Решение по дело №81/2023 на Административен съд - Смолян

Номер на акта: 264
Дата: 31 октомври 2023 г. (в сила от 31 октомври 2023 г.)
Съдия: Добринка Грибачева
Дело: 20237230700081
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юли 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

264

Смолян, 31.10.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Смолян - III-ти касационен състав, в съдебно заседание на четвърти октомври две хиляди и двадесет и трета година в състав:

   
Председател: ИГНАТ КОЛЧЕВ
Членове: ДОБРИНКА ГРИБАЧЕВА
ПЕТЯ ОДЖАКОВА

При секретар ЗОРКА ГАНИНСКА и с участието на прокурора НИКОЛИНКА ЧАМОВА като разгледа докладваното от съдия ДОБРИНКА ГРИБАЧЕВА кнахд № 20237230600081 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.210 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Делото е образувано по касационната жалба на директора на Дирекция „Инспекция по труда“ [населено място] срещу решение №31/22.06.2023г., постановено по а.н.дело № 12/2023 г. на Районен съд гр.Мадан, с което е отменено наказателно постановление на директора на Дирекция “Инспекция по труда” [населено място], съставено срещу „ДМ ТОП“ЕООД [населено място], за нарушение на чл.62 ал.1 във връзка с чл.1 ал.2 от КТ,с наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв. В жалбата се твърди, че решението е неправилно като постановено в нарушение на материалния закон и при съществени нарушения на процесуалния закон, отменителни основания по чл.348 ал.1 т.1 и т.2 от НПК.

В съдебно заседание касационният жалбоподател не изпраща процесуален представител. От пълномощника на жалбоподателя юрисконсулт В. П. е постъпила молба-становище,с която се поддържа касационната жалба и направените с нея оплаквания.Моли да се отмени решението на районния съд и да се постанови ново решение,с което да се потвърди обжалваното наказателно постановление. Претендират се разноски за двете инстанции.

Ответникът по касация чрез пълномощника си адвокат А. А. оспорва жалбата.Единствено в частта за разноските счита,че жалбата е основателна. Моли да се има предвид писмения отговор.

Представителят на Окръжна прокуратура [населено място] счита касационната жалба за неоснователна, а решението на районния съд като правилно предлага да бъде потвърдено.Счита,че не са събрани доказателства,от които да се установи по безспорен начин наличието на трудово правоотношение.

Административен съд-Смолян, като взе предвид оплакванията в касационната жалба, извърши проверка на постановения съдебен акт и след анализ на събраните по делото доказателства пред районния съд, установи следното:

Предмет на обжалване пред районния съд е наказателно постановление, съставено на дружеството за това, че като работодател, на 29.09.2022г. около 10.40 часа в обект на контрол [населено място], Дърводелски цех [улица],стопанисван от „ДМ ТОП“ЕООД [населено място], е допуснал до работа лицето Н. Т. Т., на длъжност „работник“, без да е уредил отношенията по предоставяне на работната му сила като трудово правоотношение чрез сключване на трудов договор – нарушение на чл.62 ал.1 във връзка с чл.1 ал.2 от Кодекса на труда, за което на основание чл. 414, ал. 3 от КТ на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв.

С решението си Районен съд-Мадан е приел, че не е осъществен състава на административното нарушение, за което е санкционирано дружеството. Приел е за установено,че Н. Т. е бил в двора на дружеството,но при проверката не е установено да е извършвал трудова дейност. Затова е отменил наказателното постановление и е присъдил разноски на дружеството-жалбоподател.

Касационната инстанция приема,че касационната жалба е допустима, а разгледана по същество е основателна.

Настоящият състав на касационната инстанция счита,че въззивият съд е допуснал съществено процесуално нарушение като не е направил анализ на всички събрани по делото доказателства, в това число писмени, а е изградил изводите си само въз основа на показанията на свидетеля З., който е служител в дружеството.

Въззивният съд изобщо не е коментирал представения граждански договор между страните, нито показанията на останалите разпитани свидетели по делото.

Настоящата касационна инстанция приема,че са налице множество обективни признаци за наличие на трудово правоотношение между дружеството-жалбоподател и Н. Т., макар дружеството да е представило граждански договор между тях.Като се имат предвид показанията на свидетелите Р. К. и И. Ч., че Н. Т. е заварен да работи в Дърводелския цех на дружеството заедно с лица с трудови договори, и конкретните данни, съдържащи се в декларацията на Н. Т. от 29.09.2022г.,че работи във фирма „ДМ ТОП“, на определено работно място – Дърводелски цех-Б., на определена длъжност - работник, с работно време от 8 до 5 (17) часа, почивни дни събота и неделя, почивка в работния ден 12.30, възнаграждение в размер на 710лв., може да се направи обоснован извод,че се касае за дейност по трудово правоотношение.Видно от така наречения “граждански договор“ от 1.09.2022г., който е представен след проверката на място, същият съдържа клауза за изпълнение на конкретно възложени задачи в обекта на дружеството, свързани с дейността на дружеството. Следователно, договорени са отношения, които не се покриват с характеристиките на гражданския договор, при който работата следва да е определена по обем и като краен резултат. От значение при преценката за характера на съществуващото правоотношение съществено значение имат и обстоятелствата,че на практика работата се е осъществявала с материали, предоставени от дружеството и касае машини, собственост на същото дружество.

Предвид представения граждански договор между страните, събраните свидетелски показания и собственоръчната декларация на Н. Т., настоящата касационна инстанция достигна до извод,че по своите белези правоотношението е трудово. Следователно дружеството-жалбоподател е допуснало нарушение на чл.62 ал.1 във връзка с чл. 1, ал. 2 от Кодекса на труда. Затова, като е направил обратния извод и е отменил наказателното постановление, районният съд е постановил незаконосъобразно решение, което ще следва да бъде отменено изцяло и вместо него настоящата касационна инстанция ще следва да постанови друго, с което да потвърди НП.

При този изход на делото основателна е претенцията на касатора за разноски за двете съдебни инстанции.Ще следва дружеството да понесе разноските за юрисконсултско възнаграждение в размер на 100лв. пред въззивния съд и 100лв. пред касационната инстанция, или общо в размер на 200лв.

Мотивиран от гореизложеното, Административен съд гр.Смолян, в настоящия си състав,

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ изцяло решение №31/22.06.2023г., постановено по а.н.дело №12/2023г. на Районен съд гр.Мадан и ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №21-2200145/30.12.2022г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“-Смолян, с което на „ДМ ТОП“ЕООД [населено място] е наложена имуществена санкция в размер на 1500лв., за нарушение на чл.62 ал.1 от Кодекса на труда.

ОСЪЖДА „ДМ ТОП“ЕООД със седалище и адрес на управление [населено място], ул. „Б.-РМЗ“, представлявано от З. Х. Т., да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ [населено място] сумата 200лв. общо юрисконсултско възнаграждение за двете съдебни инстанции.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     
  Председател:  
  Членове: