Определение по дело №1533/2016 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 785
Дата: 8 декември 2016 г.
Съдия: Владимир Страхилов
Дело: 20164110201533
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 15 август 2016 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л     

 

08.12.2016 г., гр. ***

 

*** районен съд                                          Седми състав

На 08.12.2016 г.

В публичното заседание в следния състав:   

 

 

                                   Районен съдия: Владимир Страхилов

                                                                Съдебни заседатели:

                       

Секретар: В.М.

Прокурор: Ангел А.

Сложи за разглеждане докладваното от съдията

НОХД № 1533 по описа за 2016г.

На именното повикване в 9:00 часа се явиха:

....................................................................................................................................................

 

 

След като постанови присъдата, съдът се занима и с мярката за неотклонение „Подписка”, наложена на подсъдимия.

            На основание чл.309, ал.4 от НПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ОТМЕНЯВА мярката за неотклонение „Подписка” на подсъдимия И.Т.К..

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протестиране пред **ОС в седмодневен срок от днес. 

 

Протоколът е изготвен в съдебно заседание, което приключи в  11:16 часа.

 

         Районен съдия:

 

     Съдебен секретар:

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ ПО НОХД № 1533/16 г. ПО ОПИСА НА **РС

Обвинението е срещу И.Т.К. за извършено от него престъпление по чл. 343б, ал. 2, вр. ал. 1 от НК.

В съдебно заседание прокурорът поддържа обвинението така, както е предявено. Счита същото за доказано и моли съда подсъдимият да бъде признат за виновен и наказан по този текст от закона като му се наложат наказания лишаване от свобода към средния законовоустановен размер с приложението на чл.66, ал. 1 от НК, глоба в размер на 800 лв., а също и лишаване от право да управлява МПС.

В съдебно заседание подсъдимият И.Т.К. дава обяснения по обвинението. Лично и чрез защитника си моли съда алтернативно за оправдателна присъда или за минимално наказание с приложението на чл. 66, ал. 1 от НК и чл. 55, ал.1, т.1 и ал. 3 от НК.

Съдът след като обсъди и реши въпросите по чл.301 от НПК, приема за установено и доказано по безспорен начин от фактическа страна следното :

Подсъдимият И.Т.К. ***. Осъждан е за престъпление по чл. 343б, ал. 1 от НК със споразумение по НОХД № 2039/14 г. на **РС на наказания „пробация“, изразяваща се в задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от шест месеца с периодичност два пъти седмично и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от шест месеца, и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца. Многократно е наказван за извършени различни нарушения по ЗДвП, включително и по чл. 174, ал. 1 от ЗДвП. Безработен е. Страда от декомпенсирана чернодробна цироза, високо кръвно налягане в порталната вена, разширени вени на хранопровода и е освидетелстван от ТЕЛК с оценка – 80% трайно намалена работоспособност. За лечение на заболяването си употребява множество на брой медикаменти.

На 06.08.2016 г., около 08.30 часа, в гр. *** подсъдимият, управлявайки по ул. „***", лек автомобил „***“ с рег. № ***, бил забелязан от полицейските служители – свидетелите И.Б.И. и Ц.А.Ц., изпълняващи служебните си задължения по контрол на пътното движение. Свидетелят И.Б.И. се сетил, че на 30.07.2016 г. бил извършил проверка на подсъдимия и било констатирано, че последният управлява МПС с концентрация на алкохол в кръвта – 1.39 на хиляда, за което било образувано бързо полицейско производство и СУМПС на подсъдимия било иззето. Свидетелят И.Б.И. бил убеден, че подсъдимият на 06.08.2016 г. е неправоспособен водач и затова полицейските служители последвали с патрулния автомобил автомобила на подсъдимия. Подсъдимият бил спрян за проверка на ул. „***“. Същият не могъл да представи исканите му документи на автомобила, включително СУМПС и контролен талон. Свидетелят Ц.А.Ц. установил след справка с дежурен полицейски служител, че СУМПС на подсъдимия било иззето по административен ред вследствие на управление на МПС след употреба на алкохол, за което била издадена ЗППАМ № *** г.  На подсъдимия била извършена проверка за алкохол с техническо средство „Дрегер 7410“ с фабр. № ***. Проверката отчела концентрация на алкохол в кръвта 0.88 на хиляда. На подсъдимия бил съставен АУАН № 0889/06.08.2016 г. за нарушения по чл. 5, ал. 3, т.1, чл. 150 и чл. 100, ал. 1 т. 2 от ЗДвП, който същият отказал да подпише. Бил му издаден и талон за медицинско изследване № 0044227/06.08.2016 г., но подсъдимият отказал кръвна проба. Със ЗППАМ № *** г., връчена на 11.08.2016 г.,  на основание чл. 171, т. 1, б.„б“ от ЗДвП било постановено временно отнемане на СУМПС.

Описаната фактическа обстановка се потвърждава от събраните по делото писмени и гласни доказателства. Видно от назначената по делото съдебно-медицинска експертиза подсъдимият страда от декомпенсирана чернодробна цироза, високо кръвно налягане в порталната вена, разширени вени на хранопровода, които нямат отношение и не повлияват на резорбцията на етилов алкохол в кръвта, като промилната концентрация зависи само и единствено от количеството приет алкохол и теглото на консумиращия го. Касае се за животозастрашаващо заболяване, което не се повлиява от прилаганото медикаментозно лечение и има необратим оздравителен процес.

Съдът остави без уважение като неоснователни правните доводи на защитата за недоказаност на обвинението от обективна страна. Видно от приложените писмени доказателства – Списък на лица, оправомощени за проверка на средства за измерване и на компоненти и допълнителни устройства към тях, т. 11, ГД „НП“ е оправомощена с цитирана заповед да извършва първоначална и последваща проверки на техническо средства „Дрегер 7410“. Видно от Списък на лица, на които е отнето оправомощаването със заповед на председателя на ДАМТН, на ГД „НП“ не е отнето това оправомощаване за извършване на посочените проверки. Проверката за оправомощаване предшества издаването на съответната за това заповед, същото не е отнето, налице е действаща заповед на председателя на ДАМТН, следователно ГД „НП“ отговаря на изискванията на чл. 47, ал. 1, т.2 от ЗИ и се явява по смисъла на закона „трета независима страна“. На следващо място проверката с техническо средство е извършена в съответствие с чл. 1 и чл. 2 Наредба № 30/2001 г. за реда за установяване употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на МПС, които разпоредби не противоречат на действащата нормативна уредба.

 По този начин от обективна и субективна страна подсъдимият И.Т.К. е осъществил състава на престъпление по чл.343б, ал.2, вр.ал.1 от НК.

От обективна страна на 06.08.2016 г. в гр.*** подсъдимият е управлявал МПС – л.а. „***” с рег. № *** с концентрация на алкохол в кръвта си над 0.5 на хиляда – 0.88 на хиляда, установено по надлежния ред с техническо средство „Дрегер 7410“ с фабр. № ***, след като е осъден с влязло в сила на 22.08.2014г. споразумение по НОХД №2039/14 г. на **РС за престъпление по чл.343б, ал.1 от НК – за управление на МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 1.2 на хиляда, установено по надлежния ред. От субективна страна деянието е извършено с пряк умисъл. Деецът е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на общественоопасните последици е искал настъпването им.

            Причини за извършване на деянието – занижено правосъзнание, незачитане на правилата за движение по пътищата.

            Обществената опасност на деянието е завишена предвид широкото разпространение през последните години на деяния от подобен вид, при които се увреждат важни обществени отношения, свързани с безопасността на движението по пътищата.

            Обществената опасност на дееца е завишена предвид многократните му други нарушения по ЗДвП, включително и за нарушение по чл. 174, ал. 1 от ЗДвП – за управление на МПС след употреба на алкохол.

            Отегчаващи вината обстоятелства    многократни други нарушения по ЗДвП, включително и за нарушение по чл. 174, ал. 1 от ЗДвП – за управление на МПС след употреба на алкохол.

            Смекчаващи вината обстоятелства –  самопризнания, недобро материално положение.

            Изключително смекчаващо вината обстоятелство - много тежко здравословно състояние на дееца.

            Съдът, след като обсъди и прецени обществената опасност на деянието и личната такава на дееца, като взе предвид и разпоредбата на чл. 55, ал. 1, т. 1 и ал. 3 от НК с оглед на наличието на изключително смекчаващо вината обстоятелство, реши, че и най-лекото, предвидено в закона наказание, би се оказало несъразмерно тежко, поради което и  на основание чл. 343б, ал. 2, вр. ал. 1 от НК, чл. 55, ал. 1, т. 1 и ал. 3 от НК осъди И.Т.К.  на шест месеца лишаване от свобода, чието изпълнение на основание чл. 66, ал. 1 от НК отложи за срок от три години, считано от влизане в сила на присъдата. Съдът прецени, че целите на наказанието ще бъдат постигнати  и без ефективно изтърпяване на наказанието. Налице са предпоставките на чл. 66, ал. 1 от НК - наложеното наказание е до три години лишаване от свобода; подсъдимият не е осъждан на лишаване от свобода за престъпление от общ характер; наложеното наказание е достатъчно за поправяне и превъзпитание на дееца, нуждаещ се от множество на брой медикаменти за поддържащо лечение на тежко заболяване.

На основание чл. 343г, вр. чл.37, ал. 1, т. 7 от НК съдът лиши подсъдимия И.Т.К. от право да управлява МПС за срок от една година, считано от влизане в сила на присъдата.

На основание чл. 59, ал. 4 от НК съдът приспадна времето, през което за същото деяние подсъдимият е бил лишен по административен ред от възможността да управлява МПС, считано от 11.08. 2016 г.

На основание чл. 189, ал. 3 от НПК съдът осъди подсъдимия И.Т.К. да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на **РС направените по делото разноски в размер на 133, 51 лв.

            Така определеното по вид и размер наказание ще изпълни целите, визирани в чл. 36 от НК.

            Водим от горното съдът постанови приложената присъда.

 

Районен съдия :