Р Е Ш
Е Н И Е
№………
гр. Велико Търново, 13.03.2019 год.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Великотърновският районен съд, втори
наказателен състав, в публично съдебно заседание на 19.02.2019 год., в състав :
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛ ЙОРДАНОВ,
при секретаря В. Иванова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 173/2019 г. по описа на съда, за да се произнесе, взема предвид:
Производство по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.
Образувано е по жалба на Х.И.С. ***, против Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство Серия К № 1986644, издаден от ОД на МВР - Велико Търново, с който за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 189, ал. 4, във вр. с чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба в размер на 100.00 лева. Претендира се неговата отмяна с оплаквания за незаконосъобразност.
Страните, редовно призовани, не се явяват в съдебно заседание и не вземат становище по жалбата.
Съдът, след преценка на приобщените по делото доказателства, намери за установено следното :
Административно
наказателното производство е започнало със съставянето на Електронен фиш за
налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство
Серия К № 1986644, издаден от ОД на МВР – Велико Търново, с който на
жалбоподателя, за допуснато нарушение по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП и на основание
чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП е наложено административно
наказание глоба в размер на 100.00 лева. Същият е издаден, затова, че на 26.08.2017
год., в 15:58 ч., в гр. Велико Търново, ПП 1-
Електронният фиш е съставен на основание
снимков материал за заснето нарушение по ЗДвП. Нарушението е установено с
автоматизирано техническо средство – мобилна система за видеоконтрол TFR1-М,
след проверка на направените записи от системата, извършена на 21.03.2018 г. –
според приложения протокол.
От приложения
снимковия материал се установява, че е заснет автомобил с рег. № Р 06 24 ВК,
който е в процес на приближаване към мобилната камера, при измерена скорост на
движение от
От протокол № 2-7-
Според удостоверение за одобрен тип средство за измерване, мобилна система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за движение TFR1-М е одобрен тип, вписан под № 4835 в регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване, със срок на валидност до 24.02.2020 г.
Горната фактическа обстановка съд изведе след анализ на приобщените по делото писмени и веществени доказателства.
С оглед на установеното се налагат следните правни изводи:
Жалбата е процесуално допустима, подадена е от надлежно легитимирано лице, в законоустановения срок, пред компетентния да се произнесе съд. Разгледана по същество е основателна, макар и не по съображенията изложени в нея.
Ревизираният електронен фиш е издаден в нарушение на разпоредбата на чл. 34, ал. 3 от ЗАНН. Доколкото самото заснемане на нарушението играе ролята на АУАН, а електронният фиш на НП, то само в случай, че е подписана декларацията по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП и се промени авторството на деянието, може да се приеме, че от тогава е открит нарушителят и текат сроковете по чл. 34 от ЗАНН. В случай, че не е подписвана декларация важат разпоредбите на чл. 188, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП, че собственикът, законният представител на ЮЛ, когато МПС е негова собственост, или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение установено със заснемането. Независимо дали е подписана декларация по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП или не, АУАН не се съставя, а се издава директно електронен фиш, който се смята за влязло в сила наказателно постановление по силата на чл. 189, ал. 11 от ЗДвП.
Съгласно разпоредбата на чл. 34, ал. 3 от ЗАНН, образуваното административно наказателно производство се прекратява, ако не е издадено наказателно постановление в шестмесечен срок от съставянето на акта. В случая електронния фиш /аналога на наказателното постановление/ е издаден не по-рано от 21.03.2018 г., когато е направен прегледа на фиша, т.е. след изтичане на предвидения в закона шестмесечен срок след заснемането на нарушението на 26.08.2017 г., изтекъл на 26.02.2018 г., присъствен ден, в който е следвало да се издаде електронният фиш. Издаването на електронен фиш/наказателно постановление след изтичане на предвидените в чл. 34 ЗАНН срокове е съществено нарушение на процесуалните правила. Същото е достатъчно да мотивира съда да отмени процесния електронен фиш като незаконосъобразен без да разглежда въпросите по същество. В този смисъл е и константната съдебна практика на Административен съд - Велико Търново по идентични казуси.
Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът
Р Е Ш И
:
ОТМЕНЯ Електронен
фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо
средство Серия К № 1986644, издаден от ОД на МВР - Велико Търново, с който на
жалбоподателя Х.И.С., с ЕГН **********,***, за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 189, ал. 4, във вр. с чл. 182, ал. 1, т. 3 от ЗДвП е
наложено административно наказание глоба в размер на 150.00 лева.
Решението подлежи на касационно обжалване пред Великотърновския Административен съд, в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено и обявено.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: