Решение по дело №2806/2017 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 53
Дата: 6 февруари 2018 г. (в сила от 26 април 2018 г.)
Съдия: Валери Владимиров Събев
Дело: 20172150202806
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 декември 2017 г.

Съдържание на акта

Р  Е Ш  Е  Н  И  Е

№53

гр. Несебър, 06.02.2018г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

НЕСЕБЪРСКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателен състав в публично заседание на двадесет и девети януари две хиляди и осемнадесета година, в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Валери Събев

при участието на секретаря Мая Деянова, като разгледа АНД № 2806 по описа на Районен съд Несебър за 2017г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59-63 ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от Щ.Г.И., срещу наказателно постановление № 17-0304-003286 от 31.08.2017г., издадено от началник сектор към ОД на МВР гр. Бургас, РУ Несебър, с което на жалбоподателя на основание чл. 179, ал. 2 вр. чл. 179, ал. 1, т. 5, пр. 4 ЗДвП, за извършено нарушение на чл. 50, ал. 1 ЗДвП, е наложено наказание „глоба” в размер на 200 лв. Жалбоподателят сочи, че управляваният от него автомобил бил в готовност да се използва веднага въпреки настъпилото ПТП, а другият автомобил бил смачкан до неузнаваемост поради скоростта, с която се движел. Акцентира върху обстоятелството, че е турски гражданин с шофьорска книжка, издадена в Република Турция. Процесуалният му представител развива съображения за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, тъй като в АУАН са посочени двама свидетели, а фигурира подпис само на един. Намира, че мястото на нарушението е описано по противоречив начин в текста на АУАН и НП. Счита, че мястото на нарушението е посочено лаконично, общо и абстрактно. Излага, че фактическата обстоятелство по делото не се подкрепят от събраните доказателства. С тези доводи от съда се иска да отмени обжалваното НП.

Ответната страна в производството – РУ на МВР Несебър, не заема становище по жалбата.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и като съобрази доводите и възраженията, изложени в жалбата, намира за установено следното:

От фактическа страна:

На 25.08.2017г., около 10:00 часа, на път „Първи Клас” I-9, около 202 км., на кръстовището до ресторант „Каручката”, жалбоподателят управлявал в посока от к. к. „Слънчев бряг” към гр. Бургас лек автомобил „Форд Фокус 1.6 И” с рег. № ......собственост на „Медицински център св. Николай България” ЕООД. На кръстовището той извършил маневра завой наляво, но въпреки наличието на пътен знак Б-2, не пропуснал движещия се по път с предимство и завиващ от кръстовището наляво лек автомобил „Мерцедес” с рег. № В 0489 ВН. Между двата автомобила настъпило пътно транспортно произшествие с материални щети. За произшествието бил получен сигнал и св. К.Д. – мл. автоконтрольор при РУ Несебър се явил на мястото. По данни на жалбоподателя и другия участник в произшествието св. Д. съставил протокол за ПТП. От тези данни той констатирал, че ПТП-то е настъпило по описания по-горе механизъм. Поради тази причина на жалбоподателя бил съставен АУАН серия Д № 047081 от 25.08.2017г. за нарушение на чл. 50, ал. 1 ЗДвП. Въз основа на АУАН е издадено обжалваното НП.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена с оглед събраните по делото доказателства: акт за установяване на административно нарушение серия Д № 047081 от 25.08.2017г., заповед № 8121з-952 от 20.07.2017г. на Министъра на вътрешните работи, протокол за ПТП № 1631011 от 25.08.2017г., свидетелските показания на актосъставителя Д.. Посочените доказателства по делото са непротиворечиви и допълващи се, поради което съдът ги кредитира изцяло. Твърдението на жалбоподателя, че произшествието е настъпило поради високата скорост на другия автомобил, остава недоказано в настоящото производство. Показанията на актосъставителя са категорични и са в насока, че установил механизма на ПТП по сведения от двамата участници в него. Поради тази причина мнението на жалбоподателя е взето предвид и въпреки това в съставените протокол за ПТП и АУАН като причина за произшествието не е вписана високата скорост, поддържана от другия участник. Наред с това предмет на настоящото производство е поведението на жалбоподателя, а той не е оспорва своето участие в произшествието. Посочените доказателства напълно подкрепят установената от наказващия орган фактическата обстановка, поради което съдът намира за неоснователно направеното възражение в обратната посока.

При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

Жалбата е депозирана в рамките на седемдневния срок за обжалване по чл. 59, ал. 2 ЗАНН, подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Настоящият състав като инстанция по същество след извършена проверка за законност, констатира, че обжалваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган (оправомощен да издава НП със Заповед № 8121з-952 от 20.07.2017г. на Министъра на вътрешните работи) в срока по чл. 34, ал. 3 ЗАНН. Съдът не намира за съществено процесуално нарушение посочването на двама свидетели в титулната част на АУАН, а подписването му само от един свидетел. Съгласно  чл. 40, ал. 1 от ЗАНН актът за установяване на административното нарушение се съставя в присъствието на нарушителя и свидетелите, които са присъствували при извършване или установяване на нарушението. Според съда няма пречка едно лице да бъде свидетел в различните хипотези, предвидени в чл. 40, ал. 1 от ЗАНН. Вярно е, че и в чл. 40, ал. 1 от ЗАНН се използва думата „свидетели” в множествено число, но в тази норма са изброени различни категории свидетели, като при граматическото й тълкуване съдът достига до извод, че именно във връзка с това изброяване е използвано и множествено число. Според настоящия съдебен състав няма пречка АУАН да бъде подписан и от един свидетел, стига той да съвместява в себе си различните качества, посочени в чл. 40, ал. 1 от ЗАНН, т.е. да е очевидец на нарушението и да присъства при съставянето на акта. АУАН е подписан от актосъставителя и от поне още един свидетел, който  е бил заедно с него на смяна по време на проверката. Ето защо обстоятелството, че един от посочените в текста на АУАН свидетели не го е подписал, не води до нарушение на чл. 40, ал. 1 от ЗАНН. Като свидетели в текста на АУАН са вписани лицата Благой Риков и Бисер Симеонов. Обстоятелството, че не е ясно кой от тях го е подписал също не представлява съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като самоличността им е посочена по ясен начин в текста на АУАН и при необходимост не е имало пречка същите да бъдат разпитани като свидетели по делото и да се установи кой е присъствал при установяване на нарушението и при съставянето на акта. Както се посочи в тази насока не са отправени фактически възражения от жалбоподателя и не е било необходимо да се извършва разпит на свидетелите по АУАН. Дори и да се приеме, че АУАН задължително трябва да се подпише най-малко от двама свидетели, съдът счита, че подписването му от един свидетел не представлява съществено процесуално нарушение. В чл. 53, ал. 2 ЗАНН е дадена възможност на наказващия орган дори и при наличието на пропуски при съставянето на АУАН да издаде НП. Както е посочено в тази разпоредба наказателно постановление се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина. Точно така е процедирал наказващият орган в настоящия случай, поради което при съставянето на НП не е допуснато соченото процесуално нарушение.

Съдът намира, че мястото на нарушението е описано по достатъчно ясен и точен начин. В текста на АУАН и НП изрично е отразено, че произшествието възникнало на път „Първи Клас” I-9, около 202 км., на кръстовището до ресторант „Каручката”, като управляваният от жалбоподателя автомобил се движел в посока от к. к. „Слънчев бряг” към гр. Бургас, а другият участник в произшествието се движел по главния път и извършвал маневра ляв завой. Ето защо мястото и механизмът на произшествието са описани в пълнота. Не съществува противоречие между посочения път, на който е настъпило произшествието, в текста на АУАН и НП. По т. 2 от Решение № 945 на МС от 1.12.2004г. за утвърждаване на списък на републиканските пътища, приемане на списък на републиканските пътища, е приет списък на републиканските пътища. Видно от приложение № 2 към решението, сред републиканските пътища е и път първи клас – Е-87, със следното направление: Граница Румъния - Дуранкулак - Шабла -  Kаварна - Балчик - Оброчище - Кранево -  Златни пясъци -  Свети Константин - Варна - Старо Оряхово - Обзор -  Слънчев бряг - Бургас -  Маринка - Звездец - Малко Търново - граница Турция. В решението пътят е обозначен под номер 9. Ето защо посочването на пътя като път 1 (първи клас) – 9 или като Е-87 представлява обозначението на един и същ републикански път. Поради тази причина няма пречка пътят да бъде посочен по който и да е от двата начина и вписването му като „Е-87” в текста на НП не води до твърдяното от процесуалния представител на жалбоподателя противоречие.

 При извършена служебна проверка съдът констатира, че АУАН и НП са издадени при спазване на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН, като не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при издаването на НП. Самоличността на жалбоподателя е установена по несъмнен начин, поради което соченото от него обстоятелство, че свидетелството му за управление на МПС е издадено от Република Турция не рефлектира по никакъв начин върху законосъобразността на издаденото НП.

Що се отнася до материалната законосъобразност на НП, правните изводи на съда са следните:

Според чл. 179, ал. 2 вр. чл. 179, ал. 1, т. 5, пр. 4 ЗДвП на наказание подлежи водач, който поради неспазване на правилата за предимство причини пътнотранспортно произшествие. В чл. 50, ал. 1 ЗДвП е посочено, че в кръстовище, на което единият от пътищата е сигнализиран като път с предимство, водачите на пътни превозни средства от другите пътища са длъжни да пропуснат пътните превозни средства, които се движат по пътя с предимство. От установената по делото фактическа обстановка може да се направи извод, че жалбоподателят с поведението си е допуснал нарушение на чл. 50, ал. 1 ЗДвП, с което е причинил ПТП по смисъла на чл. 179, ал. 2 ЗДвП. Фактът на настъпването на ПТП не се оспорва от него. Не се спори, че при навлизане в кръстовището той е пред себе си имал знак Б-2 („Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство” – чл. 45, ал. 2 ППЗДвП), но въпреки това не е пропуснал движещия се по пътя с предимство автомобил. Съдът вече посочи, че приема за недоказани възраженията за движение с прекалено висока скорост на другия участник в произшествието. Освен това е съставен и протокол за ПТП, който е подписан лично от жалбоподателя без никакви възражения от негова страна и в който механизмът на произшествието е описан по посочения от фактическа страна начин. Т.е. съвкупният анализ на всички събрани по делото доказателства води до извод, че И. е осъществил нарушението по 179, ал. 2 вр. чл. 179, ал. 1, т. 5, пр. 4 ЗДвП – не е спазил правилата за предимство, поради което е допуснал ПТП с материални щети. За извършеното нарушение наказващият орган му е наложил санкция във фиксирания размер от 200 лв., предвиден в чл. 179, ал. 2 ЗДвП. Ето защо и санкцията е определена правилно, като същата отговаря на изискванията, предвидени в чл. 27 от ЗАНН. Следователно НП следва да бъде потвърдено.

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

Р   Е   Ш   И :

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 17-0304-003286 от 31.08.2017г., издадено от началник сектор към ОД на МВР гр. Бургас, РУ Несебър, с което на Щ.Г.И., ЕГН **********, с адрес ***, на основание чл. 179, ал. 2 вр. чл. 179, ал. 1, т. 5, пр. 4 ЗДвП, за извършено нарушение на чл. 50, ал. 1 ЗДвП, е наложено наказание „глоба” в размер на 200 лв.

Препис от решението да се изпрати на жалбоподателя и на назначения му служебен защитник.

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Бургас в 14-дневен срок от датата на получаване на съобщението, че решението е изготвено.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: