гр. Троян, 24.10.2019 година

 

                                           В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ТРОЯНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ТРЕТИ СЪДЕБЕН СЪСТАВ в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти октомври, две хиляди и деветнадесета година в следния състав: 

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЯ ГАТЕВА

 

            Съдебни заседатели: 1. Д.Л.

                                                                              2. И.Р.  

                                                                                                                                                                               

съдебен секретар  Ваня Маринова

прокурор Владимир Зъзрев 

разгледа докладваното от съдия  - ГАТЕВА

НОХд. № 353 по описа за 2019 година на Троянски районен съд и въз основа на доказателствата по делото и Закона

 

                                        П  Р  И  С  Ъ  Д  И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия К.Д.К. - роден на *** г. в гр. Варна, с постоянен адрес ***, *****,  ***********, български гражданин, /************ образование, ***********, безработен, осъждан, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 30.09.2017 г. около 13.00 часа, в гр. Троян, Ловешка област, **********, в съучастие при извършване на умишлено престъпление с неустановено по делото лице, представило се като „П.П. - служител на Криминална полиция - Троян", действало като извършител, а К. като помагач на неустановеното по делото лице, умишлено улеснил извършването на престъпление от неустановеното по делото лице, което с цел набавяне за себе си или за другиго на имотна облага, чрез телефонно обаждане на стационарен телефон с № ***************** възбудил и поддържал заблуждение у Й.М.А., живуща на горепосочения адрес, че следва да окаже съдействие на полицейските органи в гр. Троян по залавянето на телефонни измамници, като постави в найлонова торбичка налични парични средства /в конкретния случай 3500.00 лева/ пред входната врата на дома си, като взел поставената в найлонови пликове сума от 3500.00 лева, оставена от А. пред входната врата на дома й и с това и причинил имуществени вреди в размер на 3500.00 /три хиляди и петстотин/ лева, поради което и на основание чл. 209 ал. 1 пр. 1 и пр.2, във вр. чл. 20 ал. 4 от НК, във вр. чл. 373 ал. 2 от НПК, чл.  58 А ал. 1 от НК му НАЛАГА наказание в размер на 3 /ТРИ/ ГОДИНИ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, което редуцира с 1/3 и го ОСЪЖДА да изтърпи наказание 2 /ДВЕ/ ГОДИНИ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, РЕАЛНО, при ПЪРВОНАЧАЛЕН ОБЩ РЕЖИМ, съгласно чл. 57 ал. 3 във вр. ал. 1 т. 2 и чл. 58 ал. 1 т. 3 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража.

ОСЪЖДА подсъдимия К.Д.К., с постоянен адрес ***, *************** ЕГН ********** да ЗАПЛАТИ на гражданския ищец Й.М.А., ЕГН **********,***, сумата 3500.00 /ТРИ ХИЛЯДИ И ПЕТСТОТИН/ ЛЕВА, представляваща причинени имуществени вреди в  резултат от  престъплението, ведно със законната лихва, считано от 30.09.2017 г. до окончателното изплащане на сумата, както и сумата 300.00 /ТРИСТА/ ЛЕВА – разноски по делото. 

           ОСЪЖДА подсъдимия К.Д.К., с постоянен адрес ***, *****************, ЕГН **********  да ЗАПЛАТИ в ПОЛЗА на Държавата, по бюджета на съдебната власт, по сметка на Районен  съд гр. Троян сумата от 140.00 /СТО И ЧЕТИРИДЕСЕТ/ ЛЕВА, представляваща Държавна такса върху размера на уважения граждански иск. 

 

 

           ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и/или протестиране пред Ловешки окръжен съд в петнадесетдневен срок от днес.

          СЪДЪТ ОБЯВЯВА 30-дневен срок от днес за изготвяне на мотивите по чл. 308 от НПК.                

                            

 

                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                                                                                1:

                                                           Съдебни заседатели:

                                                                                                 2:                                                                                                                                                                                        

                                                                                              МОТИВИ  КЪМ  ПРИСЪДА №  25/24.10.2019г.

                                                 по НОХД № 353/2019г.  на ТРС

 

 

            Подсъдимият К.Д.К. е предаден на съд за престъпление по чл. 209 ал. 1 пр. 1 и пр.2  във вр. чл. 20 ал. 4 от НК за това,  че на 30.09.2017 г. около 13.00 часа, в гр. Троян, Ловешка област, ул*********** в съучастие при извършване на умишлено престъпление с неустановено по делото лице, представило се като „П.П. - служител на Криминална полиция - Троян", действало като извършител, а К. като помагач на неустановеното по делото лице, умишлено улеснил извършването на престъпление от неустановеното по делото лице, което с цел набавяне за себе си или за другиго на имотна облага, чрез телефонно обаждане на стационарен телефон с № 0670/52180 възбудил и поддържал заблуждение у Й.М.А., живуща на горепосочения адрес, че следва да окаже съдействие на полицейските органи в гр. Троян по залавянето на телефонни измамници, като постави в найлонова торбичка налични парични средства /в конкретния случай 3500.00 лева/ пред входната врата на дома си, като взел поставената в найлонови пликове сума от 3500.00 лева, оставена от А. пред входната врата на дома й и с това и причинил имуществени вреди в размер на 3500.00 /три хиляди и петстотин/ лева.По повод на престъплението е образувано досъдебно производство, по което са разпитани свидетели, събрани са сведения за съдебното минало, семейното положение и други характеристични данни за подсъдимия.

            Подсъдимият К.Д.К. се явява лично в съдебно заседание и със  служебния си защитник от ДП   адв.М.Д. ***. По искане на адв.Д. и тъй като са били налице основания за разглеждане на делото по реда на глава 27 от НПК, при хипотезата на чл.371 т.2 от НПК, съдът е допуснал предварително изслушване и е разяснил на подсъдимия правата му по чл.371 от НПК, като го е уведомил, че направеното от него признание на фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и съгласието му да не се събират доказателства за тези факти, ще се ползват при постановяване на присъдата. В присъствието на защитника си подсъдимият К. е дал съгласието си при постановяване на присъдата съдът да ползва направените от него самопризнания по чл.371 т.2  от НПК и се е съгласил да не се събират доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.Лично и чрез защитника си адв.Д. подсъдимият  К.  моли съда да постанови  наказание лишаване от свобода към минимума, посочен в закона, което да бъде редуцирано с 1/3.Изложени са подробни съображения в пледоарията на адв.Д. по същество.

            Пострадалата от престъплението Й.М.А., за което е повдигнато обвинение срещу К. по чл. 209 ал. 1 пр. 1 и пр.2  във вр. чл. 20 ал. 4 от НК, чрез повереника си адв.Цветанов от ЛАК, е предявила граждански иск за сумата 3 500.00лева имуществени вреди от престъплението и е поискала от съда да бъде конституирана като граждански ищец в процеса. Като своевременно предявен, съдът е приел за съвместно разглеждане в наказателното производство предявения от А. против подсъдимия К. граждански иск за сумата   3500.00лева имуществени вреди и е конституирал  А.  като граждански ищец в процеса на основание чл.84 и сл. от НПК.В съдебно заседание, р. пр., същата не се явява лично и  не се представлява.

            В с.з. представителят на прокуратурата  поддържа обвинението така, както е повдигнато с обвинителния акт. Счита, че престъплението и авторството му е доказано от обективна и субективна страна.Моли съда да признае подсъдимия за виновен и да му наложи наказание, като приложи разпоредбите на чл.373 ал.2 във вр.чл.371 т.2 от НПК във вр.чл.58а от НК, лишаване от свобода за срок от 3/три/години, което да се редуцира с една трета на основание чл.58а А от НК, като наказанието да бъде изтърпяно реално, при първоначален  общ режим. Подробните си съображения прокурорът е изложил в пледоарията си по същество.

            От фактическа страна съдът приема за установено следното:

На 30.09.2017г. пострадалата  А. получила входящо обаждане  на стационарния си телефон с номер 0670/52180 от неизвестно лице от мъжки пол, което се представило  като служител на Криминална полиция гр.Троян с имена  П.П..Същият обяснил на А., че  се провежда акция по залавяне на измамници и била помолена за съдействие, като предаде на определено лице  сума пари, с които разполага в дома си.Веднага след този телефонен разговор, А. получила друго обаждане  по телефона от лице, за което помислила, че е от измамниците.Той  и обяснил, че  следва да предаде всичките налични пари в дома си  и я заплашил, че семейство от гр.Троян, което отказало да предаде парите си, е било пребито.  Свидетелката А. получила и трето телефонно обаждане – отново от лицето, представило се първоначално като П.П., който и дал указания да не затваря телефона  докато не предаде процесната сума. Обяснил й, че къщата й се наблюдава от него и негови колеги.Казал и да приготви колкото пари има и да ги остави пред входната врата на къщата си и  да се прибере. Свидетелката А. не се усъмнила в думите му и без да съзнава, че той иска да я заблуди с цел да си набави пари по незаконен начин, изпълнила указанията му, като за целта  събрала сумата от 3 500лева, поставила ги в плик и ги оставила пред входната врата на къщата, в която живее, като затворила вратата. След известно време А. се досетила, че най- вероятно е измамена и се върнала на мястото, където е оставила парите, но тях вече ги нямало. Веднага подала сигнал до РУ  Троян при ОДМВР Ловеч и обяснила какво се е случило.

В хода на разследването е установено, че телефонните обаждания до домашния телефон на свидетелката А. са осъществени от СИМ карта, регистрирана на името на лицето Ю.А.К.от гр.Русе.Тъй като местонахождението на същият не било установено, той е обявен за Общодържавно издирване  с телеграма №2685/25.01.2018г. , като досъдебното производство било спряно на основание чл.244 ал.1 т.3 и чл.215 ал.1 от НПК.

През октомври 2018г.  мл. разузнавач при РУ Троян към ОДМВР  П.Б.получил информация от Районна прокуратура гр.Сливен за установени данни, от които можело да се направи обосновано предположение за участие на подсъдимия К. в извършване на престъплението, поради което е възобновено досъдебното производство на основание чл.245 ал.2 пр.2 и ал.3 от НПК.

При разпит като обвиняем по  досъдебно производство по №1181/2017г. по описа на РУ Сливен К. обяснил, че негов познат на име Д.се свързал с него  и му предложил да пренася документи  срещу сумата от 50.00лева на ден. Подсъдимият се съгласил. Впоследствие разбрал, че пренася не документи, а парични суми и когато споделил това с Д., бил заплашен от него „да внимава”, защото има три деца.Двамата поддържали връзка по телефона, като подсъдимият изпълнявал инструкциите, които получавал от Д..  През месец септември 2017г. К.  посетил различни адреси в гр.Сливен, гр.Попово,  гр.Троян и гр.Нова Загора, като непрекъснато бил във връзка с Д.по телефона, взимал различни суми от различни хора и винаги предварително  бил инструктиран какво да прави от  своя познат Д.. Излага през разследващите, че бил стресиран и заплашван от последния, който непрекъснато го контролирал  да не се „издъни”, като  отправял заплахи за живота и здравето на трите му деца. К.  е обяснил също, че през месец септември  2017г. е посетил град Троян и е взел парична сума, оставена пред къща, находяща се зад сградата на Община Троян.Касае се за сумата от 3 500.00лева, оставена от пострадалата А. пред дома и на 30.09.2017г.

            По описания начин подсъдимият К., както от обективна, така и от субективна страна е осъществил състава на чл. 209 ал. 1 пр. 1 и пр. 2 във вр. чл. 20 ал. 4 от НК, като на 30.09.2017 г. около 13.00 часа, в гр. Троян, Ловешка област, *****, в съучастие при извършване на умишлено престъпление с неустановено по делото лице, представило се като „П.П. - служител на Криминална полиция - Троян", действало като извършител, а К. като помагач на неустановеното по делото лице, умишлено улеснил извършването на престъпление от неустановеното по делото лице, което с цел набавяне за себе си или за другиго на имотна облага, чрез телефонно обаждане на стационарен телефон с № 0670/52180 възбудил и поддържал заблуждение у Й.М.А., живуща на горепосочения адрес, че следва да окаже съдействие на полицейските органи в гр. Троян по залавянето на телефонни измамници, като постави в найлонова торбичка налични парични средства /в конкретния случай 3500.00 лева/ пред входната врата на дома си, като взел поставената в найлонови пликове сума от 3500.00 лева, оставена от А. пред входната врата на дома й и с това и причинил имуществени вреди в размер на 3500.00 /три хиляди и петстотин/ лева.

Изпълнителното деяние на престъплението е осъществено  чрез действие, като подсъдимият   е бил помагач на неустановено по делото лице, което е възбудило заблуждение  у пострадалата  А. за посочените по-горе обстоятелства.Възбуждането на заблуждение е такова въздействие  върху съзнанието на  измамения, което формира в съзнанието му неправилна представа относно определени факти от действителността, при което заблуденият  осъществява акт на имуществено разпореждане. В конкретния случай мъжът, който е давал указания на А., е възбудил  заблуждение у последната, че ще бъде обект на измама, че е служител в полицията  и че предстои да заловят измамници.Измамата е резултатно увреждащо престъпление, тъй като  законът изисква  вследствие акта на имуществено разпореждане  да е настъпила имотна вреда.За  пострадалата А. в случая е настъпила  имотна вреда.Освен това в случая е налице причинна връзка между деянието и престъпния резултат, а именно имотната вреда е настъпила като пряко следствие от имущественото разпореждане  от измамената, като причина да извърши разпорежданията е възбуденото у нея заблуждение от  деецът.

            От субективна страна подсъдимият К. е действал виновно, при пряк умисъл - той е съзнавал  общественоопасния характер на деянието, предвиждал е  настъпването на общественоопасните му последици-причиняването на имотна вреда на  пострадалата А.  и е искал настъпването им.От субективна страна подсъдимият е действал и с користна цел - искал е да набави за себе си  и за другиго – неустановено по делото лице имотна облага, като съзнавал неизбежността на имотната вреда, която  е настъпила за   пострадалата. К.  е знаел, че съдейства на лице, занимаващо се с телефонни измами и продължил да му помага, като посещавал различни адреси и вземал пари от хора, които били жертва на измама, като е оставял определена  сума и за себе си.

            Съдът  счита, че автор на изпълнителното деяние на посоченото по-горе престъпление е подсъдимият К.Д.К. и това се установява по несъмнен начин   от неговите самопризнания, които съдът изцяло кредитира, тъй като същите не са изолирани – подкрепят се от събраните на досъдебното производство писмени доказателства,  писмени доказателствени средства и  от показанията на свидетелката  Й.М.А..

            Предвид разпоредбата на чл.373 ал.3 от НПК съдът приема за установени обстоятелствата, изложени в  обвинителния акт.

Причини за извършване на престъплението – стремежът на подсъдимия да се облагодетелства лично и да облагодетелства другиго/неустановено лице/ с чужди пари по неправомерен начин и несъобразяването му с установения в страната правен ред.

При определяне на вида и размера на наказанието съдът съобрази степента на вината, обществената опасност на деянието, личността на подсъдимия и императивната разпоредба на чл.373 ал.2 от НПК  във вр.чл.58а   от НК, съгласно която при провеждане на съкратено съдебно следствие  при хипотезата на чл.371 т.2 от НПК – при самопризнания от страна на подсъдимия, следва да се приложи чл.58а от НК. Като отегчаващи  вината обстоятелства съдът преценява  високата степен на обществена опасност  на инкриминираното деяние с оглед зачестилите измами по телефона. От друга страна съдът отчита факта, че  подсъдимият е  съдействал на органите на досъдебното производство и на съда за разкриване на обективната истина  и признава вината си.Според неговите твърдения, са му отправяни заплахи за живота и здравето на трите му деца

При това положение  и с оглед разпоредбата на чл.373 ал.2 от НПК  във вр.чл.58а от НК съдът счита, че на  подсъдимия К. следва да се наложи наказание за извършеното от него престъпление  по чл. 209 ал. 1 пр.1 и 2 във вр. чл. 20 ал. 4 от НК  3/три/години лишаване от свобода, което да бъде намалено с една трета  и същият ще следва да изтърпи наказание  2/две/ години лишаване от свобода, което да изтърпи реално, при първоначален общ режим, съгласно чл. 57 ал. 3 във вр. ал. 1 т. 2 и чл. 58 ал. 1 т. 3 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража.

            В резултат на извършеното престъпление по чл. 209 ал. 1 пр. 1 и пр.2 във вр. чл. 20 ал. 4 от НК от подсъдимият К.Д.К.,  Й.М.А. е претърпяла имуществени  вреди в размер на  3 500.00лева, за колкото следва да се уважи гражданския иск с  правно основание чл.45 от ЗЗД заедно със законната лихва, считано от  30.09.2017г. до окончателното изплащане на сумата. За да вземе това решение, съдът приема, че подсъдимият К. е осъществил фактическия състав на непозволеното увреждане, което с виновното си и противоправно поведение е причинил на А., изразяващо се  в лишаване от имуществени блага, като между виновното и противоправно поведение на  К. и настъпилия вредоносен резултат има пряка причинна връзка.Ще следва също подсъдимият К. да заплати на  пострадалата А. и сумата 300.00лева разноски по делото.

 При това положение ще следва подсъдимият К.Д.К. да заплати в полза на Държавата, по сметка на Районен съд Троян, сумата 140.00 лева – държавна такса  върху размера на уважения граждански иск.

             Водим от изложеното съдът постанови присъдата си.

 

                                                                        Районен съдия:

 

                                                   

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ  КЪМ  ПРИСЪДА №  25/24.10.2019г.

                                                по НОХД № 353/2019г.  на ТРС

 

 

            Подсъдимият К.Д.К. е предаден на съд за престъпление по чл. 209 ал. 1 пр. 1 и пр.2  във вр. чл. 20 ал. 4 от НК за това,  че на 30.09.2017 г. около 13.00 часа, в гр. Троян, Ловешка област, ул. „Христо Ботев" № 212, в съучастие при извършване на умишлено престъпление с неустановено по делото лице, представило се като „П.П. - служител на Криминална полиция - Троян", действало като извършител, а К. като помагач на неустановеното по делото лице, умишлено улеснил извършването на престъпление от неустановеното по делото лице, което с цел набавяне за себе си или за другиго на имотна облага, чрез телефонно обаждане на стационарен телефон с № 0670/52180 възбудил и поддържал заблуждение у Й.М.А., живуща на горепосочения адрес, че следва да окаже съдействие на полицейските органи в гр. Троян по залавянето на телефонни измамници, като постави в найлонова торбичка налични парични средства /в конкретния случай 3500.00 лева/ пред входната врата на дома си, като взел поставената в найлонови пликове сума от 3500.00 лева, оставена от А. пред входната врата на дома й и с това и причинил имуществени вреди в размер на 3500.00 /три хиляди и петстотин/ лева.По повод на престъплението е образувано досъдебно производство, по което са разпитани свидетели, събрани са сведения за съдебното минало, семейното положение и други характеристични данни за подсъдимия.

            Подсъдимият К.Д.К. се явява лично в съдебно заседание и със  служебния си защитник от ДП   адв.М.Д. ***. По искане на адв.Д. и тъй като са били налице основания за разглеждане на делото по реда на глава 27 от НПК, при хипотезата на чл.371 т.2 от НПК, съдът е допуснал предварително изслушване и е разяснил на подсъдимия правата му по чл.371 от НПК, като го е уведомил, че направеното от него признание на фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и съгласието му да не се събират доказателства за тези факти, ще се ползват при постановяване на присъдата. В присъствието на защитника си подсъдимият К. е дал съгласието си при постановяване на присъдата съдът да ползва направените от него самопризнания по чл.371 т.2  от НПК и се е съгласил да не се събират доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.Лично и чрез защитника си адв.Д. подсъдимият  К.  моли съда да постанови  наказание лишаване от свобода към минимума, посочен в закона, което да бъде редуцирано с 1/3.Изложени са подробни съображения в пледоарията на адв.Д. по същество.

            Пострадалата от престъплението Й.М.А., за което е повдигнато обвинение срещу К. по чл. 209 ал. 1 пр. 1 и пр.2  във вр. чл. 20 ал. 4 от НК, чрез повереника си адв.Цветанов от ЛАК, е предявила граждански иск за сумата 3 500.00лева имуществени вреди от престъплението и е поискала от съда да бъде конституирана като граждански ищец в процеса. Като своевременно предявен, съдът е приел за съвместно разглеждане в наказателното производство предявения от А. против подсъдимия К. граждански иск за сумата   3500.00лева имуществени вреди и е конституирал  А.  като граждански ищец в процеса на основание чл.84 и сл. от НПК.В съдебно заседание, р. пр., същата не се явява лично и  не се представлява.

            В с.з. представителят на прокуратурата  поддържа обвинението така, както е повдигнато с обвинителния акт. Счита, че престъплението и авторството му е доказано от обективна и субективна страна.Моли съда да признае подсъдимия за виновен и да му наложи наказание, като приложи разпоредбите на чл.373 ал.2 във вр.чл.371 т.2 от НПК във вр.чл.58а от НК, лишаване от свобода за срок от 3/три/години, което да се редуцира с една трета на основание чл.58а А от НК, като наказанието да бъде изтърпяно реално, при първоначален  общ режим. Подробните си съображения прокурорът е изложил в пледоарията си по същество.

            От фактическа страна съдът приема за установено следното:

На 30.09.2017г. пострадалата  А. получила входящо обаждане  на стационарния си телефон с номер 0670/52180 от неизвестно лице от мъжки пол, което се представило  като служител на Криминална полиция гр.Троян с имена  П.П. .Същият обяснил на А., че  се провежда акция по залавяне на измамници и била помолена за съдействие, като предаде на определено лице  сума пари, с които разполага в дома си.Веднага след този телефонен разговор, А. получила друго обаждане  по телефона от лице, за което помислила, че е от измамниците.Той  и обяснил, че  следва да предаде всичките налични пари в дома си  и я заплашил, че семейство от гр.Троян, което отказало да предаде парите си, е било пребито.  Свидетелката А. получила и трето телефонно обаждане – отново от лицето, представило се първоначално като П.П., който и дал указания да не затваря телефона  докато не предаде процесната сума. Обяснил й, че къщата й се наблюдава от него и негови колеги.Казал и да приготви колкото пари има и да ги остави пред входната врата на къщата си и  да се прибере. Свидетелката А. не се усъмнила в думите му и без да съзнава, че той иска да я заблуди с цел да си набави пари по незаконен начин, изпълнила указанията му, като за целта  събрала сумата от 3 500лева, поставила ги в плик и ги оставила пред входната врата на къщата, в която живее, като затворила вратата. След известно време А. се досетила, че най- вероятно е измамена и се върнала на мястото, където е оставила парите, но тях вече ги нямало. Веднага подала сигнал до РУ  Троян при ОДМВР Ловеч и обяснила какво се е случило.

В хода на разследването е установено, че телефонните обаждания до домашния телефон на свидетелката А. са осъществени от СИМ карта, регистрирана на името на лицето Ю.А.К.от гр.Русе.Тъй като местонахождението на същият не било установено, той е обявен за Общодържавно издирване  с телеграма №2685/25.01.2018г. , като досъдебното производство било спряно на основание чл.244 ал.1 т.3 и чл.215 ал.1 от НПК.

През октомври 2018г.  мл. разузнавач при РУ Троян към ОДМВР  П.Б.получил информация от Районна прокуратура гр.Сливен за установени данни, от които можело да се направи обосновано предположение за участие на подсъдимия К. в извършване на престъплението, поради което е възобновено досъдебното производство на основание чл.245 ал.2 пр.2 и ал.3 от НПК.

При разпит като обвиняем по  досъдебно производство по №1181/2017г. по описа на РУ Сливен К. обяснил, че негов познат на име Д.се свързал с него  и му предложил да пренася документи  срещу сумата от 50.00лева на ден. Подсъдимият се съгласил. Впоследствие разбрал, че пренася не документи, а парични суми и когато споделил това с Д. заплашен от него „да внимава”, защото има три деца.Двамата поддържали връзка по телефона, като подсъдимият изпълнявал инструкциите, които получавал от Д..  През месец септември 2017г. К.  посетил различни адреси в гр.Сливен, гр.Попово,  гр.Троян и гр.Нова Загора, като непрекъснато бил във връзка с Д.по телефона, взимал различни суми от различни хора и винаги предварително  бил инструктиран какво да прави от  своя познат Д. . Излага през разследващите, че бил стресиран и заплашван от последния, който непрекъснато го контролирал  да не се „издъни”, като  отправял заплахи за живота и здравето на трите му деца. К.  е обяснил също, че през месец септември  2017г. е посетил град Троян и е взел парична сума, оставена пред къща, находяща се зад сградата на Община Троян. Касае се за сумата от 3 500.00лева, оставена от пострадалата А. пред дома и на 30.09.2017г.

            По описания начин подсъдимият К., както от обективна, така и от субективна страна е осъществил състава на чл. 209 ал. 1 пр. 1 и пр. 2 във вр. чл. 20 ал. 4 от НК, като на 30.09.2017 г. около 13.00 часа, в гр. Троян, Ловешка област, ********** в съучастие при извършване на умишлено престъпление с неустановено по делото лице, представило се като „П.П. - служител на Криминална полиция - Троян", действало като извършител, а К. като помагач на неустановеното по делото лице, умишлено улеснил извършването на престъпление от неустановеното по делото лице, което с цел набавяне за себе си или за другиго на имотна облага, чрез телефонно обаждане на стационарен телефон с № 0670/52180 възбудил и поддържал заблуждение у Й.М.А., живуща на горепосочения адрес, че следва да окаже съдействие на полицейските органи в гр. Троян по залавянето на телефонни измамници, като постави в найлонова торбичка налични парични средства /в конкретния случай 3500.00 лева/ пред входната врата на дома си, като взел поставената в найлонови пликове сума от 3500.00 лева, оставена от А. пред входната врата на дома й и с това и причинил имуществени вреди в размер на 3500.00 /три хиляди и петстотин/ лева.

Изпълнителното деяние на престъплението е осъществено  чрез действие, като подсъдимият   е бил помагач на неустановено по делото лице, което е възбудило заблуждение у пострадалата  А. за посочените по-горе обстоятелства.Възбуждането на заблуждение е такова въздействие  върху съзнанието на  измамения, което формира в съзнанието му неправилна представа относно определени факти от действителността, при което заблуденият  осъществява акт на имуществено разпореждане. В конкретния случай мъжът, който е давал указания на А., е възбудил  заблуждение у последната, че ще бъде обект на измама, че е служител в полицията  и че предстои да заловят измамници.Измамата е резултатно увреждащо престъпление, тъй като  законът изисква  вследствие акта на имуществено разпореждане  да е настъпила имотна вреда.За  пострадалата А. в случая е настъпила  имотна вреда.Освен това в случая е налице причинна връзка между деянието и престъпния резултат, а именно имотната вреда е настъпила като пряко следствие от имущественото разпореждане  от измамената, като причина да извърши разпорежданията е възбуденото у нея заблуждение от  деецът.

            От субективна страна подсъдимият К. е действал виновно, при пряк умисъл - той е съзнавал  общественоопасния характер на деянието, предвиждал е  настъпването на общественоопасните му последици-причиняването на имотна вреда на  пострадалата А.  и е искал настъпването им.От субективна страна подсъдимият е действал и с користна цел - искал е да набави за себе си  и за другиго – неустановено по делото лице имотна облага, като съзнавал неизбежността на имотната вреда, която  е настъпила за   пострадалата. К.  е знаел, че съдейства на лице, занимаващо се с телефонни измами и продължил да му помага, като посещавал различни адреси и вземал пари от хора, които били жертва на измама, като е оставял определена  сума и за себе си.

            Съдът  счита, че автор на изпълнителното деяние на посоченото по-горе престъпление е подсъдимият К.Д.К. и това се установява по несъмнен начин   от неговите самопризнания, които съдът изцяло кредитира, тъй като същите не са изолирани – подкрепят се от събраните на досъдебното производство писмени доказателства,  писмени доказателствени средства и  от показанията на свидетелката  Й.М.А..

            Предвид разпоредбата на чл.373 ал.3 от НПК съдът приема за установени обстоятелствата, изложени в  обвинителния акт.

Причини за извършване на престъплението – стремежът на подсъдимия да се облагодетелства лично и да облагодетелства другиго/неустановено лице/ с чужди пари по неправомерен начин и несъобразяването му с установения в страната правен ред.

При определяне на вида и размера на наказанието съдът съобрази степента на вината, обществената опасност на деянието, личността на подсъдимия и императивната разпоредба на чл.373 ал.2 от НПК  във вр.чл.58а   от НК, съгласно която при провеждане на съкратено съдебно следствие  при хипотезата на чл.371 т.2 от НПК – при самопризнания от страна на подсъдимия, следва да се приложи чл.5 от НК. Като отегчаващи  вината обстоятелства съдът преценява  високата степен на обществена опасност  на инкриминираното деяние с оглед зачестилите измами по телефона. От друга страна съдът отчита факта, че  подсъдимият е  съдействал на органите на досъдебното производство и на съда за разкриване на обективната истина  и признава вината си.Според неговите твърдения, са му отправяни заплахи за живота и здравето на трите му деца

При това положение  и с оглед разпоредбата на чл.373 ал.2 от НПК  във вр.чл.58а от НК съдът счита, че на  подсъдимия К. следва да се наложи наказание за извършеното от него престъпление  по чл. 209 ал. 1 пр.1 и 2 във вр. чл. 20 ал. 4 от НК  3/три/години лишаване от свобода, което да бъде намалено с една трета  и същият ще следва да изтърпи наказание  2/две/ години лишаване от свобода, което да изтърпи реално, при първоначален общ режим, съгласно чл. 57 ал. 3 във вр. ал. 1 т. 2 и чл. 58 ал. 1 т. 3 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража.

            В резултат на извършеното престъпление по чл. 209 ал. 1 пр. 1 и пр.2 във вр. чл. 20 ал. 4 от НК от подсъдимият К.Д.К.,  Й.М.А. е претърпяла имуществени  вреди в размер на  3 500.00лева, за колкото следва да се уважи гражданския иск с  правно основание чл.45 от ЗЗД заедно със законната лихва, считано от  30.09.2017г. до окончателното изплащане на сумата. За да вземе това решение, съдът приема, че подсъдимият К. е осъществил фактическия състав на непозволеното увреждане, което с виновното си и противоправно поведение е причинил на А., изразяващо се  в лишаване от имуществени блага, като между виновното и противоправно поведение на  К. и настъпилия вредоносен резултат има пряка причинна връзка.Ще следва също подсъдимият К. да заплати на  пострадалата А. и сумата 300.00лева разноски по делото.

 При това положение ще следва подсъдимият К.Д.К. да заплати в полза на Държавата, по сметка на Районен съд Троян, сумата 140.00 лева – държавна такса  върху размера на уважения граждански иск.

             Водим от изложеното съдът постанови присъдата си.

 

                                                                       Районен съдия: