Решение по дело №29/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 35
Дата: 12 март 2020 г.
Съдия: Диана Вълева Джамбазова
Дело: 20203000500029
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 14 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е 

 

№ 35/12.3.2020г.

 

гр.Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският апелативен съд - гражданско отделение, в открито заседание на двадесет и шести февруари, двехиляди и двадесета година, в състав:

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИАНА ДЖАМБАЗОВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ: МАРИНЕЛА ДОНЧЕВА

                                                                        РОСИЦА СТАНЧЕВА

          при участието на секретаря Юлия Калчева,

като разгледа докладваното от съдията Д. Джамбазова в.гр.дело № 29/20 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по въззивни жалби срещу решение № 1145/14.10.2019 г. по гр.д.№ 328/19 г. на Окръжен съд – Варна, с което е уважен отчасти иска, предявен от М.Б.И. против Прокуратурата на РБ, на основание чл.2, ал.1,т.3, вр. с чл.4 от ЗОДОВ.

Ищцата обжалва решението в отхвърлителната му част – за разликата от 5000 лева, до претендираната сума от 120000 лева. Оплакванията са за неправилност поради нарушение на закона, с молба за отмяна и за уважаване изцяло на предявения иск.

Прокуратурата на РБ обжалва решението в осъдителната му част. Оплакванията са за неправилност поради нарушение на закона, с молба за отмяна и за отхвърляне изцяло на иска, евентуално – за намаляване на размера на присъденото обезщетение.

В подаден писмен отговор пълномощникът на ищцата оспорва въззивната жалба и изразява становище за правилност на решението в осъдителната му част.

Въззивните жалби са подадени в срок и от надлежни страни и са процесуално допустими.

Предявен е иск с правно основание чл.2, ал.1, т.3, вр. с чл.4 от ЗОДОВ от М.Б.И. срещу Прокуратурата на РБ, за заплащане на сумата от 120000 лв., представляваща обезщетение за причинените й страдания в резултат от незаконно повдигнато и поддържано обвинение за престъпление по чл.209, ал.1 от НК, по което е била оправдана с присъда по НОХД № 3154/2012 г. на ВРС, ХХIХ с-в, влязла в сила на 17.02.2014 г.

Оспорвайки иска, Прокуратурата на РБ твърди погасяване на вземанията по давност; сочи, че страданията на ищцата са причинени от предходна присъда от 2009 г.; продължителното разглеждането на делото и отлагането на някои заседания е по нейна вина; твърди, че не е разгласявала обвинението, а личностовото разстройство на ищцата е съществувало преди повдигането на обвинението.

От приложените по делото писмени доказателства е видно, че с постановление от 19.07.2010 г. по ДП № 570/2009 г. на ОД на МВР Варна ищцата е привлечена като обвиняема за това, че на 30 април 2009 г. в гр. Варна, с цел да набави за себе си имотна облага, възбудила и поддържала у Радостина Колева Петрова – продавач-консултант в ЕТ "Мони 2004" заблуждение, че ще плати по банков път сумата 1169.27 лв. по фактури с №№ 00392/30.04.2009 г., 00396/30.04.2009 г. и 00397/30.04.2009 г. за покупка на строителни материали, с което е причинила имуществена вреда – престъпление по чл. 209, ал. 1 НК.

В началото но досъдебното производство ищцата изложила твърдения, че Радостина Петрова е поискала от нея сума, за да оттегли жалбата си. В протокола за предявяване на разследването от 03.08.2010 г. изразила становище, че свидетелските показания са лъжливи и при търговеца липсва отчетност и че заключението на вещото лице по допуснатата счетоводна експертиза е непълно.

В констативен протокол от 25.01.2012 г. заявила, че няма да се яви за предявяване на материалите, тъй като не е призована своевременно и прекъснала телефонния разговор с уведомяващия полицай. По-късно същия ден обяснила по телефона, че заминава за чужбина на 31.01.2012 г. и отказала да се яви за предявяване на материалите от разследването в удобна за нея дата преди заминаването.

Въз основа на горните факти, правилно съдът е направил извод, че през 2012 г. ищцата е била предубедена към действията на разследващия полицай, приемайки ги за незаконосъобразни и се опитвала да ги осуети, а при участие в производството, скоро изгубва търпение и отново отказва да се яви без причина.

Производството по образуваното НОХД № 3154/2012 г. на ВРС, ХХIХ с-в е отлагано седем пъти: за едновременен разпит на свидетели, два пъти - поради неявяването на защитника на ищцата, поради излизането на съдията в отпуск, поради служебна ангажираност на защитника на ищцата, а след отмяна на хода по същество на 18.06.2013 г., производството е продължило. През времетраенето на процеса, ищцата изразявала непрекъснато съмнения, че жертва на манипулации, измами и на пристрастно разследване, не се чувства защитена, че експертизите са субективни и не са й предявени, макар, че своевременно е оспорила заключението в досъдебното производство и е отказала да се яви за предявяване на материалите. По време на производството си позволявала недостойни квалификации по отношение на длъжностни лица, характеризирала участието си като в „цирк“, твърдяла неистини и предизвиквала участниците в процеса, опитвайки се да черпи ползи от отказите си да участва.

Постановената по делото оправдателна присъда е влязла в сила на 17.02.2014 г.

Събраните гласни доказателства установяват психологическото състояние на ищцата преди 2009 г.:

Показанията на свидетелката адвокат С. С. установяват, че първите й впечатления от ищцата са, че има неприятен характер и търси правата си настоятелно, но я описва и като чувствителна и много докачлива. Свидетелката сочи, че след 2006 г., възобновила отношенията си с нея едва през 2015 г., когато ищцата често плачела и треперела. Правилно съдът е приел, че страданията й към този момент не биха могли да са причинени от процесното обвинение, по което е била вече оправдана.

Свидетелката Е. И. /дъщеря на ищцата/ описва майка си като ръбата личност. Установява, че около 2009-2010 г. семейството им обедняло и отношенията им се разстроили поради характерите на двете. За влошаването в отношенията между ищцата и брат й свидетелката допуска, че може да е в резултат на финансови проблеми и имуществени отношения. Същата свидетелка установява, че разбрала за обвиненията при задържането на ищцата за месец. Свидетелката започнала работа в София на следващата година, за да се отдели от всичко това и да живее спокойно, както и поради по-доброто заплащане, сравнено с Варна.

Няма доказателства обвинението пряко да е разстроило отношенията на ищцата с близките й, тъй като към този момент тя е била вече оправдана.

От приложеното свидетелство за съдимост е видно, че ищцата е била осъдена с присъда от 21.10.2009 г. по д. № 3403/2009 г. на ВРС за присвояване на сума, като й е наложено наказание пробация.

В заключението си вещите лица В. и Ц. приемат, че към момента на освидетелстването личностовата структура на ищцата е дисхармонична, тя е тревожна, склонна към депресивни състояния, впечатлителна, емоционално реагираща, предразположена към стрес, склонна към психо-соматични прояви; като цяло емоционално лабилна личност с висок невротизъм, с относителна дезадаптираност; личностовата структура е изградена в основните сфери, но има определени особености – емоционално ангажирана предимно със своята позиция /егоцентризъм/ и интереси, като себезащитно пренася вината вън от себе си, с примитивна защитна позиция; ниски годности за анализ на собственото поведение и прогноза на негативните последици от него; отчитат се борбено и непреклонно чувство за собствена правота, несъобразено с реалната ситуация; свръхангажираност с неоснователни "конспиративни" обяснения на събитията от непосредственото обкръжение или в света; мнителност и склонност към изопачено възприемане на околните и тяхното отношение; прекомерна чувствителност, злопаметност по отношение на нанесени обиди и оскърбления; отчита се свръхангажираност и неудовлетвореност от социалното функциониране и финансово състояние към момента на освидетелстването; при ищцата не се установява психично заболяване към същия момент.

Констатациите от първото заключение се потвърждават в заключението на вещите лица Т. А., М. Р. и М. Ц. - ищцата е високо невротична, егоцентрична, търси вината за всяка трудност или неудобство у другите и сляпо вярва в правотата си, независимо от реалността.

Настоящата инстанция изцяло споделя извода на първоинстанционния съд, изграден въз основа на съпоставяне на всички доказателства по делото, че в хода на досъдебното производство е налице промяна в състоянието на ищцата – в началото тя, според особеностите на характера си, е по-овладяна, но три години след повдигане на обвинението, е започнала да действа без задръжки. Преди обвинението ищцата е била високо невротична, егоцентрична, търсила е вината за всяка трудност или неудобство у другите и сляпо е вярвала в правотата си, независимо от реалността, поради което е предизвиквала лицата, с които е общувала, но със служителите в правозащитните органи е успявала да контролира поведението си.

Предвид наличието на промяна в състоянието в резултат от повдигнатото обвинение, е налице вреда, чийто размер се определя от параметрите на влошаването.

Реагирайки на обвинението, задръжките на ищцата по отношение служителите в правозащитните органи са отпаднали и тя е станала безцеремонна в отношението си. Проявата на чувсто на безсилие и страх, резултат от които е формираната пасивна агресия, е психологическа вреда.

При определяне на размера на дължимото обезщетение, съдът се е съобразил с практиката на ВКС на РБ, съобразно която на преценка подлежат: тежестта на престъплението, за което е било повдигнато незаконно обвинение; продължителността на незаконното наказателно преследване; интензитета на мерките на процесуална принуда; броят и продължителността на извършените с негово участие процесуални действия; начинът, по който обвинението се е отразило върху пострадалия с оглед личността му и начина на живот; рефлектирало ли е обвинението върху професионалната реализация на пострадалия, на общественото доверие и социалните му контакти, отраженията в личната му емоционална сфера, здравословното му състояние, обществените критерии за справедливост, свързани с икономическите условия в страната и жизнения стандарт на населението за съответния период, следвайки принципа за пропорционалност между претърпените от пострадалия неимуществени вреди и паричното им обезвъзмездяване.

Обвинението е било повдигнато за тежко престъпление по чл. 93, т. 7 ДР НК. Наказателното преследване е продължило около три години и половина, като ищцата не е била задържана под стража. В рамките на съдебната фаза са проведени седем открити заседания, от които само две са отложени поради неявяване на защитника на ищцата и това е удължило срока на разглеждане на делото с около три месеца, който срок е незначителен в сравнение с цялата продължителност на процеса.

Обвинението тежко е засегнало личната емоционална сфера на ищцата. Доказателства за изнасяне на информация и разгласяване на обвинението не са представени.

Въз основа на доказателствата по делото и практиката на ВКС на РБ, правилно съдът е приел, че справедливият размер на обезщетението в процесния случай е 5000 лв.

Неоснователно е възражението за погасяване по давност - началният момент на погасителната давност е от влизане в сила на оправдателната присъда - 17.02.2014 г. Предвид факта, че срокът изтича на 17.02.2019 г. – неприсъствен ден, следва извод, че предявеният на 18.02.2019 г. иск е преди изтичане на давностния срок.

Обжалваното решение е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено, поради което Варненският апелативен съд

                                        Р        Е        Ш      И:

ПОТВЪРЖДАВА решение № 1145/14.10.2019 г. по гр.д.№ 328/19 г. на Окръжен съд – Варна.

Решението може да бъде обжалвано пред ВКС на РБ в едномесечен срок от съобщаването му на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                2.