Определение по дело №532/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 1009
Дата: 31 октомври 2018 г.
Съдия: Симеон Симеонов Михов
Дело: 20182100900532
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 9 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

 О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

  1009                                          31.10.2018г.                                     гр.Бургас

 

Бургаският окръжен съд                                                    гражданска колегия

в закрито заседание на тридесет и първи октомври

през две хиляди и осемнадесета година                                            в състав:

                                                                             Председател: Симеон Михов                                                                                                                                                                                                 

като разгледа докладваното от

            съдия Михов                        търговско дело       532   по описа

за   2018   година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по повод искова молба с посочено правно основание чл.432 от КЗ от Е.Ж.П. с ЕГН **********, Н.Д.П. с ЕГН ********** и А.Х.И. с ЕГН ********** лично и със съгласието на своя законен представител Е.П., чрез пълномощник адв.Ц.В. ***” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес за призоваване: бул.“Джеймс Баучър“ № 87, представлявано от изпълнителните директори Стоян Станимиров Проданов и Крум Д. Крумов, да бъде осъдено да заплати обезщетения за имуществени и неимуществени вреди като застраховател на причинителя на ПТП на 18.05.2017г. Момчил Генов Баев с ЕГН ********** като водач на лек автомобил „Опел“ модел „Корса“ с ДК № А 68 51 КР, в размер общо на 503 556 лв., ведно със законната лихва върху сумите от настъпване на деликта до заплащането им, както и да заплати направените по делото разноски. Към исковата молба са приложени писмени доказателства.

Исковата молба съдържа искане за освобождаване на ищците от внасяне на държавна такса поради затруднено материално състояние, липса на доходи.

 

                   Съдът след като се запозна с приложените доказателства и съобрази закона, приема следното.

                   За да бъде уважена молбата с правно основание чл.83 ал.2 от ГПК, следва да се вземат предвид изброените в разпоредбата обстоятелства. За наличието им съдът прави заключение освен от приложените доказателства, също и от правния статус на лицата. Към  молбата са приложени: декларации за материалното и гражданското състояние, а с оглед разпореждане на съда № 2276/ 10.10.2018г. и 2 бр. трудови договори, 2 бр. споразумения към трудови договори; 3 бр. медицински направления; служебна бележка; акт за раждане; удостоверения за наследници.  

В приложената декларация ищцата Е.П. лично и като законен представител на малолетната А.И., заявява, че живее в собствено жилище. Не разполага с други недвижими имоти, МПС и спестявания. Доходите на майката са от трудово правоотношение с „Победа“ АД в размер на 650 лв. месечно. Е.П. е декларирала, че не притежава дялове и акции в търговски дружества.

Н.П. е декларирал, че не притежава недвижими имоти и спестявания, а лек автомобил м.“Рено“ от 2003г. Доходите на ищеца са от трудово правоотношение с „БДЖ – Пътнически превози“ ЕООД в размер на 729 лв. месечно. Н.П. е декларирал, че не притежава дялове и акции в търговски дружества.

Съдът приема молбата за основателна. В чл. 83 ал. 2, т.2 от ГПК е указано, че  единствено имущественото състояние на лицето  се установява с декларация,  подписана от декларатора. Всички останали обстоятелства, свързани с доходите, семейно положение, трудова заетост, здравословно състояние и възрастта се установяват с писмени доказателства. Към молбата на ищците са приложени писмени доказателства,  които  установяват в достатъчна степен материалното положение на  същите към момента на подаване на молбата по чл. 83 ал. 2 от ГПК. Освен изложеното, извършена служебна справка в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел показа, че Е.П. и Н.П. нямат участие в търговски дружества.  А.И. е непълнолетна и изцяло се издържа от своята майка Е.П..

Имайки предвид изложеното, съдът счита, че са налице предпоставките  на чл. 83, ал. 2 от ГПК и основания да се приеме, че ищците нямат достатъчно средства да заплатят дължимата държавна такса както следва: 8142.24 лв. от Е.П., 8000 лв. от Н.П. и в размер на 4000 лв. от А.И. за започване на настоящото производство.

 По изложените съображения и на основание чл. 129 ал. 2 и чл. 83 ал. 2 от ГПК, съдът

           

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

ОСВОБОЖДАВА от внасяне на държавна такса и разноски в настоящото производство ищците Е.Ж.П. с ЕГН **********, лично и като законен представител на непълнолетната си дъщеря А.Х.И. с ЕГН ********** и Н.Д.П. с ЕГН **********.

 Определението е окончателно.

 

 

                                      ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: