Определение по дело №324/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 381
Дата: 6 август 2019 г. (в сила от 14 август 2019 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20191400200324
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 31 юли 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на 06.08.2019г.,  в състав:

 

                                                                             Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

                                                          

с участието на секретаря:   ХРИСТИНА ЦЕКОВА

и прокурора:   Н. ЛАЛОВ

като разгледа докладваното от А. СТАВАРОВА ЧНД  N   324 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от Н.П.З., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване от останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно предсрочно освобождаване.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения  Н.З.П..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца с изрична Заповед № № 165/23. 05. 2019 год. на началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД" С.М., изразява становище за основателност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

            Лицето Н.П.З. е осъден с присъди по НОХД № 216/2011г. на РС - Стара Загора осъден на 2 години и 8 месеца лишаване от свобода, по НОХД № 838/2004г. на РС - Стара Загора, осъден на 6 години лишаване от свобода и по НОХД № 1229/2004г.  на ОС - Стара Загора осъден на 20 години лишаване от свобода,  за престъпление по чл.116, ал.1 т.12 вр чл.115 НК, като на основание чл.25 вр. чл.23 НК с Определение от 20.09.2006г. по ЧНД № 817/2006г.   му е постановено да изтърпи едно общо най-тежко наказание в размер на 20 г. лишаване от свобода, при първоначален строг режим.

            Начало на наказанието - 24.10.2004г.  Фактически изтърпял -  14 години 9 месеца и 12 дни. От предварителен арест - 2 месеца и 8 дни. От работа 2 години, 5 месеца и 15 дни.  Всичко изтърпял  17 години, 5 месеца и 5 дни. Остава за изтърпяване -  2 години, 6 месеца и 25 дни.

            Доказателствата сочат, че осъденият Н.З. е изтърпял повече от две трети от наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл. 70, ал. 1, т. 2 НК.

            От приложеното становище на администрацията на Затвора е видно, че при постъпване в Затвора за изпълнение на наказанието е направена оценка на лишения от свобода.

            В профила на криминогенни нужди е отбелязано, че има дефицит в зоните „Отношение към правонарушението“, „Трудова заетост" "начин на живот и обкръжение", "Злоупотреба с алкохол" и "Умения за мислене".

Първоначалният риск от вреди е определен като  нисък за служителите и останалите лишените от свобода. Среден е рискът от вреди за обществото с оглед извършеното деяние и склонността му да злоупотребява с алкохол.

В изготвения план на присъдата са заложени цели насочени към формиране нагласи за водене на законосъобразен начин на живот, превенция на последваща криминализация, изграждане на добри умения за самоконтрол и критично отношение към деянието.

При изготвеното последно препланиране на присъдата като цели са заложени: подкрепа на формираната самокритичност и на мотивацията за законосъобразно поведение, системно полагане на труд и затвърждаване на създадените трудови навици, ограничаване на участието в субкутурни дейности, подкрепа и мобилизиране на нагласите за законосъобразен начин на живот.

Изготвените ревизии на оценката поетапно понижават числената стойност на риска от рецидив - 76, 57, 61, 53 точки, запазвайки го среден.

Имало е колебания на стойностите и негативна промяна отразена в зона "начин на живот и обкръжение", основаваща се на реализирано дисциплинарно нарушение и наложено наказание, съгласно ЗИНС през 2014г.

Позитивни промени в доклада е отбелязано, че са настъпили във всички други дефицитни зони - изграждане на критично отношение към деянието и миналия начин на живот, подобрява уменията си за разпознаване и разрешаване на проблемите, замисля се за последиците от своите действия и постъпки, изгражда трудови навици.

Рискът от вреди е запазен като нисък за служителите, за останалите лишени от свобода и самия него. Среден е рискът от вреди за обществото и се определя от характера на извършеното деяние.

В резултат на проведената индивидуално-корекционна работа  с лишения от свобода З. в Затвора са настъпили промени в следните зони:

"нагласи" - признава вината за извършеното престъпление и осъзнава факторите, допринесли за криминалното му поведение;

"трудова дейност" - по време на престоя в затвора за продължителен период от време, а и след преместването в ЗООТ, е трудово ангажиран;

"начин на живот и обкръжение" - изпълнява режимните изисквания като цяло общува малко с другите лишени от свобода, склонен към самоизолация с оглед избягване и защита от въвличане в субкултурни дейности и нарушения. При възможност се включва в организираните мероприятия;

"умения за мислене" - формира умения да търси алтернативи при разрешаването на възникнал проблем. Поставя си основно краткосрочни цели, като набелязва реални стъпки за постигането им.

В последно изготвената оценка на риска от вреди е отбелязано, че е настъпило понижаване стойностите до 47 точки, като първоначално регистрираните дефицити излизат от рисковия спектър.

Лишеният от свобода З. има примерно поведение, общува толерантно със служителите и избягва конфликтните ситуации.

Има формирани трудови навици.  След постъпването в ЗО работи по чл.80 от ЗИНЗС - почиства района пред Затвора Враца. Справя се с поставените задачи. Изпълнява разпорежданията на администрацията и НОС. По време на престоя в затвора също е участвал в трудов процес - чистач в група и в училището към затвора. От 2015г. до преместването в ЗО е бил назначен по домакински щат на затвора като полосар. Във връзка с изпълнение на трудовите си задължения  е поощряван по ЗИНЗС.

През 2014г. е завършил курс по компютърна грамотност, проведен в Затвора Враца.

През 2018г. успешно е завършил корекционна програма "Умения за мислене".

Работи активно и изпълнява заложените цели и задачи в Плана на присъдата - разпознава алкохола като фактор, свързан с извършеното престъпление и декларира желание да спазва установените норми и правила в обществото, изградил е трудови навици и позитивно отношение към труда. Поддържа етични и коректни взаимоотношения в затворническото общежитие.  Няма агресивни прояви.

Има жилище, в което да пребивава след освобождаване от затвора. Въпреки дългогодишния престой в МЛС има запазени контакти с близки и роднини, което ще спомогне за успешната ресоциализация при живота на свобода.

С лишения от свобода З. към момента се работи и в посока подготовка за живот на свобода с оглед дългия период, който е бил в МЛС. Осъденият изявява желание за адекватна интеграция при живота на свобода . Поставя си реалистични и изпълними житейски цели, свързани със започване на работа и вписване в среда с просоциални нагласи и поведение. При  УПО с постановен пробационнен надзор в изпитателния срок осъденият З. ще има  подкрепата на служителите, с оглед преодоляване на последиците от дългогодишния престой в МЛС. Контролът на пробационната служба ще подпомогне и подкрепи осъдения З. за адекватно вграждане в обществото и спазване на установения законов ред.

Осъзнава тежестта на извършените закононарушения. Забелязва се трайна положителна тенденция в нагласите му да води законосъобразен начин на живот след освобождаване, вследствие преживените ограничения в условията на контролирана среда.

Шансовете за ресоциализация и интеграция в обществото са добри с оглед трайно изградените трудови навици, с които успешно може да се пласира на пазара на труда.

С оглед на цялостното позитивно поведение на лишения от свобода З., активното участие в трудов процес, понижените дефицитни стойности на фиксираните проблемни зони в първоначалната оценка на правонарушителя, сочат за постигнат поправителен ефект на наложеното наказание лишаване от свобода.

Налице са достатъчно доказателства за безпроблемна ресоциализация на лишения от свобода Н.П.З. в обществото.

 

От горните доводи може да се направи обосновано заключение, че при наличните данни за ниски стойности на риск от вреди, нагласа за спазване на реда и дисциплината, поведение, насочено към оползотворяване по смислен начин престоя в затвора, лишеният от свобода е дал доказателства за своето поправяне.

            На основание горните доводи съдът приема, че отговаря на изискванията на чл. 439а НПК,  поради наличие на двете материално-правни предпоставки по чл. 70 НК за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част на наложеното наказание.         На първо място доказателсвата сочат, че е изтърпял изискуемият се по закон минимум от наказанието, а също така с поведението си дава доказателства, че се е поправил в необходима степен по начин, е да не представлява опасност за обществото, да се прави извод, че е преосмислил рисковото си поведение и не би създал предпоставки за нарушаване на законовите правила. Корекционните дейности  по отношение на осъдения в контролирана среда са въздействали в правилна посока и има реални шансове да се ресоциализира в обществото с подкрепата на совите близки. Настъпила е  положителна промяна в личностен план. Има мотивация да се съобразява с обществените порядки и да изгради бариера, която да го препятства при несъобразяване със законовите изисквания.

            Воден от горното и на основание чл. 440 НПК,  Врачанският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО осъдения Н.П.З. - роден на ***г. в гр.***, жител и живущ ***, българин, български гражданин, неженен, със средно специално образование, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН **********, от изтърпяване на наложеното наказание с Определение  от 20.09.2006г. по ЧНД № 817/2015г. , с което му е постановено да изтърпи едно общо най-тежко наказание в размер на 20 г. лишаване от свобода, при първоначален строг режим, измежду наложените му по: НОХД № 216/2011г. на РС - Стара Загора осъден на 2 години и 8 месеца лишаване от свобода, по НОХД № 838/2004г. на РС - Стара Загора, осъден на 6 години лишаване от свобода и по НОХД № 1229/2004г. на ОС - Стара Загора, осъден на 20 години лишаване от свобода,  за престъпление по чл.116, ал.1 т.12 вр чл.115 НК,  с остатък в размер на ДВЕ  ГОДИНИ, ШЕСТ МЕСЕЦА И ДВАДЕСЕТ И ПЕТ ДНИ.

На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на Н.П.З. изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наложеното наказание, а именно  две години, шест месеца и двадесет и пет дни.

 

НА ОСНОВАНИЕ чл.42а ал.2 т.1 НК през изпитателния срок от две години, шест месеца и двадесет и пет дни за осъдения ОПРЕДЕЛЯ пробационна мярка: задължителна регистрация по настоящ адрес , с периодичност два пъти седмично с явяване и подписване.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

 

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца, както и на РС гр. Елхово – Бюро „Съдимост“ за отметка в бюлетина на осъдения Н.П.З..

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: