Решение по дело №1157/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 28
Дата: 15 януари 2020 г. (в сила от 31 януари 2020 г.)
Съдия: Радостин Стоянов Радиев
Дело: 20192330201157
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

                        Р Е Ш Е Н И Е № 28/15.1.2020 г.

                                        Гр. Ямбол, 15.01.2020 година

 

                                     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, наказателно отделение, VIII-ми наказателен състав, в публично заседание на петнадесети януари, две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: РАДОСТИН РАДИЕВ

 

при секретаря Я.С.

и в присъствието на прокурора

като разгледа докладваното от съдия РАДИЕВ

АНД № 1157 по описа за 2019 година 

 

                                              Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемият Т.К.Б. е роден на *** ***, българин, българско гражданство, женен, охрана ***, средно образование, неосъждан, с ЕГН – **********

ЗА ВИНОВЕН в това, че на 24.06.2018г., около 10.58 часа в гр. Ямбол, ул. Бели Дрин, непосредствено преди Т- образното кръстовище с ул. Търговска, при управление на моторно превозно средство - л.а. „Хонда Акорд с peг. *** е нарушил правилата за движение по пътищата, визирани в чл. 40, ал.1 от ЗДвП и чл. 40, ал.2 от ЗДвП, в резултат на което е предизвикал пътнотранспортно произшествие и е причинил по непредпазливост на Г. В. В. от гр. Ямбол средна телесна повреда - престъпление чл.343 ал.1."Б",вр.чл.342,ал.1 от НК, поради което и на основание чл.78а от НК го освобождава от наказателна отговорност и му налага административно наказание глоба в размер на 1000 лв.

На основание чл. 343г вр. чл. 37 ал. 1 т. 7 от НК на обвиняемия се налага наказание Лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца.

ОСЪЖДА обвиняемия Т.К.Б. да заплати направените по делото разноски в размер на 937.73 лв. в приход на Републиканския бюджет  по сметката на ОД на МВР.

 

Решението подлежи на обжалване и протестиране в  15-дневен срок от днес пред ЯОС.

 

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

 

М О Т И В И :   Производството е образувано въз основа на постановление на  Я Р П  за освобождаване на обвиняемия ко К.Б. *** от наказателна отговорност с налагане на същия на административно наказание за извършено престъпление по чл.343, ал.1, б.б, вр. чл.342, ал.1 от НК.

В съдебно заседание Я Р П редовно призована, не изпраща представител.

Обвиняемият, редовно призован, участва лично в с.з. и с упълномощен защитник, чрез който пледира за налагане на административно наказание глоба и лишаване от право да управлява МПС  в минимален размер.

Съдът след преценка на събраните по делото доказателства и на доказателствата, намиращи се по досъдебното производство приема за установено следното:

   На 24.06.2018 г., около 11.00 часа в условията на оптимални атмосфери условия, в гр. Ямбол, по ул. „Бели Дрин", в посока север - юг се е движил лек авмобил Хонда Акорд, с per. № ***, управляван от обв. Т.К.Б.. Непосредствено преди „Т" образното кръстовище с ул. „Търговска", обвиняемият е спрял в десния за него край на улицата. Позициониран по този начин, автомобилът е заемал цялата широчина на мисленото продължение на северния тротоар на ул. „Търговска" и се е явявал като преграда за движещите се по тротоара и пресичащите улица „Бели Дрин" пешеходци. По същото време, по десния край на десния тротоар на ул. „Търговска", в посока изток - запад се е движила  Г.В. В. от гр.Ямбол.

В момента, когато свид.В. се е намирала около източния край на „Бели Дрин", водачът на лек автомобил Хонда Акорд с per. № *** -обв.Б. е предприел действия за движение на заден ход, като първоначално автомобилът е потеглил напред, след което ускорявайки се - назад. Движейки се назад, обвиняемият блъска пешеходката В.  при който тя пада  паднала върху пътната настилка.

Видно от заключението на назначената съдебномедицинска експертиза  на Г. В. в резултат на удара е причинена средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на горния край на бедрената кост на десния крак в областта на трохантерния масив, довело до трайно затрудняване на движенията на десния долен крайник за срок от 6-7 месеца при нормален ход на оздравителните процеси.

Видно от заключението на назначената и извършена автотехническа експертиза причина за настъпване на произшествието е предприетата маневра движение на заден ход от обв. Б.,управлявайки л. а Хонда Акорд с per. № ***, без да се убеди, че с това движение няма да създаде аварийна ситуация. В тази връзка, преди да предприеме потеглянето е следвало да се убеди, че по траекторията му на движение няма обекти, които да възпрепятстват това движение.

 

С оглед на така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

 

С гореописаното деяние обвиняемият Т.К.Б. е осъществил от правна страна състава на престъплението по чл. 343, ал. 1,6. „Б", вр. чл. 342, ал. 1 от НК, тъй като на на 24.06.2018г., около 10.58 часа в гр. Ямбол, ул. Бели Дрин”, непосредствено преди „Т”- образното кръстовище с ул.Търговска”, при управление на моторно превозно средство - л.а. „Хонда Акорд  с peг. *** е нарушил правилата за движение по пътищата, визирани в чл. 40, ал.1 от ЗДвП и чл. 40, ал.2 от ЗДвП, в резултат на което е предизвикал пътнотранспортно произшествие и е причинил по непредпазливост на Г. В. В. от гр. Ямбол средна телесна повреда

 

От обективна страна обвиняемият управлявал моторно превозно средство, като е боравил с уредите на автомобила, привел го е в движение и се е движел с него по пътното платно. При осъществяване на деянието обвиняемият  виновно е нарушил правилата за движение, визирани в разпоредбата на чл.40, ал.1 и 2 от ЗДвП, тъй като преди да започне движение назад е бил длъжен да се убеди, че пътя зад превозното средство е свободен и няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението, както и  по време на движението си назад  е бил длъжен непрекъснато да наблюдава пътя зад превозното средство, а когато това е невъзможно, той е бил длъжен да осигури лице, което да му сигнализира за опасности.

Тези нарушения се намират в пряка причинна връзка с настъпилия общественоопасен резултат - предизвикване на ПТП, Автомобилът блъснал преминаващата зад автомобила му пешеходка Г. В. В.

 В резултат на произшествието на В. е причинена средна телесна повреда изразяваща се в счупване на горния край на бедрената кост на десния крак в областта на трохантерния масив, довело до трайно затрудняване на движенията на десния долен крайник.

 

От субективна страна деянието е извършено от обвиняемият при условията на несъзнавана непредпазливост/престъпна непрежност/, тъй като същият не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, но е бил длъжен да ги предвиди, за което го е задължавала разпоредбата на чл. 40 ал.1 и 2 от ЗДвП. Безспорно обвиняемият е могъл и е бил в състояние да предвиди настъпването им, тъй като, ако бе спазил тези правила и се бе съобразил с тях, не би предизвикал настъпването на ПТП.

С оглед изложеното,съдът счита, че с действията си обв. Б. е извършил престъпление по чл. чл.343, ал.1, б.б, вр. чл.342, ал.1 от НК  за което го призна за виновен.

Относно вида и размера на наложеното наказание, съдът взе предвид следното:

За извършеното от обвиняемия  престъпление законът предвижда наказание лишаване от свобода от една до три години или пробация. Обвиняемият е с чисто съдебно минало     и  спрямо  него не е прилагана разпоредбата на чл.78а ал.1 от НК. Имуществени вреди  от деянието не са причинени. Предвид на това съдът намира, че  в настоящият случай действително са налице всички законови предпоставки за освобождаване на обвиняемия  от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. При определяне на размера на последното, съдът взе предвид обществената опасност на деянието, напредналата му възраст,  съдействието му за разкриване на обективната истина     както и имотното му състояние - пенсионер и му наложи глоба в размер на 1000 лева.

На основание чл. 343г вр. чл. 37 ал. 1 т. 7 от НК съдът лиши обвиняемия от правото да управлява МПС за срок от три месеца.

 

 Съдът намира, че така наложеното административно наказание е необходимо  и  достатъчно за оказване на предупредително, превъзпитателно и възпиращо  въздействие както върху самия обвиняем, така и върху останалите членове на обществото.

При този изход на делото на основание чл.189, ал.3 от НПК съдът осъди обвиняемият И. А.  да заплати направените по делото разноски в размер на 937,73  лв. в приход на Републиканския бюджет  по сметката на ОД на МВР- Ямбол.

 Съдът намира, че това наказание, ще мотивира обвиняемия в бъдеще да се отнася с по-високо чувство за отговорност и да не нарушава установения в страната правопорядък

Ръководен от гореизложеното,  съдът постанови решението си.

 

 

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: