Решение по дело №1292/2019 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 102
Дата: 1 юни 2020 г. (в сила от 9 октомври 2020 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20191840101292
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 01.06.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ИХТИМАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, І състав, в публично заседание на осемнадесети май през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                             председател: РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

            при секретаря Адриана Хаджипеткова, като разгледа докладваното от съдията гр. д. №1292 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Иск с правно основание чл. 150 СК

Производството е образувано по предявен от В.С.Е. ***, ЕГН ********** като баща и законен представител на Петър Василев Е. ЕГН ********** и Симеон Василев Е. ЕГН ********** срещу В.Д.Г. *** ЕГН ********** за увеличение на присъдена с Решение № 220/15.12.2017 г. по гр. дело № 281/2017 г. на РС-Ихтиман издръжка.

В исковата молба се твърди, че в резултат на постоянно изменящите се условия на живот и непрекъснато нарастване на цените на потребителските стоки и услуги определената издръжка от по 140 лева месечно е крайно недостатъчна. Сочи се, че и двете деца са ученици, като се занимават със спорт и с увеличаване на възрастта им нарастват и средствата, необходими за издръжката им. Претендира се заплащане на издръжка в размер на 200 лева месечно за всяко едно от децата, считано от момента на подаването на иска.

В срока по чл. 131 ГПК ответницата е представила писмен отговор, в който оспорва иска. Прави възражение за неспазена местна подсъдност. Твърди, че след прекратяване на брака между страните тя е била лишена от възможността да отглежда и възпитава децата си.

Предявява насрещен иск за предоставяне упражняването на родителските права и издръжката по отношение на децата, който е отделен в отделно производство на основание чл. 211, ал. 2 ГПК, доколкото делата за издръжка се разглеждат по реда на бързото производство по глава 25 ГПК, а съгласно чл. 314, ал. 2 ГПК по реда на това производство не може да се предявяват насрещни искове.

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени доказателства, по отделно и в тяхната съвкупност и съобразно с чл. 12 и чл. 235, ал. 2  ГПК, приема за установено следното:

Страните не спорят, че са бивши съпрузи, като по време на брака им са били родени две деца - Петър Василев Е. ЕГН ********** и Симеон Василев Е. ЕГН **********.

От приложеното по делото решение № 220/15.12.2017 г. по гр. дело № 281/2017 г. на ИРС, се установява, че бракът между страните е бил прекратен , като родителските права по отношение на децата са предоставени на В.Е., а майката В.Г. е осъдена да заплаща ежемесечна издръжка в размер на 140 лева за всяко едно от децата.

Съобразно представеното удостоверение изх. № 3778/18.09.2019 г., издадено от СУ „Неофит Рилски“ гр. Долна баня детето Петър Е. е записан за редовен ученик в VII а клас на училището за учебната 2019/2020 година, а съгласно служебна бележка № 15/25.09.2019 г. Симеон Е. е записан във II б клас за учебната 2019/2020 г. на СУ „Св. Климент Охридски“, гр. Костенец.

Представена е и служебна бележка, издадена от Атлетически клуб КЛАС - Костенец, съгласно която Симеон Е. посещава тренировъчни занимания в клуба, а съгласно служебна бележка, издадена от  ФК „Левски – Долна баня  Петър Е. е картотекиран като състезател  в клуба през състезателната 2019/2020 година.

По делото е приложено удостоверение за получаваните от страна на В.Е. доходи, съгласно което брутното му трудово възнаграждение за едногодишен период /от месец 10.2018 г. до медец 09.2019 г./ възлиза на 9814,32 лева

От представеното по делото експертно решение № 1187 от 206/15.11.2019 г. на ТЕЛК към ЦПЗ – София област В.Г. е с 85 % трайно намалена работоспособност поради общо заболяване. Представени са и 3 броя епикризи за осъществявано болнично лечение.

Съгласно представеното разпореждане на ТП на НОИ – София област от 11.12.2019 г. на В.Г. й е отпусната лична пенсия за инвалидност поради общо заболяване в размер на 230,40 лева. Приложена е и справка от ТД на НАП София област, съгласно която В.Г. няма регистриран трудов договор

Съгласно изисканите социални доклади относно децата Петър Е. и Симеон Е., те се отглеждат от баща си в семейна среда, който полага нужните грижи за децата, като е подпомаган от разширения семеен кръг. Петър и Симеон са споделили със социалния работник, че не поддържат взаимоотношения с майка си, тъй като тя не се е интересувала от  тях. Социалните работници са установили, че децата живеят в къща, собственост на баба им по бащина линия, в която са осигурени всички необходими условия за живот, жилищните условия са съобразени с възрастта на децата.

От показанията на св. Светла Г., която е майка на ответницата, се установява, че дъщеря й не получава доходи, а присъдената за децата издръжка се заплаща от пенсията й, която е запорирана. Според свидетелката бившият съпруг на дъщеря й не й позволявал да поддържа контакти с децата, поради което и В. не се е възползвала от определения от съда режим за лични отношения.

От правна страна:

Предявеният иск е с правно основание чл. 150 СК – за изменение размера на вече присъдена дължима от родител на малолетно дете издръжка чрез увеличаване нейния размер.

Съгласно чл. 150 СК, при изменение на обстоятелствата, присъдената издръжка може да бъде изменена. Основните критерии при определяне размера на издръжката са нуждите на детето и възможностите на родителя. От друга страна, съобразно разпоредбата на чл.143, ал.2 СК родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца, независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си.

Основателността на искането за увеличаване на определения размер на издръжка изисква ищецът да докаже, че е настъпило изменение на обстоятелствата, при които е била определена. Тази промяна може да е както в нуждите на издържания, така и във възможностите на дължащия издръжка. За да обосноват изменение размера на издръжката, промените в тези обстоятелства трябва да имат траен и продължителен характер, от което може да се направи обоснован извод, че няма да се възвърне състоянието преди настъпването на промяната, при което състояние е била присъдена и издръжката. За размера на издръжката следва да се съобразят и трайните нужди на детето за облекло, храна, книги и развлечения. Издръжката по своята същност представлява заместваща грижа, доколкото родителят, който не упражнява непосредствено родителските права, дължи равностойно участие в задълженията за отглеждането на детето.

В конкретния случай изменението на присъдената издръжка се обосновава с промяна в нуждите на издържаните деца, което изисква ищецът да докаже нарасналите им нужди. По делото бе установено, че издръжката от 140,00 лева месечно е присъдена въз основа решение за разтрогване на брака от 2017 г., едното дете е ученик в седми клас и му предстои кандидатстване в гимназия, а другото – във втори клас.

От своя страна, ответницата е с трайно намалена работоспособност и няма други доходи извън получаваната от нея пенсия за инвалидност, чийто размер е по-нисък от определената от издръжка за децата.

За съда е несъмнено, че обективно нуждите на децата са нараснали от момента на определянето на първоначалния момент на издръжката предвид промяната в тяхната възраст и необходимостта от осигуряване на допълнителни средства за образование. Ищецът претендира издръжка в размер на 200,00 лева месечно за всяко едно от децата. Макар и претенцията да не е прекомерна, доколкото в хода на производството бе установено, че ответницата не е в състояние да реализира доходи, според настоящия състав нейните възможности не позволяват заплащането на издръжка в подобен размер.

Съобразно разпоредбата на чл. 142, ал. 2 СК минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата. Към настоящия момент минималната работна заплата за страната е в размер на 610,00 лева (съгласно ПМС № 350 от 19.12.2019 г. за определяне нов размер на минималната работна заплата), т.е. минималният размер на присъдената издръжка следва да е не по-малко от 152,50 лева.

Съдът приема, че искът следва да бъде частично уважен, като бъде присъдена издръжка в размер на 153,00 лева за всяко едно от децата, в съответствие с нормативното изискване за минималния размер на издръжката, като този размер е дължим считано от датата на предявяване на иска – 16.12.2019 г., а за разликата до пълния предявен размер искът следва да бъде отхвърлен като неоснователен

По разноските

Съобразно изхода на делото, ответницата дължи заплащането държавна такса върху увеличения размер на издръжката в размер на 37,44 лева.

 

Воден от горното С Ъ Д Ъ Т

 

Р Е Ш И:

 

            ИЗМЕНЯ размера на месечната издръжка, определена с решение № 220 от 15.12.2017 г. по гр. дело № 281/2017 г. на ИРС, като ОСЪЖДА В.Д.Г. ЕГН ********** *** да заплаща на децата си Петър Василев Е. ЕГН ********** и Симеон Василев Е. ЕГН ********** чрез техния баща и законен представител В.С.Е. ***, ЕГН **********, издръжка в размер  на 153,00 лв.  /сто петдесет и три лева/ месечно, за всяко едно от децата, считано от датата на подаване на иска – 16.12.2019  г., ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното изплащане на задължението, като ОТХВЪРЛЯ иска за пълния предявен размер от 200 лева месечно за всяко едно от децата.

            ДОПУСКА предварително изпълнение  в тази част на решението.

 

ОСЪЖДА В.Д.Г. ЕГН ********** *** ДА ЗАПЛАТИ в полза на РС-Ихтиман държавна такса върху увеличения размер на издръжката в размер на 37,44 лв. /тридесет и седем лева и четиридесет и четири стотинки /, ведно с пет лева за служебно издаване на изпълнителен лист, в случай, че не ги внесе доброволно.

            Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок пред Софийския окръжен съд, считано от 01.06.2020 г., на която дата е съобщено на страните, че ще бъде обявено.

 

Препис от решението да се връчи на страните на основание чл. 7, ал. 2 ГПК.

 

                                                  РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                     /Р. Йорданова/