Определение по дело №724/2019 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 720
Дата: 1 октомври 2019 г.
Съдия: Върбина Ганчева Мълчиниколова
Дело: 20194400600724
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 17 септември 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                    

…………..                         01.10., година 2019                    гр. Плевен

                              

В И М Е Т О   НА   НАРОДА

 

ПЛЕВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД              ІІ- ри наказателен състав

на първи октомври през ДВЕ ХИЛЯДИ И ДЕВЕТНАДЕСЕТА  година, в   закрито заседание в следния състав

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:    ВЪРБИНА  МЪЛЧИНИКОЛОВА                                        ЧЛЕНОВЕ:    МАРИАН  И.

                                                                ГЕОРГИ  ГРЪНЧАРОВ

                                                                  

 като разгледа   ВНЧД № 724  / 2019 г., неправилно образувано като ВНОХД, докладвано от  съдията Мълчиниколова за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производство по реда на глава „Двадесет и втора“  НПК, във вр. с чл. 249,ал.3 от НПК.

         

          Образувано е на основание  ЧАСТНА ЖАЛБА, вх.рег. № 24035/ 27.08.2019г.- опис на РС- Плевен, подадена от адвокат Л.Г., като повереник на Т.И.В. , против  ПРОТОКОЛНО ОПРОДЕЛЕНИЕ от 27.08.2019г. на РС – Плевен, постановено в разпоредително заседание по НОХД № 1566/ 2019 г.

Обжалва се определението в частта му , с която първоинстанционният съд е отказал да конституира пострадалия от престъпление по чл. 129,ал.2 от НК Т.И.В., като частен обвинител и граждански ищец.

          В жалбата се съдържа оплакване ,че определението в тази му част е незаконосъобразно, тъй като първоинстанционният съд е нарушил процесуалното право на пострадалия да се конституира ,като страна в процеса и да поддържа обвинението  срещу подсъдимия.

        Иска се отмяна на определението, предмет на частната жалба с произтичащите от това последици.

        Сочи се в  частната жалбата ,че в това производство съдът няма възможност да откаже конституиране на пострадал, като частен обвинител, с мотиви, че това би затруднило  воденето и приключването на наказателното производство.

          Плевенският окръжен съд установи, че частната жалба е подадена в законния срок, от надлежна страна и против съдебен акт подлежащ на съдебен контрол по реда на глава „Двадесет и втора“ НПК, поради което е допустима.

          Разгледана по същество жалбата е основателна.

          От данните по делото е видно, че съдебното производство пред първоинстанционния  Плевенски районен съд е образувано по реда на чл. 247,ал.1,т.1 от НПК.  Внесен е обвинителен акт от РП – Плевен против Р.Е.И.от гр. ***за престъпление по чл. 129,ал.2 от НК.

          В разпоредителното заседание проведено на 27.08.2019г. по реда на чл.247а и сл. НПК,  се е явил пострадалия от деянието по чл.129,ал.2 от НК Т.И.В. ,заедно с повереника си – адв. Л.Г..  Видно от протокола за проведеното разпоредително заседание, преди даване ход на делото в РЗ, повереникът на пострадалия е заявил ,че прави искане за конституиране на Т.И.В. като частен обвинител в наказателното производство. Предявен е устно и граждански иск за в размер на 20 000 лева ,за претърпени от пострадалия в резултат на деянието неимуществени вреди.

          В същото разпоредително заседание, защитникът на подсъдимия Р.И.е внесъл изготвено писмено споразумение за решаване на наказателното производство по реда на чл. 384,ал.1,вр. чл. 381 1ал.1 от НК, подписано от прокурора, обвиняемия и неговия защитник – адв. Кр. В., ведно с декларация на подсъдимия по чл. 381ал.6 от НПК.

          След съвещание, съдът с определение е приел, че са налице предпоставките за разглеждане на делото по реда на глава „Двадесет и девета „ НПК, за решаване на делото със споразумение.

           Със същото определение , съдът е приел ,че пострадалият не следва да бъде конституиран като частен обвинител и граждански ищец в наказателното производство, тъй като това ще затрудни движението на наказателното производство, като НЕ Е ДОПУСНАЛ Т.И.В. като частен обвинител  в наказателното производство и НЕ Е ПРИЕЛ за разглеждане предявения граждански иск.

           На същата дата, първоинстанционният съд е разгледал делото по реда на глава „Двадесет и девета „ НПК, като е отказал да одобри споразумението постигнато между обвиняемия, защитника му и прокурора.  Първоинстанционният съдебен състав се е от по –нататъшно разглеждане на делото на основание чл.29,ал.2 от НПК.

          Плевенският окръжен съд кат съобрази оплакването в частната жалба и данните по делото установи следното:

          Определението в обжалваната му  част е незаконосъобразно, тъй като е постановено при допуснати съществени нарушения, процесуалните права по чл. 76 от НПК, като е лишил пострадалия от правото да участва в съдебното производство, в  качеството на  частен обвинител.

          Съдебното производство  пред първоинстанционния съд е образувано по реда на 247,ал.1,т.1 от НПК с внесен обвинителен акт против обвиняемия Р.И.по чл. 129,ал.2 от НК, съгласно който пострадал от това престъпление е частният жалбоподател Т.И.В..  

          Първоинстанционният съд в разпоредителното заседание, следва да прецени единствено дали молбата е постъпила от лице, което има качеството на пострадал, съгласно съдържанието на обвинителния акт и дали тази молба е подадена своевременно,  преди започването на разпоредителното заседание. При наличието на тези две кумулативно дадени предпоставки, какъвто е настоящият случай,  съдът няма процесуално основание да откаже конституирането на пострадалия, като частен обвинител в наказателното производство.

          Не така стои въпросът с отказ да се конституира граждански ищец. Това право законодателят е предоставил изрично на съда , което мълчаливо се извежда от разпоредбата на чл. 249,ал.3 от НПК, в която не е предвидена възможност да се обжалва определението, с което първоинстанционният съд е отказал да конституира граждански ищец.  

        С отказа си, първоинстанционният съд е нарушил правото на Т.В. да бъде конституиран, като частен обвинител в съдебното производство и съответно да упражни предоставените му от закона процесуални права, едно от които е да даде или откаже съгласие за  одобряване на допълнително внесено споразумение   по реда на Глава „Двадесет и девета „ НПК.

           Окръжният съд следва да посочи, че първоинстанционният съд е допуснал и друго, съществено нарушение на процесуалните правила, което не е предмет на жалбата, но следва да бъде обсъдено.

          При наличието на частна жалба по чл. 249, ал.3 НПК против определение, с което първоинстанционният е отказал да конституира пострадал, като частен обвинител , съдът е следвало да отложи делото от РЗ, за да даде възможност на пострадалия да подаде частна жалба, а при постъпването й, да изчака въззивната инстанция да се произнесе по нея. Това е така ,тъй като в случая се решава въпрос за правилното конституиране на страните в съдебното производство.

          В настоящият случай, първоинстанционният съд  не е отложил делото и без да изчака да изтече срока за подаване на частната жалба и съответно – решението на въззивния  съд относно правилното конституиране на страните, незабавно е разгледал делото по реда на Глава „Двадесет и девета“ НПК. Отказал е да одобри споразумението със съображения по съществото на делото, поради което съдебният състав се е отвел от разглеждането му.

 

          От горните съображения е видно, че определението на първоинстанционния съд ,в ЧАСТТА му, относно въпросите по чл.248, ал.1,т.4 и ал.2 НПК е незаконосъобразно, постановено при съществено нарушение процесуалните правила, поради което следва да бъде отменено.

          Мотивиран от горното  и  на основание чл. 345 НПК,във вр. с чл. 249,ал.3 НПК , Плевенският окръжен съд

 

                                                О П Р Е Д Е Л И :

 

        ОТМЕНЯ ПРОТОКОЛНО ОПРЕДЕЛЕНИЕ от 27 август 2019 г. на Районния съд гр.  Плевен, ХІІ н.с., постановено в разпоредително заседание  по НОХД № 1566/ 2019 г. ,в ЧАСТТА му, с която съдът е оставил без уважение молбата на пострадалия Т.И.В. да бъде конституиран като частен обвинител в съдебното производство, както и относно въпросите по чл.248, ал.1,т.4  НПК.

 

          Определението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ: