Решение по дело №6818/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7899
Дата: 27 ноември 2017 г. (в сила от 15 юли 2019 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20161100106818
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 юни 2016 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

27.11.17г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги И.

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 26.10.17г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 6818/16г. и констатира следното:

Предявени са искове от И. И. против „Ф.И.“ ЕООД с правно основание чл. 31 от ЗЗД и чл. 26, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД за унищожаването /евентуално за прогласяване нищожността на/ договор за покупко-продажба на недвижим имот: апартамент № 59, находящ с в град С., ж.к. ***********, с площ от 65, 66 кв. м., заедно с избено помещение № 20 и заедно с 3, 952% ид. ч. от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото /който договор е обективиран в нотариален акт № 43 от 28.10.15г. на нотариус С. Т., в който документ процесният имот е индивидуализиран подробно/.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Главният иск по чл. 31 от ЗЗД е основателен:

Събраният по делото доказателствен материал – преценен в съвкупност /гласен и експертен, в това число и обясненията на вещите лица от съдебните заседания/ удостоверява, че към момента на сделката продавачът /ищецът/ не е бил в състояние да разбира свойството и значението на действията си и това е било „видимо“ за другата страна по правоотношението – купувача по сделката. Този /еднозначно, категорично/ установен факт /преценен в контекста и на обстоятелството, че впоследствие ищецът е бил - и поставен под запрещение/ налага унищожаване на сделката в хипотезата на чл. 31 от ЗЗД. Обстоятелството, че ищецът е участвал и в други правоотношения /трудово-правни или гражданско правни/, извън процесното такова по покупко-продажба на имота – не може /само по себе си/ да обоснове извод за дееспособност на страната към момента на изповядване на процесната сделка /предвид категоричността на събраният в тази връзка доказателствен материал/.

Дори горните изводи да не бъдат споделени:

Евентуалният иск /по чл. 26, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД/ също би се явил основателен:

Процесният нотариален акт обективира договор за покупко-продажба, сключен между ищеца /подавач/ и ответника /купувач/. Сделката е изповядана при цена 9 800 лева, а данъчната оценка на имота /към момента на продажбата – съгласно изричното отбелязване в самия нотариален акт е възлизала на сума в размер на 32 132, 1 лева, като приетата по делото експертиза  оценява процесния имот към момента на сделката на 77 225 лева/. Посоченото разминаване на цената по сделката с данъчната оценка и с действителната /пазарна/ цена на имота към момента на сделката е съществено и може да обоснове прогласяване на договора за недействителен в хипотезата на чл. 26, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД /дори и да се приеме, че освен визираната в нотариалния акт сума от 9 800 лева ищецът е получил и още 24 200 лева; и в такава хипотеза е налице значителна, явна разлика между общо получената по сделката сума от 34 000 лева и пазарната цена на имота - 77 225 лева/. В последната връзка:

Досежно допълнително получената от ищеца сума /в размер на общо 24 200 лева/ по делото са представени разписки и декларация.

Декларацията е нотариално заверена /т.е. – има достоверна дата по смисъла на чл. 181 от ГПК/ и съдържа изрично признание на ищеца, че е получил доплащане в посочения размер. С оглед това – възражението на ищеца по чл. 181 от ГПК следва да се окачестви като неоснователно. По делото обаче е установено категорично /еднозначно/, че към момента на сделката и след това /дори и към завеждане на делото/ ищецът е бил в състояние, което не е позволявало същият да разбира свойството и значението на действията си и да ги ръководи. Това обстоятелство принципно съставлява основание за „дерогиране“ на всяка /едностранна или двустранна/ сделка в хипотезата на чл. 31 от ЗЗД. С оглед това – в случая следва да се приеме, че събраният доказателствен материал /разписки и декларация, преценени в съвкупност и в контекста на правилото по чл. 31 от ЗЗД/ не може да обоснове извод, че ищецът действително /реално/ е получил процесното доплащане /в размер на 24 200 лева/, а по същите съображения съответно и самата визирана в нотариалния акт сума от 9 800 лева/.

С оглед изложеното – искът по чл. 26, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД също би бил уважен /като понятието „добри нрави“ в случая следва да се прецениява както в контекста на описаното по-горе разминаване в цената на имота, така и в контекста на конкретното психологическо състояние на ищеца към момента на сделката/.

Съдът,

 

Р Е Ш И :

 

 

 

УНИЩОЖАВА по иска с правно основание чл. 31 от ЗЗД на И.П.И. ЕГН ********** против „Ф.И.“ ЕООД договор за покупко-продажба на недвижим имот: апартамент № 59, находящ с в град С., ж.к. ***********, с площ от 65, 66 кв. м., заедно с избено помещение № 20 и заедно с 3, 952% ид. ч. от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото /който договор е обективиран в нотариален акт № 43 от 28.10.15г. на нотариус С. Т./.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ евентуалният иск по чл. 26, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД.

ОСЪЖДА „Ф.И.“ ЕООД да плати на И.П.И. – 150 лева съдебни разноски и на адвокат Г. – 1 520 лева адвокатски хонорар на основание чл. 38 от ЗА.

ОСЪЖДА „Ф.И.“ ЕООД да плати на СГС 330 лева – държавна такса и 250 лева – съдебни разноски на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: