Решение по дело №2689/2017 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 143
Дата: 26 март 2018 г. (в сила от 4 май 2018 г.)
Съдия: Валентина Иванова Тодорова
Дело: 20175510102689
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 септември 2017 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

                                                   26.03.2018 г.                      гр. Казанлък

В ИМЕТО НА НАРОДА

Казанлъшкият районен съд,                                     I - ви граждански състав

На 07.02.                                                                                        2018 година,

В открито съдебно заседание,

в следния състав:

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАЛЕНТИНА ТОДОРОВА

 

при участието на секретаря Елена Стоилова

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Валентина Тодорова

гражданско дело № 2689 по описа за 2017 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова  молба от Й.К.Й., с ЕГН ********** и адрес: ***, против К.А.Й., с ЕГН ********** и адрес ***. Ищецът твърди, че с ответницата заживели на съпружески начала в началото на месец юни  г. като се установили да живеят в дома на родителите му на адрес в с. П. Решили да узаконят връзката си, при което на *** г. в с. П. сключили граждански брак. Съвместното им съжителство протичало нормално, живеели в обич и разбирателство. Малко след като сключили граждански брак  разбрали, че  ще стават родители. Ищецът постепенно започнал да забелязва промяна в отношението на съпругата му към него. Държала се хладно, безразлично, което много го наранявало, защото много я обичал. Предполагал, че това се дължи на бременността ѝ, поради което подхождал към нея с много внимание и разбиране. Решил, че подготовката за сватбата ще ентусиазира съпругата му, но тя не се включвала по никакъв начин. Напротив, ответницата ставала все по - раздразнителна, била напрегната. Тъй като виждал и осъзнавал, че К. все повече се отдалечавала от него ѝ предложил, че най-добре за тях ще е да се изнесат на квартира. Ответницата категорично отказала.  В началото на месец юли г. ответницата събрала личните си вещи и напуснала семейното жилище. На *** г. се родил синът им А. Й.К. с ЕГН **********.  След изписването от болницата ответницата заедно с детето се прибрали в дома на майка й. Предвид на всичко изложено по-горе считал, че бракът им е дълбоко й непоправимо разстроен, съществува само формално, лишен е от смисъл и съдържание. От съда се иска да постанови решение, с което да прекрати брака им като дълбоко и непоправимо разстроен, без да се изследва въпроса за вината. Моли родителските права по отношение на роденото по време на брака им дете А. Й.К. с ЕГН ********** да бъдат предоставени на майката  К.А.Й..  Местоживеенето на детето А. да бъде при майката на адрес: с. П., общ. Г.. На бащата да бъде определен режим на лични контакти, както следва: всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца, от 10 часа в събота до 17 часа в неделя, с преспиване, както и един месец през лятото, когато това не съвпада с платения годишен отпуск на майката, първия ден на празника Б., от 12.00 ч. до 17.00 ч.; на рождения ден на детето А. - 05.08., като бащата да взема и връща детето от дома на майката. В полза на детето да бъде присъдена месечна издръжка в размер на 130 лева, която да заплаща, чрез неговата майка и законна представителка, считано от влизане в сила на решението за развод. Семейното жилище - къща в с. П., ул., собственост на родителите на ищеца, да бъде предоставена на него.

В срока по чл. 131, ал.1 от ГПК ответницата не е подала писмен отговор.

Ищецът, редовно призован за датата на съдебното заседание, се  явява лично и чрез процесуалния си представител поддържа  исковете. Заяви, че работи сезонна работа в Х., където живее на квартира. Няма други деца. Месечната му заплата е в размер на 600 евро.

Ответницата, редовно призована, не се явява в съдебно заседание и не взема отношение по исковата молба.

Заинтересованата страна  Агенция “Социално подпомагане“, чрез Дирекция „Социално подпомагане“, гр. Г., редовно уведомена не изпраща представител.

Въз основа на събраните по делото доказателства съдът приема за установено от фактическа страна следното:

От удостоверение за сключен граждански брак на Община Г., издаден въз основа на Акт за граждански брак №  от *** г. се установява, че на 13.06.2015 г. страните по делото са сключили граждански брак в с. П., като съпругата е приела фамилното име на съпруга си Й..

Видно от удостоверение за раждане на Община С. З., издадено въз основа на Акт за раждане № *** от *** г. страните имат родено от брака дете А. Й.К., роден на  *** г. в  гр. С.З.

По делото е изготвен социален доклад от Дирекция „Социално подпомагане“, гр. Г., от който се установява, че  детето А. се отглежда от майката К.А.Й.. Хигиенно- битовите условия на живот са на необходимото ниво и са задоволени основните битови потребности на детето от здравословна храна и дрехи, подходящи за пола, сезона и възрастта на детето. Направени са му необходимите профилактични прегледи и имунизации. Дирекция „Социално подпомагане“, гр. Г. счита, че за детето се полагат адекватни грижи и са осигурени необходимите условия за неговото нормално психическо и физическо развитие. В интерес на детето ще бъда да има чести контакти с родителя, при който няма да живее.

По делото бяха събрани гласни доказателства.  Свидетелката П. А., чинка на ищеца, заяви, че още преди да се роди детето А., съпругата К. решила да напусне Й.. Твърди, че лично е ходила при нея за да я убеди да се върне при съпруга си, но тя отговорила, че не го обича и категорично отказала. Сега К. живеела с майка си и детето. Не поддържали контакти с Й..

Свидетелят А. М., приятел на Й., твърди, че последно е ходил с Й. и майка му при раждането на бебето да молят К. да се прибере при мъжа си. Тя категорично отказала. Сега Й. ***, а сезонно работел в Х. С К. не поддържали никакви отношения.

Въз основа на изложеното  от фактическа страна, съдът прави следните правни изводи:

Съдът счита, че предявеният иск за развод е основателен и доказан. Безспорен е фактът, че страните от м. юли 2016 г. се намират във фактическа раздяла. Периодът на фактическа раздяла и обстоятелството, че не са положили усилия за заздравяване на брачната връзка са довели до отчуждение между тях. Всеки е изградил самостоятелен живот. Съпругът работи сезонна работа в Х., а съпругата и детето са останали в  България и живеят в дома на майката на ответницата. Бракът им е изпразнен от духовното съдържание, предписвано от нормите на закона и морала. Установените по делото обстоятелства обуславят несъмнения извод, че брачната връзка е дълбоко и непоправимо разстроена по смисъла на чл. 49, ал.1 от СК.  Отношенията между съпрузите не съответстват на правните принципи, установени в Семейния кодекс. Брачната връзка съществува само формално, поради което не е полезна нито за съпрузите, нито за обществото. При това положение запазването на брака не създава нормални условия за живот на съпрузите и искът за прекратяване на брака следва да се уважи като съдът не се произнася по въпроса за вината, тъй като ищеца изрично е заяви това.

Упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете А. Й.К. след развода следва да се предоставят на майката. Съгласно чл. 59, ал. 4 от СК решаването на този въпрос е свързано с преценка на всички обстоятелства с оглед интересите на детето. В случая съдът счита, че в интерес на детето е да се отглежда и възпитава от майката, тъй като по делото се установи, че до настоящия момент единствено тя се е грижила за възпитанието и издръжката на А.. В отглеждането на детето ищцата разчита на помощта на своята майка. Между ищцата и детето съществува силна емоционална привързаност.

Местоживеенето на детето следва да бъде определено при майката на  адрес: с. П., общ. Г..

Тъй като режимът на контакти между бащата и детето се налага от нуждата да не се прекъсва биологичната, емоционална и социална връзката помежду им на ответника следва да бъде дадена възможност да поддържа режим на лични отношения с детето както следва: всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца, от 10 часа в събота до 17 часа в неделя, с преспиване, както и един месец през лятото, когато това не съвпада с платения годишен отпуск на майката, първия ден на празника Байрам, от 12.00 ч. до 17.00 ч. всяка четна година на рождения ден на детето А. - 05.08., като бащата да взема и връща детето от дома на майката.

Съгласно чл. 143, ал. 2 от СК, родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца, независимо дали са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Съгласно чл. 142 от СК размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи. Издръжката следва да осигури средства за задоволяване на  потребностите на детето. Съгласно разпоредбата на чл. 59, ал.5 от СК  размерът на  издръжката  трябва  да осигури условията на  живот на  детето, които е имало преди  развода, освен  ако това би създало  особени  затруднения на дължащия издръжка родител. По делото се установи, че бащата работи сезонно в чужбина. С оглед на изложеното съдът преценя, че детето се нуждае от издръжка в размер на 200 лв. месечно, от които бащата следва да бъде осъден да заплаща на малолетния А. месечна издръжка в размер на 130 лв., считано от влизане на решението в сила до настъпване на правопогасяващи или правопроменящи издръжката обстоятелства, като издръжката следва да се изплаща до последния ден на текущия месец. Майката следва да поеме останалата част от издръжката, ведно с непосредствените грижи за детето. 

Съгласно чл. 242, ал. 1, предл. 1 от ГПК съдът допуска предварително изпълнение на решението в частта му, досежно присъдената издръжка.

По делото не е спорно, че семейното жилище е на адрес: с. П., община Г. Същото е собственост на родителите на ищеца и следва да бъде предоставено за ползване от него. По делото се установи, че ответницата е напуснала семейното жилище и заедно с детето А. са се установили в жилището на родителте й в с. П., общ. Г..

При това развитие на спора и съобразно даденото в чл. 329, ал.1, изр. второ от ГПК разрешение съдебно-деловодните разноски за настоящото производство остават за страните така, както са направени.

На основание чл. 6, т.2 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК всяка от страните следва да бъде осъдена да заплати по сметка на КРС  окончателна държавна такса за прекратяване на брака в размер от по 25.00 лв., а ищеца държавна такса върху присъдената издръжка в размер на  187.20 лв.

Мотивиран от гореизложеното,  Казанлъшкия районен съд

 

Р Е Ш И:

 

ПРЕКРАТЯВА с развод, на основание чл. 49, ал.1 от СК, сключения между Й.К.Й., с ЕГН ********** и адрес: *** и К.А.Й., с ЕГН ********** и адрес ***, граждански брак, за който е съставен Акт за граждански брак №  от *** г. на Община Г., поради дълбокото му и непоправимо разстройство.

ПРЕДОСТАВЯ на основание чл. 59, ал. 2 СК упражняването на родителските права по отношение на роденото от брака дете А. Й.К., роден на  *** г., на майката К.А.Й., с ЕГН ********** и адрес ***.

Местоживеенето на детето ще бъде при майката на адрес: с. П., общ. Г..

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл. 59, ал.3 СК режим на лични отношения на бащата  Й.К.Й., с ЕГН ********** с детето А. Й.К., роден на  *** г. както следва: всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца, от 10 часа в събота до 17 часа в неделя, с преспиване, както и един месец през лятото, когато това не съвпада с платения годишен отпуск на майката К.А.Й., първия ден на празника Б., от 12.00 ч. до 17.00 ч.; всяка четна година на рождения ден на детето А. - 05.08., като бащата ще взема и връща детето от дома на майката.

ОСЪЖДА, на осн. чл. 143, ал. 2 от СК, Й.К.Й., с ЕГН ********** да заплаща месечна издръжка  на малолетното А. Й.К., ЕГН **********, чрез майката и законен представител К.А.Й.  в размер на 130 лв., платима до последното число на текущя месец, считано от влизане в сила на решението до настъпване на обстоятелства, водещи до изменение или прекратяване на издръжката.

ДОПУСКА предварително изпълнение на решението, в частта му за издръжката, на основание чл. 242, ал.1 от ГПК.

К.А.Й., с ЕГН ********** и адрес *** ще продължи да носи брачното си фамилно име Й..

ПРЕДОСТАВЯ ползването на семейното жилище, находящо се в с. П., на Й.К.Й., с ЕГН **********.

ОСЪЖДА на основание чл. 329, ал. 1 от ГПК във вр. с чл. 6, т.2 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК Й.К.Й., с ЕГН ********** да заплати по сметка на КРС сумата от 25.00 лв., представляваща окончателна държавна такса за прекратяване на брака, както и 187.20 лв., представляваща държавна такса върху присъдената в полза на детето  издръжка.

ОСЪЖДА на основание чл. 329, ал.1 ГПК във вр. с чл. 6, т. 2 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по К.А.Й., с ЕГН ********** да заплати по сметка на КРС сумата от 25.00 лв., представляваща окончателна държавна такса за прекратяване на брака.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред ОС – С. З. в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: