Решение по дело №2015/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 530
Дата: 11 юни 2019 г. (в сила от 11 юни 2019 г.)
Съдия: Андрей Ангелов Ангелов
Дело: 20191100202015
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 17 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр.София, 11.06.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НО, 23 състав в закрито заседание на единадесети юни през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНДРЕЙ АНГЕЛОВ

                                           ЧЛЕНОВЕ: ЕМИЛ ДЕЧЕВ

                                                                  МАРИНА ГЮРОВА

 

при секретаря …………. и в присъствието на прокурора …….., като разгледа докладваното от съдия АНГЕЛОВ НЧД № 2 015  по описа за 2019 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.45 от Закон за екстрадицията и Европейската заповед за арест (ЗЕЕЗА), вр. чл.19, ал.1 и ал.2 от ЗЕЕЗА.

Постъпила е Европейска заповед за арест от 24.04.2019г., издадена от Виенската прокуратура по преписка/дело 710 St 1/19 m – Република  Австрия, с която се иска задържането и предаване за провеждане на наказателно преследване на българския ( и македонски)  гражданин П.М..

В съдебно заседание, проведено на 07.06.2019г. исканото лице П.М. изрази съгласие за незабавно предаване на австрийските съдебни власти, но не се отказа от прилагане на принципа на особеността, като съгласието беше направено след разясняване на съответните възможности и права от съда в присъствието на служебно назначения  защитник на лицето – адв. С.С.. Съгласието беше отразено в протокола и подписано от лицето и неговия защитник. Бяха направени и декларациите по чл.19, ал.1 и ал.2 от ЗЕЕЗА.

След изразяване на съгласието, на 10.06.2019г. (понеделник) изтече и определения от чл.45, ал.2 от ЗЕЕЗА тридневен срок за оттегляне на даденото съгласие, в който не постъпи такова оттегляне.

Съдът намира, че следва да бъде уважено искането на австрийските  съдебни  власти и българския ( и македонски) гражданин П.М. да бъде предаден за провеждане на наказателно преследване на Република Австрия.

Налице са всички изисквания на българския закон (ЗЕЕЗА) и на Рамково решение на Съвета 2002/584/ПВР от 13.06.2002г. за предаване на исканото лице:

Заповедта е издадена от компетентен орган на съдебната власт на Република Австрия.

В Европейската заповед за арест изрично са посочени предвиденото в австрийския наказателен кодекс наказание за престъплението, за които се издирва българския гражданин. За него е предвидено наказание в максимален размер от 20 (двадесет)  години „лишаване от свобода“ ( съответно „доживотен“) , надвишаващо 1 (една) година „лишаване от свобода“, т.е. определените от чл.36, ал.1 от ЗЕЕЗА минимални срокове; като по отношение на наказанието „ доживотен затвор“ е налице гаранцията, предвидена в чл.41, ал.2 от ЗЕЕЗА за преразглеждане на наложеното наказание по молба на осъдения или по служебен почин  ( т. 1 и т.2 от с.т.)

Деянията, за които се иска предаване на българския гражданин покрива понятието за „участие в огранизирана престъпна група“ и „незаконен трафик на наркотици и психотропни вещества“,  – деяния, включени в каталога по чл.36, ал.3 от ЗЕЕЗА под т.1 и т.5, поради което българският съд не следва да извършва проверка на двойна наказуемост. Тези деяния все пак съставляват и престъпления по българското право (вж. чл.321, ал.3 и чл. 242, ал.2   от НК на Р. България ).

Налична е и изискуемата по чл.41, ал.3 ЗЕЕЗА гаранция за  предаване му от австрийските власти за изтърпяване на наказанието в Република България, при евентуална осъдителна присъда.

Европейската заповед за арест отговаря на формалните изисквания на българския закон и на посоченото Рамково решение, като в нея са посочени всички обстоятелства мотивирали издаването на Европейска заповед за арест. Попълнени са обстоятелствено всички параграфи, предвидени в приложението към Рамковото решение и във формуляра на Европейска заповед за арест. Не са налице и пречки по чл.39 ЗЕЕЗА.

Поради това исканото лице П.М. следва да бъде предадено на австрийските власти, като с оглед на представеното определение от 05.06.2019г. на СРС, НО, 100 с-в, имащо последиците на влязла в сила присъда ( чл. 383,ал.1 от НПК) липсват и основания за отлагане на изпълнението на ЕЗА по смисъла на чл. 52, ал.1 от ЗЕЕЗА, тъй като единственото водено на територията на Р. България наказателно производство спрямо исканото лице е приключило с налагане на наказание „ лишаване от свобода“, изпълнението на което е отложено с приложение на чл. 66, ал.1 от НК.

На основание чл.44, ал.9 от ЗЕЕЗА и с оглед на постановеното решение, с което се предава исканото лице на съдебните власти на Р. Австрия, съдът следва задължително да вземе мярка за неотклонение „задържане под стража” ( която фактически съществува от 12.05.2019г.)  по отношение на българския гражданин П.М. до фактическото му предаване на съдебни власти на Р. Австрия.

Изхождайки от всичко посочено и на основание чл.45, ал.3 от ЗЕЕЗА и чл.44, ал.9 от ЗЕЕЗА, Софийски градски съд

 

Р Е Ш И:

 

ПРЕДАВА българския ( и македонски)  гражданин П.М. с ЕГН **********   на компетентните съдебни власти на  Република  Австрия въз основа на Европейска заповед за арест  от 24.04.2019г., издадена от Виенската прокуратура по преписка/дело 710 St 1/19 m.

ВЗЕМА мярка за неотклонение „ЗАДЪРЖАНЕ ПОД СТРАЖА”  по отношение на българския гражданин П.М., с установена по делото самоличност,  до фактическото му предаване на съдебни власти на Република Австрия по прокурорска преписка № 10 687/2019г. по описа на СГП.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                 2.