Присъда по дело №787/2009 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 194
Дата: 12 февруари 2010 г.
Съдия: Пламена Колева Недялкова
Дело: 20093630200787
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 3 юни 2009 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

 

 

       194                                     12.02.2010г.                                            гр.Шумен

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Шуменският районен съд, петнадесети състав

На дванадесети февруари две хиляди и десета година

В публично заседание  в следния състав:

Председател: Пл.Недялкова

                                                                                   

Секретар Ц.К.

Като разгледа докладваното от районния съдия

Наказателно дело от частен характер №787 по описа за 2009г.

 

П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия  М.Й.П. с ЕГН **********,***, с постоянен адрес ***, български гражданин, средно обр., работещ, женен, реабилитиран, ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, че на 24.12.2008г. в с. Ивански  причинил лека телесна повреда на И.Д. ***, изразяваща се във временно разстройство на здравето неопасно за живота – престъпление по чл.130 ал. 1 от НК и на основание чл.78а ал.1 от НК  го ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ, като му налага административно наказание “ГЛОБА” размер на 1000лв. /хиляда лева/.

ОСЪЖДА подсъдимият М.Й.П.   да заплати сумата от 1500 /хиляда и петстотин/ лева на И.Д.Д. с ЕГН **********, като уважена част от предявения граждански иск за неимуществени вреди. , ведно със законната лихва , считано от 24.12.2008 г.

ОТХВЪРЛЯ гражданският иск за неимуществени вреди   в останалата му част до пълния предявен размер.

ОСЪЖДА М.Й.П. да заплати на И.Д.Д. сумата от 312лв., представляваща направените от него разноски по делото за заплащане на държавна такса и  адвокатско възнаграждение.

На основание  чл. 189,  ал. 3  от  НПК  ОСЪЖДА М.Й.П.   да заплати в полза  на държавата държавна такса върху уважения размер на гражданския иск  в размер на 60 лв..

Присъдата подлежи на обжалване и протест пред Шуменския окръжен съд в 15-дневен срок от днес.

                                                 

Съдържание на мотивите

Мотиви към присъда по НЧХД № 787 по описа за 2009г. на ШРС

 

На 03.06.2009г. е депозирана в РС - гр.Шумен частна тъжба от И.Д. *** срещу М.Й.П. ***, във връзка с извършено престъпление от частен характер наказуемо по чл.130 от НК, по която на същият ден е образувано производство пред първа инстанция. В частната тъжба тъжителят излага, че на 23/24.12.2008г. в с. Ивански подсъдимият П. му нанесъл удари с юмрук в лицето, а също го ударил и със стол по главата. В резултат на удара  главата му била разцепена  и се появил 12см. разрез. В резултат на нанесените му удари  получил лека телесна повреда.

С разпореждане от 05.06.2009г. М.П. е предаден на съд за възведеното с частната тъжба обвинение.

Преди началото на съдебното следствие процесуалният представител на частният тъжител поддържа солидарно  предявеният с частната тъжба граждански иск  в размер на 4000лв., представляващ обезщетение  за претърпени неимуществени вреди в резултат на деянието по чл.130 от НК и моли доверителят  му да бъде конституиран като граждански ищец и да бъде приет за съвместно разглеждане в наказателното производство предявеният от него граждански иск за причинените му неимуществени вреди. Гражданският иск е приет за съвместно разглеждане в наказателното производство.

В съдебно заседание процесуалният представител на частния тъжител поддържа така възведеното обвинение, както и гражданският иск и предлага на съда да признае подсъдимия за виновен по повдигнатото с частната тъжба обвинение по чл.130 ал.1 от НК като му бъде наложено наказание “пробация”, както и да бъде уважен гражданския иск в предявеният размер. Моли за присъждане и на направените разноски.

Подсъдимият не се признава за виновен, но по същество признава, че е нанесъл удар със стол на тъжителя. По отношение на повдигнатото обвинение в хода на съдебното следствие дава обяснения. Защитникът на подсъдимия моли съда да оневини подзащитният му на основание чл.304 от НПК, тъй като същият е действал при условията на неизбежна отбрана.

След преценка на събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено от фактическа страна следното: На 23.12.2008г. в заведение в с. Ивански, стопанисвано от подс. М.П., било организирано празненство по повод раждането на внук на тъжителя. На него присъствали тъжителят, съпругата му, синът му  Нейчо, свидетелите – Мирослав Красимиров Младенов, Петина Иванова Петелева / дъщеря на тъжителя/, Станислав Маринчев Петелев / зет на тъжителя/ , С.Р.С., както и други техни познати между , които И. , Лъчезар и Дидко. Подсъдимият и съпругата му – св. Йорданка Милчева Петкова също били в заведението. Няколко часа след полунощ между И. и Дидко възникнал конфликт, поради което Нейчо ги извел извън заведението. Последвали ги тъжителят, св. Мирослав Младенов, св. Петина Петелева, св. Станислав Петелев. Пред заведението между И. и Нейчо възникнал конфликт във връзка със случилото се в заведението, в хода на който двамата си разменили обиди и удари. Тъжителят също се намесил като   ударил И. с пепелник в областта на носа, след което последният си тръгнал, а тъжителят и свидетелите влезли в заведението. Тъжителят се насочил към подсъдимият и двамата си разменили реплики, след което подсъдимият взел един стол и ударил с него тъжителя  по главата, в резултат на което той паднал на земята.  От главата му потекла кръв. Свидетелите Станислав Петелев и Мирослав Младенов го качили в автомобила на бащата на св. Младенов, който го откарал в ЦСМП-гр. Шумен. Дъщеря му, съпругата му и зет му с друг автомобил ги последвали. Докато били в ЦСМП   св. Петелева била уведомена по телефона, че брат й Нейчо бил пребит.  Съпругът й останал при баща й, а свидетелката се върнала в заведението в с. Ивански. Там заварила брат си. Имало и полицейски служители.

На 24.12.2008г от СО на “МБАЛ - Шумен” АД - гр Шумен на тъжителя било издадено медицинско направление  за  освидетелстване. На 07.01.2009г. д-р Галин Вачков,  съдебен лекар при ОСМ при “МБАЛ - Шумен” АД, извършил преглед  на тъжителя и издал съдебномедицинско удостоверение №10/09г. При извършеното освидетелстване на тъжителя е констатирано едно травматично увреждания - разкъсно контузна рана  в теменната област на главата с дължина около 12 см. , която според съдебния лекар може да бъде получена по време и начин  посочени от пострадалия. От заключението се установява, че на тъжителя е причинено временно разстройство на здравето неопасно за живота, обусловено от констатираното травматично увреждане.

Изложената фактическа обстановка съдът счита за установена въз основа на: обясненията на подсъдимият дадени в хода на съдебното следствие, показанията на разпитаните в съдебно заседание свидетели - Мирослав Красимиров. Младенов, Петина Иванова Петелева , Станислав Маринчев Петелев  , С.Р.С., св. Йорданка Милчева Петкова, както и от приложените по делото и приети от съда писмени доказателства – медицинско направление и съдебномедицинско удостоверение. Медицинското удостоверение е официален удостоверителен документ и за съда  не са налице съмнения, относно характера на телесната повреда, които да налагат назначаването на съдебно – медицинска експертиза. Свидетелите Петина Иванова Петелева и Станислав Маринчев Петелев са  в роднински отношения  с тъжителя, а св. Йорданка Петкова е съпруга на подсъдимия. Съдът намира, че е има индиция за тяхната заинтересованост, поради което показанията им  следва да се преценяват, само доколкото кореспондират с останалите събрани по делото доказателства. Свид. Мирослав Младенов е  странично лице, което не е в роднински   отношения с частния тъжител или с подсъдимия – именно поради тази причина неговите  показания, съдът приема за най-достоверни и счита, че те следва да бъдат кредитирани изцяло. От събраните по делото гласни и  писмени доказателства по безспорен начин се установява, че  подсъдимия е нанесъл  удар със стол  по глава на тъжителя в резултат, на което му е  причинил лека телесна повреда изразяваща се във временно разстройство на здравето неопасно за живота. В тази връзка съдът кредитира показанията на свидетелите Младенов, Петелева, Петелев, които са били очевидци на случилото се . Показанията на тези свидетели съдът кредитира  , тъй като същите се подкрепят от  събраните по делото писмени доказателства и не са противоречиви. Подкрепят се и от обясненията на подсъдимия, който признава, че е  ударил със стол тъжителя. Заключението на съдебно – медицинското удостоверение  е съотносимо към показанията на тези свидетели, според които упражненото физическо въздействие спрямо тъжителя от подсъдимия се изразява единствено в нанасянето на един удар със стол  по главата. При освидетелстването съдебния лекар е констатирал едно травматично увреждане. Това сочи на извода, че показанията им не са лъжливи, към тях не са прибавяни елементи, не е налице преувеличаване относно упражненото насилие.  Съдът не кредитира показанията на св. Йорданка Петкова , че не е имало удар със стол от страна на подсъдимия, а той само бутнал столът,  с който тъжителят бил замахнал спрямо него, с цел да го отблъсне, тъй като в тази им част те не кореспондират с останалите събрани по делото доказателства, вкл. и с обясненията на съпруга й – подс. М.П..

От показанията на Младенов, Петелева, Петелев, не се установява да е налице противоправно поведение от страна на пострадалия спрямо подсъдимия, изразяващо се в тежка обида, клевета или друго противозаконно действие, от което да са настъпили или да е било възможно да настъпят тежки последици за него. В обясненията си подсъдимият сочи, че  тъжителят употребил спрямо него обидни и нецензурни думи. В тази връзка са и показанията на свидетелката С., и тези на съпругата му, но подсъдимият  не сочи , те да са предизвикали неговото раздразнение, което да го е довело до състояние на афект и да е продиктувало понататъшното му поведение. Като причина за нанесеният удар  той сочи намерението на тъжителя да го удари със стол, поради което той с цел да се защити взел друг стол, с който го ударил и тъжителят паднал на земята. От показанията на свидетелите Младенов, Петелева, Петелев и С.С., непосредствени очевидци на инцидента,  не се установява да е налице противоправно нападение от страна на пострадалия спрямо подсъдимия, изразяващо се в опит за нанасяне на удар със стол, поради което съдът не кредитира показанията на св. Петкова и обясненията на подсъдимия в тази им част, тъй като не кореспондират с останалите събрани гласни доказателства. Според показанията на св. Петкова в заведението били счупени вещи , но те не са били хвърляни целенасочено спрямо някого, а просто трошени на земята  и то не от тъжителя, а от  съпругата му, с изключение на едно – слонче сувенир, което тъжителят хвърлил към подсъдимия. Последното се сочи и от св. С..

Предвид гореизложеното съдът не споделя становището на защитата, че подсъдимият е действал при условията на  неизбежна отбрана.

За да е налице неизбежна отбрана , в частност превишаване  на нейните предели , е необходимо да е налице  непосредствено противоправно нападение, което да създава реална  и непосредствена опасност за увреждане на правно защитени интереси. От събраните по делото доказателства  не се установява , че деянието осъществено от подсъдимия се е предхождало от неправомерни действия  на тъжителя, които пряко да са засягали здравето и да са накърнявали телесната неприкосновеност на подсъдимия или да са застрашавали  определени правно защитени  интереси. Дори и да е било хвърлено спрямо подсъдимият слончето – сувенир, съдът намира че последвалите действия на подсъдимия не са  били насочени към отблъскването на непосредствено противоправно нападение. Поведението на подсъдимия  не е обусловено от  обективно съществуваща опасност, предизвикана от реално нападение. В хода на съдебното следствие не се събраха доказателства, че причиненото на тъжителя увреждане е допринесло   за осуетяването  на едно предстоящо нападение или за отблъскването на започнало такова и не представлява елемент от защита. Съгласно съдебната практика неизбежната отбрана е допустима срещу посегателства не само върху личността, но и спрямо правата на отбраняващият се, т.е. и спрямо имуществените му права. Не се събраха безспорни доказателства, че именно тъжителят е повреждал имуществото в заведението. Според показанията на св. Петкова и св. С., това е сторила съпругата му. По отношение на счупените столове,  според показанията на св.  С., това е станало в един по-късен момент, след инцидента с тъжителя.

От анализа на събраните по делото доказателства ,съдът намира че са налице  доказателства  , че подсъдимият е осъществил състава на чл.130 ал.1 от НК. Съдът намира, че събраните и обсъдени по този начин доказателства по водят до единствено възможния извод, непораждащ никакво съмнение във вътрешно убеждение на съда и обосновават решението на съда по следните правни съображения:

Съдът като прецени всички доказателства, релевантни за делото съгласно чл.14 от НПК поотделно и в тяхната съвкупност, приема, че подсъдимият М.Й.П. е  осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление от частен характер, наказуемо по чл.130 ал.1 от НК, защото:

* обект на престъплението са обществените отношения, които осигуряват неприкосновеността на човешкото здраве и физическата цялост на личността;

* от обективна страна подсъдимият, чрез своите действия е въздействал на организма на частният тъжител, което е довело до изменение в отделни тъкани и системи на частния тъжител.

* субект на престъплението е  пълнолетно вменяемо лице;

* от субективна страна престъплението е извършено от подсъдимият с пряк  умисъл – подсъдимият е съзнавал общественоопасния му характер, като е целел настъпването на съставомерния резултат, тъй като в конкретния случай не е налице просто хвърляне на стола, а  целенасочен удар с него;

Като причина за извършване на престъплението следва да се отбележи несъобразяването и незачитането на обществените отношения, които осигуряват неприкосновеността на човешкото здраве и физическата цялост на личността.

При определянето на наказанието съдът прецени: Степента на обществената опасност на конкретното деяние ,степента на обществена опасност на подсъдимият, както и подбудите за извършване на престъплението и констатира следните обстоятелства от значение за отговорността на подсъдимите:

* смекчаващите вината обстоятелства – чисто съдебно минало;

* отегчаващи вината обстоятелства – съдът не констатира такива;

С присъдата, съдът е счел, че  на основание чл.301, ал.1, т.4 от НПК, подсъдимият следва да бъде освободен от наказателна отговорност при условията на чл.78а от НК. Съдът намира, че в случая е приложима разпоредбата на чл.78 а от НК, предвид следното: За престъплението по чл.130 ал.1 от НК към датата на извършване на деянието и понастоящем законодателят e предвидил наказание "лишаване от свобода" до две години или “пробация”. Съобразно разпоредбата на чл.78 а от НК, пълнолетно лице се освобождава от наказателна отговорност от съда и му се налага административно наказание “глоба” в размер от 500лв. до 5000лв., когато  за престъплението, извършено умишлено се предвижда наказание “лишаване от свобода” до 2 години или друго по-леко наказание, деецът не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на този раздел и причинените от престъплението имуществени вреди са възстановени. В настоящия случай за престъплението извършено от подсъдимите се предвижда наказание “лишаване от свобода” до две години или “пробация”. Освен това видно от справката за съдимост на подсъдимият, същият е осъждан, но последиците на осъжданията му са заличени предвид настъпила реабилитация.  Не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на  чл.78а от НК. От деянието няма причинени  имуществени вреди. Предвид тези обстоятелства, тъй като са налице предпоставките за това, съдът е длъжен да приложи разпоредбата на чл.78а ал.1 от НК и да освободи подсъдимият от наказателна отговорност, като му наложи административно наказание “глоба”. С оглед на вмененото си от закона задължение съдът счита, че подсъдимият следва да бъдат освободени от наказателна отговорност и намира за справедливо  да му бъде наложено административно наказание "глоба" в размер на 1000лв.. Така определеното наказание, както и неговия размер, съдът счита за справедливи и съответстващи на тежестта, обществената опасност и моралната укоримост на престъплението и подходящи да повлияят поправително и превъзпитателно към спазване на законите и добрите нрави от страна на осъдения. Освен това съдът счита, че така определеното наказание ще въздейства предупредително върху него и ще му се отнеме възможността да върши и други престъпления, а освен това ще въздейства възпитателно и предупредително върху другите членове на обществото.

По този начин и с това наказание съдът счита, че ще бъдат постигнати целите на генералната и специалната превенция.

По отношение на предявения граждански иск за претърпените от частния тъжител неимуществени вреди в резултат на деянието по чл.130 ал.1  от НК, съдът счита, че същият е допустим и основателен по следните правни съображения: Претендира се гражданска отговорност за причинени в резултат на процесното деяние неимуществени вреди, т.е. отнася се за вторична санкционна последица свързана с нарушаване на определени задължения, произтичащи от закона. В случая става дума за нарушаване на общото правило да не се вреди другиму – чл.45 ЗЗД. В кръга на претендираните неимуществени вреди влизат най-общо казано всички отрицателни последици настъпили за пострадалия, при наличието на които възниква разглежданата отговорност. Изходно положение е правилото, според което се дължи обезщетение за всички вреди, които са пряка и непосредствена последица от деянието /чл.51 от ЗЗД/. Налице е противоправно поведение от страна на подсъдимия, в резултат на което са възникнали вредите от деянието му и тези вреди са в причинна връзка с определена обективирана, съзнателна човешка проява. Размерът на обезщетението за неимуществените вреди следва да овъзмезди пострадалия за всички отрицателни последици, които са настъпили в резултат на деянието, въпреки, че засегнатите блага в тези случаи нямат цена.. Понятието “справедливост” по смисъла на чл.52 от ЗЗД е свързано с преценката на редица конкретни обективно съществуващи обстоятелства, които трябва да се имат предвид при определяне размера на обезщетението, а именно – характерът на увреждането, начинът на извършването, обстоятелствата при които е извършеното, допълнителното влошаване на здравето, причинените морални страдания, осакатявания и пр./Пост. №4/68г. на Пленума на ВС/. Именно съобразявайки всички тези обстоятелства във връзка с претенцията за обезщетение за неимуществени вреди, съдът на основание чл.52 от ЗЗД счита, че е справедливо така претендирания граждански иск да бъде уважен до размер 1500 лева, ведно със законната лихва, считано от 24.12.2008г.. В останалата му част до пълния предявен размер искът следва да бъде отхвърлен.

На основание чл.189 ал.3 от НПК на подсъдимия се възложиха направените от гражданският ищец разноски по делото, както и   държавната такса върху уважената част на гражданския иск.

Водим от горното съдът постанови присъдата си.

 

 

 

Районен съдия: