Определение по дело №1251/2019 на Районен съд - Свиленград

Номер на акта: 260075
Дата: 9 октомври 2020 г. (в сила от 29 декември 2020 г.)
Съдия: Живка Димитрова Петрова
Дело: 20195620101251
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № ...........

 

09.10.2020 г., град Свиленград

 

РАЙОНЕН СЪД - СВИЛЕНГРАД, І граждански състав, на девети октомври две хиляди и двадесета година, в закрито заседание, в състав:

                                                             

                                                                                         СЪДИЯ : ЖИВКА ПЕТРОВА

 

като разгледа докладваното от Съдията гражданско дело № 1251 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе съобрази:  

 

Производството е образувано по субективно съединени искове с правно основание чл.109 от ЗС.

Ищецът А.М.В. е предявила срещу ответниците А.Г.С., Г.В.Д., П.Ж.П., П.Х.Г., П.А.Г., И.А.Н., Г.В.Г., С.Д.И., Г.Д.В., Г.Б.Т., П.В.Н., К.А.Ч. и Г.А.К., на основание чл.109 от ЗС, искове за осъждане на всеки от ответниците да преустанови неоснователните си действия, изразяващи се в несъгласие за даване на ищеца на ключ за преградната метална врата към покрива на жилищен блок № 10 в кв. „Изгрев“ в гр. Свиленград и възпрепятстване на свободния й достъп до покрива, да не извършва подобни действия за в бъдеще, както и да се съгласи да бъде предоставен такъв ключ лично на ищеца.

В исковата си молба ищецът е посочила, че е собственик на ап.14 в жилищен блок № 10 в кв. „Изгрев“ в гр. Свиленград, а ответниците – собственици на останалите апартаменти в същия блок, а именно: А.Г.С. – на ап. № 2, Г.В.Д. - на ап. № 3, П.Ж.П. - на ап. № 4, П.Х.Г. - на ап. № 5, П.А.Г. - на ап. № 6, И.А.Н. - на ап. № 7, Г.В.Г. - на ап. № 8, С.Д.И. - на ап. № 9, Г.Д.В. - на ап. № 10, Г.Б.Т. - на ап. № 11, П.В.Н. - на ап. № 12, К.А.Ч. - на ап. № 13 и Г.А.К. - на ап. № 15.

Посочила е, че през месец септември 2010-та година ответниците поставили катинар на вратата за покрива, ключ за който ищецът не получила. От началото на 2011-та година в апартамента на ищеца, който бил на последния етаж на жилищния блок, се появили течове от покрива. По нейна молба до Кмета на Общината, последният й съдействал, така че ответниците й дали ключ, за да отстрани теча – през месец юли 2011г. След като ищецът отстранила теча, върнала ключа и така от лятото на 2011-та година до 2016-та година нямала ключ за ползване на покрива. След нова намеса от страна на Общината, през лятото на 2016г. ищецът отново получила ключ за ползване на покрива и отгогава имала свободен достъп до него - до 29.01.2019г., когато управителят на етажната собственост /ЕС/ Й. Ванчева Г. сменила катинара. На 26.02.2019г. възникнал пожар в комин на блока, в резултат на който апартамента на ищеца бил обгазен и понесъл щети. След като пожарът бил овладян от РСПБЗН, било установено, че причина за възникването му е липсата на поддръжка на комина. Тъй като ищецът нямала ключ, не можела да отстрани нанесените щети на покривното покритие и комина, а съсобствениците не предприели действия в тази насока. Затова ищецът дълго търсила управителя на УС - Й.Г., която категорично й отказвала предоставянето на ключ за покрива, като това продължило от 27.02.2019г. до началото на месец април 2019г. Поради това, ищецът била принудена да покани управителя на УС да й предостави неограничен достъп до покрива, чрез нотариална покана, връчена на управителя Г. на 10.04.2019г. На същата дата, на Общо събрание на етажната собственост /ОС на ЕС/ било взето следното решение: „За да се избегне непрекъснатото качване и ходене по покрива на блока с цел нарушаване настилката, която е положена и предотвратяване на евентуални течове вследствие на това, ключът от вратата на покрива да се съхранява от управителя на блока. При неотложни нужди всеки, в присъствието на управителя, след като го е уведомил, може да ползва ключа за вратата на покрива.“.

С молба с вх.рег. № 19132/05.12.2019г. ищецът е уточнила, че в края на месец януари 2020г. управителят на ЕС – Й.Г., сменила катинара на металната врата, преграждаща достъпа до покрива, за който ищецът имала ключ, с нов катинар, ключ от който Г. държала в себе си. От управителя на ЕС ищецът узнала, че това се прави в резултат на решение на ОС на ЕС. След смяната на катинара ищецът разговаряла с всеки един от ответниците и всеки от тях й заявил, че няма да позволят да й се даде ключ за покрива, защото те така били решили. Затова ищецът счита, че имала правен интерес да предяви искове срещу всички ответници, които й пречили да ползва свободно общата част на ЕС - покрива на жилищния блок.

Съдът, след поредна проверка на исковата молба и множеството уточняващи и допълващи я молби, намери, че предявените искове са недопустими, поради следните съображения:

Няма спор, а и от събраните по делото писмени и гласни доказателства е видно, че ищецът и ответниците са собственици на посочените в исковата молба самостоятелни обекти на правото на собственост в етажната собственост /апартаменти в жилищен блок № 10 в кв. „Изгрев“ в гр. Свиленград/.

Няма спор също, че между страните е налице възникнала етажна собственост и в този случай покривът, по определението на чл.38 от ЗС, е обща част на всички собственици. Тази обща част е такава по естеството си. Предназначението на общите части по естеството си не може да се променя дори с решение на общото събрание. С Решение № 283/ 07.03.2013 г. по гр.д.№ 387/2012 г. на ВКС, II г.о., е прието, че по реда на чл.109 от ЗС е допустимо да се предяви иск за преустановяване на противоправното въздействие върху общите части на сграда, която е в режим на етажна собственост,  като не е необходимо непосредствено ползване на общите части. Неоснователно действие е и това, с което реално /фактически/ се смущава правото на собственост. В конкретния случай като неоснователно действие, извършено от страна на ответниците, се сочи, че те са ограничили достъпа на ищеца до покрива, с несъгласието си лично на нея да бъде предоставен ключ и неограничен достъп да покрива, което несъгласие е обективирано в Решение на Общо събрание на ЕС.

Предвиденият в чл.109 от ЗС иск обаче е недопустим, ако търсената защита от страна на собственика следва да бъде реализирана по друг ред - Решение № 116/ 03.11.2016 г. по гр.д. № 1432/2016 г. на ВКС, II г.о.

Според изложените от ищеца твърдения и ангажираните от нея доказателства, ограничаването на достъпа до покрива на жилищния блок, чрез съхраняване у управителя на ЕС на ключа за металната преградна врата, водеща до покрива, е било решено на Общо събрание на етажната собственост, проведено на 10.04.2019г. Ищецът поддържа, че след вземане на решението й бил отказан неограничен достъп до покрива, чрез предоставяне на ключ лично за нея, с аргумента, че останалите етажни собственици така са решили.

 От това следва, че в случая правният интерес от търсената защита по чл.109 от ЗС произтича от взетото решение от общото събрание на етажната собственост, според което ищецът не може да разполага с индивидуален ключ за покрива на сградата, респ. няма неограничен достъп до същия. Защитата срещу незаконосъобразни решения на общото събрание обаче се реализира по специален ред, предвиден в чл.40 от ЗУЕС - чрез предявяване на конститутивен иск за тяхната отмяна пред районния съд в преклузивен 30-дневен срок, считано от получаване на решението по реда на чл.16, ал.7 от закона. В конкретния случай, с предявения негаторен иск ищецът се домогва към заобикаляне на специално предвидения ред за атакуване на неизгодното за нея решение на общото събрание и настъпилата преклузия на правото й да го оспори пред съда с изтичане на срока по чл.40, ал.2 от ЗУЕС, което обуславя извод за недопустимост на производството поради липса на правен интерес. В този смисъл се е произнесъл и Върховния касационен съд - Решение № 24 от 5.06.2017 г. на ВКС по гр. д. № 2795/2016 г., II г. о., и Определение № 25/25.01.2019г. по гр.д. № 4119/2018г. на ВКС, II г. о.

            С оглед изхода на спора и на основание чл.78, ал.4 от ГПК ответниците имат право на разноски, каквите претендират и за които са представили списъци по чл.80 от ГПК.

            Предвид изложеното, Съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ Определение, постановено в открито съдебно заседание по делото на 09.09.2020г., с което съдебното дирене е приключено и е даден ход на устните състезания.

ПРЕКРАТЯВА производството по гражданско дело № 1251/ 2019 година по описа на Районен съд – Свиленград, поради недопустимост на предявените искове.

ОСЪЖДА А.М.В., с ЕГН: **********, да заплати на А.Г.С., с ЕГН: **********, сумата 600 лева – разноски по делото.

ОСЪЖДА А.М.В., с ЕГН: **********, да заплати на П.Ж.П., с ЕГН: **********, сумата 600 лева – разноски по делото.

ОСЪЖДА А.М.В., с ЕГН: **********, да заплати на Г.Д.В., с ЕГН: **********, сумата 600 лева – разноски по делото.

ОСЪЖДА А.М.В., с ЕГН: **********, да заплати на С.Д.И., с ЕГН: **********, сумата 600 лева – разноски по делото.

ОСЪЖДА А.М.В., с ЕГН: **********, да заплати на П.А.Г., с ЕГН: **********, сумата 600 лева – разноски по делото.

ОСЪЖДА А.М.В., с ЕГН: **********, да заплати на И.А.Н., с ЕГН: **********, сумата 600 лева – разноски по делото.

ОСЪЖДА А.М.В., с ЕГН: **********, да заплати на П.В.Н., с ЕГН: **********, сумата 600 лева – разноски по делото.

ОСЪЖДА А.М.В., с ЕГН: **********, да заплати на Г.Б.Т., с ЕКН: **********, сумата 600 лева – разноски по делото.

ОСЪЖДА А.М.В., с ЕГН: **********, да заплати на Г.В.Г., с ЕГН: **********, сумата 600 лева – разноски по делото.

ОСЪЖДА А.М.В., с ЕГН: **********, да заплати на П.Х.Г., с ЕГН: **********, сумата 600 лева – разноски по делото.

ОСЪЖДА А.М.В., с ЕГН: **********, да заплати на К.А.Ч., с ЕГН: **********, сумата 600 лева – разноски по делото.

 

Определението подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Хасково в 1-седмичен срок от съобщаването му.

 

СЪДИЯ : ………………………

                    / Ж. Петрова /